AI válasza:
A Steam Link egy olyan eszköz és alkalmazás, amelyet a Valve fejlesztett ki, hogy lehetővé tegye a PC-s játékok streamelését más eszközökre egy helyi hálózaton keresztül. A Steam Link segítségével játszhatsz a számítógépedre telepített Steam-játékaiddal például egy TV-n, tableten, okostelefonon vagy másik számítógépen.
Hogyan működik?
- Hardver verzió: Korábban a Valve árult egy dedikált Steam Link dobozt, amelyet a TV-hez lehetett csatlakoztatni HDMI-n keresztül. Ez az eszköz vezetékes (Ethernet) vagy Wi-Fi kapcsolaton keresztül streamelte a játékokat a számítógépedről a TV-re.
- Szoftver verzió: Manapság a Steam Link funkció elérhető szoftver formájában is, így már nincs szükség a dedikált eszközre. Telepítheted okostelefonokra (Android, iOS), tabletekre, vagy akár egy másik számítógépre.
Fő jellemzők:
- Streamelés: A PC-den futó játék képét és hangját átküldi a másik eszközre, miközben az irányítás (kontroller, billentyűzet/egér) is visszacsatlakozik a számítógépedhez.
- Alacsony késleltetés: Helyi hálózaton belül alacsony késleltetést biztosít, így kényelmesen lehet játszani.
- Felbontás és teljesítmény: Támogatja a 1080p 60 FPS-t (sőt, megfelelő hardverrel akár 4K-t is), ha a hálózati kapcsolat elég gyors.
Mire van szükség?
- Egy jól felszerelt PC-re, amin a Steam fut, és amely a játékokat futtatja.
- Egy lokális hálózatra, lehetőleg gyors Ethernet vagy Wi-Fi 5/6 kapcsolat.
- Egy kompatibilis eszközre (TV, tablet, okostelefon vagy másik számítógép).
Miért hasznos?
- Lehetővé teszi, hogy a játékokat kényelmesen, nagyobb képernyőn játszd, például a nappalid TV-jén.
- Rugalmasságot ad, hiszen nem vagy helyhez kötve a számítógéped előtt.
- Támogatja az irányítók széles választékát, például Xbox vagy PlayStation kontrollereket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
"Steam Link doboz" a mai napig működik és rendszeresen kap frissítéseket. Két előnye is van a szoftveres Steam Link-kel szemben:
1. Egyszerre több Steam PC is kezelhető a kezdőképernyőjéről. Ez nem tűnik fontosnak pedig az, ha Wake-on-Lan-nal kapcsoljuk be a Steames pc-ket, ami egyébként a Steam Link első dolga ha épp offline a PC. Természetesen ehhez azonos LAN hálózaton kell lennie a két gépnek. Szoftveres Steam Link-nél csak a beállításokban lehet keresni a többi éppen működő Steam PC-t és váltani azokra. De amelyik éppen ki van kapcsolva az értelemszerűen nem érhető el. Tehát több PC bekapcsolása Steam Link képernyőről csak Steam Link dobozzal lehetséges. (Legalábbis kényelmesen. Több user-rel vagy a Steam Link config cserélgetésével megoldható, hogy több PC is felébreszthető legyen Steam Link-kel kapcsolódás előtt ha éppen power off lennének, de ez minden csak nem kényelmes)
Ha pedig távol vagyunk az otthonunkon kívül, akkor is több otthoni Steam PC érhető el Steam Link dobozzal, de ebben az esetben természetesen csak azok amik be vannak kapcsolva otthon és fut rajtuk a Steam. Viszont szoftveres Steam Link-nél ha egy másik otthoni steames PC-re szeretnénk csatlakozni mint a beállított egyetlen default, akkor bizony valakinek a másik otthoni PC-n ezt engedélyeznie kell. Bár ez egy Chrome remote desktop kapcsolaton is megoldható, sokkal körülményesebb így mint a Steam Link dobozzal ahol csak ki kell választani az otthoni Steames PC-t amire csatlakozni szeretnénk.
2. A magyar ékezetes betűk évek óta duplázva jelennek meg billentyűzetről beíva szoftveres Steam Link kapcsolattal. Steam Link dobozzal viszont helyesen csak egyszer jelennek meg az ékezetes betűk gépelésnél.
Az alacsony késleltetés miatt az egyik, sőt megkockáztatom, hogy A legjobb remote desktop a Steam Link. Az analóg tv adás megszűnése óta nem képes két tévé szinkronban működni. Youtube vagy más streames forrás esetén pedig borzalmas, több másodperces csúszás is általános két tévé között. Ha viszont mindkét tévé Steam Linkről kapja a képet és hangot (akár dobozos akár szoftveres) tökéletes szinkronban szólnak. Ehhez egyébként még szükséges a vezetékes hálózati kapcsolat az összes érintett eszköz között.
A RPi3 után úgy tűnt lefossa a Valve a továbbiakban a Rasberry Pi platformot. Buster után eleve problémásan működött a Steam Link. Pedig 2160p és h.265 Steam Link kapcsolatra pont jó lenne a RPi5. Talán ez az egyetlen erős érv a RPi5 mellett, mert áramfogyasztásban még mindig alatta van az Intel N100-nak. Minden másban ami desktop vagy home server jobb az N100. Ami a hat-es cuccokat meg a home automation-t illeti, arra meg ma is elég, sőt jobb a RPi3.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En anno probaltam par ilyen megoldast, De teljesitmenyben pont a Steam Link volt a legrosszabb...
Nalam a "toplista"
1. Moonlight/Sunshine - https://moonlight-stream.org/
2. Parsec - https://parsec.app/
3. Reemo - https://reemo.io/
4. Steam Link
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam viszont a Steam Link volt a nyerő. Mondjuk tény, hogy elég combos hardver van mindegyik PC mögött. A leg-lightosabban is Geforce 3050 van. Illetve erős érv a Steam Link mellett, hogy távol otthontól is úgy tudsz csatlakozni home pc-kre, hogy ahhoz semmilyen portot nem kell nyitnod az otthoni hálózatodra, ami a mai időkben egy picit mindig kockázatos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kliens oldalon sztm nem nagyon relevans a grafikus teljesitmeny. Ha van HW-sen gyorsitott h.264/hevc/VP9 akkor nem igazan van kulonbseg sztm.
En alapvetoen tavolrol haza mindig VPN-ezek (Tailscale) igy port nyitas sem kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem rossz ez a Tailscale ötlet. Bár én inkább az opensource változatát, Headscale-t használnám. Google Cloudban havi pár dollárért van IaaS gép, így teljesen saját kézben tartható a felhős oldal. Kis cégekben nem szoktam megbízni ha kritikus feladatokról van szó.
Steam Linknél nem is kliens oldalon releváns a teljesítmény, hanem "szerver" oldalon. Kliensnek már egy Steam Link doboz is elég, pedig abban csak egy magos ARMv7 van, Marvell DE3005-A1 chipben. De van hardveres h.264 gyorsítása a Vivante GC1000 GPU miatt. Ez bőven elég a problémamentes 1080p dekódoláshoz. Egyébként ez a hardveres minimális fogyasztású dobozka volt a másik fontos érv a Steam Link mellett. Ilyen nincs az alternatíváknál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hasznaltam Headscale-t en is, de igazabol nem adott semmi pluszt, a "gyarihoz" kepest.... Mivel VPN-rol van szo, magaba a kommunikacioba nem lathatnak bele (meg ha DERP-et hasznalsz, akkor sem) Viszont sokkal egyszerubb volt pl a TURN felderitesnel oket hasznalni mint a sajatot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 a moonlightra, 1080p-t Pi4-en roccenes nelkul viszi, input lagban messze veri a steam linket, single player FPS-et is elvezheto minosegben lehet vele jatszani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erre a moonlight / sunshine kombóra volt szükségem pont, pedig nem is tudtam róla, hogy van ilyen. :) Ezer köszi érte!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jeff Geerling munkájának köszönhetően
vs.
Even better, Sam Lantinga from Valve — who is also the developer of SDL, a simple multimedia programming library — has been working for a little while on getting Steam Link to run on Raspberry Pi 5.
Vagyis nem Jeff Geerling munkajanak koszonheto, o csak demozta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni