Üdv!
Az utóbbi két év alatt (gimi után) elvégeztem egy általános rendszergazdának csúfolt "képzést", mindössze a záróvizsga hiányzik, ami sajnos kitolódott októberre. Azért az idézőjel, mert jóformán semmi hasznosat nem kaptunk. Nyilván nem is lehet 2 év alatt komplett rendszergazdákat kiállítani, de akkor is kritikán aluli az egész. Mindegy, nem szidni szeretném a sulit, nem ezért nyitottam a topicot. Tippeket, ötleteket szeretnék kérni, kapni, merre tapogatózzak, miket lenne legérdemesebb minél hamarabb elsajátítanom magamtól, itthon. Tudom, nehéz kérdés, és az lenne a legjobb, ha minél több mindent, de azért valami kis seggberúgásnak, útmutatásnak örülnék.
Amikre eddig gondoltam:
- bash és/vagy perl
- valamilyenSQL programming
Pályakezdőként gyakorlattal nem rendelkezhetem. Ez azt is jelenti, hogy "élesben" még nem találkoztam olyan problémákkal, amik bármikor felüthetik fejüket a mindennapokban és egy rendszergazdának azonnal tudnia kell rá reagálni. Milyen módon tudnék ilyesmikre magamtól felkészülni, olyan tudást szerezni, amivel életképes lehetek a piacon?
Ezekhez kapcsolódó, építő jellegű válaszokat előre is köszönöm!
- 17782 megtekintés
Hozzászólások
Otthoni szerver telepítés, üzemeltetés, akár howto-k alapján összerakni hasadra ütve témákat (samba, ftp, postfix-sql, postfix-ldap, apache, fastcgi, php-fpm, stb).
Ha lehetőséged van, próbálj ismerős rendszergazdához/technikushoz beállni a "keze alá dolgozni".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1,
a mai vilagban virtual gepeken (virtual box, vmware player) par kattintassal konnyeden gyakorolhatsz akar cluster epitest is, barmilyen oprendszeren. Szerveren valo gyakorlashoz en tobbek Centos-t ajanlanek, a redhat fogasokat azon tanulhatod meg es remek leirasok vannak hozza.
Annak idejen mikor en is kitalaltam hogy linuxot akarok tanulni, egy oreg linux admin roka tanacsa ez volt: tedd fel es hasznald. Es tenyleg, terminalbol telepites, repok kezelese, konfig file-ok szerkezteset mint alapok en igy tanultam meg egy linux desktopon, hogy mindtent how-tok alapjan allitottam be amiket elotte a win desktopom hasznaltam.
Van egy remek online tanfolyam sorozat, eleg jo aron, nem tudom ilyen szabad e reklamozni konkretumot, de ilyesmire is erdemes lehet rakeresned.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nyilván nem is lehet 2 év alatt komplett rendszergazdákat kiállítani
Ezzel azért vitatkoznék, persze az is szempont, hogyan definiáluk a komplettet. 3,5 év egy normál egyetemi informatikus képzés, de az pl. BME-n teli van matematikai alapokkal, van fizikai is, néhány villamosmérnöki témájú tárgy, kötválok meg szabválok, szóval a törzsanyagra szakiránnyal marad kb. 2,5 év. Szóval szerintem lehet eladható tudsára szert tenni ennyi idő alatt.
De hogy a kérdésedre is válaszoljak, van jópár dolog, amivel gyakorlatban hasznosítható tudást szerezhetsz. Pl. válassz egy jól dokumentált disztrót (ha nem kötelező Linux, akkor pl. a FreeBSD elég jól dokumentált), majd rágd végig a különböző beállításokat, ami manapság a gyakorlatban hasznos. Aztán állíts be mondjuk egy FTP szervert. Próbálj különböző testreszabásokat. Menjen először normál accountok alapján, utána tegyél fel egy MySQL-t, aztán legyenek ott az elérések. Ha ez már jól megy és átlátod benne a dolgokat, kipróbáltad a fontos feature-oket, akkor tegyél fel mondjuk egy Apache-ot, aztán konfigurálgasd azt is. Töltsél fel FTP-n hozzá weblapot. Legyen PHP is, aztán menjen a Hello world program. Következő lépés a névszerver. Ezeknek mindnek nézegesd a manualját. Ha van otthon régi vasod, akkor mindezt csinálhatod azon is, különben meg virtuális gépen.
Minden normális szoftverhez van valami dokumentáció, aztán arra menj rá, hogy ezt megértsd. Nem az a lényeg, hogy sok midnent tudj fejből, hanem, hogy meglegyen a készség, hogy szükség esetén fel tudd dolgozni az információt. Persze feltételeztem, hogy tudsz angolul. Ha nem, akkor előbb ezt a problémát kell megoldani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm az eddigi válaszokat, én is hasonló dolgokon gondolkodom, VMVirtualBoxot már használok jó ideje, Debiant nyúzok rajta, csak valahogy jelentős előrelépés még sosem volt. Nyáron remélem lesz időm elmélyedni a dolgokban.
Egyébként a legnagyobb gondot az jelentette, hogy a 2 évből -a kurzusok alapján- kb. fél évnyi úgymond "hasznos" kurzus volt. Rengeteg volt a szakmához közvetlenül nem illeszkedő óra, környezetvédelem, mikro-, makroökönómia, egészségvédelem, jogi alapism, etc. Ha ezek nem lettek volna, sokkal több időt tölthettünk volna szakmailag hasznosabb dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sejtem hogy hol nyomattad az ipart :)
Arra vigyázz, hogy pl. az előző évben az októberi, illetve idén a januári OKJ vizsgák sem lettek megszervezve AR szakon, mert alig volt rá jelentkező, néhány embernek pedig nem állítanak össze vizsgabizottságot.
Az OKJ (2011) vizsgán pedig pont az általad is említett tölteléktantárgyak közül volt a műszaki dok., illetve a vállalatgazdaságtan túldimenzionálva. (2010-ben pedig a projektmenedzsment...)
Esetleg a szakdolgozatot nem sikerült megírni, hogy nem most júniusban vizsgázol?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De ez ebben az országban más átlagos oktatási intézményben is így van, hogy ha kell a papír akkor sok "mellékes" dolgot is meg kell tanulni.
Kivéve a tanfolyamokat, ahol horror áron lényegre törő, hasznos, gyakorlatias tudást kaphatsz. (Ezt csinálják a 3. emeleten a Számalkban, ahol nagyon jó oktatók tanítanak nagyon rövid ideig nagyon drágán...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Idén a projektmenedzsment volt pofátlanul nehéz, ehhez párosult nagyon kevés idő. A közgáz+projekt modul nem sikerült így. A szakdoga védés + szóbeli kombó júniusban lesz, azzal nincs para. Jó lenne valami egyszerűbb meló nyárra, bár nem tudom, gyakorlat és papír nélkül hova vennének fel... Különösen így vidéken (Szeged).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
sub
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
AMD Athlon X2 245E@3,1 GHz OC, MSI Radeon 6770 1 Gb GDDR5, Seagate Barracuda, Windows 7 Enterprise
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
megosztom veled a kedvenc mondásom.
"10 év tapasztalatot 10 év alatt lehet szerezni."
btw az sql irány szerintem jó - de nem feltétlenül a másik nélkül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fentieket nem ismétlem, inkább kiegészítem.
Gondolom van a baráti körben, vagy képzésen megismert "kolléga", aki esetleg a weblap-programozásban leli örömét, esetleg ugyanúgy tanulna, referencia-munkát készítene. Ekkor már két felé osztva nem egy költség egy olcsóbb virtuális szervert bérelni. 2 900 Ft/hó összegért már lehet egy nagyon alap "gépet" bérelni (két felé ösztva ez nem nagy összeg), így picit a súlyát is érzed majd a "játéknak". No meg ha a programozód ügyes, akkor némi forgalom is jön a szerverre, azaz tudsz egy monitoringgal valós adatok alapján finomhangolni (nyílván első körben üzletileg súlytalan szolgáltatást kell rátenni, mivel tanultok, nem pénzt kerestek). Aztán egy hét után a logokban látni fogod, hogy kínából ütik a szervert, máris rá vagy kényszerítve, hogy megtanuld az iptables-t, fail2ban-t, stb. A weboldalhoz hozzácsaptok egy domain-t, lehet levelezést konfolni hozzá. Ismét egy hét, megunod a spam-eket, jöhet a szűrő rá. Ésígytovábbésígytovább. :)
Nagyon jó az otthoni gyakorlás is, de egy idő után a motiváció el fog fogyni, mert nem lesz rajtad kívül user, aki generálja a hibákat. Az alapokat persze tanuld meg otthon, de ha tényleg azt akarod, hogy egy hónap után is a fene egyen meg a tudásért, szerezzetek be egy gépet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondolom már magadtól is találtál anyagokat, de azért gondoltam felhívom a figyelmedet két hasznos dologra:
- Bash-hez: Advanced Bash Scripting Guide. Alapmű.
- Perl-hez: Modern Perl. Ez egy ingyenes online könyv.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem válasz ki egy irányt milyen RG is akarsz lenni: DBA, app server admin, OS admin, stb, ha ez megvan akkor valamelyik cég hivatalos vizsgáinak a felkészítő anyagát szedd le a netről ( ha ügyes vagy szinte bármelyikét meg tudod szerezni), tanuld meg, gyakorold be (erre nagyon jók a virtuális szerverek), ha van lehetőség akkor egy junior pózi bepróbálása, majd csinálj egy ilyen hivatalos vizsgát.
Az se rossz amit írtak mások (játszadozz általános szolgáltatások építésével, dns, mysql, stb) csak azzal szerintem nehezebb elhelyezkedni, "éles" tapasztalat vagy hivatalos papír nélkül. Ha ilyet akarsz akkor az RH vizsga anyagai nagyon jók erre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Háthát...
Ha van rá lehetőséged, fogj meg egy olyan állást, ahol kezdő rendszergazda lehetsz egy tapasztaltabb rendszergazda mellett. Hátha mázlid lesz, és kifogsz egy normálisat...
Egyébként meg amit javasoltak többen is: keríts egy számítógépet, húzz rá oprendszert, csinálj eá egy név/web/ftp szerver kombót, aztán tartsd karban pár hétig, frissítgesd, piszkálgasd, ilyenek. Ha van a rendszergazdasághoz eszed, akkor rá fogsz jönni, hogy mit hogy érdemes csinálnod. Ha meg nincs, akkor így jártál...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Debian jó kezdésnek. Tegyél fel rá egy MySQL-t. Hosztolj (magadnak) egy/több CRM rendszert. Aztán készíts MySQL replikákat (master-master, master-slave). Manuálisan borítsd meg valamelyik replikát, próbáld ki, hogyan tudsz failover megoldást összerakni. Próbálj meg VPS-eket telepíteni. Ha ez megvan, ne ragadj le, menj tovább. Microsoft SQL Server, Windows Server, Microsoft System Center (van belőlük developer edition). Oracle-t is megnézheted.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem fölösleges az MS vonalat belekeverni. Az SQL általában önmagában nem szokott előfordulni, hanem valamilyen program illeszkedik hozzá. Tehát a PHP, Perl, Python, Java és tsai-ból valami szimpatikussan nem ártana megismerkedni. A MySQL mellett pedig a PostgreSQL-el sem árt elkezdeni az ismerkedést.
Csak néhány dolog, ami eszembe jut a való életből:
- adatbázis/alkalmazás mentés készítés/visszaállítás, ezek scriptelése/automatizálása
- alkalmazás költöztetése adatbázissal együtt vagy adatbázis nélkül
- valamilyen monitoring/riasztó rendszerrel való megismerkedés (pl. nagios, munin és ezen belül minimális SNMP ismeret)
- szerver oldali alkalmazások biztonságának fokozása a megfelelő beállításokkal, egyedi beállítások (pl. csak kulcsos azonosítás SSH-nál, IP címre korlátozás, Apache-nál mod_security-val való ismerkedés, bizonyos bevett támadási módokkal való megismerkedés)
- tűzfallal, proxykkal és VPN való megismerkedés (iptables, squid és tsai, openvpn, pptp és tsai, wireshark/tcpdump)
- spam és vírus (azért ez főleg spam) szűrő alkalmazások és technikákban való elmélyülés
Ami mindegyikre egyformán igaz, hogy tudni kell hol keresd a naplókat és hogy hol tudod a naplózási szintet beállítani. A hibakeresés ugyanis elég sűrűn elő fog fordulni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tapasztalati szintek, az elején:
lvl 0 - az első oprendszer
lvl 1 - az első user, akinek az adataiért felelősséget érzel
lvl 2 - 1000. user
lvl 3 - első tényleg működő cluster
lvl2-re csak rutinszerű scriptelési tudással lehet eljutni (bash, perl, awk)
Egyetértek az egyik elöttem szólóval, hogy végy egy szervert, rakj rá valamit, akár csak a család fotóalbumát és levelezését. Tapasztalatot csak tapasztalattal. Ha web irányban mennél el, akkor php és tsai kellenek, ha DB admin irányba, akkor sql, ha network irányba, akkor cisco IOS.
Életedben legalább egyszer fogsz majd adatot veszteni.
Érdemesebb az apád nyaralási fotóit, mintsem a rádbízott önkormányzat minden szerződését. ;-/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Melyik modul nem sikerült? - ha a gazdasági része, akkor tudok segíteni,mert a tanár küldött nekünk egy mailt ami teli van sok okossággal:)
Én is ugyan ezt végeztem, szerencsére sikeresen (86%).
Nekünk megadatott az,hogy be tudtunk szerezni szervereket(3IBM), DELL,ProLiant szerver, ipkamerák, beléptető rendszer, CISCO-s routerek, D-Link,TP-Link, meg még egy csomó dolgot.
Ha nagyon unatkozol ajánlom neked ezt:
http://rendszerinformatika.com/1163-LAN-/-WAN/1163-lan-wan-1.html
http://rendszerinformatika.com/Table/1168-Hardver-I/
http://rendszerinformatika.com/Table/1168-Hardver-II/
Még vannak tételek, de azok nincsenek fenn. (pl: domain regisztrálás, cloud vpn, stb...)
Nálunk pár embernek akinek nem sikerült csak a gazdaságival volt problémája...
Én gyakorlatban vagyok jó(jobb), és nem szóban.
Amúgy a projekt nem volt annyira nehéz(igaz ez lett a legrosszabb 74%)... én a gazdaságin voltam kiakadva,az nehéz volt
Az interaktív részénél a megoldások szerintem nem mindenhol voltak jók...
Supernatural On CW
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm az eddigi válaszokat, lassan belekezdek. Annyi biztos, VirtualBoxban lesz Debiannal a kezdet. Amint van valami értékelhetőm, megosztom. Ha valami nem világos, kérdezi fogok. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Centost inkabb debian helyet.
Debiant szep lassan levaltja az ubuntu mindenhol, redhat/centos meg marad ceges/enterprise kornyezetben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
:-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát ez nálunk kicsit fordítva történik :)
Persze ettől ez még nem trend, csak mondom, hogy Ent. környezetben is tudd bukni a RH és a Debian-t sem temetném.
De ez a topik nem erről szól.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Debian nagyon jó választás!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A PHP tanulással vigyáznék, mert szörnyen ellustul tőle az ember. Én azzal kezdtem a "scriptelést" és utána rendkívül idegtépő volt számomra a csodálatos C#, a JAVA, stb, amiből meg is lehet élni. A típuskonverziók kiakasztanak, nem beszélve az irdatlan túlkomplikálásról :) A PHP helpje nekem az etalon, de így most a többi helpet nem bírom használni rendesem, a technettől falra mászok, a JAVA automatán generált helpjei meg csak processzor idő pazarlások voltak.
Szerintem nagyon gyorsan lehet tanulni, ha van kihez fordulni, van kitől kérdezni. Ebben a Google véleményem szerint rossz tanácsadó, mert ahány találat, annyi módon oldja meg ugyanazt a problémát. Nincs egy jól felépített folyamat.
Továbbá tisztázni kell, hogy mit is szeretne kezdeni a megszerzett tudással. Megélni akar belőle, vagy csak hobbizni? Ha megélni, akkor menjen el Microsoft irányba, tanuljon C#-t, MSSQL-t, tegyen vizsgát, tanuljon angolul és bárhol a világon jól fog keresni. Ha tökéletesen be akar kockulni, tudni akarja,hogy "aztat mi hajcsa", reszelni akar, végletekig kioptimalizálni, ezzel irdatlan időt elverni, akkor az MS nem neki való, viszont a *nix vonalon lesz a helye. Megélni valószínűleg nem fog tudni belőle, de legalább jó érzéssel fogja eltölteni, hogy tudja: szinte minden kütyüjét *nix "hajcsa" és ha kell, szénné is tudja moddolni :)
(Hú, hogy én most hogy meg leszek kövezve :) )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kifejtenéd azt, miszerint "megélni valószínűleg nem fog tudni belőle"? Véleményed szerint manapság csak MS certificate-tel talál munkát az ember? No offense, komolyan kíváncsi vagyok, mi mostanában a helyzet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az ember úton útfélen beleakad MS termékekbe, ilyen ez. Nem gépet kell üzemeltetni, hanem szolgáltatást, abban pedig egymással beszélgetés is van.
Ha valaki linux rendszergazda (vagy cisco mérnök, vagy storage expert mindegy) a feladatainak jó része abból áll, hogy "és ez hogyan beszél össze win*-nel."
Ahhoz már pótolhatatlan szaktudás kell, hogy ezekre mindig legyen másvalaki.
Egyébként a rendszergazdaképesség univerzális: az alap emberi képességek nem függenek az oprendszertől. Ha egy tapasztalt linux rendszergazda windows elé kerül, negyed évnél nem tarthat tovább az aklimatizációja, de méginkább 1 hónap. Aki nem ilyen, az linuxból sem túl jó.
Egyébként a programozó is univerzális hasonló értelemben: más programnyelven is tud programozni (valamennyi akklimatizáció után, ami sokkal rövidebb, mint újra tanulni a programozást.) Pl. ha valaki nagyon C only, akkor igazából C-ben sem jó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ha valaki linux rendszergazda (vagy cisco mérnök, vagy storage expert mindegy) a feladatainak jó része abból áll, hogy "és ez hogyan beszél össze win*-nel."
Ezt így nem állítanám.
Mert ahhoz, hogy a linux-od is jól működjön ott is kell a beállításokon baszakodni.
Nem 1x volt az, hogy a bonding az istenért se akart összeállni, pedig a cisco mérnökök állítólagosan jól megcsinálták az etherchanneleket, de nem az én szerverem 4 portjáét. Vagy a storage-osok olyan jól kiajánlották a lun-okat, hogy nem láttad csak fele annyi útvonalon. Továbbá volt olyan is, hogy storage váltáskor a win mpio-ja tökéletesen és jól ment az új storage-al, még a linux-nál nem győztük a mpath-t hangolni, mert az adott storage-ra írt default beállításokkal rettentő lassú volt az egész rendszer. Persze nálunk is akadnak wines reszelgetést megkövetelő issuek, nem is kevés. Ezzel nem a win-t akarom védeni, hanem rávilágítani, hogy más rendszereknél is előjönnek szivatós szituációk, amiket majd reszelni kell.
Amúgy nem lehet, hogy nálatok MS oldalról nincs meg az az ember akinek a tudása olyan szintű lenne mint a linux oldali kollégáé?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát követek pár szoftver készítés projektet, nagy és parányi méretekben is. Gyorsan levontam azt a következtetést, hogy:
- fejlessz gyorsan, nem kell dokumentálni/hibákat lekezelni/tervezni/gondolkodni, csakis az idő a lényeg: a lehető legtöbb funkció a lehető legkevesebb idő alatt, erre jó példák a nagy autógyártók belső programjai, vagy hogy hazai példát említsek a műszaki vizsgákhoz szükséges programok, ügyviteli szoftverek, számlázó programok, ...
- gyorsan, bármikor, jó pénzért elhelyezkedni M$ SQL + C# vizsgákkal lehetséges, bárhol a világon
- a munkára használt szoftverek nagy része csakis és kizárólag M$ rendszeren fut garantáltan, csak arra van support. Az ekézéssel töltött idő sokszor sokkal drágább, mint megvenni - az amúgy "csakazértsem" miatt kihagyott - megfelelő Windows verziót, az MSSQL meg szinte elkerülhetetlen. Ha pedig van egy bitang vas az MSSQL miatt, miért telepítsünk mellé még más adatbázis motort, más oprendszerrel? (Jójó, tudom, nyomni munkaidőben a fusi projekteket, kis zsebpénzért)
- a *nix profik csak egy nagyon szűk rétegét tudják lefedni szerintem az informatikának, ők persze jól keresnek, mert egyike abból a 6 emberből a világon, aki ért hozzá. Így a *nix munkaerő piac 2 egymástól nagyon távoli részre szakadt:
1, a "játszós otthoni/sulinetes rendszergazdák" (tisztelet a kivételnek), azaz "most működik, ne nyúlj hozzá". Avagy összehozta, működik, igaz nem tudja mitől, de a Google ledolgozta az árát
2, a Jedi rendszergazdák (korábbi IRC-esek kedvéért: "hackerDJ"-k), akik tudják is hogy mi hajtja, látják, hogy amiről beszélünk az tulajdonképpen sok-sok lelkes ember munkája összetákolva egy egésszé, de ha valami komolyat akarsz, akkor bele kell nyúlni a forráskódba. Ezt persze maga teszi meg. Ha nem opensource, akkor a rendszer többi elemét alakítja hozzá (akár *nix akár *dows), de olyan nincs, hogy valamit nem lehet megoldani. Persze a befektetett idő és a eredmény arányait kiszámolva az órabére egy indiai diákmunkásétól is kevesebb lehet, de "akkor is megcsináltam vazze, a * meg elmegy a ...-ba ezzel a vacakkal" :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hat ez jo bena komment volt
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért az RH certes emberek is legalább olyan jól keresnek, mint az MS certesek, de a SOLARIS sysadminok is, a HP-UX vonalat nem ismerem, de meglepődnék ha ott nem így lenne. Továbbá az MS-t lehet fikázni, de azt is lehet hangolni rendesen csak ugyanúgy bele kell merülni annak a világába, és a PS megjelenése óta ezt végre a parancssorból is meg lehet tenni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hozzászólásomban utaltam arra, hogy megélhetésre kell neki a tudás, vagy hobbizni? Mert ha megélhetésre, akkor M$ certtel JÓVAL könnyebben fog munkát találni, valamint KEVESEBB befektetett idővel fogja megkeresni UGYANAZT az összeget. Ez nem jelenti azt, hogy nem hajtok fejet a *nix adminok előtt, nem tisztelem a tudásukat, és szerintem nem lenne rájuk szükség. De szerintem olyan a munkaerő piaci helyzetük, mint a Windows Phone app fejlesztőknek: a piac 1 számjegyű százaléka. Plusz a megfelelő minőségű információhoz való hozzájutás (szakirodalom) az M$ vonalon egyszerűbb (de drágább és angol tudás javallott).
Lelketlen amatőrként azt tudom javasolni, hogy ha nem kocka a kérdező, akkor tanuljon PHP+MySQL+Javascript(jQuery)+AJAX+CSS -t. Gyorsan elsajátítható, szinte minden eszközön működik. Ha már magabiztosan dolgozik vele otthon, akkor vesézze ki a biztonság részét a dolognak (ezzel megötszörözve a fejlesztési időt) és munkát találni fog. Jó megélhetést _itthon_ csak lottónégyesnek megfelelő szerencsével.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de ez meg nem igaz hogy a linux/unix reszedese 1%.
Windows-t nem lehet kikerulni, egy akarmilyen meretu irodaban, cimtar szolgaltatashoz, levelo szerverhez, file szerverhez es persze a deszktopokhoz a legegszerubb es legjobb megoldas a windows.
De az informatika nem all meg itt. Szinten ceg merettol fuggetlenul, a par fos kisirodatol az enterprise-ig a webszerverek, az adatbazisok, java app szerverek sokkal gyakrabban futnak linux-on unix-on.
Viszont ezekhez nagy atlagban kevesebben ertenek, tehat igenis keresettek es jol megfizetettek ezek a szakembererk (es ehez megcsak nem is kell a unix vilag 1% "40eve admin/kernel/developer/hekker/ felso kremjehez" tartozni ahogy emlitetted.)
Ha pedig nem altalanos rendszergazda vagy, hanem szakosodva mondjuk egy igencsak jol fizeto oracle/sap/websphere/jboss stb szakember, szinten unix/linux tudas nelkul nem nagyon jutsz tul messze menni. (persze lehet tisztan win kornyezet is, de viszont az meg a ritkabb ebben a mufajban).
Fejlesztokent pedig - hacsak nem .NET-es vagy - szinten nagy elony a linux/unix legalabb alapszintu ismerete.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én meg arra utaltam hogy a linux / unix adminok is ugyanolyan jol kereshetnek mint az ms adminok. Az meg hogy 1% lenne a linux a cegeknel hulyeseg a db app szerverek legnagyobb resze linuxon fut. Persze az ms serverek vannak tobbsegbe (bar ez se mondhato el mindenhol), de nem ekkora aranyban. Nalunk a linux pl 1/3 aranyban van (kb 300 server),meg a unixok tenyleg csak 1%ot tesznek ki .
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyan nem vagyok expert, de legjobb tudomásom szerint a "*nix" megnevezés minden származákot is lefed (Linux, Unix, ...).
Az "egy számjegyű" nem azt jelenti, hogy "1". Hanem hogy 10>egy számjegyű>0.
Ugyanolyan elvakultan nyomjátok a szent szöveget, csak épp nem láttok tovább 2 szónál: Nem azt mondtam, hogy a *nix részesedése kisebb, mint 10%, hanem azt, hogy a *nix rendszereket menedzselő munkahelyek száma kevesebb, mint 1/10 része az M$ "related" munkahelyek számának :)
Azaz: Ha kevés tanulással akar sok pénzt keresni, M$ vonalon nagyobb esélye van, mint *nix vonalon. Akár hazai, akár nemzetközi viszonylatban. Függetlenül attól, hogy 1 gép lesz a keze alatt vagy 1 konténerhajónyi :)
Ui.: "Minél többet tanulok és tapasztalok, annál inkább rájövök, hogy mennyire keveset is tudok".
Ui2.: Ha a robotos/almás/Golden Gate-es telefonokat és a hálózati kütyüket is beleszámolom, akkor nálunk 50% felett van a *nix rendszerek száma :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem vagyok elvakult, nekem semmi bajom az MS-el , csak hulyesegeket beszelsz. Egyaltalan nem igaz, hogy sokkal tobb es jobban fizeto MS admin allasok vannak mint linux/unix (direkt nem irok *nix-ort mert az okoskodas :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, csak nyilván jól elrejtették őket. 2 éve követem napi szinten az állásajánlatokat az informatikában itthon és nyugatabbra is. Azért mertem ennyire magabiztosan vitába szállni. Persze a hirdetések közel sem adják vissza a valódi kínálatot, sőt szomorú helyzet, hogy a keresletet még annyira sem. Köszönőviszonyban sincsenek sokszor a kiírt igények a valódi elvárásokkal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Köszönőviszonyban sincsenek sokszor a kiírt igények a valódi elvárásokkal."
Ezt lehetne kicsit részletesebben?
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az egy számjegyű dologban igazad van ott félreolvastam, hogy nem 1%-ot írsz.
De abban, hogy a hazai/nemzetközi viszonylatban nem lehetne "megélni" egy RH certes vagy Solaris admin-nak abban baromira nincs igazad. És itt ezt taglaltad:
"Ha tökéletesen be akar kockulni, tudni akarja,hogy "aztat mi hajcsa", reszelni akar, végletekig kioptimalizálni, ezzel irdatlan időt elverni, akkor az MS nem neki való, viszont a *nix vonalon lesz a helye. Megélni valószínűleg nem fog tudni belőle"
Márpedig ha valaki annyira pro, hogy végletekig tud optimalizálni az menjel el és tegyen le valamilyen "*nix" certet. Ha meg úgy nézed ezt a megélhetési dolgot, hogy az egyik oldalon egy certes emberke van (MS), akkor a másik oldalra is ilyet állítsál (*nix), és így hasonlítgass, mert almát az almával szokás összehasonlítani és nem a körtével :)
Ui: a hálózati kütyüket ne számold linux rendszereknek, én is csak "konkrét" szervereket számoltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
[feliratkozás]
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Azért az idézőjel, mert jóformán semmi hasznosat nem kaptunk."
Szerintem sehol és semmit sem sem kapsz készen.
Gimi után minden "önképzős"!
Ha érdekel, megtanulod, ha nem senki sem fog vesződni veled.
Valahogy így kellene felfogni, hozzáállni!
Kinevezel egy gyakorló gépet és hajrá! Adminkodhatsz. :)
Help a google.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Részben egyetértek, viszont azért egy 2 éves képzés többről is szólhatna, hogy na, ez az OSI model, meg ez az utp kábel, aztán meg vizsga.
Nyilván szeretném magam képezni, ezért is nyitottam a topicot. Ha nem így lenne, nem HUP-ot olvasgatnék...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez van.
Szvsz aki tanul senki sem kap(ott) "szájbarágós" anyagot. :)
/off
Anno volt egy filmsorozat(~30 éve), "A flamandok titka".
Az új technológiáról, olajfestésről(festmény) szólt.
Volt benne egy "vaskezű"(művégtag) csonkított ember, akit lopással megvádolt a mestere, mert tehetségesebb volt nála.
end off/
Ne feledd, az oktatók többsége gyakorló sysdadmin. :) :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Gimi után minden "önképzős"! " - pontosan. A suli semmit sem ad, jó esetben egy kis alapot. A tanárok nem követik a fejlődést. Önképzés kell, de szerintem egy jó segítség többet ér bármennyi Google-nél.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hogy a suli semmit nem ad, az tevedes. egyeseknek biztonsagot ad azzal, hogy melozni nem kell, anyu meg apu majd eltart :-)
a fosuli/egyetem mar mas ... ha esznel van az ember, konnyen rajon, hogy max tanulni tanul meg, de a szakma koszonoviszonyban nincs a szaraz es elavult tananyaggal, de ha azt beseggelted, majd magadtol a maradek 95%ot hozzatetted (na itt jon kepbe a jatszos server/router/adatbazis), szerencses esetben elso meloban junior pozicioban jo treningeket kaptal akkor a kov. melo megpalyazasakor jobb esellyel indulsz, ha van min foisklai szakiranyu oklevel a tarsolyban :-D
aztan hogy egyetem meg phd meg mba, az mar csak felesleges f@szrazas, kozepszintu manager pozicio felett kezd el szamitani minimalisat, ott meg mar a "mit raktal le az asztalra eddig, kiskomam" jatszik :-D
a jo segitsegrol meg annyit, ha magadtol nem tanulsz meg turni a Googleban, akkor elveszett ember vagy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért az sem kevés, ha valaki megtanul tanulni, a tudását rendszerezni.
Iskola és iskola között (intézményen, szakokon belül is változhat évfolyamonként) pedig nagy különbségek lehetnek, nekem pl. a főiskola úgy éreztem sokat adott, az egyetemen utána pedig csak az időm vesztegettem.
Arra szoktam gondolni, hogy aki csak az egyik végletet tapasztalja meg és azt gondolja, hogy a felsőoktatás minősége egy nagyjából homogén valami, nagyon eltérő következtetéseket vonhat le belőle..
--
Direp
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A GAMF-on FÉL azaz 0.5 évig tanultuk, hogyan kell egy alap DHCPd konfigot megcsinálni. Informatika szak \o/
Ezen kívül szinte nulla informatikát tanultunk a 3 év alatt. DOS alatt nyomtunk minimális C-t, megemlítették, hogy létezik egy C++ nevű is, ami menőbb. SQL-ből segítséggel akár egy SELECT * FROM table is összejött fél év alatt a tananyagban. Szánalmas...
Középsuliban is informatika szakon voltam, 2 évig számítógépét sem láttunk. Bezzeg a közgések programoztak is. Az informatika az digitális technikát jelentett, ami a későbbiekben nagyon hasznosnak bizonyult számomra. Pl. a PLC és mikrovezérlő részt imádtam. A GAMF az elsős középsulis szintig sem jutott el.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
infoskent fosulin semmi ujat nem tanultam, csak elrabolta az idomet es a penzemet.
elotte okj mernokassz kepzesen rengeteget tanultam (unix, db, prog), annak volt ertelme, de az nem ad diplomat. egyetemet majd ittkint, mert van is ertelme, de horror osszeg.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
na igen, de okj-val majd olyan nehéz melót találni mint nélküle, míg egy diplomával kicsit könnyebb
--
A legértékesebb idő a pillanat amelyben élsz.
http://phoenix-art.hanzo.hu/
https://sites.google.com/site/jupiter2005ster/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
De még az egyetemet/főiskolát csinálnád addig annyi tapasztalatot simán tudnál szerezni valamiben, hogy elmenj hivatalos certet letenni, legalábbis én most így állnék neki utólag :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én is nagy választások előtt állok, de még van egy évem érettségi előtt.
Szerinted melyik hivatalos certet érdemes letenni, hogy ne csak OKJ legyen az ember kezében?
Köszi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Teljesen mind1, találd ki mi szeretnél lenni (os admin, app rendszergazda, DBA, fejlesztő, stb) és mivel foglalkozni (linux, windows server, oracle DB, weblogic, websphere, webseal, DB2, mssql,stb) rengeteg lehetőséged van (olyat válasz amit szeretni fogsz). Az OKJ-t szerintem tedd le, mert én ott többet tanultam mint a fősulin (mondjuk ez suli függő), plusz most már indul olyan OKJ-s képzés aminek része a CCNA-s képzés és a végén hivatalos vizsgára is mehetsz, aminek én anno nagyon örültem volna :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi az infót.
Hogy pontosan milyen irány azt még nem tudom, talán OS admin.
Azt szeretném kérdezni, hogy te melyik OKJ-s sulira gondoltál, ahol CCNA vagy mást certet lehet szerezni?
Én ezt a sulit néztem: http://www.liaiskola.hu/okj/altalanos-rendszergazda.html
Csak ez nem add diplomát, olyan kellene amilyet te mondasz, állami támogatással, van ilyen?
Kösz szépen!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
okj nem ad diplomat.
certet szerezni nem lehet suliba, max egy kis tudast. certhez el kell menni egy vizsgakozpontba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bocs lehet félrefogalmaztam, az OKJ-s képzés alatt van/volt tárgy ami a CCNA-ra készített fel. A vizsgát temészetesen hivatalos központban kellett letenni,de hogy a sulinak adtak e kedvezményt vagy sem azt nem tudom, de ez nem pesti suli. Amit írsz képzést nem ismerem, de nekem így szemre jónak tűnik, de kérdezz körbe.
Viszont indulásnak lehetséges támpontok:
oracle junior képzések:
www.houg.hu/juniorkepzes
windows screencastok magyarul:
http://technetklub.hu/tv/
asszem itt is vannak ingyenes screencastok:
http://www.linuxakademia.com/cimlap
még angol screencastokra tudok torrentet adni.
De még a többieknek is biztos tudnak mondani screencastokat és képzéseket tartalmazó oldalakat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hat igen vegulis minden rajtam mulik, csak nem kell megalni. Amugy csak egy cert, tanfolyam nelkul kb. menyibe kerul pl: LPIC vagy ilyenek? Koszi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez függ az adott cégtől, oracle-nél 50-55 ezer / vizsga, MS-nél ez 30-35 volt, RHCE-nél ha jól ez sokkal több. De van ahol nem is mehetsz vizsgázni tanfolyam nélkül.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sziasztok!
Ezzel az általános rendszergazda OKJ-s végzettséggel az ember lehet egyéni vállalkozó? Nekem is ilyen van, és jó lenne a mostani munkám mellett valami pénzt is keresni. ;) Annyiféle tevékenység van és egy csomóhoz kell mindenféle végzettség, de nehezen tudom átlátni, hogy mihez jó az enyém. Ilyesmikre gondoltam pl: 2-3 fős cég "rendszerét" karbantartani, néha egy-egy gépet megjavítani, kisebb irodában hálózatot építeni.
Üdv,
Imi
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
IMHO lehet. Hiszen ez egy szakmai kézettséget igazol.
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
http://www.netacad.hu/httpdb/academy
sz: oops, ez melle ment :) nem nem baj.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszonom a valaszokat. Amugy ilyen vizsgakozpontok hol vannak, gondolom BP-en meg Debrecenben van? En amugy LPIC-re gondoltam. A linkeket es az infokat koszi, minden segitsegnek orulok. Meg jelentkezem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mo-n csak: bp, deb, szfehervar
amugy: http://vue.com
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha kicsit jobb képességű, akkor 2-3. félév után is elmehet dolgozni. Diákként rengeteg lehetősége van az elhelyezkedésre. Amúgy sem érdemes mérnök infóról kikerülni tapasztalat nélkül. Véleményem szerint 3 féle hallgató van: 1. Szakmailag értelmes és dolgozik 2. Szakmailag értelmes és tdkzik/otthoni projekten dolgozik 3. a többiek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel kapcsolatban észrevételeim: (remélem megcáfoljátok):
1. suli mellett dolgozni: a, junior poziban ahol az elvárás nem 1-2 év tapasztalat az adott munkakörre (Mo-n sajnos ez az elvárás a juniorok felé is, amivel baromira nem értek egyet, mert egy juniornak hol lenne tapasztalata): marha nagy mák kell, hogy ilyet találj. b, gyakornoki pozi: a legutóbbi tapasztalat azt mutatja, hogy a 400 jelentkezőből 10 volt megfelelő, és abból vettünk fel 1 max 2-t. (nem tudom, hogy a teszt sor volt ennyire durva vagy a mai felhozatal ennyire silány), de nem hiszem, hogy az excel-ek töltögetésétől te sok üzemeltetési tapasztalatot fogsz szerezni.
2, projekteken dolgozni: üzemeltetési projekteket nem sokat láttam anno a fő sulin (ez lehet azóta változott), ellenben fejlesztési projektek dögivel voltak, tehát max otthon tudsz játszani, amit a HR nem tudom mennyire vesz figyelembe.
3, egyértelmű
Azt lehet csak én látom ennyire negatívan az egészet :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehet igazad van, én egy picit más irányba helyezkedtem el. Nem muszáj egyből ilyen munkát keresni, elmegy egy kisebb céghez tesztelőnek, aztán szabadidejében odamegy a rendszergazdához, és segít neki. Ha nem egy bunkó, akkor nem fogja elküldeni őt. De akár egy nagyobb cégnél is meglehet ezt tenni, csak ott ki kell fogni egy rugalmasabb főnököt. Pl. KFKI (bocs, T-systems) elég sok gyakornoki állást szokott meghirdetni, ott választhat, hogy szoftveres/hardveres akar lenni. Eleinte droid munka, de ha van tudás, akkor tovább léphet. Ez csak egy példa volt, biztos vannak más helyek is.
Ha jól gondolom, akkor az egész csak akarat kérdése. Tanulni kell, önállóan továbbfejlődni, minél szélesebb látókörrel rendelkezni, és jobbnak lenni a többieknél. Sajnos az egész egy nagy verseny. Rengeteg okleveles "mérnök" kerül ki az egyetemekről, viszont közülük elég kevés rendelkezik megfelelő tudással, és szemlélet móddal. Én még nem fejeztem be, de látom, hogy kik jutnak el az államvizsgáig. Nevetséges...
(Gyors ránéztem schönherz aktuális állásajánlataira, van bőven üzemeltetői pozíció)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bizonyos szempontból luxus az egyetem vagy főiskola elvégzése, viszont nagyszerű lehetőség is arra, hogy pár éven keresztül elmélyüljön az ember egy terület (főleg) elméleti hátterében: ha az iskola nem is ad ehhez teljes mértékben megfelelő oktatást, van idő szakirodalmat olvasni, olyat is, amit a gyakorlati munka során nem igazán venne elő az ember, mert egyszerűen nincs közvetlen gyakorlati haszna. A tanulmányok során pedig jó esetben sikerül belőni egy területet, ahol otthon érzi magát az ember és születik egy szakdolgozat, ami akár jó ajánlólevél is lehet a leendő munkahely(ek)re.
--
Direp
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ertem, mostmar kezdem realisan latni a dolgokat. En beleadok mindent. Es erettsegi utan elvegzek egy OKJ kepzest, kozben persze munka, csak mit? Ezalatt pedig szereznek egy certet is, remelem lehet kurzus nelkul csak vizsgazni. OKJ utan talan jol mutatna egy LPIC vagy Oracle vagy mas cert is. Koszonom a hasznos valaszokat. Minel tobb anal jobb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Javítsatok ki, ha tévedek. Ezek a certek nincsenek ingyen, és magánemberként elég komoly összegek. De ha az anyagi helyzeted engedi, akkor hajrá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Anyagi helyzetem engedi? Roviden: nem. De fentebb volt emlitve, hogy kurzus nelkul csak a cert vizsga minimum 50 ezer Ft-bol jobbesetben megvan. Azert kellene, hogy papirom is legyen, emiatt talan jobb eselyel indulva allas utan.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem vagyok otthon ebben a témában. Nem tudom, hogy milyen feltételek mellett lehet csak vizsgázni (ha lehet). Oracle tanfolyam árakat láttam, saját magadnak azt az összeget kicsengetni elég lehetetlen kategória.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hey,
RHCSA - ~90K
RHCE - ~90K (RHCSA nélkül nem érvényes)
LPIC - ~120K szintenként(és ugye az LPI-nek 3 szintje van)
Oracle - Ha jól láttam, a MySQL vizsgához nem kötelező a tanfolyam, minden máshoz igen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem oraclenél se kell a tanfolyam az OCA-hoz csak ott lehet, hogy 2 vizsga kell egy certhez, pl DBA-hoz kell egy SQL alapok és a DBA I, amiből az SQL alapok otthon netről is elvégezhető még a másik csakis hivatalos helyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez lehet olyanoknak jó akik nem tudják még mit is akarnak csinálni, de annyi fölösleges tárgy van amit az életbe nem fogsz használni, és ezek megtanulása helyett simán szerezhetnél valós tapasztalatot. Amit mondasz a szakdolgozatról, hogy majd jó ajánlólevél lesz, még nem láttam, hogy bárki is hivatkozott volna ilyenre ami mögött tényleg jó dolog lett volna, de ez lehet az én hibám. Az elméletről igazad van, de az is csak akkor, ha a tanár olyan, hogy nem elveszi a kedved a tárgytól hanem megszeretteti veled, márpedig a mai világban egyre kevesebb az ilyen tanár.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fölösleges tárgyakkal kapcsolatban érdekes lehet megérteni az indíttatást, ami hatására mégis bekerült a követelmények közé. Legalább két lehetőség van: vagy tényleg fölösleges (össze kellett legózni még pár kreditet, így jutott órához egy tanár stb.), vagy talán mégis van valami köze a területhez, esetleg a hallgató gondolkodásmódját pallérozza stb. A szakdolgozattal kapcsolatban lehet, hogy túlzásba estem, esetleg hátha lesz itt olyan, aki tud rá példát is mondani. A tanárok "minőségével" tényleg sok gond van, pedig valóban fontos szerepük lenne a hallgatók terület iránti lelkesedéssel való "megfertőzése" és a tacit tudás átadása, ami könyveken/digitális tananyagokon keresztül elég nehéz..
--
Direp
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem, hogy drága a diploma megszerzése. De gondoltam, hogy lehet kurzus nélkül is certet szerezni.
Közületek kinek van LPIC certe? Ha igen, akkor, mennyibe került a vizsga, kellett kurzus is?
Magyarországon ezeken a helyeken lehet vizsgázni Linux Professional Institute cimen:
http://www2.pearsonvue.com/Dispatcher?application=VTCLocator&action=act…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Depending on where you take LPI exams, the cost will usually be the equivalent of $173 US dollars. However, please check with your local affiliate for regional prices. Please note that the LPIC-3 exam is priced differently then all other exams; it is $260 for a single certification exam."
http://www.lpi.org/linux-certifications/taking-exams
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szóval 45 000 FT környékén megszerezhető az LPIC-1 cert,(maga a vizsga), nem kevés, de ha sikerül, akkor jól jön az OKJ képzés mellé.
Az LPIC-2 is ennyibe kerül?
Köszi a válaszokat!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem a cert kerul ennyibe, hanem EGY vizsga. lpi-1 pedig 2 vizsgabol all. lpi-2 szinten 2 vizsga, es lpi-3 pedig 1 core exam es melle meg lehet csinalni 3-4 specialisat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát igy már más a helyzet.
Az LPIC-1 cert megszerzéséhez, 2 vizsga szükséges, összesen 100 ezer FT körüli költségben.
(És akkor még ott van az LPIC-2 meg 3 is, ha kell.)
De amugy érdemes megszerezni? Van gyakorlati haszna, gondolom igen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
oraclenél az OCA-t lehet tanfolyam nélkül lerakni, RHnál is tudtommal az RHCSA-t, bár ilyenen sose voltam. MS-nél is szintén van ilyen.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha szerinted egy informatikusnak kell 7 féle gazdasági tárgyat tanulnia akkor én kérek elnézést :) Ehelyett viszont szivesen tanultam volna linux/win server vagy bármi más üzemeltetésével kapcsolatos tárgyat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pontosan, vagy ha nem uzemeltetes, akkor barmi mast. Pl I18N alapok, vagy teszt automatizalas, vagy valami :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szakdolgozatot pont leszarják a munkáltatók.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valószínűleg azért, mert a készítője is ugyanígy van vele. De vannak olyanok, akik odateszik magukat, azok meg joggal lehessenek már büszkék a munkájukra (csak a munkáltatók azt is leszarják). Persze az más kérdés, hogy mennyi energiát érdemes belefektetni egy szakdolgozatba...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lassan kezd összeállni a kép. (lassan)
És arra jutottam, hogy érdemes elvégezni a 2 év általános rendszergazda OKJ-ét, és persze mellette sokat gyakorolni.
Plusz mivel a szakma általában megköveteli, valamilyen certet is elvégzek egy LPIC-t vagy OCA-t esetleg RHCSA-t, ez még eldől. Attól függ melyik vizsgára lesz pénzem/melyiket ismerik el jobban.
(Aztán ha szerencsém van bekerülök junior-ként egy öreg róka mellé. :D)
Még egyszer köszönöm a hasznos infókat, és a segítséget.
Amúgy erről mi a véleményetek, csak kérdezem.
http://linuxakademia.com/mesterkurzus-2012-nyar-kezdolinuxrendszergazda…
Még jelentkezem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha nincs semmi linux tapasztaltod, szerintem jo lehet kezdesnek es ahoz kepest jo aron is van.
Raadasul diakkent, nyari szunetben jo buli lehet a geek tabor, ha lanyokkal nem is nagyon talalkozol majd, mar kockakkal ossze haverkodhaszt ott:) Szerintem megeri.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
subscribe
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kicsit elavult, de a gondolat mai is időszerű.
Csináld végig ezt: http://www.fixme.hu/hogyan_legyel_linux_guru.txt
(persze az idejét múlt cuccok helyett keresd meg az aktuálisat :))
+ qemu, kvm (csak semmi grafikus cucc :))
+ ipsec/openvpn/openssl
Szerintem az már önmagában hatalmas érték, ha a saját okulásodra akarsz tanulni bármit is, csak így tovább! :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a segítséget. Persze én is az önképzést tartom a legfontosabbak.
(Ha nyári meló mellett lesz időm belekezdek a listába.)
Amúgy visszatérve a nyári táborra, van némi tapasztalatom, nem vagyok teljesen kezdő.
Csak érdeklődtem a képzés után, amúgy meg minden infó jól jön, akármilyen szinten van az ember.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni