- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1749 megtekintés
Hozzászólások
Van egy olyan mondás, hogy:
A 'mérnökembert' nem a kutya szarja.
De a probléma súlyát az is megmutatja, amikor egy álláshirdetésben Senior szakembert keresnek - 3 év tapasztalattal :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Talán csak a beosztás...
És 3 év tapasztalattal ... a következő 10-20 területen. Ha betöltöm a százat, jelentkezni fogok!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
10-20 teruletbol nem nehez osszeszedni 3 ev tapasztalatot 3 ev alatt. a mi uzemeltetoink peldaul a kovetkezo elemekkel dolgoznak napi szinten, tehat ha valaki most csatlakozna a csapatomba, akkor 3 ev mulva azt mondanam hogy eleg jol ertene ezekhez:
- RHEL
- ansible
- elosztott storage (Ceph)
- halozati alap dolgok (bonding, bond hashing, switch konfig, DHCP, VLAN, alap dolgok mondom)
- SAN storage
- maas fizikai provisioningre (PXE boot, bootstrap, ...)
- OpenStack
- OpenShift/k8s
- netbox/egyeb inventory management cucc
- nessus/egyeb patch management cucc
- haproxy/BGP/anycast load balancer tervezes es uzemeltetes
- halozati virtualizacio elemei (VXLAN es ehhez tartozo dolgok)
- hdfs/hbase/hadoop stack uzemeltetes (ez onmagaban eleg sok komponens)
- object storage (AWS S3, IBM COS, ...)
- mentes object storageba (TSM pl)
- monitoring rendszer tervezes (datadog, prometheus)
- alerting (pagerduty, es osszekotes a monitoringgal)
- VMware uzemeltetes (csak par VM, kritikus cuccok futnak rajta)
aztan van par specifikus dolog is, ami csak nalunk van:
- Db2 rugdosasa
- Db2 online mentese object storageba (azt hinne az ember hogy egy parancs, mi?)
- BigSQL
ez tobb, mint 20.
ha juniort keresnek, akkor az interjun a halozati alapok, linux alapok, ansible alapok, object storage alapok es SQL alapokra kerdeznek ra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha elég erős vagy matematikából, akkor neked is kijön a területenként <=40 munkanap. Ezen belül vannak ismétlődő tevékenységek is, tehát az új információ befogadására fordított idő ennél jóval kevesebb. Ez valójában "a képzésből érkezők gyengébbek" esetnél jóval gyengébb tapasztalat.
A tapasztalat pedig a "megtanulod, megérted, gyakorlod, esetleg önállóan problémát megoldani is tudsz" folyamat végeredménye.
Ezt úgy lehet megfogalmazni, hogy van 3 év munkatapasztalat, üzemeltetési környezetben, ahol ezek az entitások fordultak elő. Néha csak a szomszéd szobában...
Ha már üzemeltetést említettél.. Az elmúlt 30 évben én is üzemeltettem, terveztem és programoztam jópár rendszert, amiket a későbbiekben támogattam is. Természetesen oktattam is az üzemeltetőket. Mit mondjak, elég betanított munka.
Nyáron egy elég értelmes junior programozta a hozzám kapcsolódo interfészt GlassFish alapon. A "hozz létre egy fájlt exkluzív..." úgy működött, hogy megkerestem neki a függvényt. Rutinos öreg róka vagyok, ezért megkérdeztem:
- Tudod mi az a hexdump?
- Ööö, hallottam ezt már valahol.
Persze minden kezdet nehéz. ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem a bootcamp-ek addig voltak hatékonyak amíg volt sok, nagyobb fizetést akaró matematika fizika tanár és hasonló területről érkező input. Itt pedig nincs folyamatos utánpótlás, mert tanáros példánál maradva alig tanulnak ezeken a tanári szakokon, inkább a könnyebb szakokat választják. Ahogy a megfelelő előképzettséggel rendelkezők elfogytak, már nem válogattak a jelentkezők között, az output minőség értelemszerűen romlott. Újra ott vagyunk, hogy egyetem nélkül nincs jó programozó. A bootcamp is azokból tud elfogadható programozót képezni, akiknek megvan az alaptudása, amit leginkább egyetemen lehet megszerezni, releváns szakokon. Az alatt a másfél év alatt ugyanis erre nincs idő.
Ez nem egy gyorsan tanulható szakma mint a cikkben is említett műkörmösség. Igazából nem is szakma hanem mérnöki tudomány. Vannak elemzések ahol nem is IT kategóriába sorolják a programozókat, hanem mérnök kategóriába. Szoftvermérnök szó kifejezőbb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gyakori hiba egy kalap ala venni a hardware es firmware fejlesztoket, akik bar programoznak mikrokontrollert, de tudjak, hogy mi az az amper; a kernelfeljesztoket, a db magusokat es az uzleti backend fejlesztoket, a devopsos szkripthuszarokat, akik szerint ha bash van minden van, es a mindig legujabb javascriptes keretrendszer utan futo UI code monkey-kat, akik barmit mondanak abban lesz egy DIV, valamint az AI tervezo adattudosokat is, leven mind "programozo".
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+0.5
Mérnöki, gazdasági, természettudományi területről baromi jó eredményeket látok egy-egy ilyen bootcamp után, de más területről sem lehetetlen, csak ott nem biztos, hogy elég lesz. Másfelől viszont goto.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jol megfogtad, errol volt szo, az elejen jottek a matematikusok, meg fizika tanarok, aztan a kerteszek. az elejen tobb tucat emberbol valogattak be egyet, most meg mar kb semmi eloszures. egy hulye peldaval elve, emlekszik valaki arra, hogy ruzsa magdi utan mi tortent a tehetsegkutatokban, kik jottek ki az ujabb szeriakbol? senki.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Imho ezzel a világon semmi baj nincs, amíg (és ez szükséges feltétel!) a megfelelő helyre a megfelelő embert akarják beültetni. Ha tonercserélő kisiparosnak progmat MSc-t akarnak, annak komoly ára van, de olyat is lehet.
Kezdem már unni a saját, eü-s példáimat, de ez olyan, mintha számon kérnénk, hogy miért nincs minden mentőn oxiológus szakorvos.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát oxyológus pont mentőkön szokott lenni a sürgősségi osztályok mellett. Lélegeztetés, újraélesztés, hogy a legfontosabbakat említsem pont gyakori mentős feladat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát oxyológus pont mentőkön szokott lenni a sürgősségi osztályok mellett
Nem mindegyiken, erről szólt a példa. :)
Rohamkocsi alatt a szakorvos elég ritka, mentőtiszt van, vagy mentőápoló.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó, de a cégek többsége nem is mérnök munkakörben foglalkoztatja a kódolót, ahhoz bőven elég lenne egy középfokú technikusi végzettség, csak ilyen képzés alig van. Az van, hogy az ICT szektorban nincs értelmes szakmunkás és technikusképzés, ezért mindenki vagy mérnök, vagy papír nélkül van mérnöki szintű tudása és ezért a melók nagy részét vagy túlképzett emberek végzik, úgy érezve, hogy alulfizetettek, vagy papír nélkül tolják és azon picsognak, hogy miért nem kapnak annyit, mint egy mérnök.
Ez a niche lenne befedve ezekkel a fejlesztői gyorstalpalókkal, de még nem találták el pontosan, hogy a piacnak mire van szüksége és azt se, hogy lehet-e targoncásból frontend fejlesztőt faragni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Targoncásból nem lehet frontend fejlesztőt erőből faragni. A targoncás ha motivált akkor kiképzi saját magát szoftverfejlesztőnek, segítséggel.
Motiválatlan szarokból semmilyen bootcamp nem képez fejlődőképes juniorokat. Az a junior amelyik nem motivált a továbbtanulásra az eleve kudarcra ítéltetett.
És ebben van az (ön)átverés mert a bootcampet csak a tanfolyam végéig érdekli az ember, utána magára van utalva.
Na ebben az aspektusban jó szűrő a felsőoktatás.
zászló, zászló, szív
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na ebben az aspektusban jó szűrő a felsőoktatás.
Lehetséges, hogy ez csak egy óriási tévedés a részemről, de szerintem lenne még egy jó szűrő: az életkor.
Ha viszont igazam van, akkor most fog eljönni a "senior juniorok" kora, ami egyébként még csak nem is lesz különösebben új találmány, mert rémlik, hogy a németek már vagy egy évtizeddel ezelőtt megpróbálkoztak valami ilyesmivel (valami "silber...???" kezdetű neve volt a kezdeményezésnek, ahol az ezüst értelemszerűen az ősz hajra utalt).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ezeknek az iskoláknak a legfontosabb feladata az, hogy azokat az embereket megtalálja, akiknek megvannak a megfelelelő analitikus adottságai. Utána jön, hogy adjanak valami minimum alapot. De szerintem a cégeken múlik nagyon sok ahol aztán az első állást kapják, abban, hogy jó szakemberek legyenek. Hogy ott milyen kultúrát találnak. Mennyire felkészültek a tudás átadásra nekik. De a lényeg az, hogy olyan valakit kapjanak, aki megtudja tanulni. És a jó iskola az lesz, ami ilyen valakiket tesz ki a cégekhez, akivel a cég nem az idejét pazarolja majd, hogy tanítja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy már írtam többször: "
A vezetőkkel való korábbi beszélgetések alapján szerinte látható, hogy a munkáltatók alapvetően mindig az egyetemen végzetteket fogják favorizálni a bootcampen végzettekkel szemben, mert a felsőoktatásba bekerülni, és sikeresen elvégezni egy képzést már alapjában erős szűrő."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Favorizalni favorizalhatjak, csakhogy a pisztacia elfogyott, csokolade pedig nem is volt, szoval vagy fizet haromszoros csilliot, hogy az ember atmenjen hozza onnan ahol csak ket csilliot fizetnek neki, mert senior, vagy fizet egy csilliot egy szakmunkas programozoert. Vagy felvesz harmat, es kettot megtart belole.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Appendicitis acuta miatt sürgős műtéti beavatkozásra van szükséged. Rutinműtét egyébként. Valódi sebészt szeretnél háromszoros áron vagy jó lesz a szomszéd hentes is féláron? :) Ha az anyósról van szó persze lehet jó a hentes is. Ha magánkorház vállalkozásról van szó akkor sem mindegy, hogy a betegek mekkora százaléka éli túl a rutinműtéteket. (Egy olyan országban persze ahol annyira nem szigorú a szabályozás :) Lehet spórolni a szakorvosokon és azzal kalkulálni, hogy olyan sok még így sem lesz a többlethalálozás ezért megéri. De ha minden beteg meghal a műtétek után, az a magánkórház még Afganisztánban sem lesz tartósan életképes.
Attól még, hogy egy nő 9 hónap alatt ki tud hordani egy gyereket nem következik, hogy 9 nő ki tud hordani 1 hónap alatt egy gyereket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont egy kórházban nem csak orvos van. A műtéteket megcsinálja a valódi sebész, de nem ő tol be a műtőbe, nem ő osztja ki a gyógyszereket műtét után, nem ő cserél infúziót, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerencsés esetben a szoftvermérnök mellett is van tesztelő(csapat) és nem maga teszteli saját fejlesztését. Az üzleti oldalt is külön team viszi. Meg grafikus (ux most a buzzword) és még jó páran, akárcsak a korházakban a betegápoló, technikusi személyzet. De szakorvos nélkül nincs biztonságos műtét, hiába van egyébként ápoló aki betolja a pácienst, nővér aki osztja a gyógyszert és cseréli az infúziót.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez így van.
Az analógia nyilván nem 100%-os, de ettől még számít, hogy miből-mennyi. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem vitatom, hogy van a technologiai / szoftver iparban is surgos beavatkozas, lasd switch SCE to AUX, de szerintem a legtobb esetben eleg, ha a nagyon okos szaki az architecti szekben ul, a szalag mellett meg a betanitott munkas alldogal egesz nap, kar oda pazarolni azt, akibol kevesebb van.
Egy webshop osszekattingatasahoz, vagy a termekek felvitelehez nem kell erteni az integralszamitashoz. Sot. Meg egy linux installalasa sem koveteli meg a kombinatorikat, de meg az OSI-ISO modell ismeretet sem. Es ha be kell csavarozni a tepsit tarto sint a rackbe, akkor nem kell ismerni a vas-szen allapotabrat ahhoz, hogy tudjuk, mikor folyik el a menet ha tulhuzom a csavart.
A munkam soran csomoszor csak utas vagyok, es ez igy jo. Elhiszem, hogy mukodik a LED mert latom a felspines elektronok utkozesi katasztrofajabol szerteszana repulo fotonokat, es komolyan lovesem sincs, hogy egy ilyen rohadt kis bizbazt mint a foton, hogyan lathat a szememben a csapocska vagy palcacska, es egyebkent is, milyen szinu a foton, ha csak egy van belole?
Ha ezt nem tudom, szabad nekem LED -re nezni, vagy kotelezo hagynom, mert nem ertek hozza?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez tök összeférhet azzal amit írtam. főleg mert jellemzően a bootcampesek is felsőoktatásból jönnek csak más területekről. jó eséllyel már ott láttak is valamit IT-ból. pl vegyünk egy okos fizikust és jó a cég ahova megy, akkor egy alapozóval a háta mögött tök esélyesen fog tudni értéket létrehozni viszonylag hamar.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az is hülye volt aki komolyan elhitte hogy 3-6-12 hónapos gyorstalpalón lesz közmunkásokból c++ sztárkóder.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én nem IT-ben dolgozom már jó ideje (nem is okoskodom általában a témában, kivéve ha tényleg tudom miről beszélek), de a marketing szövegeket itt is benyelték többen is a kollégák. Nem hinném, hogy teljesen hülye emberek lennének, egyszerűen csak a csapból is ez folyik, a jutub is biztos dobta fel nekik a "véletlenül-sem-reklám" videókat mindenféle wannabe megmondóemberekkel, olvasták az ezer sebből vérző index/portfolio cikkeket, stb és elhitték ezt. Soha nem érdekelte őket egy percig még az sem, hogy egyáltalán mi lehet a laptopjukban, csak működjön. Ennek ellenére volt is, aki elvégzett bootcamp/okj tanfolyamot vagy hasonlókat, de amikor megkérdeznek én mindig csak arra próbálom rávezetni őket, hogy ha eddig nem volt motivált ezzel foglalkozni, akkor ez valószínüleg nem a legjobb döntés, mert minden tanuláshoz elsősorban motiváció kell. Akik pedig el is végzik, de csak a marketing "hiányszakma-1milliónettó" duma jutott el igazából hozzájuk, azt gondolom nem véletlenül lapátolják is tovább egy állásinterjún. A legtöbben egyébként még bootcampre sem jutnak el, szerintem azt gondolják megtanulható jutubról is az "egész", anélkül, hogy ő érdemi munkát beletenne a szabadidejében is, ez pedig valahol annak a hatása is lehet, hogy az érettségi megszerzéséig nagyjából erre készít fel a legtöbb iskola.
Edit: Itt a legtöbben/akik stb. jelzők alatt a saját környezetembeli tapasztalatomról beszélek egy teljesen más munkaterületről, nem egy átfogó statisztika.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én IT (security) területen az újaktól mindig azt kérdezem, hogy milyen - releváns - dolgokat csinált vagy próbált már ki - munkán kívül - saját érdeklődésből.
Aki semmit, annak azért szoktam adni ötleteket, mit/hogyan lehet akár otthoni környezetben is kipróbálni/megvalósítani.
Aki erre sem vevő, az soha nem lesz több egy biorobotnál - de legalábbis IT mérnök biztosan nem lesz belőle.
szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hmm. Az, hogy IT security cellal hajtogattam alu lemezbol egy tokot, hogy megvedje a belecsusztatott laptopomat a fizikai fenyegetesektol, az szamit? :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bassz rá egyet egy ötkilós kalapáccsal - mint fizikai fenyegetés - és ha megvédte, akkor szerintem jó sansszal indulsz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem kibirna, csak jo helyre kell utni. A sarkat utve eleg eros lenne. A lapjat kezzel nem, de samuval azert be lehetne nyomni. :-)
Egesz pofas lett:
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=618IMG_20221213_121634_59…
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=765IMG_20221213_121712_08…
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=650IMG_20221213_121831_46…
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=713IMG_20221213_122122_28…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
k*rva jó!
És még EM shield-ként is működik, szóval még témába is vág!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszonom! :-)
Felulrol nem zart, igy azert belemehet a elektromagnesesseg, ha eleg kicsi a hullamhossz. Inkabb a fizikai vedelemre van, mert nagyon vekony a burkolata a gepnek, hatizsakban, ha berakok melle valami dudoros nehez cuccot, akkor az megnyomna vagy az aljat, vagy a fedelet. Igy nem kell ettol feltenem. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alu EM shield? Biztos?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
prototípusnak elmegy :D - ha valóban kell EM shield feature, akkor persze még dolgozni kell rajta ;)
(én eredetileg csak viccnek szántam, de lemarad a szmájli)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez kb. az a szint, hogy "megnéztem a Mr. Robot-ot, akkor jöhetek pentester-nek"? :)
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy én látom, manapság a 'léc' már annyira alacsonyan van, hogy IGEN!
Ha valaki akár csak ennyi érdeklődést is mutat, az már reméynteljes jelöltnek számít...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kisebb elektromagnesek ellen azert megved, ha nem tul nagy magassagbol esnenek ra.
Mellesleg a Faraday-kalitka eseten nem elvaras, hogy ferromagneses anyagbol keszuljon. Szoval, de. Jo lesz az aluminiumbol is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hehe, visszanyalt a fagyi :))) Nagyon profi, gratula!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem gond, a QA igenis fontos. :-)
Kezzel nyomogattam, hogy lassam, mennyire horpad, es egesz nagy nyomast elviselt. Atomtamadastol ugyan nem, de a mindennapi balesetektol vedeni fog.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem rossz... lehet, hogy ha az exkollegám céges laptopja ilyenben van, akkor nem lett volna pókhálós az LCD miután borult egyet a villamoson. Mit tettél be belső bélésnek?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az aljara 9 mm (3x3 mm) puha gumiszivacsot ragasztottam. Az olalaira es a lapjaira pedig 2 mm -es kicsit kemenyebb puha lapot, asszem dekorguminak, vagy dekorlapnak hivjak, nem tudom. Vekony, suru anyag, de rugalmas. A4 es A3 meretben lehet venni. Van csillamos is, en maradtam a klasszikus feketenel. :-)
A szerkezete ugy keszult, hogy egy 25x25 mm -es alu U profilbol a sarkoknal belul kivagtam egy V alakot, igy be tudtam hajlitani, ugy, hogy kivulrol nezve nem latszik rajta (mert nincs) vagas. A meghajlitott profil oldalaira ketkomponensuvel ragasztottam az alu lapot, majd mivel maximalista vagyok, apro csavarokkal rendes alaki kotest hoztam letre, hogy ne legyen sok eselye megpattanni a ragasztonak.
A belsejebe a gumi/szivacs lapot viszont sziloplaszttal ragasztottam be, mert az rugalmas marad miutan megkot. Egy kicsit meg ecetszagu a doboz, de mar egyre halvanyabb az illat, a hetvegen keszult el, azota szarad.
Az elvedot a Bauhausban talaltam, veletlenul lattam meg, de egybol rajottem, hogy ez kell nekem, hogy berakaskor ne tudjam egy rossz mozdulattal megkarcolni a gepet.
Az a durva, hogy a hozzavalok (1 m alu profil, 0.3x1 m -es alu tabla, es az elvedo) majd 20 ezer forint, ragasztom, csavarom volt. De basszus, bementem a boltba taskakat nezni, es ami kicsit is hasonlo vedettseget adna, az horribilis arban volt. Rendesen kemeny falu taskat 30 alatt nem talaltam. Ugyhogy nekialltam barkacsolni, az ilyen dolgokat ugyis szeretem, ez legalabb pont olyan amilyennek en szeretem a dolgokat, semmi sallang.
Siman befer a hatizsakba, ez volt a cel. Meg kacerkodom a gondolattal, hogy megtanulok varrni (nem rohog...) es csinalok egy tarisznyat hozza, mondjuk a regi farmergatyaimbol (mondom, nem rohog!) hogy hatizsak nelkul is kenyelmes legyen, meg azon lennenek zsebek telefonnak, iratoknak, toltonek, stb. Meg sosem varrtam semmit, ami egy leszakadt gombnal bonyolultabb lett volna. De ki tudja? Meg az is lehet, hogy sikerul elsore. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Faraday kalitka? Fel van véve!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az eredeti felállásban nem ígértek közmunkásból sztárkódert. Gyakorlatilag kihelyezett hr és junior mentorig a bootcamp. Cégek megrendelésére keresnek olyan embereket, akik valószínűleg képesek ellátni a konkrét feladatot és annak tartanak alapozó tréninget a feladathoz. A jutalékért. Szóval fel sem vették azt, akit nem láttak alkalmasnak a megbízó céghez.
Aztán persze lehet sokan mások is meglátták benne a pénzt, hogy nagy ígéretekkel csábítva, tandíjért cserébe összedobnak valami oktatást. Lassan már minden it cégnek, még it újságnak is van tanfolyama, amire elő lehet fizetni. Persze ez sem mai találmány, a nagy it cégek is sorozatgyártják az idők kezdete óta a pénzért elvégezhető certeket, hogy legyen mit villantani üzletkötéskor.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rengetegen vannak, akik kb. csak a gyerekcsináláshoz értenek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van felvétel? :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elég sok felvételt találhatsz az internet tematikus oldalain...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak a feltüntetett árba nincs belekalkulálva a gyerektartás.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
12 honap alatt barkibol lehet kozepszeru alja Java koder egy bankban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Örök vesszőparipám, hogy nem kell mérnöknek lennie minden program írójának. Az egy másik véglet, hogy most nincs igazán alternatíva.
A másik véglet ugyanis a 2..4 hónapos gyorstalpaló. Alapszintű "kódoló droid" képzésre jó lehet, de algoritmus ismeret és absztrakt gondolkodás ilyen rövid idő alatt kevésbé tud készség szinten kialakulni és félő hogy a kombifogó is leginkább kalapácsként fog funkcionálni sokuknál.
A múltamból szemezgetve tényleg érdekes volt az a felállás, hogy általános iskola után kaptunk technikumban egy 5 éves, szépen felépített alapos szakmai képzést. /* bár esetemben nem informatika volt */
Sajnos ma megkopott a technikum mint választható irány, innentől a jó képességű gyerekek inkább gimnázium + főiskola irányban indulnak. Pedig annó szogorú felvételivel biztosított jó emberanyaggal tényleg hatékony volt az a képzés és 19 évesen jól képzett szakemberként mehettél az iparba. Ezek az intézmények nem munkanélkülit termeltek és nem is szalagmunkást.
Az alábbi 5 éves képzések sem "informatikust" hivatottak képezni, hanem egy-egy összetettebb szakterületre fókuszálnak, és arra próbálnak alaposabb képzettséggel rendelkező szakembert adni.
https://ikk.hu/szakmakartyak/szakmak/szoftverfejleszto-es-tesztelo
https://ikk.hu/szakmakartyak/szakmak/informatikai-rendszer-es-alkalmaza…
https://ikk.hu/szakmakartyak/szakmak/infokommunikacios-halozatepito-es-…
https://ikk.hu/szakmakartyak/szakmak/tavkozlesi-technikus
Üröm az örömben, hogy jelenleg a rosszabb képességűek jelentkeznek ezekre, mert menőbbnek tűnik a gimnázium+főiskola. És ez innentől egy öngerjesztő folyamat. Ezzel el is jutottunk a napjainkban tapasztalható betanított munkást vagy tömegképzett mérnököt (mégtöbbet kérünk kibocsátani!) kettősséghez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Örök vesszőparipám, hogy nem kell mérnöknek lennie egy program írójának.
Kb +1, ezért baj az, hogy a "programozó" kb. annyira széles terület, mint az orvosi egyészségügyi pálya. Betegtologatótól agysebészig bármi belefér.
Különbség van aközött, hogy valaki megcsinál egy webshopot egy kkv-nak, amiben O(n!^2) szedi elő a 4-5 darabos terméklistát, vagy hogy ugyanezt az embert leülteted egy olyan pénzügyi rendszert fejleszteni, ami realtime válaszolgat a teljes tőzsdei forgalomra a NASDAQ-on, ahol létező optimalizációs stratégia, hogy minél kevesebb méter kábel kelljen hozzá, mert az is csökkenti a latency-t. :)
Nem lehet minden webshop mögé matematikai PhD-t ültetni, de talán nem is kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az autos pelda mindig jo, ezert most mondok egy hajosat.
A jo csapatba kell egy okos kapitany, aki tudja, hogy hova akarnak menni. Meg melle egy navigator, szakmai segitsegnek, mert a kapitany sem tudhat mindent. Meg kell egy elsotiszt is, hogy adhassanak 7/24 -es ugyeletet a terkepek folott, vagyis a hajo szemelyzetebol ennyinek kell magasan edukaltnak lennie, de ebbol legalabb egynek kelloen antidemikratikusnak is kell lennie, mert a legenyseg azt hiszi, hogy ok mind egyeniseg. Kell meg egy rakat matroz, akik lehetnek felanalfabetak, de a kotelekhez kurva jol kell erteniuk. Oket el kell tartania a HR osztaly szakacsainak, ami a Hatalmas Harapas roviditese, mert az ehes matroz nem fogja huzni a kotelet, sot, siman atevez a szomszed galyara, ha ott tobb a hus a fazekban.
Szoval a hajora kell 20% esz, 80% akarat es tenni vagyas, es 10% plusz, peldaul matematikai tevedes, amire barmit ra lehet fogni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Meg tulajdonos / üzletköző / cég, aki tudja milyen rakományt érdemes szállítani. Azt is tudja, hogy kinek érdemes szállítani. És persze meg is tudja kellő pénzzért kötni a szállításra az üzletet.
Nekem az a legnagyobb bölcsességem a témában, hogy elsősorban az számít, hogy kinek dolgozunk. A szakértelem, a munkaterhelés, nehézség, minőség és minden más is csak sokadlagos szempont a végén. A futja -e rá, hajlandó-e költeni rá kérdés a legmeghatározóbb a munka kapcsán. Végső soron pénz kell a cégnek és pénz kell a munkavállalónak is. Itt már el is bukik rengeteg munkahely a nagy igényével, de szűk markával, életképtelen modelljével.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az IT-s bérek dinamikus emelkedésével egyre többe kerül a juniorok alkalmazása (mert ők is többe kerülnek és a rájuk szánt figyelem is egyre drágább), ami a bootcamp-ek piacát is erodálja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Majd a nagyokosok kiszámolják, hogy inkább ki kell szervezni ezt Indiába, azon jó sokat spórolnak, aztán felveszik a bónuszt, utána mennek egy másik céghez szakérteni, mielőtt a mostani elindul a lejtőn. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez már egy ideje 'történik'...
sőt, már sok cég felismerte az ebben rejlő 'hibát', és újabb dollármilliárdokat rááldozva igyekznek 'visszacsinálni'
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy érted, hogy nem nőtt az indiai outsourcing?
Junior szintű tudás tipikusan az a szint, amit érdemes Indiába kiszervezni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy érted, hogy nem nőtt az indiai outsourcing?
Az nem tudom, hogy összességében hogy áll, de azt látom hogy biztosan van aki már inkább kihátrálna ebből...
Junior szintű tudás tipikusan az a szint, amit érdemes Indiába kiszervezni.
Hát, biztos van kivétel (csak én még nem találkoztam vele?!) de a többség biorobot szinten van, önnálló gondolkodásra képtelen.
szvsz egy chatbotra lehetne cserélni ezt a fajta 'olcsó erőforrást', és még a 'nyelvi akadály' is kevesebb lenne ;)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Milyen jó, hogy az ilyenek miatt mindig is van/lesz munka bőven. De legalább nem lesz idegrángása több embernek, hogy Kumarral kell kardozni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aki szidja az indiaiakat az még nem dolgozott vietnámival.
zászló, zászló, szív
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
vagy franciaval... angolul se nagyon tud, semmihez sem ert, de o A MERNOK UR en meg ne oktassam ki hogy hulyeseget csinal.
en dolgoztam mar indiaival es meglepoen okos ertelmes mernok volt, nem erre keszultem, kellemes meglepetes volt...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én dolgoztam mindkét típusú indiaival és mindkét típusú magyarral is. A kiváló indiai mérnökök nagy része külföldre költözött végül néhány év után. Indiai IT tech supportossal viszont csak bajom volt, sőt, a brit IT-soktól sem vagyok elájulva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem elég h. sok indiai hülye, de a vezetőik meg aggresszív arrogáns idióták is ráadásul
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem még mindig az a véleményem, hogy a területen a kontraszelekció működik.4-5 fejlesztő aki motivált és ért hozzá simán felér 50 vagy akár 100 "betanítottal" is, akik még lehet hogy együtt sem fogják tudni megoldani az adott feladatot.
Csak sajnos sok cégnél (nálunk is) az a mentalitás, hogy egy team-be kell egy max kettő ilyen, a többi meg legyen favágó, mert a munka 80%-a is lehet favágás. Aztán annak az egy-kettőnek is elmegy az energiája meg a motivációja is, amikor ezekkel áldja meg a sors (a főnöke).
Pár hetes sztori: szoftveres kollégák valamit elbaltáztak, és ezt valami soros portról nyers adatot UDP-n továbbító szoftverrel próbálták volna áthidalni.
Már majdnem beindult ezerrel a kóder munka, amikor felvilágosítottam őket, hogy ez linux alatt kb. két paranccsal összehozható... igaz, eddig valóban firmware fejlesztéssel foglalkoztak *csak*, de el nem tudom hinni, hogy lehet ma valaki szoftvermérnök, aki még egy netcat-ről sem hallott soha.
Trey, nem kellene erről egy szavazás?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az itt hozzászólók sem rögtön tudták a szakmát. Itt is mindenki elkezdte vhol. Általában az alapoktól. Mindenki használja/használta a google-t, fórumokat, leírásokat stb. Kizártnak tartom, hogy mindenki csuklóból tud/tudott használni miden olyan rendszert/eszközt, amin most jelenleg dolgozik/használ. Mindenki junior-ként kezdte, csak idővel bele tanult a munkába. Pont mint a vezetés. Aki már vezet 20 éve és szidja a tanuló vezetőt. Holott aki szidja elfelejti, hogy ő is volt (jobb esetben) tanuló vezető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nem tudom. Én a "programozást" még tíz éves korom előtt kezdtem DOS .bat fájlokkal. Nem röhög!
De aztán nagyon gyorsan jött: BASIC, majd Pascal. Utóbbi hatalmas ugrás volt, ott kinyílt a világ.
Tizenhárom körül lett otthon KÉT PC-m. Akkor csináljunk hálózatot! Linux, mindenféle szerver (SAMBA, de még MARS-NWE is). Még azt hiszem dial-up szervert is csináltam :D
Egyetemen jött a C, a Pascal után volt vagy két nap megtanulni. Aztán sok év elsajátítani. Közben egy kis C++, alkalmanként PHP, SQL. Kis Matlab.
Mire az egyetemmel végeztem a C már rutinszerűen ment, mai napig kedvenc nyelvem, bár egyre kevesebbet használom. A Bash-el pedig a mai napig küzdök :D
Most nyilván nem soroltam fel mindent, mert volt még vagy 100 apróság. A kérdés, hogy az informatika valakinek csak szakma, vagy hivatás?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nem tudom. Én a "programozást" még tíz éves korom előtt kezdtem DOS .bat fájlokkal. Nem röhög!
Nem röhögök, én .bat fájlokban csináltam meg olyasmit, mint a lapozgatós könyvek. (Ha ezt csinálod, lapozz a 42-ik oldalra.)
A többes szám nem véletlen, több száz .bat fájl volt a mappában. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
kalandjátékkockázat? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na igen, akinek a szülei tudtak adni gépet a gyerek keze alá, az jelentős előny volt régen. Persze azért a gyerek se mindegy, akinek adták, mert megmaradhatott volna a játékos/ Erika Elenyák jpeg gyűjtögetős szintenl is...
Persze a 95 után születetteknél már csak a nagyon hátrányosak nem juthattak időben géphez.
Színes vászon, színes vászon, fúj!
Kérem a Fiátot..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Persze a 95 után születetteknél már csak a nagyon hátrányosak nem juthattak időben géphez."
Meg az elit bölcsész kölke, aki büszke arra, hogy se tv se kütyü.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A se TV se kutyu nem olyan hulye dolog, csak nem kell tultolni. Nalunk peldaul nincs TV, szoval a Monikashow meg az agressziv reklamok nen erik a 6 es a 8 eves gyereket.
Tud nezni filmet es sorozatot a Netflixrol, es helyi geprol, de alap, hogy delig nincs kepernyo. Onnantol lehet csak nezni meset, vagy maszkalni a WoW vilagaban, es disznokat hentelni, hogy legyen penz fodraszra. Fura egy vilagban elunk, de ez van. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
manapság a minecraft a menő már, a wow 15 éve lejárt lemez
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na, nem lebecsulni Erika Eleniakot, anno a suliban eleg sokat nyoszorgott a dloppy meghajto, mire mindenkinek meglett a teljes album masolata. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
még most is megvan valahol flopin :)
Sea.exe képnézegetővel, sorról sorra dekódolta 486-on, fentről lefele, volt vagy 2-3mp mire kirajzolta az egész képet. Aztán lett vmi gyorsabb képnézegető program is, az már kipakolta kb. instant.... hát nem ma volt '95...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Atyaisten, tenyleg, micsoda emlekeket jutattal az eszembe. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sea.exe képnézegetővel, sorról sorra dekódolta 486-on, fentről lefele, volt vagy 2-3mp mire kirajzolta az egész képet.
Ezek ún. progresszív JPEG fájlok voltak, ezeket így lehetett csak dekódolni. Azért voltak ilyen fájlok, hogy a weboldalon, amikor töltődtek be, akkor ne csak a legvégén jelenjen meg a kép, hanem betöltés közben már lehessen az egészet látni és aztán ahogy jön a fájl vége, úgy lett egyre több pixel véglegesre dekódolva.
Aztán lett vmi gyorsabb képnézegető program is, az már kipakolta kb. instant....
Azok már nem progresszív JPEG fájlok voltak és/vagy ki lett kapcsolva a progresszív render.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
dehogy. a progressziv jpg az retegenkent egyre nagyobb felbontasu formatum, az pont hogy nem soronkent jeleniti meg!
egyszeruen a 90-es evek elejen meg a 286-ok olyan lassan dekodoltak jpg-t hogy akar percekig is eltartott 1-1 kep megjelenitese. aztan jott a QPEG program ami szet volt optimalizalva, azzal mar masodpercek alatt is sikerult.
de igy is hogy orultunk akkoriban hogy egy floppyra 10x annyi kep fert jpg-be mint elotte tif/bmp formatumban...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
qpeg bazz, tényleg az volt az!
A progressiv-re visszatérve, ismerem azt a formatumát a jpeg-nek. De nem hiszem h. erika ilyen formatumban lett volna, mert mikor letöltöttem akkor is sorról sorra jött az ilyesmi lefele. Nem pedig nagyban lowres-ként, ami aztán "pixelesedett" több lépésben tisztára
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez pont így van. Pár évente pedig kb. újra kell tanulni, különben lemaradsz. Az idősebbeknek az az előnye hogy többféle és esetleg mélyebb alapjai vannak/lehetnek, többféle kontextusból látja ugyanazt a megoldást amit éppen együtt tanul egy 20 évvel fiatalabbal.
Ehhez motiváció, képesség és rutin is kell. Tanulni is meg kell tanulni...
Ezt pl. nem tudom, hogy egy szakácsnak egy bootcampen megtanítják?
A tanulási képesség, fókusz, kitartás, motiváció mérésére is szerintem elég jó a felsőoktatás. Nem mindegyik, nem egyformán, nem 100%-osan persze.
zászló, zászló, szív
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En az elmult 40+ evemben azt tapasztaltam, hogy nagyjabol harom fele valasz van:
- Bocs, nem ertek hozza.
- Aha, ertem, oke, szolj valakinek, hogy csinalja meg.
- Ezt odaig latom, hogy hogy csinaljam meg, de amikor odaerek, akkor utana kell neznem, hogy onnan hogyan kell folytatni.
Namost az egeszben az a szep, hogy ez nem per ember, hanem per feladat ertendo.
Ha engem hivnak, hogy egy emberben adjam ki a sed 's/vakbel//' parancsot, akkor az elso valaszt fogjak kapni, es nem lustasagbol, hanem eletvedelmi okokbol.
Szar a terdem, nagy terheket nem tudok cipelni, szoval egy E7 betongerenda mozgatasi kerelmet a masodik valasszal jutalmazom.
Az elet legtobb teruleten pedig mehet a harmadik valasz, mert az ritka, hogy minden pocc-roff, hiszen ami trivialis azt mar reg leautomatizaltam, mert titokban rohadt lusta vagyok, csak a bonyolult feladatok erdekelnek. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Használok egy rádióamatőr alkalmazást: WSJT-X. Olyan üzemmódokhoz használják, ahol nagyon gyenge a jel, például a Holdról / meteorokról pattan vissza a rádióhullám, és ezeket kell feldolgozni, értelmezni (mellesleg ezt a programot egy Nobel-díjas fizikus írta, szóval a tudományos háttér elég jó alapon áll).
A lényeg, hogy ez a jelfeldolgozás elég erősen támaszkodik a matekra, és ami (nekem) meglepő, hogy a jelfeldolgozás nagy része Fortran nyelven van írva - és természetesen opensource. Bár tanultam a suliban anno, de még életemben nem láttam Fortran programot, aminek lett volna valami gyakorlati haszna is. Nyilván nem akarok megtanulni Fortranban programozni, de mindig csodálattal nézem azokat a kódokat, amit ilyen szerteágazó ismeretekkel rendelkező fejlesztőművészember ír.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az igazi programozo FORTRAN-ban dolgozik.
Az igazi programozonak nincs szuksege ilyen absztrakt fogalmakra ahhoz, hagy elvegezze a munkajat - tokeletesen erzi magat egy kartyalyukasztoval, egy FORTRAN forditoval, meg egy sorrel.
Az igazi programozo a mesterseges intelligencia programokat FORTRANban csinalja.
Amit nem lehet megcsinalni FORTRANban, azt meg lehet csinalni assemblyben. Amit nem lehet megcsinalni ssemblyben, azt nem lehet megcsinalni.
Az igazi programozo nem fel a GOTO-tol.
Az igazi programozo szereti az aritmetikai IF-eket - erdekesebb toluk a program.
Az igazi programozo onmodosito kodot ir - kulonosen akkor, ha meg bir vele sporolni 20 nanoszekundumot egy kis ciklus
kozepen.
Nekem ugy tunik, hogy az igazi programozo szamara van jovo. Sem az OS/370 sem a FORTRAN nem mutatja a kihalas jelet.Meg olyan kis trukkok is, hogy a FORTRANba strukturalt kodolasi konvenciokat vezessenek be, sikertelenul jartak.
Persze megjelentek mar a FORTRAN-77 forditok, de hal' Istennek mindegyiket vissza lehet kapcsolni a jo oreg FORTRAN-66-ba mar az elso programsorban, hogy ugy forduljanak a DO ciklusok, ahogy azt az Isten megteremtette.
Regen volt igaz volt... a silver
Az információ egysége a bit, nagyobb egysége a megabit, kisebb egysége a mikrobit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
még a pokoli operátor naplójából pár idepasszoló fejezetet kopizz pls! /s
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
pokoli operátor
Ritkán látok annyira cringe tartalmat, mint az. :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
azok a sztorik szerintem max. a 70es évek amerikájában lehettek validok
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, de akkor sem tudok szabadulni a képtől, hogy a szerzőt egész nap kutyáztatja a főnök, és ezekkel a fantáziákkal vezeti le a feszkót ahelyett, hogy elküldené az anyjába.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem itt a hup-on is vannak olyanok, akiket a főnöke napi szinten sanyargat, mégsem mondtak még fel és küldték el az illetőt a 'csába
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az még önmagában nem cringe, hanem a munkásélet gyakori velejárója. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem vicces.
IT crowd korábbi kiadásban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A sör a lényeg, a B12-es vitaminnal. Jó jó a PANGAMIN is, de nem az igazi.
Köszönön hogy felidézted emlékeimből az OPS részt is. Jót szórakoztam rajta anno én is.
Az információ egysége a bit, nagyobb egysége a megabit, kisebb egysége a mikrobit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A FORTRAN-nak történelmi gyökerei vannak. Abban írtak rengeteg algoritmust és a még aktív korban levő tudományos emberek lelkesen használják. Például
- matematikusok
- fizikusok
- meteorológusok
- ...
FORTRAN még mindig tovább van gondolva. Lásd: ISO/IEC 1539-1:2018 FORTRAN nyelvet definiáló szabványt. Sőt azóta ilyen is van: ISO/IEC 1539-1:2018/Cor 1:2021
Szóval nem döglött nyelv. Csak inkább rétegnyelv lett, ezért nem találkozunk mi gyakran vele.
Egyébként az előnyei közé tartozik, hogy C-szerű futástempó mellett szépen meg van csinálva benne például a mátrix kezelés:
A(1:5, :) = B(6:10, :)
A(1:5, :) = 0
És hasonló dolgok. És még több más dolog a matematikusnak kézreáll benne. Például a mátrixnál maradva a mátrixszorzás beépítet funkció (matmul) és még sorolhatnánk.
Egy összefoglaló itt a miértről:
http://www.moreisdifferent.com/2015/07/16/why-physicsts-still-use-fortr…
https://www.matecdev.com/posts/why-fortran-still-used.html
CUDA (NVIDIA) - mennyi idős? Tizenéves? Aztán lásd ezt: https://developer.nvidia.com/cuda-fortran
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sőt, a matlab/octave ill. a python (numpy) is rengeteg FORTRAN-ban írt library-t használ a számolások elvégzéséhez, pl. LAPACK-ot.
Amit mutatsz, vektoriális műveleteket, azok viszont csak Fortran 90 óta vannak. Abban, hogy a Fortran eléggé kiment a divatból, nagy szerepe volt, hogy elsősorban a hardvergyártók nyomására nagyon sokára lett új Fortran a FORTRAN 77 után, mert nem igazán akartak új funkciókat a nyelvbe, mert akkor azt implementálniuk kellett volna a compilereikbe. Aztán mára már kipusztultak a vektor-szuperszámítógépek és a hardvergyártók által írt compilerek is.
Szerintem abban, hogy ma is van Fortran, nagy szerepe van annak, hogy rengeteg numerikus kód elérhető, és a régebbi Fortranokat (77-ig, de a 90-nek a vektoros részét is) meg lehet tanulni egy délután, és használni konkrét számításokra. Általában egy egyszerűbb numerikus kódhoz elég is. (Mondjuk egy adaptív rácson való parciális differenciálegyenlet-megoldáshoz már jobb, ha van memóriafoglalás, szóval az egyszerűbb szó hangsúlyos.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha már itt tartunk, a matlab/octave ill. a python (kivéve a numpy, scipy háttérmodulok) lassú szkriptnyelvek. A Julia-ra viszont kíváncsi leszek, mire viszi 10 év alatt matematikai feladatoknál.
https://julialang.org/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni