20 éves lett az Arch Linux

Címkék

Betöltötte 20. életévét az Arch Linux nevű rolling Linux disztribúció, ami nemrég azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a Valve linuxos kézi játékkonzoljának, a Steam Deck-nek gyári operációs rendszere lett. Részletek itt.

Hozzászólások

Ja, nemrég hívta fel magára a figyelmet. A mainstreamben. Linuxos körökben (~underground) már 20 éve felhívta. Sajnos csak kb. 7 éve használom, pedig ha tudom ilyen jó, előbb átállok rá. Mostanában voltak vele kisebb problémák csomagkarbantartás és kommunikáció terén, de remélem összeszedik magukat. Persze voltak pozitívumok is ebben az évben, párhuzamos pacman csomagletöltés, zstd-s csomagtömörítés, ami nagyon megdobta sebességügyleg a csomagok telepítését, frissítését, plusz most már vannak debug csomagjaik is, amit nem használok. De a legfőbb érv az Arch mellett az AUR, abban minden megvan.

A Valve egyébként nem azért karolta fel ezt a disztrót, mert valami különleges lenne, hanem egyszerűen csak ez az a disztró, ami kellően nagy csomagválasztékkal rendelkezik ÉS kellően friss, és nem akkora időtemető, mint a Gentoo/Alpine, hogy mindent forráskódból kelljen pörgetni. Ubuntu, Debian, és az ezeken alapuló disztrók nem játszottak, mert azoknál gaming terén gondot okoz, hogy a kernel, mesa, Proton, stb. nem a legújabb, gyakran le vannak maradva több verzióval is, meg fagyasztgatva vannak. Szóba jött volna a Red Hat vonal, de ott meg a corporate befolyást nem akarták szerintem.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

A frissesség oké, de a csomagválaszték pont nem kell a Valve-nek - a játékok futtatásához kell nagyjából 100 library legfrissebb változata, aztán annyi. A libadnwqr meg társai pont nem kellenek.

Szerintem sokkal prózaibb oka van a választásnak: valakinek pont ez a linux disztribúció tetszett a Valve-nél :-D

Érdekes, hogy az AUR-t emlegeted, de azt nem, hogy az Ubuntu/Debianhoz is van lehetőség frissebb csomagokat használni. Némi túlzással az Arch-nak az AUR olyan, mint az Ubuntunak a Launchpad/PPA.

Plusz azt tegyük hozzá, ahogy amiket itt írtál a Valve kapcsán, az mind a te egyéni elképzelésed, véleményed.

A magyar ember jelképe a hátrafelé nyilazás. Vakon rohanunk a semmibe, miközben a múltunkat támadjuk.

Ja, van, ha felveszel PPA-kat, vagy Debiannál bekapcsolod a sid tárolókat, de akkor meg nem lesz értelme ezeknek egy másik rollinggal szemben. Igen, amit írtam, egyéni elképzelés, de próbáltam levezetni, nem csak odaböffenteni valamit. Szerintem is az egyik legjobb disztró, és pont azért, mert nem szarakodnak LTS-sel, meg céges támogatással, és mindenféle speciális patchek visszaportolásával 5-10 évig. Igyekeznek mindent egyszerűen tartani, meg nem patchelt, vanilla upstream/git formában megtartani, amennyire csak lehet, nem belerondítani semmibe (ez az elv az utóbbi időben kezd náluk mellőzve lenni, mert elkezdték a nagyobb core csomagokat patchelni, kernel, glibc, stb., sajnos meg is látszik, azóta több a gond, és lassabban haladnak az új csomagverziók). Nincsenek menedzsereik, akik mindenféle trenddeszktopokat álmodnak meg mindenféle bloatot, meg előírják, hogy hogyan használd a gépet, és hogy mindennek Snapnak, Flatpaknak, stb. kell lennie.

Abban is biztos vagyok, hogy a Valve-nál nem csak valakinek a kedvence az Arch, hanem az is belejátszott, hogy a Debian, Ubuntu vonalát már megpróbálták a múltban és az nem jött be nekik.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”