Még 16 nap - A világ webszervereinek többségét Linux hajtja

Címkék

30 napos "funfacts" visszaszámlálással készül az Oracle a Linux 30. születésnapjára ...

Hozzászólások

Igazából nem csak webszervereket, hanem szinte az összes szerver, szuperszámítógép, beágyazott eszköz, mobileszköz vagy Linuxot futtat vagy Linux alapú OS-t (ritkábban BSD, de az licenctrükközés miatt szokott inkább lenni, esetleg ZFS miatt). A Windows csak és kizárólag a desktop/laptop, céges-irodai-lakossági felhasználásnál domináns, viszont pechünkre pont emiatt a legnagyobb a negatív befolyása az emberek szemléletére.

Laikusok nem szokták elhinni, de ez nem Linux-hívőség és a licencköltségeken spórolás miatt van, hanem egyszerűen sok eszköznek olyan az architektúrája, hogy a Windows vagy egyáltalán nem fut rajta (m86k, MIPS, PowerPC, SPARC, SH, M1), vagy a legutóbbi időkig nem futott (ARM). Vagy pl. a hardver túl gyenge sok mobileszköznél, embedded cumónál, pár MB RAM, egy magos ultralow power proci, ezeken a full bloat, GUI-ra épülő Windows meg se tudna moccanni, vagy moccanna, de használhatatlanul lassan. Sok ilyen eszközre teljesen felesleges a GUI is, nem hogy telemetria, DRM, stb.. Virtuális gépeknél, konténerizált megoldásoknál is fontos, hogy ne kérjen sokat enni erőforrásokból a rendszer. Mert az átlag user azt szokta hinni, hogy computing = PC = Windows, és minden más csak lúzereknek van, akiknek nincs pénzük Windows licencre, meg Macre, meg csak azoknak van, akik meme-emberek, meg szivatni akarják magukat, túl sok a szabadidejük (mert kinek van ideje Linuxra, ha van élete, kell az idő sokkal fontosabb dolgokra, facebookozás, twitter, chaturbate, pornhub, stb.).

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Összes szerver? Fenét. Vállalati szervereken többségben van a windows server.

Beágyazott vickek-vackok, routerek és társaik 20 éve is linuxosak voltak, ebben semmi változás nincs.

Virtuális gépeknél is el vagy tévedve, csak azure-ban majd 5 millió windows-os host van. (jóval több mint ami a googlenek vagy amazonnak van) és persze vállalatoknál is hyperv tömegével van, főleg mióta teljesen ingyenes.

Szinte az összes lehet túlzás volt a kollega részéről, de a windows server mellé felhozni példának az MS Azure-t kicsit öngólszagú. Lévén még itt is (ahol elvileg a legtöbb hátszele van a Windowsnak az összes Cloud szolgáltató közül), a hostok több mint fele Linuxot futtat.

"Lévén még itt is (ahol elvileg a legtöbb hátszele van a Windowsnak az összes Cloud szolgáltató közül), a hostok több mint fele Linuxot futtat."

Nem öngól, ha figyelmesed elolvasod miről irtam. VM-et futtató host-okról. Nem VM-ekről. Virtualizálásra használt oprendszerekről. Azure-ban az összes szerver windows-t futtat. Windows-on belül, vm-ben már futhat linux is, virtualizálva.

Pont ugyanezért hoztam példának ugyanezt kicsiben, vállalatoknál: hyperv server.

Vállalati szervereken többségben van a windows server

Mond azt, hogy egyes vállalatoknál többségben van a windows server, mert ez ugyanúgy csúsztatás.

Nálunk sosem volt többségben, kizárólag a desktophoz tartozó dolgok futnak windows szervereken, pl AD, file server, exchange, printer server. Minden másra Linuxot használunk.

Igen, de ezek a vállalati szerverek szinte mind domain controllerek a windowsos desktopokhoz, ami vendor lockin miatt van, ezt eléggé fals belevenni.

Azure-nál meg soknak tűnhet az 5 millió windowsos host, de azt nézd meg, hogy arra hány millió linuxos host jut. Nem néztem utána a számoknak, de szerintem durván sokszorosa. De ez senkinek nem új egyébként, ahogy írod, hogy 20 éve is így volt. A unixok és származékaik, leszármazottaik, így közöttük a Linux, mindig is szerver OS volt, konzolos, plain text alapú, erősen moduláris, egy eleve ez a fajta felhasználás fekszik neki a legjobban. Ezzel szemben a Windows mindig is egy GUI-ra épülő, komplett megoldásként (nem kiherélhető) értékesített desktopra kitalált rendszer volt.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

"mi vendor lockin miatt van, ezt eléggé fals belevenni."

LOL. Az ami szerinted vendor lockin, más szerint meg a legoptimálisabb választás a feladatra. Lehet samba-val bohóckodni AD helyett, ha szivatni szeretnéd magad. Lehet file szerverként is használni, ugyanigy. Lehet zimbra-zni exchange helyett. Nincs itt semmi vendor lockin. Egyszerűen szarok ezek az alternativák, hogy jól kiváltsák ezeket a szolgáltatásokat.

De még ha igazis  lenne a vendor lockin, akkor is vicces volna, hogy ezért hagytad ki a milliónyi windows szervert és hazudtad azt, hogy minden szerver linuxos, ami nagyon-nagyon távol van az igazságtól.

"de azt nézd meg, hogy arra hány millió linuxos host jut"

hány jut? brand szervereknél sem fogsz találni különösebb linuxos előnyt. Házibarkács bohóc szerverek pedig nem mérhetőek egyik oldalon sem.

" De ez senkinek nem új egyébként, ahogy írod, hogy 20 éve is így volt."

Nem ezt irtam. Azt irtam, hogy beágyazott vickek-vackokon volt linux mindig is. Nem általános szervereken.

"Ezzel szemben a Windows mindig is egy GUI-ra épülő, komplett megoldásként (nem kiherélhető) értékesített desktopra kitalált rendszer volt."

Ebből is látszik, hogy fogalmad sincs a windows-ról. Nem gui-ra épül, szüksége sincs rá, ma a legtöbb windows-os szervert gui nélkül telepitik (core és hyperv server).

mert kinek van ideje Linuxra, ha van élete, kell az idő sokkal fontosabb dolgokra, facebookozás, twitter, chaturbate, pornhub, stb.

^ this, but unironically

Az emberek jelentős részének sokkal fontosabb a facebookozás, meg a pornhubra recskázás, mint az, hogy ezt milyen oprendszeren intézik. És szerintem ez így van rendjén. Én sem tudom, hogy ki gyártotta a villanyvezetékeket a falban, vagy milyen típusú kazán van a társasházban, mégis élvezem az elektromosság és a fűtés előnyeit.