A CentOS projekt jövője a CentOS stream

A CentOS projekt egy blogbejegyzésében tette közzé, hogy a projekt a RHEL aktuális open source másolata helyett a RHEL előfutára lesz CentOS Stream néven.

Az aktuális CentOS Linux 8 támogatása, amely a RHEL 8 újraépített változata, 2021-ben szűnik meg. A felhasználók legjobb váltási lehetősége a CentOS Stream 8 lesz, amely eleinte csak nagyon kevéssé fog különbözni a CentOS 8-tól.

A projekt a váltáshoz közzétett Gyakran Ismételt Kérdések oldalon világossá tette, hogy a RHEL aktuális forráskódja továbbra is elérhető lesz a git.centos.org repóban, valamint, hogy a CentOS nem a RHEL fejlesztési változata lesz, mindössze hamarabb kapja meg a patcheket és funkciókat.

A CentOS 7 az életciklusát a bejelentés nem befolyásolja és azt a meghirdetett támogatási táblázat szerint éli le.

Hozzászólások

A Stream egy rolling release enterspájz Linux disztró akar lenni? Van ilyenre egyáltalán igény?

Fedorát akkor minek hívnád? :)

Viccet félretéve a CentOS nem azoknak szólt, akik nem akartak RHEL-ért fizetni, de egy hosszú távon stabil rendszert akartak? Miért akarnának átállni rolling release rendszerre, pláne szerveren? Desktopon Manjaro-t használok de eszembe se jutna szerverre hasonlót rakni.

Miért akarnának átállni rolling release rendszerre, pláne szerveren?

Senki nem akar, csak ez marad, vagy váltani kell. Összességében "csak" annyi történik, hogy a RHEL és CentOS patch kiadása felcserélődik. Azaz a CentOS felhasználói fogják előtesztelni a javításokat a RHEL számára.

A Fedora és az RHEL közé ékelődik, hogy a community-nek több beleszólása legyen az RHEL fejlesztésébe, mert gyorsan változnak az igények. Ez az RH/IBM "elképzelése".

A jelenlegi realitás meg az, hogy közösség alig volt, csak (nemfizető) userek a stabilitás és hosszú támogatási idő miatt. Azoknak meg most a tökére léptek.

Már rég nem a felmerült igéyek határozzák meg, hogy szoftvermultiék mivel foglalkoznak, hanem az, hogy mit tudnak nagyobb haszonnal eladni. Jelenleg a SaaS-trendbuziskodásból kieső újrafeltalált kerekeket.

Mindeközben a szoftverek stabilitása, erőforráshatékonysága, konfigurálhatósága, és kiszámíthatósága folyamatosan romlik.

Jó, de a CentOS nem szoftvermultiék, hanem egy közösségi disztró. Én kifejezetten támogatom, hogy a CentOS-esek belátták, hogy nincs sok értelme 1000 éves verziózni, hanem rollingként haladnak a korral. Ennek csak az az egyetlen szépséghibája van, hogy erre a célra már ott van a Fedora, meg egy rakat másik tényleg full rolling disztró (Arch-vonalon), de legyen.

A stabilitás meg olyan, amilyen. Ez Linux, eltörik, megcsinálod magadnak, ez nem Windows, amivel a MS emlőin tudsz csak csüngeni, meg mindig mástól kell várni a megoldást. Egyébként abban igazat adok neked, hogy ma már túl nagy a kapkodás, rohanó a fejlesztés. De még mindig ez, mint régen a másik véglet, hogy 5 évig nem nyúltak hozzá egy szoftverhez, egyszer megírták, kiadták, aztán annyi volt részükről, ma már ennyi biztonsági sérülékénységgel, meg ilyen záporozó új hardverrel, új technológiával nem is lehet lépést tartani máshogy.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

És ez szerintem baromira nem jó. A záporozó hardverekről mind kiderülnek, hogy azok is összecsapottak, rosszul megtervezettek, hibásak, mégis kiadják. Teljesen mindegy, hogy Samsung, Apple, Intel vagy hogy hívják. Ugyanez igaz a szoftverekre is, és most amikor azt a korszakot éljük hogy okos minden meg mindenki mindent a telefonjáról is akar vezérelni meg látni, akkor ennek szerintem kurva rossz lesz.

"Sose a gép a hülye."

Szerkesztve: 2020. 12. 09., sze – 07:43

Ez így nagyon gáz. Ismét az látszik, hogy egy nagy mammut felvásárolt/megvett valamit, és utána tönkreteszi vagy egyszerűen egy ilyen módosítás miatt okafogyottá teszi az egészet.

Épphogy elkezdtek az emberek c8-ra építeni, majd 8 évvel megvágják a supportját így hirtelen.. Az járt jól, aki még el sem kezdte a migrálást. Igazából a cégbe vetett bizalom inog meg az emberben ilyenkor. Tök más lett volna, ha így indítják a 8-at. Tök más lenne, ha c9-től lenne így. Vagy ha már így, legalább 2024-ig (ameddig a c7) legyen c8 jelenlegi formájában, úgy is 5 évvel kevesebb.

Külön vicces, hogy a mature 7 tovább lesz támogatott mint a 8, szóval aki nem tervez nagyon hosszú távra annak így mostantől jobb alternatíva a c7, mint a c8.

Nem tudom mi lesz ebből, de vérzik a szívem... Ez a development release nem hangzik nekem túl jól. Debian vonalat nem szeretem, opensuse meg, hát nem is tudom... Arról jöttem centosra anno...

"Sose a gép a hülye."

Tenyleg rettenetesen lehangolo, nagyon szomoru vagyok, a masik topic-ban irtam is, hogy nekem a RHEL/CentOS (munkan kivul) jelenti a Linuxot, ez iszonyu gyomros volt..

Orulok is, hogy nem valtottam meg sehol 8-asra, gondoltam majd jovore elkezdem tervezgetni, de igy ugrott ez is, viszont vegeredmenyben tenyleg jobban jartam igy, valahol ez is nevetseges. Nem tudom mi lesz helyette, Debian es a szarmazekai nalam is ugrottak, SUSE-n gondolkozom, az osidokben hasznaltam.

Szerkesztve: 2020. 12. 09., sze – 14:34

https://centos.rip :)

 

For existing CentOS users: there is no need to worry about your installed systems as they will continue to receive updates directly from Arch.

Meg egyet is ertek, de minden eszkozt meg kell ragadnom, nem szeretnek errola vonalrol valtani (fomusoridoben is RHEL-t uzemeltetek, azon kivul meg csak CentOS-t, mar ami linux). :( Meg RHEL licenszert is fizetnek, ha nem lenne ilyen mocskosul draga.

Most is vehetsz fizetős támogatást hozzá, és használhatod támogatás nélkül. Ahogy például az Ubuntu-hoz is ad a Canonical fizetős supportot, ha szeretnél olyat... igaz, az Oracle-nek van virtualizációs környezetre "kilós" (hostra x USD, és annyi vm-et fuuttatsz rajta, amennyi ráfér) licensze, a Canonical meg ha jól látom, csak per vm alapon ad supportot - ami normálisabb virtualizációs környezetben már drágább, mint akár a RHEL, akár az Oracle.

Ha a pénztárcájukat nézik (márpedig azt fogják nézni) a support költséget fogják megtolni a RHEL-hez közeli szintre, vagy épp azt fogják mondani, hogyha van x vm-ed, amire premier supportot vettél, akkor további y darabra sem vehetsz ennél alacsonyabb szintűt. Viszont ha megtartják azt, hogy ugyanaz az inygenesen használható mint amire támogatást vehetsz, akkor simán vállalható a dolog.

:| pedig a Scientific Linux, majd a CentOS mindig ott lebegett, hogy arra váltok, ha majd váltok (és akkor sokáig nem kell hozzányúlni, ha jól működik). Hát, erről ennyit. 

Most majd váltasz olyanra, ami frissebb, de hozzá kell nyúlni, megszokod, megtanulod azt kezelni, karban tartani. Ez van. Ezek a 100 évig támogatott, ultra-mega-LTS disztrók általában eddig is a lustaságot szolgálták ki, hogy ne kelljen „hozzányúlni”. Egy értelme van ezeknek a dinoszauruszok korabeli csomagverziókkal dolgozó 10 éves támogatási idejű, konzervatív disztróknak, ha valaki valami nagyon régi, csotrogány gépre akarja telepíteni, pl. P3, P4, AthlonXP, AMD64 vagy ilyesmi 15-21 éves masinéria, amin ugyan lehet elmenne frissebb 32 bites disztró (AMD64-en 64 bites is), de a modern bloat kerneltől, Gtk3/Qt5 hegyektől, systemd és Pulseaudio overheadtől betérdelne kb. használhatatlanul lassú szintre, míg egy ilyen 10 éves CentOS6 vagy CentOS7 (ebben már van systemd, de még valami régebbi verzió) meg simán futkos rajta. Így már nagyon elavult gépek használati ideje is kitolható 10-20 évvel, minimális munkával, egyszer feltelepítik, aztán nem nyúlnak hozzá, bár ezekre talán már úgyse való friss Linux, sokkal inkább megéri ezekre mondjuk valami minimalista NetBSD-t telepíteni, amire ezek a gépek használhatók még, az megy NetBSD-n is.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Elég kiábrándító. Az IBM mielőtt maga is széthullik, megint tönkrevág pár szoftvert. Végignéztem már ezt párszor.

Ezzel ugye a RHEL ismeretek olcsó megismerésének lehetősége is szűkül. Ez gondolom idővel csökkenti az elérhető szakemberek számát.

Kérdés okosokhoz (okos = jó értelemben) (nem a tudálékoshoz)

Ha a CentOS Stream egy végtelen fejlesztés lesz, akkor nem lehet majd tudni, hogy a Red Hat mikor miből fordított binárist. Így az Oracle hogyan fog stabil rendszert lopni lemásolni?

A "végtelen" fejlesztés az azért nem úgy lesz végtelen, hogy folyamatosan jönnek az új patchlevel-ek, meg főverziók, ahogy a csomag eredeti upstream-je kibüfizi, hanem marad a Fedora, mint upstream, csak épp első build megy a CentOS-ba, annak a sourve-a megy RHEL, és azt viszi az Oracle is. Igen, tudom, alávághat ennek a RHEL, hogy azt a source-ot később/nem úgy adja, ésatöbbi - viszont az Oracle válaszul meg megteheti, hogy RHEL-Oracle Linux kompetitív upgrade akciót hirdet, illetve a jellemzően RHEL-en futtatott termékeinek a supportjába belefoglalja az alatta lévő Oracle Linux támogatását is - azaz a RHEl x USD/host/év költségével szemben 0USD/host/év áron adja mondjuk az Oracle DB usereknek a Linux supportot is, mondjuk CPU alapon licenszelt esetben. Tény, hogy erős üzleti érdekek fognak mozogni a háttérben, de azt nem hinném, hogy az Oracle-nek keresztbe tesz a RH, mert elég könnyen visszafelé sülhet el egy ilyen húzás.

Technikailag nézve: eddig a CentOS-nél meg volt, hogy hogy lehet RHEL forrásból CentOS-t csinálni. (Úgy tudom, hogy a RedHat az összeépítő eszközöket nem publikálta ill. a jogvédett dolgokat is el kellett távolítani/cserélni. ?)

Most az nem lesz meg, hogy hogy lehet RHEL-ből bármi mást csinálni. Kicsit nehezebb lesz binárisan kompatibilis dolgot gyártani.

Nem tudom, hogy ez mennyire nehezíti meg az Oracle dolgát, lehet, hogy kevéssé vagy semennyire, mert valamilyen szinten most is van saját kidolgozott megoldása a saját disztrója előállításához.

Szerkesztve: 2020. 12. 15., k – 21:16