Raspberry Pi 500 és Raspberry Pi Monitor

Címkék

Új termékekkel állt elő a Raspberry Pi projekt:

Raspberry Pi 500 - The refined personal computer

  • 90 USD
  • 2.4GHz quad-core 64-bit Arm Cortex-A76 processor
  • 8GB LPDDR4X-4267 SDRAM
  • VideoCore VII GPU, supporting OpenGL ES 3.1 and Vulkan 1.3
  • Dual 4Kp60 HDMI® display output
  • Dual-band 802.11ac Wi-Fi® and Bluetooth 5.0
  • 2 × USB 3.0 ports, supporting simultaneous 5Gbps operation
  • 1 × USB 2.0 port
  • Gigabit Ethernet port
  • Horizontal 40-pin Raspberry Pi GPIO connector

Raspberry Pi Monitor

  • 100 USD
  • 15.6" full HD IPS HDMI

Bejelentés itt.

Hozzászólások

További 30 dodóért vehetünk hozzá:

  • egeret
  • tápot
  • HDMI kábelt
  • kézikönyvet
Szerkesztve: 2024. 12. 10., k – 15:01

GPIO porttal, SD kartyara gyarilag rakott OS-sel ez kb az, ami annak idejen a Commodore 64 volt nekunk: megnyomom a gombot, bebootol, van kepernyo, billentyuzet, minden mukodik kulon osszeszereles es telepites nelkul, de aki akarja, az szethekkelhet mindent rajta. 

Ha még az a bizonyos nvme slot is menne rajta akkor szépen lassan elgondolkodós lenne nagymama PC-nek ubuntuval. Amúgy egész pofás a monitorral.

majd lesz mondjuk 150 dolcsiért pro változat, hát azért :D

De az is lehet, hogy ennek a változatnak a két független usb3 miatt nem adtak nvme-t, mert felhasználták a második usb3-hoz a sávot. Hivatalosan talán pcie2.0 támogatott, attól függetlenül, hogy nem hivatalosan 3.0-at is tud a soc. Báár, lehet mégsem. Mert a cm5 io boardnál 3.0-át írnak. Lehet mégis csak plusz pénz miatt maradt le.

A Raspberry Pi kérdésre azt válaszolta, hogy a Pi 500-ban minden benne van amire szüksége van. Az m.2 slotnak és hozzá tartozó áramköröknek meg a poe áramköröknek azért van kihagyva a hely, hogy a NYÁK esetleges jövőbeni univerzálisabb felhasználhatóságát biztosítsák.
Tekerj bele plusz-mínusz néhány 10 másodpercet!

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Ehh, ennyi pénzért (gép + monitor) már egy olyan (használt enterprise) laptopot kap az ember, ami feltörli a padlót ezzel a cuccal. És még ingyen UPS is jár hozzá ugye :)

Mondjuk azoknak akiknek fontos, hogy ARM gépük legyen.
Ráadásul vannak Raspberry Pi fanok is. Akiknek fontos, hogy minden darabon ott legyen a málnás logó.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

A saját esetemről tudok nyilatkozni.
Számomra egyszerűbb egy Pi-t egy dobozba felcsavarozni, mint egy laptopot besuvasztani valahová. Passzív hűtéssel elmegy, kevesebbet fogyaszt, de facto standard.

Ez a Pi 500 a szememben nem egy alternatív laptop, inkább olyan use case-re jó, ahol igazából egy Pi kell, de gyakran van szükség keyboard-ra (nem csak headless-ként használják, mint én) és így annak se kell ott pluszban lógnia.

Vagy gyereknek megvenni, kísérletezni, hekkelgetni rajta, mint annak idején mi tettük a Commodore gépeken. Talál hozzá egy csomó dolgot, leírást, van egy közös nevező. A C= gépek erőssége is ebben volt szerintem.

Nem tudom, miért van ez a hype, hogy SBC-kre úgy tekintenek, mint munkaállomásra vagy éppen szerverklaszterre, aztán fikázzák, hogy nem elég erős.
A másik kedvencem a ,,Pi-verő SBC". Biztos vannak jobb board-ok, meg jobb ár-érték arányúak, mégis a Pi egy vonatkoztatási pont, rengeteg doksival, szoftverrel.

Szerintem.

Így van, sőt sok dologra elég a Zero is. Pl. nosztalgia C64-nek egy C64 emulátorra! :)
Bár azon nagyon elcsodálkotram amikor az eredetile 2-4-8GB-is Pi 4-ből évekkel a megjelenése után kiadták az 1GB-os verziót. Na ott nem igazán értettem, hogy kinek fontos azaz 2-3 ezer Ft ármegtakarítás.
Én igazából a Zéró esetében is néha a fél GB-ot keveslem és a 2 (vagy akár 4) GB-os váltotzatot hiányolom, Mert a CPU többre is elég lenne.

Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Bár azon nagyon elcsodálkotram amikor az eredetile 2-4-8GB-is Pi 4-ből évekkel a megjelenése után kiadták az 1GB-os verziót.

Ezen én azért csodálkozom, mert pont fordítva volt. Eredetileg 1-2-4 GB-os Pi4-ek voltak, és később jött a 8 GB-os. (Viszonylag az elején lett nekem az akkori legnagyobb memóriájú darab, de a 8-as jobb lenne, mint 4-es.)

Valahogy úgy volt, hogy megjelenéskor 1-2-4 volt és határozottan tagadták a 8 lehetőségét is, pedig megtalálták az fcc doksiban.
Aztán idővel az 1GB-os verziót kivezették. De ahogy jött a járvány és emeltek az árakon, akkor visszavezették az 1GB-ost. 

"A 1 GB model was originally available at launch in June 2019 but was discontinued in March 2020,[57] and the 8 GB model was introduced in May 2020.[98] The 1 GB model returned in October 2021.[58]"

Ez egy laptop akart lenni, csak még nincs doboza?

meg akksija, meg nvme slotja, jack, stb :)

 

De gondolom rá lehet kötni egy (kettő?) 'igazi' monitort/TV-t is.

ohh wait! dehát ezt ~bármelyik mai telefonnal is meg lehet csinálni... :D

ohh wait! dehát ezt ~bármelyik mai telefonnal is meg lehet csinálni... :D

Pl. Samsung a Dex-et csak a flagship (S-széria, meg a tabletjeik drágábbik változatai) telefonjaikba rakja bele. Az A-szériás eszközökből meg konzekvensen kispórolják. Holott azok is bírnák jól. De piacszegementálás, bitch!

Szóval nem, igencsak kevés android-ot tudsz hdmi monitorra/tv-re kötni.

Szerkesztve: 2024. 12. 11., sze – 22:09

Egyre inkább az az érzésem minél többet járok utána a raspberry cuccainak, h. nem véletlen az alma után egy másik hasonló gyümölcsről nevezte el magát ez a cég is.

Technical product sheet-ek, meg product brief PDF-ek, tele tökéletesen megkoreografált megkomponált gigapixeles nyálcsorgató termékfotókkal. De annyi nem derül ki belőle h. a rohadt monitoruk ugyan mégis milyen refresh rate-el megy 1080p-ben? Nagyjából a felbontás után a 2. legfontosabb paraméter a világ összes monitoránál. Ezek meg minden faszságot felsorolnak a PDF-ben, már csak a reciklált műanyag mennyisége nincs ott, de a refresh rate az meg pont hiányzik.

A HDMI 1.4 csatlakozó formátum spec-ből reverse enginererelje vissza az ember h. 1080p-nél talán az elméleti max a 144Hz lenne, High speed kábellel. De ettől még a 60Hz v. akár a 30Hz is elképzelhető lenne, simán kinézném belőlük. De nem, hagyjuk csak tippelni a népet, csakazértsem írjuk bele abba a rohadt tech specs-be.

 

Specification

15.6-inch Full HD 1080p display

IPS LCD with anti-glare coating

16.2M colour depth

250 nits brightness (typical)

Standard HDMI® port (1.4 compliant)

3.5mm stereo headphone jack

USB-C (power in)

2 × 1.2W integrated speakers

Support for 44.1kHz, 48kHz, and 96kHz sample rates

Integrated angle-adjustable stand

Built-in audio via two front-facing speakers

Audio out via 3.5mm jack

Full-size HDMI input

VESA and screw mounting options

Volume and brightness control buttons

USB-C power cable

1.5A at 5V

Can be powered directly from a Raspberry Pi USB port (max 60% brightness, 50% volume) or by a separate power supply (max 100% brightness, 100% volume)

Igen, tudom. Se a product page, se a tech sheet pdf nem árulja el a lényeget, lehet menni ezért is a docs alá kitúrni.

A Pi5-nél pont ugyanez a helyzet, hablatyolnak HDMI csatlakozóról (csakìgy simán hdmi) a product page-en, aztán meg a docs alatt csak kiderül h. valójában meg mikrohdmi.

Az h. milyen SD card host van beepítve bármelyikbe is (viszi a SD, SDHC, SDXC, SDUC közül csak az első 3-at) az szintén nem derül ki sehonnan. Visszakeresve ez első naptól, Pi1 óta talány (2012). Hanem ott is csak arra van hablaty h. 2TB-ig támogatja merthogy afölött már GPT kéne. Ami technikailag szintén nem igaz, mert 4Kn-el 16TB-ig lehet menni BIOS-al. Pedig ha annyit írtak volna h. 2TB SDkártya felett már SDUC van, és a host-juk csak SDXC-ig működik, az rövid, egyenes, és célszerű válasz lett volna. De hát csaknem...

Néztem róla tesztet, nem rossz az RPi 5 és az 500 sem. De nekem a monitor tetszik a legjobban, nem drága, nem tűnik túl rossznak, már régóta keresek megfizethető hordozható monitort. Semmi extra nincs rajta, az alapokat hozza.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)