TP-Link TL-WR1043ND tapasztalatok, kérdések

A TP-Link TL-WR1043ND egy mostanság divatba jövő gigabites router N-es WiFi-vel, USB-s tároló megosztási lehetőséggel.
A készülék ára bruttó 15000 Ft körül mozog.
Azért nyitottam ezt a topikot, hogy itt egyben megbeszéljük a tapasztalatokat, megválaszoljuk a vele kapcsolatos kérdéseket.

Arra már rátaláltan, hogy OpenWRT-t lehet rá telepíteni. Ehhez egy magyar leírás: TP-Link TL-WR1043ND okosítás
DD-WRT is van hozzá.

Az eszköz gyártói oldala: TL-WR1043ND
Itt pedig OpenWRT Wiki oldala: TL-WR1043ND
speeedfire tapasztalatai, írásai a témában.

Szerk:
Nehogy szó érje a házelejét, a gyártó oldaláról származik az alábbi szöveg:
"*Some official firmware of TP-LINK products can be replaced by the third party firmware such as DD-WRT. TP-LINK does not provide technical support and does not guarantee the performance and stability of third party firmware. Damage to the product as a result of using third party firmware will void the product's warranty."

Magyarul a harmadik féltől származó firmware használatából eredő meghibásodások miatt csak a gyári firmwaret támogatják. Minden más firmware használata garanciavesztéssel jár!

Hozzászólások

Arról már láttam beszámolót, hogy lehet ezen a készüléken az OpenWRT-re sambát, meg torrent klienst is telepíteni.
Engem elsősorban az érdekelne, hogy nyomtató megosztást lehet-e OpenWRT-vel rávarázsolni, illetve, hogy USB-HUB-on keresztül is működik-e a nyomtató megosztás és az USB-tároló sambás megosztása egyszerre?
Ezekről van-e valakinek tapasztalata?
Ki melyik OpenWRT image-t használja, a TL-WR1043ND-n?
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Kell mukodjon, kulcsszo a p910nd. Nalam egy Fonera 2-n ez a dolog meg van oldva, nem ugyanaz a router, de ez biztos, gyengebb mint az, es el lehet erni a tarolot is es nyomtatni is lehet, non-powered usb hubbal hasznalom. Ezen osszvissz 1 szem USB van, maskepp nem is igen lenne megoldhato...
---
Hey! Where'd my terminal go?
DropBox tárhely itt!

csak a nyomtatást vagy a fileserver képességeit is próbáltad?
samba serverként milyen teljesítményre képesek? írás/olvasási sebesség eléri egy pc samba server szintjét?

a zárt torrentoldalak elfogadják a a FOOwrt routerek torrent klienseit? úgy tudom ctorrent illetve Transmission a választék, de mindkettőnek módosított kódú változata telepíthető.

az nem probléma, telepítettem már pár dd és openwrtt. arra vagyok kíváncsi csak, hogy ezek a transmission változatok elfogadottak e a zárt torrentoldalakon vagy sem?
nem tiltanak e ki, mert rossz statisztikákat közöl a trackerrel stb?
jelenleg nincs usb porttal felszerelt routerem, de lehet vennék egyet. csak előbb tapasztalatokra vagyok kíváncsi azoktól, akik élesben és hosszabb ideig használták zárt torrentoldalakon is. de lutrira nem akarok csak úgy venni még egyet.

Minden oldal esetén más és más az elfogadott kliensek köre. Nyilvánvaló, hogy szinte mindenütt elfogadott a utorrent (u helyett mikro) és a vuze. Erre a kérdésedre szerintem a torrent oldalakon keress választ, ne itt. Az egyik legnagyobb ilyen oldalon ezt írják:
"Az alábbi lista azon kliensek nevét, verziószámát tartalmazza, melyek használata AJÁNLOTT! Minden ettől eltérő verziószám, klienstípus megnöveli a kockázatát a félrejelentésnek.
• BitTorrent 6.x
• BitTornado 0.3.x
• btgdaemon 0.9.x
• btpd 0.13
• Deluge 1.3.0rc
• Deluge 1.3.x
• Enhanced CTorrent (dnh3.2)
• Halite 0.3.2.2 (illetve újabbak)
• KTorrent 3.3.4
• KTorrent 4.0.1
• libtorrent 0.12.x (rtorrent)
• Transmission 2.0.3
• uTorrent 2.0.3 (legújabb stabil kiadások)
• Vuze 4.5.x"

A másik ilyen oldal:
"Bármelyik BitTorrent klienst használhatom?
Igen. De nem ajánlott a következő kliensek használata:
BitTorrent++
Nova Torrent
TorrentStorm
Ezek a kliensek néha nem jól küldik el az adatokat a trackernek."

sziasztok!

Engem is erdekelnenek tapasztalatok, mert akadt problemam:

-jelenleg egy Linksys WRT54G router dd-wrt-vel "szolgal" ki minket az irodaban. A net az kb 15mbit.
-wifin max 10en vagyunk rajta, kabelen pedig 20an.

A problema az, hogy dobalja a kapcsoaltot, megszakad, lassu a net... gondolom megtelik a bufferja...

Nem vagyok egy nagy guru, de tartom valoszinunek, hogy ez a router mar nem eleg nekunk.

Tobb hup-os temaba vago topicot is vegigolvasva nem kaptam infot arrol, hogy egy ilyen TP-LINK WR1043ND router
mire eleg.

Amire hasznalnank, az mezei tuzfal, dhcp, tehat sima irodai felhasznalas.
A userek bongesznek, FTP le/feltoltes par kbytos fileokkal max 5 gepen.
Mi a velmenyetek? Eleg lehet nekunk ez a router? Ha nem, akkor ki mit ajanl? Az ar "nem" szamit, csak rendesen szolgaljon ki minket.

15Mbit lefelé osztva 30 felé, az annyi mont 512kbit/s... Persze, hogy lassúnak tűnik az átlag user otthoni netjén rendelkezésre álló nagyjából tízszer ekora dróthoz képest...

Jó kérdés még a hálózat felépítése is - az a 20 vezetékes csatlakozás hogy van rádugva? Ha több switch lóg a WRT lábain, akkor az azok közötti forgalom is a routerben lévő switchet terheli, ami nem biztos, hogy jó dolog.

A WiFi - LAN forgalom az terheli a routeredet, nem csak a forgalom, hanem a titkosítás is, de ezzel nem nagyon tudsz mit csinálni.
Érdemes lenne tcpdump vagy wireshark használatával forgalmat monitorozni, az interfészeken nézni a hibás csomagok számát, milyen hibák fordulnak elő, hogy változnak, etc. Ebből lehet következtetni arra, hogy hol lehet probléma.
Ha két géppel is szakadozott/problémás volt a hálózat, akkor jó esélyed van arra, hogy nem a router dugul be, de ezt is (memória, ill. cpu-használat monitorozásával, illetve a használt inetrfészek forgalmi statisztikáival) meg kéne nézni.

a titkositasom:
WPA-pre shared-key TKIP algoritmussal

a forgalom:
Wireless Packet Info
Received (RX) 100% 146090 OK, 2 errors
Transmitted (TX) 100% 214382 OK, 74 errors

cpu:
load average: 0.16, 0.16, 0.10

memoria:
free: 14%

Igazsag szerint nem tudom a 100%-os ertek itt mire vonatkozik. 100%-os kihasznaltsagra vagy szinte 100%-os problema mentes mukodesre. :(

dd-wrtn belul iptraf alkalmas lehet monitorozasra? TP-link wr1043ND rendelkezesre all, csak be kene loni... Bar folyamatos iroda hasznalat mellett ez necces, 2 nagyon telepiteni se szeretnek semmit se a wrt-re, ha nem letszuglet. :/

Már 4-et beüzemeltünk OpenWRT-vel.

Ha nem gyári FW-vel megy, érdemes kéznél tartani egy soros portot, mert még nem 100%-os kamikaze, nekünk már volt rá szükség (nyák aljára oda forrasztva garancia sem veszik el, nem látszik - 4 kábel, és egy pici pötty cin :) )

2-3 klienst OpenVPN-el simán kiszolgál !
Mi csak Router/NAT/VPN/felügyeletre használjuk arra ideális.

Wifi néha megáll, reboot után újra megy, de ezt már lehet hogy javították.

A soros port használatáról tudnál mutatni leírást? (A linken a csatlakozás elérése található.)
A PC soros portját kell összekötni a router soros portjával és azon keresztül lehet telnettel belépni a routerre?
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Ezek a sorosportok általában TTL jelszinttel dolgoznak, míg maga az RS232 nem.

A legegyszerűbb megoldás erre az, hogy veszel egy USB telefon adatkábelt amibe eleve be van építve (általában fröccsentve) a koverter. Telefon oldali csatlakozót leszeded, megnézed hogy melyik drót mi (mielőtt leszeded!!!) majd drótozod a routerre.

Kell hozzá driver (ez CD-n jön) de Linux alatt nagy eséllyel megy nélküle is. Nekem SonyEricsson K700/S700 kábelem van, igaz sosem próbáltam ki, de elméletben tökéletesen működik :D. PL-2303 chip van benne.

Tehát levágom a telefonom USB-s csatlakozójáról a telefonba illő dugót és kisaccolok belőle hármat, amit majd a router soros csatlakózójának RX, TX, GND pontjaira kötök. Mert ugye a telefonba illő dugón van vagy nem kevés érintkező, melyek funkcióiról a telefon doksija nemigen tartalmaz leírást.
Szóval azt már tudom, hogy nem a PC soros portját kell használnom, hanem az USB-t.
De mi van akkor ha a router egy balul sikerült firmware csere után hálózaton nem akar kommunikálni? Hogyan is kell soros porton életet lehelni bele? Jobb ezt előre tudni és nem akkor kutakodni, mikor beütött a ménkű! :-{)E
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Ööö, nem teljesen. Ez csak bizonyos adatkábelekkel működik. Az ilyet általában onnan lehet felismerni, hogy van a kábelhez driver CD. (A kábelben USB-RS232 átalakító van).

Ha nincs ilyen kábeled, akkor pl MAX232 -vel rendes soros portra is csatlakozatathatod (én így szoktam).
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/LaFonera_Hardware_Serial-Cable-Port

--
http://blog.htmm.hu/

Drága és nem az ami neked kell.

Ez USB-TTL-MAX232 (esetleg egy chipben). Neked csak USB-TTL chip-es kell.

Telefonszervízeseknél lehet kapni, és ha ért is hozzá, akkor tudja mi kell neked. A Sony-Ericsson-t (K700/S700) azért mondtam, mert nekem az van, és az ami kell. Ha rákeresel google-on a "sony K700 data cable"-re, megtalálod hogy néz ki. Általában az USB része vastagabb, itt van a chip, a másik végén pedig csak a csatlakozó van, amit nem simán levágsz, hanem szétbontassz (végső esetben levágsz), hogy lásd mi hova megy. A telefon lábkiosztását megtalálod a neten, ez nem gond. Én kb 1000Ft-nak megfelelő összeget adtam a kábelért. Ja igen, CD mindenképp legyen vele, azon van a driver (amit nem feltétlen kell feltenni, mert általában van frissebb a neten, illetve Linux alatt nem is kell).

Konzol kábelnek hasznos az ilyen, meg kb olyan mint a porszívó, a turmixgép meg a macska. Nem kell mindennap, de jó ha kéznél van.

A flash-t újraírni nem ezzel szokták, hanem JTAG kábellel. Ha jól értettem abból amit olvastam már elég ritkán kellhet, mert a bootloader tud hálózatról is olvasni. Ilyenkor inkább felkeresel valakit akinek van már. Szerintem kicsi az esélyed, hogy talpast dob, főleg ha nem kísérletezel teszteletlen dolgokkal.

a WAN-port max. sebességére kíváncsi lennék...

subscribe :)
(nekem régebbi típus van, de érdekel a topic)

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."

Igaz egy másik topicban már feltettem a kérdést, de ez a topic később született, így ide is bemásolnám (bocs a crosspostért):
Érdeklődnék, hogy a TP-Link WR1043ND-t OpenWrt-vel használok teljesen elégedettek vele? Stabil? Jelenlegi Linksys WRT54GS-em kellene "gigabitesíteni" és az openvpn miatt az új routeren is openwrt-t szeretnék futtatni. Ha jól látom, ez a TP-Link az egyetlen gigabites router, ami openwrt által jól támogatott.

A linksysnél van egy jó dolog, hogy az előlapi linksys gombocskával a wifi-t ki be tudom kapcsolni és erről visszajelzést is kapok, hogy világít vagy nem, ez megoldható a tp-link QSS gombjával?

Ha jól tudom a wifi device típusának mac80211-et kell adni (ath9k miatt), de ebben a 9 napja frissített doksiban azt olvasom, hogy ezzel nem megy a MAC szűrés. Tényleg wifi-n nem lehet még MAC address-re szűrni? Ettől függetlenül azért wifi-n tudok statikus IP-t osztani a klienseknek MAC alapján vagy akkor ezt sem tudom megtenni?

Én használom a psk2+aes mellett. Amúgy ugyanannyi, mint LAN esetében :)
Aki képes mac addresst átírni, azzal szemben semmi, aki meg nem annak elvettem 5 percet az életéből, míg utánaolvas.

Viszont az nekem nagyon kell, hogy mac alapján osszak IP-t wifi-n is a klienseknek és nem tudom, hogy ez a szűréstől függetlenül működik-e.

Tudom, hogy a dhcp szerver feladata, csak jól esne egy megerősítés, hogy a mac szűrés a driver hiánya miatt jelenleg még nem működik, de egy magasabb szinten (pl. dhcp szerver, firewall) már vígan tudom a mac címek alapján a klienseket szabályozni.

A választ borítékolom, hogy igen, csak furcsa számomra a szűrés képességének hiánya a driverben és ez felvetette bennem ezt az ostoba kérdést.

Wireless: Atheros AR9103 802.11n szóval ath9k driver.

Ezen oldalról az alábbi részletre:


Common Options
Name 	 Type 	 Required 	 Default 	 Description 
type 	 string    yes       (autodetected) 	 The type is determined on firstboot during
                                                 the initial radio device detection - it is
                                                 usually not required to change it.
                                                 Used values are broadcom on brcm-2.4, atheros 
                                                 for madwifi or mac80211 for b43, ath5k and ath9k 

[..]

macfilter   string   no 	 disable 	 Specifies the mac filter policy, disable  to
                                                 disable the filter, allow to treat it as whitelist
                                                 or deny  to treat it as blacklist.
                                                 ! Not supported for the mac80211 type yet

Ebben a szálban nem arról volt szó.
IP-t tud osztani MAC alapján, de azt nem tudja, hogy adott MAC ne tudja használni a WLAN-t.

Tehát, ha kézzel felkonfigurálod a hálózati interface-t a számítógépeden (IP,Gateway,route,SSID stb.), akkor tudod használni a router által szolgáltatott WLAN-t (hacsak nem lesz IP ütközés), mert MAC alapján nem tudja szűrni, hogy ki férhet hozzá és ki nem.

Szerintem a MAC-szűrés egy teljesen értelmetlen dolog ebben az esetben. Gyakorlatban azt tapasztaltam, hogy a próbálkozók kb. négyötöde megáll, ha rejtett az SSID, a többinek pedig ott a WPA2-AES, adott időközönként csoport-kulcs cserével (Group Key Update). Ha pedig valaki ezen is átmegy, annak aztán tehetsz fel más védelmet is, vagy valószínűséggel azon is áthatol.
Minden védelmi rétegnél érdemes mérlegelni, hogy a gyakorlatban mennyit véd, illetve milyen nehézséget okoz a mindennapos normális használat esetén. Pl. MAC-szűrésnél ha jön hozzád valaki laptoppal és engedélyezni szeretnéd neki az internet-hozzáférést, akkor el kell kérni a MAC-címét (nem biztos, hogy tudja, mi az), illetve a routert is állítgatni kell.

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."

Nekem sajnos a WRT54GL-nel az van, h ha beallitom a wep/wpa/wpa2-t, akkor linux alol keptelen vagyok csatlakozni. Masutt kepes vagyok barmilyen halozathoz csatlakozni, de ennel a routernel valahogy ez nem megy, egyszeruen nem csatlakozik, hiaba adok meg jo jelszot (kimasolom a meg nyitva levo terminalrol, szoval elgepeles kizarva). Mar felcsaptam ra a legujabb OpenWRT-t, de semmi valtozas. Ugyhogy nalam maradt a MAC szures mint vedelmi vonal (a SSID rejtes a mediacenter miatt nem jo).
--


Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant.

Hátha valakit érdekel:
Megvettem én is ezt a routert és hétvégén felkerült rá az openwrt. A QSS gombra simán rá lehet programozni a wifi rádió ki- és bekapcsolását, valamint a QSS ledet is szépen lehet irányítani, tehát a WRT54GL-nél megszokott SES gomb funkcióját nem kell nélkülöznöm. :) Azaz a routerre ránézve már tudom, hogy aktív-e a wifi és ha nem csak megnyomom a gombot ;)

A wlan MAC szűrésével meg nem foglalkoztam, hisz tényleg felesleges, ha MAC cím alapján osztom úgyis az IP-t.

Ps.: Szóval a Linksys WRT610N eladó.

1. A topicnyító hozzászólásodban lévő openwrt wiki linknek megfelelően először ezt majd ezt telepítettem.

2. Hasonlóan:


root@OpenWrt-Home-TP-Link:~# cat /etc/hotplug.d/button/qss
if [ "$BUTTON" = "BTN_1" ] ; then
   if [ "$ACTION" = "pressed" ] ; then
      WIFI_RADIOSTATUS=`uci -q get wireless.@wifi-device[0].disabled`
      if [ $WIFI_RADIOSTATUS == '1' ]; then
         echo 1 > /sys/class/leds/tl-wr1043nd\:green\:qss/brightness && \
         uci set wireless.@wifi-device[0].disabled=0 && \
         logger "Wi-Fi radio is on."
      else
         echo 0 > /sys/class/leds/tl-wr1043nd\:green\:qss/brightness && \
         uci set wireless.@wifi-device[0].disabled=1 && \
         logger "Wi-Fi radio is off."
      fi
      wifi
   fi
fi

Miért döntöttél a meglévő Linksys WRT610N-nel szemben a TL-WR1043ND megvásárlása mellet?
Így elsőre a CPU gyorsabb ugyan 300MHz helyett 400MHz, de a RAM csak fele 64MB helyett 32MB. A flash mindkét esetben 8MB.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Azért, mert mindenképp OpenWrt-vel akarom használni, a WRT610N wifi részét meg nem támogatja, csak a DD-WRT.

Hardware: Sőt, a WRT610N v2-ben már 480 MHz-en ketyeg a CPU.
Nekem annyira nem kell az erőforrás, a Linksys WRT54GL/GS-ek is kiszolgálnak, csak nem tudják a gigabitet és az N-es wifit, ezért kerestem az utódjukat.

Nálam átlag 2 hetente megakad/lefagy és újra kell indítanom (gyári firmware TL-WR1043ND_V1_091118, Wifi kikapcsolva, UPC internet kapcsolat), az okát nem sikerült behatárolni. Ilyen a régi Linksys WRT54GL-emnél nem volt, azt el lehetett felejteni. Ha lesz időm akkor majd megy rá OpenWRT remélem avval nem lesz fagyás.
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!

A topicnyítónak: Van a prohardveren egy viszonylag aktív fóruma a routernek rengetek hozzászólással, ahol szinte mindenki openwrt-t vagy dd-wrt-t tol az eszközön. :)

kliens modot tud a cucc gyari vagy 3rd party fw-vel?

Üdv!

Nagyban seo-zok és így akadtam rá erre a topicra is. Örülök, hogy itt is sokan hasznosnak találják a cikkemet. Megemlíteném azért itt is a saját oldalamat, már egy pár leírást készítettem. Többek között a hup-os kolegákkal sikerült megcsinálni a transmission scriptet is.

Az oldalam, ahol a cikkek vannak

Jó olvasgatást mindenkinek

---------------------
http://tothszabi.info

Na, 5 év után megadta magát (legalábbis szarakodik) az az otthoni routerem. Most kellene valami. Mivel ilyen TP-Link TL-WR1043ND van raktáron, az a kérdés, hogy mi a népítélet? Érdemes, vagy van jobb opció?

--
trey @ gépház

Nekem az elsőt 3 napon belül cserélték, mert az USB-je válogatós volt. Némelyik eszközzel működött és sokkal többel nem. Ez a második egyelőre gyári firmware-rel kifogástalanul megy. Egy 4 portos USB HUB-bal 4 eszközt is meg tud osztani.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Trey !

Bátran vedd meg, első körben nekem is voltak vele előítéleteim, de most már bátran mondhatom hogy stabil, openwrt-vel bármit meglehet vele oldani.
Jelenleg 8 db-ot hajtunk ügyfélnél, (openvpn, munin, nsupdate, stb. simán megy) mindenféle gond nélkül, nekünk remote hozzáférés és openvpn miatt esett rá a választás, beváltak.

3 usert a 32Mb RAM, 400 Mhz-es CPU-val vigan kiszolgál VPN-en, elég erő van benne, 8Mb Flash-be pedig elég sok minden belefér.

Elsőnél ugyan egy elcseszett openwrt image miatt kellett soros portot beforasztani, de ezen kivül más gondunk nem volt.

5 év garancia sem utolsó szempont.

Meg tudja valaki mondani hogy ez a TP-Link hogy viszonyul az ASUS WL500GP V1-hez fogyasztás szempontjából?

Beruháztam egy ilyenbe, eddig régebbi típus volt, mindegyik elég jó ár/érték arányban van szerintem. :)
Viszont lenne egy kérdésem: Ha a gyári firmware-rel megosztok egy háttértárat, akkor azt hogyan érem el Linux alól? Mert a samba-val nem mutatja a rendszer.

Szerk.: Na ez az, amikor nem segítenek a GUI-s cuccok. A GNOME hálózat-böngészője nem mutatja, de ez igen:
smbclient -L \\router.ip -U%
felcsatolni pedig:
mount -t cifs //router.ip/megosztás_neve /mnt -o user=felhasználónév,password=jelszó

Elszoktam már a parancssoros samba-ügyködéstől. :)

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."

Csatlakozas kiszolgalohoz... > SAMBA...

Ha van szerkesztes gomb a cimsor mellett, akkor az ugy meg egyszerubb: smb://nevergone@en.kicsi.routerem/draga_megosztasom (fogalmam nincs, kell-e usernev ehhez, s ha igen, mi az.
--


Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant.

Te allítod be a usernevet. És jelszót is, azt gondolom kettősponttal kell utánaírni smb://nevergone:Password123@192.168.1.1/draga_megosztasom . Két usert lehet beállítani a gyári firmware lebutított felületén, az egyik írás joggal rendelkezik, a másik nem. Ha jól emlékszem, a szüleimnél installáltam be egy ilyen jószágot, és ezt a funkciót még nem használtam ki.

Ma megvettem én is, lévén a meglévő smc barricade-on a 60/6 már nem jött át. Pár napig gyári firmware-el fog futni, majd utána kap openwrt-t.

---------------------------------------------------------------------------------
A Linux nem ingyenes. Meg kell fizetni a tanulópénzt.
Az emberek 66 százaléka nem tud számolni! Gondoljatok bele, ez majdnem a fele!!

Itten HUP-os blogban már beszámoltam arról, hogy végül is ezt a routert sikerült a cimborának bekonfigolnom. Nagyon meg vannak/meg vagyok vele elégedve, mindenkinek csak ajánlani tudom. Ár/érték arányban régen találkoztam ennyire jó termékkel a hardver-piacon.
Persze tudom, várjuk ki a végét, hátha meghal. De ha nem cserélik le a fimrware-t, akkor elég hosszú a vállalt garancia ahhoz, hogy beleférjen egy két-három év múlva bekövetkező halál. Addig igyekeznek "rendeltetésszerűen" használni. :)

Olyat szabad egy zárt trackeren hogy menne ez a router NAS-ként, de inkább csak úgy ottfelejtve, mert azért az írási-olvasási sebességek olyanok amilyenek, és emellett még egy gépről futó kliens is. Tehát 1 IP, 1 user, viszont egyszerre Transmission+utorrent.

---
> man woman
No manual entry for woman

https://www.dropbox.com/referrals/NTM3MTUzNzQ5

Műszaki problémát szerintem nem okoz, mert két különböző porton biztosan elmenne, de kérdés még, hogy mit mond a házirend?
A továbbiakban a tárgybeli routertől független, a torrent oldalakat érintő kérdéseket ne itt tárgyaljuk ki!
Nyiss neki topikot, ha trey nem bánja! Vagy az is lehet, hogy ennek már más fórumban van a helye!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Sziasztok!
Valaki mért rajta NFS-el exportált kötetről másolási sebességet?
Az mennyi lehet?
A mostani asus 500-asról 2Mbyte/sec, mert a CPU-ja 100%-on megy.

De lehet, hogy így is cserélek a Gbit miatt.

Nektek nem lassu a wifi?

Probaltam mar scp-el egy 3MB-os filet masolni az eszkozre, illetve azon keresztul egy usb-s hddre is.
Mindegyik esetben 250-400kbyte/s volt a sebesseg.
OpenWrt Backfire 10.03 (A sysupgrades fw nincs fent.)

jó a kérdés, gondolom itt sokat számít a routerben lévő processzor sebessége és a wireless hálókártya minősége, az áthidalt távolság és az átvitel sebessége. Egyébként meg azt javaslom hogy a wifi a netezésen, levelezésen kívül másra lehetőleg ne legyen használva, mennyiségi adatcserére ott a drótos.

Valaki telepített már rá qos-t?
verzióm openwrt bacfire.
Feltettem a megfelelő csomagokat de nem működik.
Mangle tábla ok. Tc paranccsal nézve ok.
Még nézem az interface-ket mert ott látok furcsaságokat.
Még infó pppoe-val használom, adsl-en.
Hétvégén talán tudok vele tovább foglalkozni.
IP telefonálás és a gyerek internetezési szokásai, nagyon ütköznek :)
ezért van rá szünségem.

Kerdes: printerekkel milyen a viszonya? Tud RAW nyomtatosort csinalni?
Nekem van egy non-PS printerem, amit szeretnek megosztani, es gondolkodom valami USB kepes routerben...
--


Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant.

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy milyen módon tudnám megoldani, hogy az alábbi üzenetek ne kerüljenek bele a logba. 3-20 másodpercenként jönnek és ezzel van tele a log. Érdemi információt lehetetlen a logból kiolvasni. Kb. 1.5 hete van ez a jelenség. Folyamatosan villog a WAN led, tehát tényleg jön valami. Bár néha a reggeli órákban nem ilyen rossz a helyzet.
Openwrt van fent, bár látszik az alábbi sorból is.

OpenWrt daemon.warn dnsmasq-dhcp[1564]: DHCP packet received on eth0.2 which has no address

Audio playback?

USB adapterrel Internet rádió, vagy tetszőleges playlist lejátszása?

Elég a 400-as proci? Meg a 32MB RAM?

Wireless-el mondták másik topicban, hogy nem 100%. Hogy mi, nem tudom.

Elég a 400-as proci? Meg a 32MB RAM?

Elméletileg elég lehet.
Haverom ~96 körül írt mp3 dekódoló programot, kézi assemblyvel a kritikus részeken. AMD K5 PR100 elég volt a lejátszáshoz (az 5x86-P75 nem), azért annyit kb. tudhat ez a CPU is.

Wireless-szel az a gond, hogy a packet loss meg a jitter van annyi, hogy azon értelmesen nem tudsz audio-t lejátszani, csak elvadultan nagy (sok másodperces) puffereléssel.

Nem wireless-en kell az audio, csak egyesek a wireless részével nem voltak 100%-ban megelégedve. Ezért kérdeztem.

Tudom, hogy a Pentium-ok már jók voltak mp3-ra, de itt embedded core-ról van szó, ami egy kicsit más dolog, s közbem még másra is kell.

Storage-ről elméletileg nem álmodozok ezzel a router-el, bár lehet, hogy megkísérlem.

dd-wrt oldalán két firmware-t látok:

TP-Link WR1043ND v1.1/v1.4 Firmware: Special image for initial flashing factory-to-ddwrt.bin
TP-Link WR1043ND v1.1/v1.4 Firmware: Webflash image tl-wr1043nd-webflash.bin

- mi a különbség? vagy egymás után kell feltenni? (figyelembe véve hogy nem csak a "factory" firmware volt rajta, hanem openwrt is)

- ne zavarjon hogy a fájlnévben nincs benne az elsőnél a típus?

- az a "v1.*" mit jelent? amit találok infót az hogy hw verzióban van ilyen v1.4 meg v1.6, nekem meg konkrétan csak egy v1.7 van a dobozra írva (a nyákot még nem néztem), ez se zavarjon?

bocs ha hülyeséget kérdezek, de nem találtam erről infót, és megmérve a térfogatát és súlyát közel sem áll a sűrűsége az agyaghoz, szóval nem szeretnék kockáztatni :)

Tudna valaki segíteni ebben, ha próbálta már valamelyikőtök?

TP-link TL-WR1043ND
OpenWrt a tothszabi.hu oldalon található leírás szerinti firmware felsütésével kezdtem és a leírás szerint haladtam.
Feltelepítettem a comgt, kmod-usb-serial és kmod-usb-serial-option programokat
adott még egy Globesurfer Icon 7.2 HSDPA modem, ami egyébként PCben működik.

A Luciban ki tudok választani UMTS/3G-t a WAN-hoz és a formban ki lehet tölteni APN meg PIN mezőket, de nem tudom, mit írjak az interface és a modem device mezőbe.
Az interfeszhez próbáltam már eth0.2-t meg semmit
A modem devicehoz próbáltam már /dev/ttyS0, /dev/usb1, /dev/ttyUSB0
de eddig semmi nem segített.
Utána próbáltam a konzol felületen ifup wan parancsot, de sikertelenül.
timeout checking for PIN.wan(3g): Failed to set the PIN code.
hekkeltem még a /etc/modules.d/60-usb-storage filet is, beletettem a vendor és product értékeket.

Csinált már valamelyikőtök ilyet?

Gondolkodom én is egy TL-WR1043ND vásárlásán. A másik jelöltem egy Asus RT-N16(csak ez 2x annyiba fáj).
Jelenleg egy WRT54GL-t használok itthon egy nslu2-essel, amin samba+rtorrent fut. Amit eddig sikerült kihoznom belőle az 4,5Mbyte/s mondjuk ez leállított rtorrent mellett. Az átlag 2-3Mbyte/s vagy kevesebb.
A fő szempont a samba irási/olvasási sebességének a növelése lenne. Melyiket lenne érdemes megvenni(ár/érték arányában)? Melyikből mennyit tudtatok kihozni?

No, ma megérkezett a router, egyből fel is toltam rá az Openwrt-t + minden szükséges dolgot. Sajnos 3MB/s olvasási és 1,2MB/s írási sebességnél nem sikerült többet elérnem a samba-val(ext2 filerendszer alatt és gigabites hálókártyával ubuntu 10.04 alól 1GB-os gzipet másolva). Mondjuk a transmission közben futott rajta igaz egy darab torrent sem volt benne csak kipróbáltam, de holnap kipróbálom nélküle mit sikerül kihozni.

SZERK: Azt elfelejtettem, hogy a gyári firmwarerel is csináltam egy tesztet, ezzel 5MB/s olvasási és 3MB/s írási sebességet sikerült elérni.

Elmondanád, hogy sikerült ezeket elérned? Én sehogy sem tudok 1,2MB/s írási és 3MB/s olvasási sebesség fölé menni. Olyan mintha valami korlátozná.
Alap samba van fent, a csatolást rw,sync,noatime opciókkal csináltam. Nem fut semmi más lényeges, a samba daemon 10%CPU-t és 10%MEM-t "fogyaszt".

Kipróbáltam a vsftd-t is, itt még drasztikusabb a különbség az írás csak 6-700KB/s.

Most akkor mi is van ilyenkor?

SZERK: Egy factory reset után újból kezdtem az egészet úgymond "tiszta lappal". Az egyedüli változtatás az ext2 fájlrendszer helyett egy ext3 és egy swap létrehozása volt. Egyébként minden megegyezett az előző verzióval, de nem hiszem, hogy ez lenne ilyen hatással rá, inkább az usb-core körül sejtem a probléma forrását, mivel az ftp is igen lassú volt. Amit így sikerült kihozni belőle: 7MB/s írás és 3,1MB/s olvasás. Hogy ez miért 3MB/s az rejtély...

Én is egy ilyet szeretnék venni. Az az igazság, hogy nem is drága, csak 13 ezer forint. A mostani SMC router-t fogja leváltani, ami 20 ezer forintba került pár éve és nagyon-nagyon pocsék cucc, elégedetlen vagyok vele, és senkinek se ajánlom. Na de mindegy, nem megy el off-topic irányba.
Tehát azt már tudom,hogy a harmadik féltől származó firmware használata garanciavesztést eredményez.
Az az igazság, hogy a jelenlegi routeremnél még csak a firmware frissítést se próbáltam, tehát nem is nagyon fogom a következő eszköznél se.
Csak annyi a kérdés, hogy a gyári firmware-vel mennyire jó a cucc? Gyári firmware használatával is tudok Ftp/torrent letöltést indítani USB Pendrive-ra/HDD-re? Mennyire gyors/stabil?

Ezeket csak azért kérdem, mert nem szeretném, hogy az "Olcsó húsnak híg a leve" dolog érvényesüljön. Bár az SMC-nél aligha lehet rosszabb bármi is. Tehát ki miket tapasztalt a cuccal?

A gyári firmware-ben nincs torrent kliens. Az USB-re kötött tárolót (USB-HUB-bal tárolókat) meg tudod osztani, sajnos nyomtató megosztást sem tud.
A torrent kliens és a nyomtatómegosztás hiányán túl stabil és sokoldalú az alap firmware is.
Persze lehet, usb-s HDD-re menteni a torrennetl leszedett fájlokat csk kell hozzá egy működő gép is amin fut a torrent kliens, de nemigen erre gondoltál.
Ahhoz, hogy számítógép nélkül tudjon torrentet letölteni, az openwrt-t kell feltelepíteni. Fentebb van az okosításhoz link.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Én hasonlót használok, igaz az kicsit "komolyabb" de kb uez!

Én TomatoUSB-t használok hozzá és szuper!
http://tomatousb.org/
Kezeli a VPN-t, Samba, USB, Gigabites dolgokat egyszóval mindent ami kellhet!

Amúgy a "3play firmware által okozott hibákért nem vállalunk garanciát" már anno a Linksys WRT sorozatánál is volt!
Nekem már egyszer sikerült jól elflashelni "brickesíteni" az enyémet simán ráfogtam, hogy a gyári frissítése miatt szállt el és cserélték is!
(Mondjuk lehet, hogy szerencsém volt!)

De ehhez a routerhez ha ilyenem lenne én vennék 3 antennát!
TP-LINK TL-ANT2408CL ilyet! 8dB nyereség elég szép darab!
http://ipon.hu/webshop/product/_tp_link_tl_ant2408cl/130887
Még drágának se mndható! ~1400Ft!

Oykawa Hirohito

Ma megvettem a tárgyban szereplő routert és kevés várakozás után OpenWrt-t raktam rá. Minden rendben volt szépen működik, de ez a firmware kicsit túlzás nekem. Használtam már Linuxot, meg kísérletező típus vagyok, de ahhoz, hogy ezt teljesen megértsem sokat kéne olvasni a témában. A wifi-vel kapcsolatban kisebb csalódás ért, mert a gyárihoz képest az OpenWrt jóval kisebb sávszélességet tudott produkálni(150Mbit > 65Mbit).

Kíváncsi lennék a dd-wrt-re is, de nem akarom most rögtön ráflashelni azt is. Aki már használta, az tudna írni a tapasztalatiról néhány szót? Könnyebb használni, jobb valamivel?

Köszi a tippeket!
Ma reggel kicsit beleuntam az openwrt-be (10.3.1 rc4 volt rajta) és raktam a helyére dd-wrt-t.
Nekem pozitív csalódás volt, azok után, hogy sok fórumon lehúzzák a nyíltsága miatt, meg az üzleti modell miatt. Könnyen állítható webes felületen, rengeteg dolgot tud, sokkal többet, mint amire szükségem lenne. Egyedüli gondom vele, hogy a csomagkezelő nem igazán működik. Ilyeneket ír az "ipkg install fdisk" parancsra.

You probably want to run `ipkg update'
> ERROR: File not found: //usr/local/lib/ipkg/lists/non-free

Azért nem akarom lehúzni az OpenWRT-t se, ha kijön a 10.3.1-ből a végleges akkor kipróbálom azért azt is. Az OpenWRT-ben ez a különleges írható/olvasható rom megoldás tényleg tök jó.

Még azt szeretném megkérdezni, hogy az N-es Wifi része miért csak a 2,4Ghz-es sávban hajlandó működni? Így a max. link 150Mbit, ami jó, csak nem értem, hogy miért nem tudja használni az 5ghz-es sávot. Ez valami driver probléma vagy más?

Nekem problemaim voltak a dd-wrt-vel, ezert lecsereltem openwrt-re.

Egyreszt a dhcp ip lease valamiert nem a megszokott modon mukodott, nem igazan szamolt visszafele es ez egy laptopnal gyakorlatilag blokkolta a wifit. (Mondjuk ez lehet, hogy nem csak a router hibaja volt.)
Masreszt a wifi pedig egy darabig jol ment, viszont egy ido utan mixed modban ahany tipust (b/g/n) "mixeltem", annyi ssid-t broadcastolt. (Egy jo volt, a tobbi veletlen string.) Utana beallitottam b-re, amivel ment, csak ugye ennek 11Mbps a max atvitele, ugyhogy atkapcsoltam g-re, amivel szinten mukodott, csak megtartotta a b-nek a 11Mbps max atvitelet.

Miota openwrt van rajta, azota szepen megy.

openwrt ide vagy oda, egyszeruen az ath9k nem birta a terhelest anno amikor probaltam. Volt, hogy fagyott ami nem opcio hiszen ezert dobtam ki a Belkin Vision N1-et, gyari firmwarrel viszont stabilan megy. UPC 120/10 torrenttel 110Mbitet attol nat/wpa2 mellett. Localban gyari firmwarrel sokkal tobbet volt 300Mbiten, openwrt alatt eleg sokszor visszavett 150re.

samba problemara esetleg:
(smb.conf)
max xmit = 65535
socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY SO_SNDBUF=65535 SO_RCVBUF=65535

Elég jó tapasztalataitok vannak erről a cuccról a hozzászólások és a neten található cikkek alapján.
Olyan kérdésem volna hogy az openwrt-s avagy a dd-wrt-s firmware-el tudja-e a router a következőket(csak megerősítésképpen):
- ipsec vpn
- open vpn (ez nem prioritás, de jó lenne ha tudná)
- vlan
- ddns
- qos

Azon kívül hogy gigabites nekem erre volna szükséges.
Azt is látom hogy a gyári cucal csak az utolsó két pontot tudja.

Ha müxik minden akkor végre lecserélhetem a 2910vg vigor-om :-)

Nekem volt a vpn-es builddel. Volt benne néhány igen-igen gányláda módon bedrótozott (c-forrásban meglelt!) tűzfalszabály, igaz azóta kikerült belőle (az svn-ben már nem találtam meg az eredeti kódot), úgyhogy azóta kerülöm, mert aki ilyen kódot ki mer adni a kezéből, az más disznóságra is képes...

Ma sajnos sikerült elflashelnem a routert. Csak a ledek villognak rajta. Visszavittem garanciálisan a boltba, de nem biztos, hogy kicserélik, gondolom elég sok ilyen eset történt mostanában.
Ha esetleg nem cserélik ki, van itt olyan ember, aki vállalja a javítást soros porttal, vagy JTAG-el?

OpenWRT-t telepítettem, de sajnálatos módon nem stabil verziót, még csak nem is RC-t hanem SVN-ből a legújabbat. A telepítés sikerült, de az internetkapcsolatot nem sikerült rajta beállítanom és a Luci felület sem működött. Gondoltam visszatérek a gyárira. Felmásoltam a DD-WRT fórumról letöltött "tl-wr1043nd_v1-webrevert" a routerre WinSCP-vel, felszabadítottam néhány mega RAM-ot és kiadtam a mtd -r write tl-wr1043nd_v1-webrevert firmware parancsot. Kiírt valami olyasmit, hogy a másolás folyamatban aztán egyszer leállt és bedöglött:(

Megy valószínűleg csak if-eket nem jól vagy egyáltalán nem húzta fel, mi nagyon az elején jártunk egy 1043ND-vel (akkor még nem volt rá stabil openwrt)

kell egy ilyet építeni:
http://nzsb.web.elte.hu/images/max232big.png
vagy:
http://sodoityourself.com/max232-serial-level-converter/

sorosport helye és kiosztása fent van openwrt oldalán, ha megvan konzol már éleszthető, ha máshogy nem tftp-n keresztük ráflash-elsz másik image-et

Nagy az eselye, hogy ez is valami hasonlo modon mukodhet, mint a Linksys cuccok, kene lennie egy preloadernek.

Azt lehet esetleg megprobalni, hogy felrakod a linksys tftp nevu tftp klienst, es direktbe kotod magadat a routerrel. Ha van egy kis szerencsed, akkor 192.168.0.1 -kent latszik kozvetlen bedugas utan, es el tudsz inditani egy flashelest rajta. Jo erzekkel kell nyomni az entert a kabel bedugasa utan masfel levegovetellel.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Nehogy szó érje a házelejét, a gyártó oldaláról származik az alábbi szöveg:
"*Some official firmware of TP-LINK products can be replaced by the third party firmware such as DD-WRT. TP-LINK does not provide technical support and does not guarantee the performance and stability of third party firmware. Damage to the product as a result of using third party firmware will void the product's warranty."

Magyarul a harmadik féltől származó firmware használatából eredő meghibásodások miatt csak a gyári firmwaret támogatják. Minden más firmware használata garanciavesztéssel jár!

Nem ezt írja. Hanem azt, hogy lehet másikat is használni, mint például a dd-wrt-t. TP-Link support nem lesz rá (logikus) és nem vállalnak semmi garanciát a firmware és a cucc sebességére és stabilitására (ismét logikus). Minden meghibásodás (kár a termékben), amelyet a harmadik féltől származó firmware használata okoz garanciavesztéssel jár.

Tudom, arra fogják rá, hogy a dd-wrt okozta, amire akarják, de NEM veszted el élből a garanciát, ha dd-wrt-t teszel rá.

Egyékbént sok jót hallottam a szerkezetről, gondolkozom is a beszerzésén. Úgyhogy hajrá, minél több ötletet! :-)

nem neked valaszolta szemely szerint, hanem a topicnyitora.
igazabol ha nem brickeled a routert, akkor szervizeles elott mindig vissza lehet rakni a gyari firmware-t, ha meg a rom pusztul meg rajta, akkor megintcsak nem fogja latni senki, hogy gyari firmware, vagy alternativ volt-e rajta.
az egyetlen para, ha ugy brickeled, hogy a ROM olvashato marad, olyankor a szervizben latszik(mar ha foglalkoznak vele), hogy nem gyari firmware van rajta, es akkor lehet hogy visszadobjak javitas/csere helyett.

Tyrael

Lehet szőrszálat hasogatni, de mi a különbség? Valóban, ha alternatív firmware miatt nem megy tönkre, akkor tovább él a garancia, de olyankor nem is akarod azt használni. A garancia akkor vész el, ha elromlik és alternatív firmware volt rajta.
Az ASUS esetében ott van (régebben biztosan ott volt), hogy lehet DD-wrt-t vagy más firmwaret is használni hozzá.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Tehát:
- ha nem bántod a sw-t, és tönkremegy a hw, akkor van garancia
- ha nem bántod a sw-t, és mégsérül a sw, akkor van garancia (reflash)
- ha nem bántod a sw-t, és hülyeségeket csinál a sw, akkor van garancia, és jó esetben csinálnak jó sw-t, amit rá lehet tölteni
- ha lecseréled a sw-t, és tönkremegy a hw (a lecserélt sw miatt), akkor nincs garancia
- ha lecseréled a sw-t, és tönkremegy a hw (nem a lecserélt sw miatt), akkor van garancia
- ha lecseréled a sw-t, és mégsérül a sw, akkor nincs garancia (flasheld újra, ahogy bírod)
- ha lecseréled a sw-t, és hülyeségeket csinál a sw, akkor nincs garancia, hiszen nem a gyártótól származó sw-rel van a baj (kérjél javítást a lecserélt sw vendorjától)

Ez lehet, hogy szovegesen igy le van irva valahol, am az ervenyesito helyen altalaban mar akkor se vallaljak a garancialis javitast, ha egyaltalan fenn van rajta egy nem-gyari firm. Es mindegy, hogy van-e koze a problemahoz az alternativ firmware-nak vagy se.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Én is beüzemeltem ezt a jószágot. Remek, csak egyetlen bajom van vele:

Kézzel kell az fstab-ot és a transmission-t futtatnom. Hol kell beállítani, hogy ezek rendszerinduláskor lefussanak?

Üdv, Cözi

Ha megvagyunk ezekkel nincs más dolgunk mint felmenni a Luci-ra és az újonnan létrejött menüt megkeresni (System -> Mount points). [...] Services-> Initscripts:
Talán ez a legfontosabb része a Luci-nak, számomra. Itt vannak azok a scriptek amik a rendszer indulásakor futnak.
hup.
Valamint toxin és tothszabi.

Lenne egy kérdésem, van egy a témában megnevezett routerem, azon gondolkozom, hogy vennék hozzá 8-9dB-s antennákat, mert 2 falon keresztül már gyenge a jel, szakadozik. A gyári az 3-4-5dB lehet? Ennyi különbség már elég lehet? A távolság 6-8 méter között van amúgy..

Persze lehet, hogy a srác beépített antennája szar...

Nem akarok rá egyelőre más firmware-t tenni, így nem tudom növelni a teljesítményét, csak a gyári firmware előre definiált, ismeretlen low/medium/high vagy milyen értékeit.

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c) آكوش

Használja ezt a cuccot valaki OpenWRT firmmel valamilyen webkamerával? A kamerák típusai érdekelnének amik mennek a kamera kmodjával és motionnal alapból, mert az én pac207-es kamerámmal nem megy.

Sziasztok!

Remekül működik a ketyere, van is még hely a memóriában. Ismer valaki olyan alapszintű CMS-t, amit még be lehet gyömöszölni ide? Elég ha jelszavas bejelentkezéssel valami wiki-szerű dolgot tudnánk szerkeszteni.

Üdv, Cözi

--------------------------------------------------------------------------
színes

Vettem egy ilyen routert, az lenne a feladat, hogy 2 szintet (vasbeton födém) át kéne lőni vele. :)
Vettem hozzá 1 db 14 dBi-s antennát, értelemszerűen becsavartam a csatlakozóját az egyik gyári antenna helyére. WRT54GL-nél ugye meg lehet mondani, hogy melyiken adjon-vegyen.

Ennél (gyári fw) nem találtam ilyet. Ötlet?

Télleg, ez tudja az 5GHz sávot, vagy csak 2.4-en tolja az n-es wifit?

Ebből a szempontból érdemes lecserélni a gyári fw-t?
Az megoldás lehet ha veszek még 2 14dBi-s antennát?
Vagy cseréljem meg a Linksys E3000-el, azzal próbáljam meg átlőni a 2 szintet, ez meg maradjon az irodai wifinek?

--
Gábriel Ákos

A tp-link oldalán az antenna karakterisztikája 30 fokot tud vízszintesen, 30 fokot függőlegesen (a ramirisnél valamiért ennél nagyobb számok vannak :)
Ez kb. arra jó, hogy két ilyet szembeállítsál, és két access point egymással beszélgessen, point-to-point jelleggel. Erre szeretnéd használni?

Én a gyári firmware-el használom, de messze nem hozza ezeket a sebességeket.
Tud valaki arról, hogy több diszket hogy lehet egyszerre használni vele?
Két diszket tettem rá egy hubbal és néha jól működik, mindegyiket látja, néha pedig ugyanazt a méretet és kötetcimkét hozza mindkettőhöz.
Valaki tapasztalt már hasonlót?

ezek a gyártók gyártanak hivatalos usb host chipeket,
ALi (Acer Labs)
Intel
NEC
SiS
VIA
nVidia (shows as "Standard" controller)
Philips

sajnos tele vannak a boltok, noname gyártók usbhubjaival, amikben bizonytalan eredetű chipek vannak. a Belkin usb hub biztosan megbízható.
nekem is volt problémám noname usbhubbal, aktív egérmozgás mellett szakította a mobilnet kapcsolatot. gyorsan ki is cseréltem egy Belkinre, azóta semmi problémám nincs.
ha az usb merevlemezek az áramot is usbről kapják, akkor nem árt ha külső adaptert dugsz az usbhubra, mert nélküle, lehetséges hogy kevés lesz az áram a két usb merevlemeznek.

Nekem már csak egy (működő) OpenWRT 10.03.01 kellene.

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."
rand() a lelke mindennek! :)

Tudok frissíteni úgy 10.03-ról, hogy a beállítások megmaradjanak?
Ui.: sysupgrade megvolt ez alapján, bár a beállítások elvesztek, de szerencsére semmi vészes. :)

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."
rand() a lelke mindennek! :)

Pontosítanék, nem a firmware használatából eredő hibák miatt támogatják a gyárit, hanem: 3rd party firmware okozta hiba garanciavesztést okoz. A 3rd party fw-eket nem támogatja a TP-Link. Apróság, de óriási különbség. :)

Pár hete bukkantam rá erre a router-re, és megmondom őszintén az ár volt az, amin nagyon meglepődtem. Időszerűvé vállt a jó "öreg" Liknsys WRT54GL cseréje, mert már kevésnek bizonyul.

Bevallom őszintén kicsit tartok ettől a router-től, mivel a hasonló karakterisztikájú router-ekhez képest jóval olcsóbb. Ami hasonló kategóriában szóba jött:

- NETGEAR WNDR3700 ~ 25.000 FT
- LINKSYS E4200 ~ 34.000 FT

A WRT54GL-el soha nem volt semmi problémám, én a Tomato firmware-rel hajtom és tartok tőle, hogy a TP-Link-el elképzelhető, hogy szívnék...

Keresgéltem a neten, hogy kiderüljön tényleg mit jelent a papíron említett 300Mbit/sec wlan esetén, ill. mit jelent a 1gig utp-n. Van esetleg valakinek bármilyen adata ezzel kapcsolatban? Én már megelégednék azzal, ha pl. egy wireless kliensel elmenne kb 100Mbit/sec-ig, LAN esetében különösebb igényeim nincsenek, ott bízom abban, hogy a felét legalább tudja, amit állítanak.

Tudnátok nekem ebben segíteni? - Köszönöm!

Én már több mint 1,5 éve hajtok egyet a gyári firmware-el, egy másikat meg OpenWRT-vel. Stabilak, semmi gond nincs velük, bár utóbbival nincs N WiFi. Az meg, hogy a gyártó el mer vállalni rá 5 év garanciát, jelent szerintem valamit.
Tapasztalatok a teljesítményével: mivel a külvilággal a kapcsolatot egy switch-en keresztül tartja (ami egyébként VLAN képes), alapjában véve a szoftver nem nagyon befolyásolja a sebességet. Saját Iperf mérés szerint gagyi LAN kártyákkal 960-970 Mbit/sec.
Persze ez egy adatfolyamra vonatkozik, többel - eszközök hiányában - nem tudtam megmérni.
Routolva már kicsit lassabb, ezt OpenWRT-vel mértem, nálam 200-210 Mbit/sec-et tudott.
A wlan oldalról annyit tudok, hogy ideális körülmények között (nem zajos helyen, egymás mellé téve a két eszközt) 120-130 mbit/sec között mértem. Zajos helyen, ahol épp használom, és sajnos az egész 2,4 Ghz-es sáv foglalt, meglehetősen gyengén teljesít, 6-7 Mbit/sec-el működik. Persze ez lehet a laptopom kártyájának a problémája is, nem tudnám megmondani, bár szerintem a csatorna állapotához képest reális. Az ugyanis így néz ki: Link Quality=3/5 Signal level=-69 dBm Noise level=-91 dBm

Sosem próbáltam még rajta DD-Wrt-t, nem tudom, az hogyan működik rajta.
Én az OpenWRT-s példányomra is csak azért raktam azt, mert egy USB-s DVB-T tuner volt ráakasztva, és az továbbította a hálózat felé az adást, ezt a gyári szoftverrel nem tudtam volna megoldani.
Hogy a gyári Firmware mit tud, azt itt > http://www.tp-link.com/simulator/TL-WR1043ND/index.htm kb. végig tudod nézni.
Stabilitási gond ezzel sincs, talán annyi, hogy ami gyárilag rajta volt, azzal az N900 mobilom időnként eldobálta a kapcsolatot (érdekes módon az N95 meg nem), de frissítés óta ez is megoldódott.

Láttam korábban szó volt soros kábelről is, amivel újra frissíthető a téglásított router. Nem tudom még aktuális-e valakinek, illetve hogy kapható-e (kb egy éve még igen), de a régebbi Siemens soros telefon kábel ideális erre célra. Az alábbi cikkben egy Fonera router kapcsán van leírva, hogy hogyan kell átalakítani:

http://uc-free.hu/?q=tartalom/soros-kabel-keszitese-fonerahoz

Hello

Kicsit több mint egy éve vettem én is egy ilyen routert. Megtartottam a gyári software-t, soha nem frissítettem. Minek, hiszen nagyon szépen és jól működött...
... eddig. Egyik pillanatról a másikra a következő jelenséget kezdte produkálni (1 órára elmentem otthonról, előtte még működött):
0. Amit először észrevettem, hogy a rá kötött gépeken nem lehet netezni.
Gondotlam megnézem a webfelületen, miújság, hátha restartra megjavul.
Egy kábellel rákötött gépről néztem, Linux alól, se ping se web felület nem működik. Router is gép is újra lett indítva, úgy se lett jó.
1.fordulat: a routerre kötött NAS szépen látszik iSCSI-n.
2.fordulat: egy másik gép ami WiFi-n csatlakozik rá, szintén Linux, wifi kapcsolaton kereszül pingelni tudta a router-t, és a webfelületre is be tudodd lépni, wiszont, nem érte al a NAS-t, és az asztali gépet. Ez utóbbi kettő ugyebár gigabites káblen lóg.
A webfelület a DIGI-s WAN kapcsolatra folyamatosan azt írta hogy Connecting...
3. Nyomtam egy minden-mindegy alapon 'Reset to factory defaults'-t, újra configoltam, minden maradt ugyanígy.

Ötleteim:
1. újra flash-elem a gyári software-el
2. ha ez sem megy openwrt-vel.
3. ha ez sem akkor kuka... ez esetben kérdés hogy mit vegyek helyette?

------------------------------------------
"Nincs ez el**szva, csak másra lesz jó!"

Hi,
Én tavasszal vettem egyet, kb 2 héttel ezelőtt kezdett el fagyogatni, ha fullon töltöttem le vele(digi, 20megabit~2,5Mbyte/s), csak kihúz/bedug segített.

Tegnap tettem rá dd-wrt firmwaret próbaképp. Egész nap jó volt, csak estefele wifin csökkent a kapcsolat sebessége 1Mb/s-re (céges T400 és a telefonon is). Áramtalanítás után jó lett. Ma utánajárok a jelenségnek.

Csak egy tanács... A wifi-felől nem célszerű dolog a menedzsmentet engedni. Csak a teljes nyugodt alvás kedvéért...

Tippelem, hogy a Digi PPPoE szervere dőlt el (néha szokott), ezt a wan-porton tcpdumpolva szépen lehet látni (nincs pppoe válasz), ha ez van,akkor érdemes telefonálni nekik.

Keresztkérdés: belső hálózaton milyen címeket használsz?

DHCP tiltva, 192.168.x.hasraütés :D
Managementhez: kb. versszaknyi irásjeleskisbetűsnagybetűsszámos WPA2 julcs, mac address szűrés, DHCP tiltva... aki szórakozni akar nem tudja feltörni, aki meg komolyan akar valamit (pont tőlem, hehe :D) az meg úgyis megszerzi amit akar.
Na és persze a default admin user is meg lett változtatva véletlen karaktersorozatra, meg erős jelszóval.

PPPoE DIGI oldali bedőlése nem magyarázza mégmindig hogy csak WIfin érem el a routeremet és a wifis/kábeles eszközök nem látják egymást.
------------------------------------------
"Nincs ez el**szva, csak másra lesz jó!"

Az jó, néha ugyanis 10.0.0.0/8-as címek röpködnek a wan-intergészen...
A wifi biztonságra adsz, ez jó - a felhasználók döntö hányada nem, amit javasoltam, az nekik szól :)

Ez bár wrt54-gl, de tippelem, hogy mások sem csinálják nagyon másképp: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?pid=12669 úgyhogy a wan-port "telerottyantása",vagy az onnan érkező zavar okozhatja a teljes vezetékes rész megborulását szerintem.

Wifi -> router: ping OK
Vezeték -> router: NINCS ping

Vezeték -> Vezeték: ping OK
traceroute is átmegy, de nem mutatja a routert mint köztes állomást :S

Wifi -> Vezeték: NINCS ping
Vezeték -> Wifi : NINCS ping

feladom...

------------------------------------------
"Nincs ez el**szva, csak másra lesz jó!"

Hazajöttem, készülök a FW upgrade-re, hogy aztán nyugodt szívvel téglásíthassam a router-t, erre látom ám, hogy e-mail-t kapok. Először nem is esett le... jól van gondoltam, majd ha megcsinálom a router-t, elolvasom őket. Aztán rájöttem... van netkapcsolat, a gépek újra látják egymást... nem értem.
Nem találok rá logikus magyarázatot, hogy minden beavatkozás nélkül, hogy javult meg magától 3 nap után.
De hát ez már csak ilyen, a gépeknek lelke van. Befenyítettem egy FW upgrade-el és megjavult.

Ezután jobban szeretjük majd, néha beszélgetünk vele és hagyjuk aludni éjszakánként, amikor úgysincs dolga.
Remélem nem tréfál meg minket többet.

------------------------------------------
"Nincs ez el**szva, csak másra lesz jó!"

Hát mikor máskor, mintsem hétvégi otthoni túlóra előtt 2 órával kitalálja a router, hogy ő bizony nem routerkedik tovább, nem kapcsolódik a netre.
Hibajelenség ugyanaz, mint júliusban, akkor egy idő után megjavult magától, most sehogy se akar.
Wifi -n tudok kapcsolódni, látom a routert, pingelni tudom, management felület OK.
Vezetékest nem tudok pingleni.
Vezetékes eszközök szintén látják egymást, de a router-t és a Wifi-s eszközöket nem!?

Hö? ?? WTF?

Kihúztam a WAN-t (DIGI), restart, factory default, semmi hatás :S

------------------------------------------
"Nincs ez el**szva, csak másra lesz jó!"

Az FTP server elindítása után a router nem osztja tovább a netet. (Official, latest firmware)
Felhívtam a helpdesket, tudnak a problémáról, majd az új firmware kijavítja..

A címben szereplő routerem van openwrt 10.03.1-rc5-tel(de igazából rc3-nál is jelentkezett ez a probléma). A routerre egy 500GB-os 2,5" wd hdd van kötve, ide dolgozik a transmission daemon, samba-n keresztül érem el illetve transgui-val tutujgatom szegényt. Már rc3-nál is jelentkezett az a probléma, hogy ha hozzáadok egy új torrentet a transgui-n keresztül a listához akkor random újraindul a router. Ez akkor is megtörténik ha a listában 1-2 elem van csak és akkor is ha mondjuk 10(ennél többet nem szoktam berakni, nem izzasztom szegényt). De csak kizárólag ebben az esetben, amikor torrentet adok hozzá a listához. Tapasztalt valaki hasonlót esetleg valami ötlet erre?
A hdd tökéletes, már leellenőriztem egyébként transmission-daemon - 2.32-2-t használok gyári openwrt-s repo-ból telepítve, szóval semmi extra.

Ezt használom több helyen is, panasz nincs rá. Az enyémre 2 napja a kattintós felületen feldobtam az OpenWRT Backfiret, csont nélkül felment. Mivela hardver nem különösebben erős, nem ez lesz a házi webszervered, de amit a gyári firmware igér, azt hozza. Cserébe egy átlagos, pici infós vénával rendelkező ember is üzembe tudja állítani.

Szeretném lecserélni a megöregedett wrt54g-met, mert nem bírja a 25 mbites netet (wifi-n). Ez a tp-link router jutott eszembe, kaptam rá egy 13.500 ft-os ajánlatot. Ebben az árfekvésben van jobb alternatíva jelenleg? Ajánlottak még egy linksys e 1500-at 7500 forintért (a gigabit lan miatt a 1043 felé húzok).

Nekem is ez a TP-Link TL-WR1043ND van már 3 éve, mostanáig kifogástalanul működik.
A gyári firmware is tartalmaz már többek között ftp szervert, printszervert, médiaszervert a teljesség igénye nélkül :-)
________________
Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz, 4 Gb ram, x86_64 3.2.12-gentoo

DDWRT-t ne... nem lehet leszedni a routerről. Folyamatosan flashing error hibaüzenettel kilép. A visszaállító firmwaret a fórumról meg csak regisztráció után lehet letölteni.

nekem sikerült regisztráció nélkül leszednem és vissza is tudtam rakni a gyári állapotra, ami után simán frissítettem a legújabb gyárira. A DD-WRT-t inkább azért ne, mert az atheros kártyával nem fog normálisan működni, az 1.8-as firmware-es routereknél mindenképpen gond lesz vele...
--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Én már többször visszatettem, mert próbáltam az OpenWRT-t is.
Parancssorból meg lehet csinálni. Már egy ideje a DD-WRT-vel használom és nem csináltam, így nem is emlékszem hogy pontosan hogy kell. Azt hiszem pendrájvra tettem a betöltendő firmwaret.
De keress rá én is megtaláltam hogy kell csinálni, biztosan megy neked is!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Sikeresen elhagytam két antennát a routerről. (Nem röhög, együttérez :D). Tudtok adni tippeket, hogy honnan lehetne ezeket pótolni valami emberi áron?

Köszi szépen!

"Damage to the product as a result of using third party firmware will void the product's warranty."

Magyarul a harmadik féltől származó firmware használatából eredő meghibásodások miatt csak a gyári firmwaret támogatják. Minden más firmware használata garanciavesztéssel jár!"

Az ugye feltunt masnak is hogy a forditas hibas? :)
Az emlitett mondat azt jelenti hogy az egyeb firmwareBŐL fakadó hibákat nem fedezi a garancia.

Sziasztok!

Esetleg valaki tudna nekem segíteni abban, hogy miért van az, hogy bizonyos idejű (1-2 nap, de néha pár óra) használat után iszonyat megnő az elveszett csomagok száma és az átviteli sebesség is iszonyat lecsökken?
Ilyen általában segít a wifi parancs, de néha csak a reboot. Utána megint működik egy darabig rendesen.

A kliensek ( tv, tablet, mobilteleon) 2 szobára vannak a router-től.

Magam által forgatott trunk image-t szoktam használni. Mindig frisset.

Esetleg túlmelegszik vagy valami szoftveres baj lehet?

dmesg vagy logread nem ír semmi számomra használhatót a hibakereséshez.

Köszi!

Valaszd ki mondjuk Amerikat a wifi-confignal (vagy Japant), ekkor elerhetove valik a felso ket csatorna is. Persze ez Europaban mar nem tartozik a polgari savba.
Erdekes, en probaltam zavartatott kozegben egy linket igy megoldani, de nem sikerult, egyaltalan nem volt elerheto az erre a csatornara kenyszeritett eszkoz.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

cat /etc/config/wireless


config wifi-device 'radio0'
	option type 'mac80211'
	option macaddr '00:23:xx:xx:xx:xx'
	option hwmode '11ng'
	option htmode 'HT20'
	list ht_capab 'SHORT-GI-40'
	list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
	option country 'HU'
	option txpower '20'
	option channel '5'

config wifi-iface
	option device 'radio0'
	option network 'lan'
	option mode 'ap'
	option ssid 'ESSID'
	option key 'titkoskulcs'
	option encryption 'psk2'

--
trey @ gépház

Szia!

Milyen gépekkel használod? A „wpa_group_rekey” engedélyezve van? Ezt én is tapasztaltam már, általában nagyobb számű kapcsolattal járó terhelésnél, pl. torrent.

-----
„Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben.”
rand() a lelke mindennek! :)
Szerinted…

Szia!

Szerintem nekem ez a problémám:

https://dev.openwrt.org/browser/trunk/package/kernel/mac80211/patches/3…

Ez a ticket is még mindig nyitva van:
https://dev.openwrt.org/ticket/12372#no1

Azt mondjátok nektek nem jön elő?
Nekem talán 1.8-as HW-m van.
2.0-val vagy 1.5-el nincs ez a baj?

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=153397

If your WLAN device detects too much noise (or the noise detection is
buggy), then ANI (adaptive noise immunity) attenuates the incoming
signal. Again you get a bit deaf. But this time by purpose, so that
the reception part of the WLAN chip doesn't get overdriven and into
clipping mode. ANI can be disabled, one of the ath9k-modules (afaik
ath9k_hw) has a disable_ani= command line parameter.

Köszi, ez segített végül.
Csak az 1.8.as HW-nél okoz ez gondot? 1.5-nél vagy 2.0-nál nem?
A kikapcsoláson kívül máshogy nem lehet rendbe hozni a dolgot?

Kerestem ezt a fájlt az OpenWRT GIT-ben, de nem találtam.
Linux/drivers/net/wireless/ath/ath9k/ani.h

Nektek ez megvan esetleg?

Nálatok is ez írja ez a parancs?

root@OpenWrt:~# cat /sys/kernel/debug/ieee80211/phy0/ath9k/antenna_diversity
Antenna Diversity Combining is disabled

v2.0-nál már nincs ez a gond, az más chipset. 1.5-nél elvileg ez lehet probléma, de nem jön elő mindenkinél, valszeg a környezet is számít. Akkor lett látványos ez a hiba amikor 1000ms-ről 100ms-re vették le az ANI mintavételt, de valszeg nem ez a baj forrása, ez csak az előfordulás gyakoriságát befolyásolta, a rossz irányba. A problémát elfedi a ATH9K_ANI_POLLINTERVAL újbóli megemelése, de én az ANI lekapcsolásának sem láttam a hátrányát, szerintem emiatt nem éri meg patchelni.

Ha gondolod kommenteld be a ticketbe a hardvered a verziószámával együtt, kevesen tették meg eddig, pedig segítene, hogy kirajzolódjon a kép, hogy pontosan mi érintett. Bár nehéz tisztán látni, mert a legtöbb brand/típus alatt kijön több revision és meg revision-ön belül is képesek csipet cserélni, így néha még a gyártás dátumát is nézni kell és mindemellett még a wifi chip revisionjére is oda kéne figyelni. Valszeg sose lesz pontos lista arról, hogy milyen vashoz kell ez a workaround.

Nekem amúgy sose volt ilyen routerem.

config wifi-device 'radio0'
option type 'mac80211'
option hwmode '11g'
option path 'platform/ath9k'
option channel '4'
option distance '20'
option frag '2306'
option rts '2307'
option txantenna '0x3'
option rxantenna '0x7'
option diversity '1'
option country 'US'
option txpower '19'

config wifi-iface
option device 'radio0'
option network 'lan'
option mode 'ap'
option ssid '***********'
option wmm '0'
option disassoc_low_ack '0'
option encryption 'wpa2+ccmp'
option auth_server '192.168.1.1'
option auth_port '1812'
option auth_secret '**************'
option wpa_group_rekey '3600'

Ha már három vagy több éves a cucc érdemes kipróbálni egy másik/újabb/megfelelő polaritású-teljesítményű tápegységgel is..
--
God bless you, Captain Hindsight..

Hello!

A TX és RX antennákat hogyan választod ki ezzel pontosan?
Mit jelenteknek paraméterek?

option txantenna '0x3'
option rxantenna '0x7'
option diversity '1'

Ha a diversity 1 akkor a TX és RX antenna beállítás elvileg nem aktív(openwrt wiki szerint).
Így is benne hagytad ezeket valamiért?

Köszi,
xcom

... és, használ-e itt valaki 1043ND v2-t, aminek hardveresen kb. semmi köze az eredeti v1-es verzióhoz? Főként OpenWRT-vel érdekelne.

- Milyen a WiFi chip támogatottsága?
- Atomstabil-e?

kösz!