GUI-s Linux alkalmazások gördülékeny futtatása WSL2 segítségével Windows 11-en

Címkék

Részletek itt.

Hozzászólások

Hát... Nem. Még várni kell vele.

WSL-en futtatok IntelliJ IDEA-t a munkámhoz, és Windows 10-en X410 X serverrel tök jól megy, mintha natív Windowsos alkalmazás lenne. Ezzel szemben Windows 11-en WSLg X serverrel sokszor crash-el, amikor nem, akkor meg lassú, nem mindig működik az AltSnap-pel, meg néhány keyboard shortcut simán nem működik.

Szóval én ezt egyelőre félretenném, és maradnék a Windows 10 + X410 kombónál...

(Ha valakit érdekel: az X410 tényleg elég sokkal gyorsabb, mint a free X serverek, meg a DPI scalinget is jól kezeli. Sokszor van párszáz Ft-re leárazva, így megvettem.)

Nem kell, viszont egy rakás dolog, amit használok pluginként (terraform, ansible, shellcheck, maven stb.) így vagy úgy de hibás akkor, ha a Windows-os verziójukat próbálom használni. Sokkal gördülékenyebb az egész, ha az IDEA alatt linux van, kevesebbet kell körülötte nyűglődni.

Az "akkor meg miért nem használsz linuxot?" kérdésre meg az a válasz, hogy:

  • a Windows desktop (ahogyan használom) még mindig egy kicsit kevésbé inkonzisztens, mint a linuxos desktop környezetek (engem kimodottan zavar pl. ha a GTK/QT alkalmazások pár pixellel eltérően néznek ki, vagy a fontok nem teljesen egységesek)
  • szeretek játszani, és Windowson ez is sokkal kényelmesebb és jobb, mint linuxon (hozzátartozik, hogy szeretem az új, csillivilli játékokat is, van egy RTX 3080-am meg egy 4k 144 FPS-es monitorom G-Sync támogatással - ezek megmozdítása linuxon... nos, az egy másik játék
  • nem akarok dual-boot gépet, vagy két gépet, mert úgy nagyon nyűgös (és relatíve időigényes, igen a 20-30 sec az) kontextust váltani.

A WSL-lel pont azt kapom, amit szeretnék, van egy teljesértékű Windowsom meg egy teljesértékű linuxom is, és a váltás nem reboot, hanem egy kattintás egy ikonra.

Szigorúan véve nem függ linuxos dolgoktól semmi, csak nagyon sokkal egyszerűbb pl. hibamentes aws-vault + terraform kombót linuxon csinálni, mint Windowson ugyanezt. Az eredetileg linuxos toolok Windowsos portjai sok esetben nem valami jók, és lényegében minden esetben teszteletlennek bizonyultak eddig.

no offense, de vicces azt latni mikor emberek a linuxos appok inkonzisztens kinezeten sirnak, windows alatt meg kb. nem tudsz 2 olyan GUI appot mutatni ami kicsit is hasonloan nez ki. es nem csak 3rd-party, MS-nek sem sikerult a mai napig sem a sajat tool-jaii eseten sem megoldani ezt, lasd settings/devcie maganer/control panel/stb.
a tobbi szimplan igaz, F*ck You, [NVidia|*insert random HW manufacturer here*].
en pont azon agyaltam a cikk kapcsan, hogy lassan konnyebb lesz WSL alatt linuxos HW-gyorsitast beloni, mint nativan. ami, valljuk be, szomoru. (NV+Firefox, ti vagytok azok? -.-')
ugye innentol 3 ut van kb: vagy elkezdesz WSL-t vagy Linux VM-et takolni winen, vagy Linuxon KVM alatt atadod a jatszos GPU-t (meg amit akarsz/kell) egy windows VM-nek.

Az a kb. 10-12 app, amit aktívan használok Windowson ugyanúgy néz ki, abban az értelemben, ami nekem kell, pl. azonos a fontméret és ugyanolyan sorrendben van az OK/Cancel gombpár. Az tök igaz, hogy pl. a Windows-os Control Panel/Settings/mmc/egyéb egy agyhalál, de szerencsére ezeket a kezdeti setup után teljesen ritkán használom. Amikor használom, akkor zavar is, nagyon, hogy nem ugyanúgy néznek ki.

A KVM + Windows + GPU kombót próbáltam, és sajnos van egy elég erős overhead-je (20-25% körüli). Ez a játékok esetében zavar. A másik irányból (Hyper-V + linux + IDEA) is megvan az overhead, cserébe az IDEA esetében mindegy, hogy 100 vagy 144 FPS-sel megy.

Amúgy meg linuxot telepíteni WSL alatt a legegyszerűbb, pl.: https://github.com/nullpo-head/wsl-distrod - nyilván semmi komplexebbet nem lehet vele csinálni, de ha a cél, hogy fusson egy Evolution vagy egy Kmail, akkor nem kell átküzdened magad azon, hogy pl. mi az az MBR meg mi az a GPT.

Egy baja van számomra a WSL-nek: nem igazán lehet fixálni az IP-címet, ami néhány esetben azért kifejezetten jól jönne...

Egyelőre én is azt csinálom, hogy megnézem az IP-jét, és utána arra csattanok be windows-ból adott porton, de egyszerűbb lenne az élet, ha nem kéne trükközni... Persze tudom, ez az ára annak, hogy ingyen van a virtualizáció.
Persze az X410 mondjuk ebben is segít, mert a Linuxos edge-en kívül minden, még az rdesktop is szépen átjön a benti gépről X-en, úgyhogy innentől kezdve tényleg mintha bent ülnék a gépem előtt :-)