"10 nyílt forráskódú, pehelysúlyú webböngésző Linuxra"

Címkék

Lista (nem ragsor):

  1. Viper

  2. Nyxt

  3. Lynx

  4. SeaMonkey

  5. Waterfox

  6. Pale Moon

  7. Falkon

  8. Epiphany

  9. Otter

  10. Midori Web Browser

Részletek itt.

Hozzászólások

A Midorit szivesen használnám de továbbra is diszfunkcionális az egész bookmarks rendszere, márpedig sajnos jelentős mennyiségű könyvjelző alapján böngészek jelenleg még mindig Firefox alól - az importálás hiányát még elnézném, de az, hogy se folder kezelés se semmi nincs az elég kemény. Mintha valami engine demo lenne az egész (pedig nem is custom hanem webkit azthiszem).

amiota van okostelefon a bookmark obsolete lett.

 

En csinaltam egy sajat telegram csatornat es oda szoktam bedobalni a linkeket.

Lehet torolni, szerkeszteni, mobil<>laptop oda-vissza atjarodik. Ha kepet kell atmeretezni csak atdobom a fotot (a telegram beepitett kepszerkesztoje az esetek jo reszet lefedi (atmeretezes, kivagas, elforgatas)

Irtam egy botot is, de igazabol anelkul is megy a koncepció.

 

A bookmark masik nagy hatranya, hogy a webes linkek 90%-a 2 ev mulva tuti nem mukodik. Szoval ha valamit vissza akarsz nezni, akkor mar nem talalod meg.

 

Ha veletlenul facebookon volt a tartalom, akkor kb. eselytelen.

 

Plusz bookmarkban nem tudsz ertelmesen keresni.

 

Ha valamit archivalok, akkor altalaban atirom markdown jegyzetbe, linkekkel, lokalis fajlokkal (webes videok mentve, pdf-ek, fotok, ilyesmi).

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Nincs okostelefonom és nem is lesz, a leirt problémákat pedig nem értem hogy oldja meg a telegram. Havonta szkennelem a könyvjelzőket halott/költözött dolgok után kiegészitőkkel, facebook-ot soha sem látogatom, keresni a saját tagjeim alapján is tudok nem csak cim alapján, az archivalas resze pedig szinte alig tűnik related-nek. Ráadásul őszintén szólva a hideg kirázna attól, hogy telegramon tárolva nem csak az adott weboldal eltűnésének vagyok kitéve de 3rd partynak is aki bármikor hozzáfér a cuccaimhoz, meg engem is addig enged hozzá amig ő jónak látja.

Plusz bookmarkban nem tudsz ertelmesen keresni.

Már miért ne tudnál?

Firefoxnál legalábbis ctrl-shif-o és az ablak bal felső részén ott a kereső, gépelsz és már szűkít is. Vagy könyvjelzők -> könyvjelzők keresése, ekkor meg a címsorba gépelve adja ugyanezt. Mondjuk shortcut lehetne rá, mert a menü navigálás szerintem gagyi lett mióta kattintós lett.

Ebbol a listabol amit maximum pehelysulyunak tudok tekinteni az a lynx. Pehelysulyunak nevezni barmit ami megprobalja a html5 osszes hulyeseget tamogatni mar onmagaban oxymoron. Aztan ott vannak a chromium/blink alapu browserek, ahol az engine magaban mar a software bloat definicioja...

Ha valaki pehelysulyu browser akar, akkor ott van a dillo, (e)links, netsurf, w3m. (Nyilvan, hasznossaguk korlatos, mivel barmilyen "modern" weblapot eselytelen ezekkel megnyitni)

I hate myself, because I'm not open-source.

Pont ezt akartam írni, hogy max. ilyen lynx, elinks, w3m, ami pehelysúlyú, a többi böngésző már majdnem olyan bloat, mint a nagyok, FF, Chrome-alapúak. Hiszen többségében már épp úgy Webkit meg Blink motort használnak, sőt, nem egy esetben még lassabban is futnak, mert nincsenek annyira sebességre optimalálva, és ennek tetejében sok weboldal nem is működik velük helyesen. Dillo, Slimjet, ilyesmi az még talán határeset, de azzal egy csomó oldal nem fog megjelenni, és az ember a saját idejét pocsékolja rájuk.

Sajnos ez van, pedig én is régóta keresek normális lightweight böngészőt, amit ha más nem, terminálban olvasgatáshoz normálisan tudnék használni, de reménytelen ügy. Itt egyébként nem is a HTML5-tel van baj, hanem a JS-tekkel, meg az egész sandboxos megoldással, amik több millió kódsort igényelnek ma már, ahogy egy másik topikban  már írtam, mára a böngészők komplett OS-ek lettek, amik alatt az eredeti OS már csak bootloader.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Dillo, Slimjet, ilyesmi az még talán határeset

Azt hiszem itt valami kavarodas lesz, a dillo az custom enginet hasznal, 0 js support, css-t is minimalisan (illetve szerintem mar vagy 10 eve nem nyultak jelentosebben hozza). SlimJet-et nem ismerem, de gyors kereses alapjan az meg valami chromium forknak tunik, az meg a masik veglet.

azzal egy csomó oldal nem fog megjelenni

Ez ugyan ugy igaz a text mode browserekre is. Sot, igazabol manapsag kb barmi ami nem a legujabb chromium/blink vagy firefox engine-t hasznalja, arra ez kb igaz. Ilyen vivaldi meg tarsaival van eselyed normalisan bongeszni a netet, ahol a custom browser az kimerul annyiban hogy a chrome/firefox ui-at lecserelik.

Itt egyébként nem is a HTML5-tel van baj, hanem a JS-tekkel,

Igen, lehet nem voltam eleg pontos, de itt a HTML5-el az egesz ra epulo hobelebancra gondoltam, nem csak a html file parserre. Css3 osszes mindensege, js, webgl, wasm meg minden.

I hate myself, because I'm not open-source.

Nem lesz semmi kavar, én is pontosan ezt írom. Hogy a Dillo nem webkit, meg Blink, stb., de nem is megy vele semmilyen komoly oldal. Hidd el, én ennek nem örülök, én is évek óta keresek egy normális minimalista böngészőt, amit terminálból tudnék használni, ugyanis nekem külön heppem a minimalizmus és a TUI/CLI terminálos dolgok, de nem megy. Ezt sajnos a webdevek és nagy multik elintézék egy életre, hogy a sok webjont, JS, reklámos szutyok miatt esélytelen legyél egy sima (értsd csak szimplán egy HTML, CSS, alap JS parsereres) böngészővel, és mindenképp sok millió kódsoros bloat kelljen, hogy rendesen böngészni tudjon az ember. Ezzel sajnos sok régi gépet is kidobásra ítéltetnek.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

"a többi böngésző már majdnem olyan bloat, mint a nagyok, FF, Chrome-alapúak"

Hát most ledöbbentem. Épp válaszolni akartam erre, hogy nem is igaz, a Midori nem ilyen, mert amikor legutoljára használtam kicsi volt, és gyors. De gyorsan ránéztem, és kiderült, hogy 2019 óta a Midori is Chromium alapú.

Szerintem a "pehelysúlyú böngésző" egy oxymoron. Egy engine annyira tud egyszerű és pehelysúlyú lenni mint a standardok amiket implementálnia kell. A pehelysúlyú böngésző olyan mint a pehelysúlyú C++ fordító: csak tündérmesében létezik.

A standardok (hivatalos vagy de-facto) töredékének implementálásával lehet pehelysúlyú lenni, de az csalás (és a kutya se fogja használni).

:wq

Be lehet helyettesíteni így, hogy: pehelysúlyú === nem kémkedik?

Nem sok különbség van a pehelysúly meg a könnyűsúly között (legalábbis ökölvívásban szomszédos súlycsoportok), de az eredeti cikkben nem pehelysúly (featherweight), hanem könnyűsúly (lightweight) szerepel.

Szerkesztve: 2022. 03. 21., h – 20:49

a probléma a böngésző definíciójával van ;)

szerintem.

 

Én valójában örülnék egy olynnak, ami HTML5 + JS + CSS szabványokat támgatja, de nincs telebaszva:

passwork managerrel, szövegszerkesztővel, beviteli mező megjegyzővel, helyesírás ellenőrzővel, dns klienssel, vpn klienssel, nem akarja kijavítani a bagépelt URL-t, nem javasol oldalakat, nem telefonál haza, nem akar megvédeni a web gonosz oldalától...... tehát SEMMI egyebet nem tesz csak a szabványoknak megfelelően rendereli a meglátogatott oldalt.

 

Én ezt már lightweight-nek nevezném, és szívesen használnám is.

 

persze, tudom a választ:  forkoljak egyet vagy csináljak egyet magamnak ;)

Nem hiszek a pehelysúlyú böngészőkben. Mivel az internet sem az. A sok használhatatlan vacakkal meg nem érdemes szórakozni.