Egy régi, nyílt emésztõ tartozik kis házunkhoz. Ideje csatornáztatni. Ideje?
Nézzük gazdasági oldalról
Jelenleg:
Vízdíj: 228 Ft/m3 + 375 Ft/hó
talajterhelési díj: 360 Ft/m3
evente fogyasztunk 84 m3 -at, ezzel lenne: 53 892 Ft.
Pár köbméter iszapot azért elvitetünk, ami egyrészt mondjuk 16800 ft kiadás, másrészt a talajterhelési díjat csökkenti 9 m3 díjával: 3330 Ft-tal. Így jön ki nálunk 67 362 Ft/év
Ezzel szemben, ha csatornáztatnánk, akkor:
Csatornázási díj: 406,62 FT/m3
A rendszerteen szippantás mint kiadás ugrik. A 84 m3 kiadása lenne:
57 808 Ft. ez kisebb a jelenleginél.
A bekötés díjai, szomszed 220e-ert csinalta vegig
"A kivitelezést csak az FCSM Zrt- nél engedélyezett terv alapján lehet elvégezni."
- Víziközmű-fejlesztési hozzájárulás: 77 315 (a mi fogyasztasunkra)
- kiasni, befektetni, bekotni, megkenni. esetleg terveztetni, engedélyeztetni.Maradjunk annyiban, hogy 220e. Ennek évi kamata egy jobb (de még likvid) betétben 11000. Ez a jelenlegi és a csatornázott verzió közötti árkülönbözetnél több.
Gazdasági szemponból nem éri meg (nekünk) bekötni a csatornát. Nem térül meg.
Környezetvédelmi oldalról
Tegyük fel, hogy számomra fontos a (zöld) környezetünk védelme, pl. szeretném, ha az unokám is megérné legalább az 50 évet.
A csatorna levinné a cuccot a csepeli szenyvíztisztitóba, ahol is a leszürt szilárd hulladékot (a lében lebegõ dolgokat) teherautóra rakva elviszk egy szeméttelepre. A maradék lötty kis kezelés után élõiszap általi lebontásra kerül, a termelõdött döglött iszap szintén megy teherautóval szeméttelepre. A már-amennyire-tiszta lé aztán beömlik a Dunába, hogy abból igyanak a bajaiak. Az egész egy irdatlan infrastruktúra, ami mintha azt az egy igényt elégítené ki, hogy a szar ne legyen szem elött. Vigyék el, csináljanak vele bármit, nem akarok róla tudni. Igazából közegészségügyi vonzatai is látszódnak.
Ha viszont nics csatorna. Szinte talajvízmentes dombtetõn lakom, (mészkõhátságon) ásott-fúrt kút sehol, talajvizet vagy felszini vízfolyást aligha szennyezek be. Rendszeresen veszek ilyen élõiszap-oltóanyagot (biológiai aktivátor vagy mi a marketing neve), azzal tartható a szint és a szag. Az általam termelt cucc nálam kumulál, nálam jelentkezik hátránya is. Nincs az a szönyeg-alá-söprés érzésem, mint egy ipari közmûnél. Nem érzem, hogy környezetszennyezés szempontjából (teremtett környezetet értve ezalatt) ez a megoldás rosszabb lenne.
- 2513 megtekintés
Hozzászólások
Nálunk anno amikor húzták az utcában a csatornát volt rá lehetőség, hogy egyénileg rákössünk a rendszerre. Ők megcsinálták a bejövő csonkot, utána úgy csináltuk, ahogy gondoljuk. Keresztapámmal kiástuk a gödröt, befektettük a csövet és voila csatorna...
-------------------------
127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez akkor működik, mikor friss telepítésü rendszer van és az még nem üzemel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Gazdasági szemponból nem éri meg (nekünk) bekötni a csatornát. Nem térül meg."
Ezért kötelező. Ha megtérülne, opcionális volna.
A vérlázító az, amikor az ember látja, tudja, hogyan képzik az közbeszerzésben az árakat, aztán végigszenvedi (elbaszás fennforgása esetén többször - személyes tapasztalat) a kivitelezési munkákat az utcán - majd vagy közben pedig kap egy szíves tájékoztatást arról, hogy neki ez neki 2x0ezer lesz a 0. pillanatban, és még jól járt, mert a település pályázott és nyert.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hol kotelezo?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha rákötöttél volna amikor csinálták, akkor megúsztad volna kb. 20-50k-ból. (cső ára+tömegterv skiccelő bennfentes mérnök ára)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy dolog kimaradt:
A szippantással kinyert anyag hova kerül?
-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
leengedik a kozcsatornaba, tehat ugyanaz a sorsa, mint amit a csatornanal irtam. Nalunk kornyezetvedelmi szempontbol a kulonbseg a 9 m3 csatornaterheles, vagy a 84 m3 csatornaterheles.
Egyebkent, a legverlazitobb nem az, amikor a maganhazban az emesztot kiverik, es a kert vegeben futo termeszetes patak viszi el lenyegeben kezeles nelkul a teljes utca folyekony hulladekat, tonkreteve ezzel azt a patakot igen sok idore, hanem az, amikor a szenyvizszippanto kozszolgaltato maganerdekbol kifolyolag a hatarban egy egyebkent vedett erdoben a foldre uriti.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy mindenki jol jarjon, van egy harmadik megoldas is: gyokerteres szennyviztisztito.
A lenyege, hogy a szennyviz egy szigetelt, kaviccsal feltoltott medencebe erkezik, amelyben nad tenyeszik. Ez megtisztitja a vizet, amit aztan egy csorendszer a foldben elszikkaszt.
Van mar teljes falut kiszolgalo verzio is, de kis csaladi hazban is hasznalhato. Kb 4m2/fo a terulet igenye, valamint lakoepulettol min. 30m-re lehet telepiteni.
Nekem egy 3 fos csaladi hazhoz kb 300kHUF, ha mindent en csinalok, ha kulcsrakeszen szeretnem, akkor kb 1000kHUF.
Ha szakember tervezi, akkor 25 evig nincs gondod ra es teljesen szabalyos. 25 ev utan a kavicsot ki kell emelni, egy betonkeveroben vizzel atmosni, ujratelepiteni a nedat es ujabb 25 ev.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha ilyened van, akkor nem kell fizetni a talajterhelési díjat?
-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- ha szakember tervezte,
- ha ervenyes epitesi engedelyyel epult,
- ha van hasznalatba veteli engedelye.
A talajterhelesi dijat pont aztert kell fizetni, mivel ha nincs csatornad, akkor vagy elviteted szippantoval, vagy emesztobe engeded.
Ha szippantoval viteted el, akkor lennie kell annyi szamladnak rola, ami a szamolt keletkezo szennyviz mennyiseget fedezi.
Ezt ugy szamoljak ki, hogy naponta 150l/fo-vel kiszamoljak a fogyasztasodat es szembeallitjak a szippanto szamlaval. A kulonbozetet kell talajterhelesi dijkent befizetni, mivel feltetelezik, hogy emesztobe engeded.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
És kúttól milyen messzire kell tenni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Reszleteket nem tudok, mivel nem szakmam, csak be van tervezve, egy megvalositas.
Ha erdekel valakit, akkor maganban irjatok es megadom a tervezom elerhetoseget.
zamek42 [kukac] gmail [pont] com
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mivel mi külterületen építkezünk (nem Budapesten) jelenleg nem opció a városi csatorna. Mi biológiai szennyvíztisztítóban gondolkodunk. Ebből eddig nagyjából 2 fajtát láttam:
~500e HUF árban, kb félévente kell szippantani
~1.5m HUF árban kb 2-3 évente kell szippantani leírás
mivel még csak építési tervet adtunk be, a díjakról tavasz vége felé tudok majd nyilatkozni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amennyiben nem koteleznek ra, fejedben meg se forduljon.
Annak jarnek utanna, hogy a zart rendszeres aktiv bacis lebontos cucc, amibol a vegen locsoloviznek megfelelo minosegu viz jon ki azt hogye adjak. Van belolluk rengeteg fele, alapban van amelyiket 2-3 evig nem is kell piszkalni,
csak a viztartaly reszet locsolasra felhasznalod.
Valamint ebben az esetben (zart rendszer) mi van a TT dijjal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tudod mi a baj? Ezek az aktiv bacis/eloiszapos cuccok addig jok, amig a csalad valamely tagja nem kap egy "szokasos" antibiotikumkurat, aztan vert izzadhatsz, mire ujra hasznalhato egyensulyt kapsz az emesztoben. Persze, mindig a legroghadtabb, buzkelto/emesztofal elzsirozo kultura eli tul az antibiotikumos kezelest.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ontesz bele egy kis normafloret olyankor ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni