TV-s hálózat hogyan?

Sziasztok

Ház építés elött állok és szeretném a TV-s hálózatot megtervezni. (UTP-s rész már megvan, azzal szerencsére nincs gond lesz egy rack szekrény, a COAX kábeleket is ide szeretném bevezetni, és innen szétosztani)

Amik meghatározzák hogy mi is kéne:
- valószínűleg UPC digitális tv lesz, tehát Settopbox
- lehet hogy a Mindig-je is bent lesz
- egyéb (1db) műholdas előfizetés (külföldi)
- először csak 1 tv lenne, de kiépítés meg lenne 4 vagy 5

Mindig:
tehát 3 forrásból jöhetnek jelek, ebből a mindig a legegyszerübb ma már minden tv-ben van olvasónak hely, tehát max egy coax kell. Kérdés: ez a coax elosztható? tehát a rack-ba menne minden és mondjuk onnan 3 szobába a COAX ami a TV antennára van kötve.

UPC:
szintén kérdés, hogy a fenti módon 1 helyre be, szétosztva és minden cégpontnál a coax-ra kapcsolódna a SETTOPBOX

Műhold:
itt ugye a fejegység számít, annyi helyre tudom lőni a házban ahány fejegység van, de valószínűleg csak 1 helyre menne

Tehát 1 helyre szeretnék mindent bevezetni és onnan szét, ha jól okoskodok akkor minden végpontohoz 3 coax kábelnek kéne mennie? miylen rendezőket lehet ehhez találni? A rack szekrény egy 6-12u méretű szakérny lenne, amiben NASok, UTP-s végpontokhoz a kábel, telefon központtól a mellékek + switch lenne.

Segítségeteket előre is köszönöm.

ui: mire kell odafigyelni még a coax végpontoknál? ha jól tudom nem egyform a frekvencia átvitele a különböző "konnektoroknak"

Hozzászólások

Felületesen "értek" hozzá, de apró megjegyzések:
Mindig: szerintem tudod osztani rendesn koax anteanna elosztóval

Műhold: Ha ugyanazt a holdat akarod nézni több helyről, akkor nem több fejegység kell, hanem van dual vagy quad LNB, amelyikeknél egy fejnek kettő vagy négy független kimente van, azokat húzod külön-külön a célhelyre. Arra vigyázz, van quattro LNB is, az más, ahhoz kell egy swicht is (neve most hirtelen nem ugrik, diseqc talán ez is ). Ilyenkor a switch-ig megy 4 kábel a quattro-tól, a switchtől pedig egyenként a célhelyre. Ennek a switchnek a kimenete általában több, mint 4, nagyobb helyeken használják.

A switch amiről beszélsz multiswitch néven szokott forgalomban lenni. Speciális fej kell hozzá. Van 5/4-es tehát 1 földi + 1 műhold (4sáv) / 4 tv aljzat verzió is. Szerelünk ilyet is sok helyre, mivel olcsóbb mint egy raklap splitter meg mindenféle hülyeséget betenni. Igy megoldott hogy földi jelek legyen az TV vagy RÁDIÓ is legyen a SAT jel mellett. Végpontoknak célszerű tenni megfelelő csatlakozót a falba, amiből a 3 jel egymástól függetlenül kinyerhető. Ha csak az egyik kell akkor akár azonnal a készülékbe is dugható, persze ez olyan "barbár" megoldás. Esetleg kell egy csillapitó ilyenkor, bár ezt legtöbbször a "minőségi" coax kábel elintézi.

Azt kell eldönteni hány műholdról akar nézni és hány helyen maximum. Ennek az adatnak a függvényében kell kiválasztani a megfelelő eszközt. Azokat a végpontokat is bele kell számolni ahol most nincs semmi TV szerü dolog, de később lehet.

Ha sokmindent akarsz a szekrénybe akkor a 6-ost felejtsd el, csak 9-től felfelé gondolkozz benne. Szerintem egy átlag lakásba a 12 már sok. Nagy házakba elég szokott lenni 9-es méret. Villamos elosztó, switch, router, két csík 24-es patch panel, Tálca az egyéb dolgoknak, pl NAS és egyebek.

Köszi, még nem dölt el a dolog hogy mekkora lesz/kell, de erre is figyelni fogok.
A kábel úgy néz ki megoldódik, nincs más megoldás ahol csak tv oda 3 coax, ahol rádió is ott 4.
Csak azt nem tudom van egy olyan végpont ahol nem tv/rádió duo van hanem független 2db coax.

üdv és köszi

UPC esetében ha kábeles akkor kapsz egy modemet amibe megy a coax utána már utp kábeleken közlekedik az adat a stb-hoz. A modem előtt nem jó ha szétosztják a coaxot.

Mindigtv: estében pedig érdemes lerajzolni egy skiccet amin feltünteted a kábelek hosszát és az elágazási pontokat. Ezzel elmenni egy szakboltba ahol pontosan megmondják mi kell hozzá és ha nem jó a minősége mert alul lett tervezve akkor kicserélik, ha helyi boltba mész meg azt is megmondják hova tedd az antennát. Ha felül lett tervezve az nem baj csak többe kerül.

Nem akarok véletlenül sem beleszólni de ha házépítés közben vagy és 1 tévé van akkor csak egy helyre vezetném be, a többibe meg csak a csatornát építeném ki (jó vastagot főleg ha 3 vastag kábel megy benne). Ha meg átköltöztök egy másik szobába akkor húznám ki a kábelt és tennék be egy elosztót. 1-2 csillár árát meg tudnád vele takarítani.

Hali!

UPC installátorként állíthatom, hogy fogalmam sincs mire használod az UTP kábelt a videótár szolgáltatáshoz. Azt a szolgáltatást a boxon keresztül éred el amire a bemenő jel egy koax kábelen keresztül érkezik. A médiaboxok hátulján található UTP aljzat le is van tiltva a készülékben. Amúgy Én maradnék a multiswitch megoldásnál a megfelelő aljzatokkal a túloldalon, figyelve arra, hogy a lehető legszélesebb legyen az átviteli frekvenciája. Néhány ilyen eszköz tipikusan arra van kitalálva, hogy több SAT jelét tolja egy kábelen. Azokkal nagyot lehet sz*pni. Többet láttam 800MHz-2400MHz átviteli frekivel. Azok kapásból kinyírják a UPC médiaboxainak összes adatstream frekijét. Olyan kell ami 5MHz-2400MHz vagy ehhez legközelebb eső tartományban dolgozik. Valamint szükség lehet galvanikus leválasztókra is, mert a SAT fejek tápja bődületes brummot tud tenni a médiaboxra.

Üdv:
Feri

Hali!

Ha a videótár elérésekor hibát jelez annak az az oka, hogy nincs a médiaboxnak IP címe. Ez a legtöbb esetben akkor fordul elő ha az előfizető az ügyfélszolgálatról elrohan vele, "szereld magad" verzióban. Másik gyakori ok, hogy a berendezés már fizikailag nem ott van ahova anno az installátor kirakta, mert az előfizető átballagott vele a másik szobába, bedugta és volt rajt kép így sikeresnek találta a műveletet. Alapvetően annak nézz utána, hogy nincs-e fali aljzat a "vonalban", illetve ha van más IP terméked van UPC-től akkor a kábelezésben (általában az osztón) nem maradt-e bent egy ú.n. visszút szűrő. A legtipikusabb visszút szűrők rajza bent van abban a kis könyvben amit a "szereld magad" csomaghoz adnak. Ha találsz olyat a vonalban gondolkodás nélkül szórd ki az összeset. Nálunk több mint 2 éve tilos is már használni. Valamint nem fog ártani, ha az osztási pontokra ránézel abból a szempontból, hogy 5-1000MHz-es cuccok legyenek bent. A régebbi 900MHz-es osztók rengetegszer okoznak stream hibát (pedig simán bele kellene férnie abba a tartományba is a kommunikációnak).

Egyébként a kommunikációt valóban a koax kábelen bonyolítja a berendezés. Ha _nagyon_ le akarom egyszerűsíteni akkor a médiabox belsejében egy olyan modem fityeg, mint ami a UPC internet elérését is biztosítja, csak itt kép lesz belőle nem www.p*na.hu :-D

Üdv:
Feri

u.i.: A videótár funkcióhoz jelen pillanatban nem kell előfizetés. Azt mint lehetőséget kapod. Aztán vagy használod, vagy nem... Sokan tartják feleslegesnek, mert nem akarnak pénzt adni 1-1 filmért-műsorért, de Ők tipikusan azok az emberek akik még bele sem néztek, mert elég sok ingyenes tartalom is megtalálható benne.

"Ők tipikusan azok az emberek akik még bele sem néztek, mert elég sok ingyenes tartalom is megtalálható benne."
Talán ha nem szirszar és/vagy 3ezer éves filmek lennének indzsé, valamint a fizetős óccóbb lenne mint a helybéli dvd kölcsönző, akkor akár minden hónapban megengednék magunknak egy darab filmecskét.
A felnőtt tartalomból megint nincs ingyenes, bár ezt most nem tudom eldönteni, hogy jó-e vagy sem :P

Adott csatornákhoz tartozó videotár gátlástalanul magas díjszabással rendelkezik, így amikor lemaradok egy-egy értelmes és engem érdeklő tudományoscsatornás műsorról, akkor mindig elgondolkodok, hogy fáradozzak-e építeni egy privát műsorrögzítő cuccost, vagy a port.hu emlékeztessen ha éppen úgy adódik... Utóbbi nem tudom hogyan viselkedik egy sorozat adott részét illetően.

A két "halljadizrael" (rtl és tv2) csatorna saját netes videotárjára meg nem vagyok kíváncsi, hiába ingyenes.

Szóval színvonalas a szolgáltatás, az ügyfélszolgálat általában korrekt, a szervizes precíz munkát végez, csak a díjak picit elszálltnak tűnnek.
Vagy vegyem tudomásul hogy ez prémiumszolgáltatás.... :)

--
compaq n610c
"...és micsoda zajt csapott!"

Ha mar rack, akkor a többi "csillagpontos" kütyüt (vonalas telefon, riasztó, cctv, kaputelefon +ezek adapterei, stb.) bele lehet tolni. Router wifi, riasztó gsm modulja, stb rádiós kütyük nem szeretik a rack fém házat, erre ügyelni kell. Kívül kell elhelyezni őket.
Visszaolvastam: utp-s rész megvan.. vonalas telo vissza.:)

A legfontosabb kérdések általában azok hogy:


- Ház vagy lakás (remélem érthető a kettő közötti különbség)
- Milyen TV szolgáltatók, szolgáltatások érhetőek el
  - Földi analóg/digitális
  - SAT (tányéros tv)
  - Kábeles szolgáltató tv analóg/digitális
  - Extra sáv kell e a kábeles szolgáltató STB-jének, lásd UPC videótár
- Milyen internetelérések lehetségesek
  - ADSL és egyéb hasonló
  - FTTH vagy más hasonló szolgáltatás
  - Coax-os internet DOCSIS és hasonló
  - Wireless szolgáltató
- Milyen telefon szolgáltatások elérhetőek
- Van-e a TV és internet, telefon között valami kapcsolat
- Csak 1 bizonyos konfigurációra akarom kiépíteni, vagy hagyni akarok mozgásteret

Hirtelen ennyi jutott eszembe.

Inkább 5x tervezni mint egyszer rosszul megcsinálni.

Én az irdatlan sok kábelezés miatt más utat választottam, és talán neked is hasznos lehet:

1 helyre bejött a TV, internet, telefon. Itt lakik egy szerver analóg TV-hez, rádióhoz tunerrel.
Innentől kezdve csak egyetlen gigabites UTP hálózat van kiépítve (majd minden sarokba). Erre rá van keverve az
- IPTV
- Analóg TV, rádió jele (mythtv, a tunerkártyával)
- Internet

Ezen felül 2 db router biztosítja a folytonos (n-es) WiFi elérést, annyi megkötéssel hogy az IPTV multicast csomagjait ezek elhajigálják, hogy ne legyen a WiFi ezzel terhelve.

Így aztán bármelyik szobában bármit rádugok a drót végére, működik és kész. Nagyon hasznos, mert gyakran mozognak a dolgok, idegbajt kapnék ha mindenféle koaxokat kellene húzgálnom. Arról nem is beszélve hogy analóg TV és rádió mindenhol jó minőségben vehető a WiFi-ről is (rádió 512kbps mp3) ha esetleg mobilról használnám pl. Az IPTV-t is át lehetett lőni WiFi-n de az érezhetően megfogta a teljesítményt, úgyhogy arról lemondtam :-)

Analóg TV:
Kettő darab dvb-s tunerem van, elég sokat szívtam a beállításukkal valahol még téma is van róla a hupon. mythubuntu szerver és kliens kezeli őket, a TV magától nem fogja, mindenhol van doboz. (Kvázi set-top-box rendszer van az analóg felé építve)

Digitális TV:
A T-home féle TV és Internet is eredetileg TV-kábelen jön, onnan egy a T-home által adott Ciscos egységre esik be. Ennek a LAN oldala megy be a helyi hálózatos routerekbe, (némi tűzfalszabályokkal megpucolva de lényegében érintetlenül). A helyi hálózatnak ugyanannak a subnetnek kellett lennie mint a ciscod box, különben a TV elhal. A TV ezt a jelet sem fogja, külön set-top-box kell elé. (t-home adja)

WiFi:
DD-WRT kezeli a helyi hálózatot, két router (TL 1043?) egy SSID különböző frekvencián. Nem egy nagy trükk, már tervezem openwrtre cserélni de még nem volt időm. Mindkét router eldobja a wlan interfészen a külső IPről érkező multicastot.

Két sima (ip nélküli) switch van még a hálózatban

Műholdas TV nincs, ahhoz nem tudok hozzászólni.

Ha valakit még konkrét konfigok érdekelnek írja meg mi és megnézem jövőhéten ha otthon leszek. Ha valamit elrontottam elnézést, fejből írtam.

Hamár T-csoportos vagy Budapest vonatkozásában érdekelne, mivel most raktak fel Új Cisco modemet amiben wifi is van meg már tudna akár 100megát.. A T-kábel amin megszűnik 2014-ben ? az analóg TV és helyette kellene valami ami akár 5 tv-t is eltudna látni.
Jelenleg egy darab olyan TV sem van amibe mindigtv dekoder lenne, tehát alapból ugye venni kellene olyanokat ami az új megoldásokhoz pl HD-Tv használható is lenne. A régi Tv-ket sem szeretnénk kidobni de valamivel azokat is "nézhető" állapotba kellene hozni. Amit nem szeretnék hordozni a tvk-hez a ketyeréket amivel adás varázsolható rájuk.

Nekem is valami ip alapú megoldás jutott eszembe a témaindítót olvasva.
- A dvb-t adást tökéletesen meg lehet oldani vele, mert az előfizetői kártya bármilyen készülékkel szabadon használható, nincsen párosítás.
- Az analóg tévé adás elvileg hasonlóan megoldható, bár ezt nem próbáltam. Elvileg támogatja az analóg tunert is az általam használt program.
- Más előfizetéses digitális tévé adásnál problémát jelenthet az hogy általában csak a szolgáltató készülékével megy a kártya. Ha nem muszáj box-ot használni, hanem cam modullal is lehet előfizetni, akkor ez valószínűleg megoldást jelent.

A tunerek számát az határozza meg, hogy egyszerre hányan / hány féle adást akarnak nézni az adott platformról. A dvb-t tunereket fillérekért be lehet szerezni, így akár az összes ottani csatornát is lehet párhuzamosan nézni egyszerre (most 3 tuner, később annyi tuner ahány mux lesz lefedi az összes adást). Kábelen és műholdon valószínűleg több muxon jön az adás és drágábbak a tunerek (nameg az előfizetői kártyák száma is korlátos lehet), de ha legalább annyi tuner van ahány féle adást akarnak nézni, akkor szerintem működő megoldás. Persze azért utána kell járni, hogy milyen hardverekkel lehet jól megoldani.

Ja igen, a program neve tvheadend: https://www.lonelycoder.com/tvheadend/

Vevő (néző) oldalon számítógépeknél nincsen probléma. Nem tudom a tévék boldogulnak -e streamelt tartalommal, ha más megoldás nincs, akkor kell valami eszköz melléjük. A raspberry pi remek alap lenne egy olcsó saját iptv hálózat vevőjének szerepére (hdmi / kompozit kimenet, lan, pici fogyasztás h264 1080p támogatás, xbmc és valami távirányító hozzá, de ezt még a gyakorlatban ki kell próbálni)

+1, nekem is a htpc-ben dvb-t tuner van, hts tvheadenddel, 2 tuner lenne, és akkor akár 10 tv-n is lehetne nézni a csatornákat, mivel nekem csak 1 tuner van, ezért egyszerre csak az egyik frekvencián levo csatornák jönnek be, http felületen lehet adminisztrálni, felvételeket, sorozatfelvételeket beállítani, pc-ről xbmc-vel igenjól lehet használni a sztrímeket, csatornaváltás, stb.

Ugyan nem írtál róla, de...
Mielőtt a "TV-t akarod strukturálni", a nagyfesz hálózatodat fogod strukturálni?
Mert azt még nem tud(hat)od, hogy mi lesz 5 év múlva a műsorszórásban, de abban biztos lehetsz, hogy a kraft akkor is rézvezetéken fog menni. És egy kisebb összegben lefogadom, hogy pár éven belül sor kerül majd az otthonautomatizálás projektre is. És akkor szívod majd a fogad, ha nem tudod mondjuk a világítótest köröket vezérelni. Vagy a beépített berendezések tápját központilag kikapcsolni. Stb, stb, stb.

"Ház építés elött állok és szeretném a TV-s hálózatot megtervezni. (UTP-s rész már megvan, azzal szerencsére nincs gond lesz egy rack szekrény, a COAX kábeleket is ide szeretném bevezetni, és innen szétosztani)"

Amit írtál, azt én 10 éve eljátszottam.
Van benne 1,2km SFTP, meg pár száz méter coax.
Rajtam kívül, mindenki csak WIFI-zni hajlandó, TV egy darab sincs, és a rack szekrény is gyakorlatilag üres, mert a tűzfal, a switch megy egy 1U-s UPS nem nagyon töltik ki. Szerver nincs a szekrényben, mert egyrészt hangos, másrészt hűteni kéne valamennyire. (OK, egy HP uServer lehet, hogy elmenne.)

Szóval ne akarj datacentert csinálni a házadból.
Viszont hagyjál a falakban legalább 2-2 üres csövet, minden helyiségben (behúzószállal, akár olcsó Cat5 is jó :), és doboz előkészítést.
Így később azt húzol be, amit akarsz.

Akkor leirom részletesen hogy minden érthető legyen.
Informatikus vagyok. A munkámhoz kell nas + vpn haza. Ez meg van oldva, fixhosttal, tehát ha költözök (mint ahogy tettem novemberben, csak át kellett állítani a dns-t és minden ment, 4 lakás van összekötve a vpn-nel)

Otthon médialejátszó is van, és lesz még valószínűleg.

Szóval CAT6 utp mindenhová hogy a gigabit menjen. Wifi is lesz, de mentéshez stb marad a kábel.
Gyerekszobában asztalnál 2 majd a tv helyén még 2 utp.
Nappaliban 6 utp, sok minden van ott. Hálóban 2 utp, dolgozóban szintén 6. Opcionálisan két magasabb helyen AP-nak utp, illetve 5 ip kamarának is, illetve a gépészetben a fűtés rendszer és a riasztó.
A belső dolgok nem érhetők majd el direktben netről csak vpn-en keresztül, esetleg egy kis fogyasztású gép amin teamviewer futna.

Van egy pana telefon központom, mivel 2 vonalam lesz és mellékekkel lesz 1-2 dolog megoldva.
A rack-ban pedig majd eldöntöm hogy melyi végpont net és melyik telefon.

Ezzel az egyik rész letudva.

A másik a TV ami miatt az egész topic indult. Sajnos kevés info lelhető fel ami használható.
UPC-ből a digitális lesz (lehet net is lesz tőlük, nem tudom ehhez milyen eszközöket adnak, tehát hogy a bejövő coax-ot hogy lehet rákötni a 'házra')

Szóval úgy néz ki van dual-sat-os aljzat, tehát 2 sat illeltve tv/radio kombo van rajta, ez kezel 3 bejövő coax-ot. Azt tudom hgoy a kábeltv és a sat más frekin megy, melyik a nagyobb kresztmetszetű?
A rádió részt is használnám a nappaliban.

Tehát adott sat1, sat2 és tv/radio kimenet. bemenetnek meg MindigTv, Radio antenna, UPCdigital(esetleg felvevős, nem tudom ez mennyire bonyolítja)

Szóval melyik bemenetet melyik kimenetre. Nem gond ha most mindenhová 3 kábelt húzok be.

Villany és egyéb dolgot nem szeretnék irányítani, redőnyt sem. Nem vagyok lusta hogy felálljak. :)

Segítségeteket továbbra is köszönöm.

kieg: ha van arra lehetőség hogy csak cat6 marad és az indul és érkező oldaon van olyan átalakító ami coax-ra alakítja akkor az is jó megoldás lehet, mert akkor bárhol lehet TV ahol van utp és nem kell a coax-okat húzogatni a falban. (olyant pl tudok hogy a hdmi-t 2 cat 6-os kábellel lehet átvinni bárhová és ott vissza alakítani hdmi-vé, ezzel a hdmi kábel távolságát át lehet lépni)

nálam úgy lett, hogy dupla villany aljzathoz 20-as gégecső, tripla ill. quad furathoz 2-3 20as v 25ös gégecső, de 2-3 darab, annak függvényében, hogy: áram és hálózat mellé lesz-e mondjuk szünetmentes aljzat.
a gégecsövek mennek a padlásra, ott pedig utólag is tudok kábelt húzni, csövet fektetni (a kábel fektetés máshol történik :-)
mivel egy 20-as csőbe több megfelelő vastagságú áram ill. UTP (+koax) elfér, így bízok benne, nem lesz gondom (max a padláson lesz sok kábel).

a padláson a lépésálló csövek az MFP lapra vannak rögzítve, ill. hosszanti irányban fém kábellétra van rögzítve, a gyűjtő címen.
A gégecső intézményét mint olyat meg inkább nem minősítem.
te hogyan vezetnéd a kábeleket egy gerendaházban, hogy az utólagos hozzáférhetőség megoldott legyen? várom az ötleteket!

Kicsit késve. Lehet rám mondani, hogy maradi vagyok, de én még mindig úgy látom, hogy a gégecső (főleg kábelek esetén) alkalmatlan a későbbi utánfűzésre. Kisebb a hasznos keresztmetszete mint az ugyanolyan külső átmérőjű merev/félmerev csöveknek, rogyik, stb.
Mi ilyen esetben Mx, vagy Symalen csövet használunk. Ha vegyes rendszert használunk, akkor elég a sima MüII is. Vegyes rendszeren azt értem, amikor több különböző de amúgy különálló rendszert használunk együtt. Pl merev cső a falba, és osztott lépésálló csatorna klingeritre fektetve a padláson.
De ha inkább lehetne választani, akkor amit lehet az építés megfelelő szakaszában levinném az aljzatba, illetve lehetőség szerint a pincébe.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

nem mondom én sem, hogy a gégecső az ideális. Azt értem, hogy könnyebben lehet vele dolgozni - de ennek az az ára, hogy kevésbé tartós.

Az egy másik kérdés, hogy mondtam a művész uraknak, hogy amennyire lehet, vágják vissza a csövet, mert pára képződik, ami lecsapódik bent - hát most a kedvenc sportom, hogy laposkúszásban járom körbe a padlást, vágom vissza a gégecsöveket (természetesen a kábel már behúzva - nem kicsit mókás). Ez merev Symalen csővel kb lehetetlen volna...
ps: megnéztem a weblapot, látom, hogy van gyári dugózás, ami nagyon szimpi. lehet úgy is dugózni, hogyha van kábel benne? (van arra is gyári megoldás?) nem volna baj, hogy kvázi "huzatmentesen" lehetne zárni a padláson lévő csöveket.

Az aljzat nem túl vastag (pince van, inkább az szigetel), és padlófűtés valamint víz is ott megy. Emellett a gyártástechnológia miatt nem volt idő ilyen tervezésre. Tudod, első házunk...

Lehet trükközni a gyári dugóval is, de azt tudom ajánlani, hogy a járószint alá visszavágott csövek köré halmozz egy kis plusz szigetelőanyagot.
Szerk.:
Azzal szoktam nyugtatni a megrendelőket, hogy a következő építésnél már tudni fogja az ilyesmit. :D
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

a szigetelőanyag cellulóz (darált papír), ebből próbálok kicsit beletömködni a csövekbe.
elvileg a másik végéről kompresszorral megfújva kiürül ha már nem kell...

azon vagyok, hogy a síkból max 4-5 centire lógjon ki feszített állapotban, és amennyire lehet visszanyomom a szigetelésbe. teljesen visszatolni nem akarom, mert akkor meg nehéz kibányászni :-o

nem. 230V és UTP külön megy. ha van szünetmentes is, akkor annak 3. gégecső.
így gondoltam, h az 1db áram mellék később még tudok húzni. uúgy igaz, h a 2db UTP mellé kb bármit be tudok húzni később. és van ahol van még plusz gégecső (minden szobába megy le minimum 4 gégecső)
A hálózati kábel pontosabban SFTP.

Nálunk a fordítottja történt. Pár éve költözésnél leszavaztak amikor felvetettem, hogy jó lenne behúzni az UTP-t, sőt a kamrába sem került konnektor. (Ezt a két dolgot kértem, mert így szuperül meg lehetett volna oldani a hálózatot és hűvös, rejtett helyen lehetne az összes eszköz.)
Persze költözés utána azonnal ment a rinya mert a wifi nem elég megbízható, a router és a modem látható helyen van, lassú a másolás... Szerencsére már nem lakom ott... :)

Ha kültéri antennával fogod a mindigtv-t, akkor azt a kábeltévével nem szerencsés egyesíteni - különösen ha olyan helyen laksz ahol gyenge a jelerősség, mert a zaj ami így ráül már könnyen ellehetetleníti a vételt. Tapasztalat. Nálam külön koax van a kültérire és a kábelre - szerencsére a tévének is két bemenete van, az más kérdés hogy a kábeltv előfizetést meg lemondtam :-)
Ha központot csinálsz akkor lehet hogy nem árt erősíteni és utána szétágaztatni, de mindenképp kérj tanácsot és nézz szét pl az elektrodoki.hu -n.
Aztán hgoy erősítés után lehet-e közösíteni azt nem tudom.

Sziasztok

Még mindig kérdések elött állok :)

Ami eldölt:
- MinDig, ez normál antennás, tehát a rádióval 1 kábelen lehet használni, dupla aljzat jó hozzá)
- UPCdirect, ez már mókásabb HD és DVR is érdekelne, jelenlegi ismereteim szerint 2 kábel kell ehhez, ha valaki jobban tudja kérem javítson ki (jelenleg csak 1 helyen lenne a házban, tehát egy dupla fejegység kell neki, minden további végpont +1 kábel, minden további dvr +1 kábel)
- Sat, sajnos hiába kerestem nem találtam hogy magyarországon milyen műholdak milyen programjai érhetők el ingyenesen és/vagy fizetősen (hogy lesz-e Sat nem tudom, a másik kettő biztos, sima kábeltv egyelőre nem, de mivel vagy Sat vagy KábelTV ezért ezeknek ha jól tudom elég 1 koax, tehát kábel behúzva és annyi)

A kérdéseim:
- upcdirect-nál jó a fent leirt vagy máshogy van?
- hol találok listát vagy céget aki magyarországon 'egyéb' műholdas adásokkal foglalkozik, vagy ha nemzetközi a dolog akkor ez is érdekelne (milyen műholdak adásai foghatók, stb - fent leirtak)
- kábelezés, ez még mindig kérdés, 4 szobába kéne behúzi: nappali mindig/radio+sat+upcdirect(2db a dvr miatt) (4 kábel), gyerekszobák + háló: mindig/radio + upcdirect (2 kábel), tehát összesen 10 koax, de javítson ki aki másképp látja. Ezt a multiswitch dolgot nem igazán ismerem, de már ismerkedem vele, lehet ez lesz a megoldás. Keline-nal remélhetőleg még a héten tudok beszélni.

üdv és köszi mindent
an-dee

Ingyenes programokban Sat-on ne nagyon gondolkozz.
Multiswitch dolog után nézz utána. Ez egy olyan eszköz amibe az antenna kábelek és a szobai végpontok kábelei mennek és megoldja hogy minden legyen mindefelé.
Szívesen segítek részletesen is. A PVR-es dolgot gondold meg, hogy kell-e neked. Mivel olyan aljzat nem létezik sorolhatóból. Ha ilyen terved van már keresztbe is van húzva.

A normál szolgáltatói szerelés az az, hogy kifurja a legkisebb keresztmetszetű és legkönyebben furható dolgot a szobában, pl. ablakkeret, és be annyi kábel amennyi kell épp oda.

UPC és bármely műholdas szolgáltatónál ugy működik a dolog, hogy annyi kábel kell külön a fejről amennyi különböző csatornát akarsz egyszerre nézni. Normál STB 1, Rögzítős STB 1, Háttérben rögzítős dupla tuneres STB 2.
Annyi trükk van hogy a DIGI csatornái csak a Horizontális polarizáción vannak és a felső sávban, régen ezért csak egyszerüen elosztották az 1 kimenetü fejet. Nem tudom, hogy manapság is igy van-e, ez nem biztos már most.
Milyen egyébre gondolsz? XXX? Külföldi csomagok (idegennyelvü adások)?
Előbb el kellene dönteni hogy mit is akarsz utánna jön az hogy ez ennyibe kerülne, majd ez 2-3 forduló után kiderül hogy kell kábelezni és mennyit és mivel. Mert nagyon nem mindegy milyen a kábel minősége.

Új házakat és régieket alakítok át normális antennahálózattal, általában festés elött. Ha van kérdésed keress meg privátban.

http://www.onastra.com/channels

Német nyelvterületről egy csomó Free To Air van, volt (20 éve) és valószínű hogy lesz is.

Az angolok nem tudom mit adnak.

Az Eutelsat-on kicsit gyatrább a választék, egy csomó arab kanális van.

Szerintem ha lehetőséged van rá jó helyre felszerelni, akkor vásárolj be egy ilyen szerkezetet. Kb. 200 euróból megvan (tányér, fej, H-H motor, olcsóbb beltéri egység).

Én szerintem vigyél 2 db 16-os MÜIII-as csövet + 2-3 db 65-ös szerelvénydobozt mindenhová, ahová TV-t, számítógépet tervezel, egy központi helyről (mondjuk ahol beesnének a kábelek a lakásba). Ide lehet majd tenni egy sima racket, vagy minit, netán csak egy kis polcot, vagy szekrényt. Később aztán azt húzol a csövekbe, ami jól esik.