ZeroPhone - 50 dolláros, linuxos telefon Raspberry Pi Zero és Aurdino alapokon

Címkék

A ZeroPhone ígéret:

  • 50 dolláros anyagár
  • nyílt forrás
  • Linux-alapú
  • Raspberry Pi Zero és Arduino hw
  • szolgáltatófüggetlen
  • mentes a bloatware-től
  • független a nagy cégektől (így az adataidat nem használja fel senki)
  • stb.

Részletek itt és itt.

Hozzászólások

Annak, de szerintem nem az. 2G-s a GSM modul, és nincs meg az infrastruktúra, ami a kényelmes alkalmazástelepítést lehetővé tenné. Meg nekem hiányozna a normális kijelző, GPS, meg még néhány szenzor.
Ettől még jó kezdeményezés, több hasonló kéne. Mondjuk valami RISC-V alapon. :-)

Az apt. Mert az színes.
Viccet félretéve, sejtettem, hogy ki kell majd fejtenem. :-)
Arra gondoltam például, hogy a menüben listából kiválasztva telepíthetsz alkalmazásokat. Lényegében a normál kezelőfelületen, és az app pöccre indul, teszi a dolgát.
Nem tartom valószínűnek, hogy az ehhez készült kód bekerül majd a raspbian repóba, addig viszont extra körökkel indul a dolog. Igaz (most néztem csak) van saját repo, így legalább fordítgatni nem kell.

"mentes a bloatware-től " hajbazar likes this. felteve ha XP fog futni rajta :)

Just4fun projekt.
Semmi extra nincs benne.
Mondjuk az antenna design érdekelne, mert az a legnagyobb szopás az egészben.

Bele akarsz vágni a bizniszbe? Hidd el, hogy az 50 dollár többszörösét. Onnan irányítanak az alvilági vezetők, onnan fenyegetnek, befolyásolnak tanúkat, "unokáznak" (vagyis tovább bűnöznek) stb.

http://rtl.hu/rtlklub/hirek/bortonbol-unokaztak-a-csalok

Ha érdekel az ilyesmi: Kék fény, ID Extra

--
trey @ gépház

A klasszikus börtöntelefonokkal az a baj, hogy vizsgálatnál egyből kiszúrják, hogy mi az, hiszen látszik. De egy darabokból összerakható telefon az nagy dolog.

Az elítéltek hallgathatnak rádiót. Beviszel egy rádiónak megépített Raspberry Pi-t, megnézik, bekapcsolják, szól. Rádió.

Benn az elítélt szétszedi, összerakja más sorrendben, telefon.

Win.

--
trey @ gépház

Naja. Én nem is engednék be effélét a börtönbe. De az elítéltek egyrészt eléggé ráérnek, másrészt meg igencsak leleményesek tudnak lenni. Volt pár hír arról, hogy itt-ott meghekkelték a fogvatartottak a kóter infrastruktúráját, és saját, önző érdekük szolgálatába állították.

Miben jobb mint a kiforrott 30 dolláros Nokia/Samsung/PingPong feature phone amit kéthetente kell tölteni? A smartphone hashtag ellenére érintős kijelzője nincs és 5 másodperc keresgéléssel azonnal látszik, hogy ez tényleg egy feature phone.

Nekem szimpatikus a kezdeményezés, régóta várok már egy megfizethető linuxos telefont, nem hogy 50 USD-t, de 200-at is megadnék érte, ha normális.

Ami miatt szerintem sem volt jó ötlet SBC-kre építeni, az az, hogy az SBC-k nem valami megbízhatóak, fizikailag nem strapabíróak, emiatt telefonba nem jók.

No keyboard detected... Press F1 to run the SETUP

Talán a 90-es évek végén találkoztam először ezzel a rövidítéssel. De akkor még ezek mind ipari célú (és árú) eszközök voltak. Így elképzelhető, hogy akkor még sokan nem találkoztak vele. De eddig azt hittem, hogy a Raspberry Pi megjelenésével ez a rövidítés IT körökben eléggé ismert lett. Tévedtem.

Quectelnek vannak ilyen cuccai. A 2G-s eszközökben OpenCPU-nak hívják, de az LTE-s cuccoknál QuecOpen.
Némelyikhez elég egy watchdog logika (pl PIC12-ben implementálva), és -szinte - mindent meg tudsz oldani a modullal. Mondjuk az MC60E pont nem ilyen, mert a BT4.0 oltárán feláldozták a belső tárolót, így ott EEPROM-ot vagy flash-t kell hozzá igazítani.
Van I2C-d, sorosod (nem a Gyuri), SPI-od, GPIO lábak, PWM, analóg input, BT, TCP stack-ed, stb. Nem Linux van benne, hanem Nucleus. https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleus_RTOS
De ha ennél csecsébbet akarsz, ott vannak az SC sorozatú chipek. BT, WiFi, LTE, FHD kijelző interfész, SD, USB, RMII (ha Ethernetet is szeretnél:), talán csak qtyafaßa nincs rajta. És Androidot is futtathatsz rajta :D
Van dual kijelzős változat is. Igaz, ez már nem a telefon kategória, hanem LTE integrált POS.

Mintha a SIMCom-nál is lenne valami hasonló, de azzal nem foglalkoztam.

Ja, MC60-ban van GPS is.

Szerintem amire sajat magad irhatsz appokat, az smartphone. Ennek akar meg GPIO-ja is maradhat szabadon, es hackelheto. Ezt a legtobb mai smartphone sem tudja plusz hardware nelkul.

--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin

Nem szokott nagyon zavarni a kinézet egy telefonnál, de ez még tokozásban is ronda, ráadásul zsebben még kényelmesnek sem mondható a vastagsága miatt.

Ahogy néztem a specifikációt jó kis Python-based ASCII UI van hozzá. Az UI-ból frissíthető az UI, de a rendszer frissítése cli-ből apt használattal...

Maga a kezdeményezés jó, és a megvalósítás sem rossz, biztos lesz olyan aki ilyennek tud örülni, de én inkább örülnék annak ha valaki egy "odanyúlós" open-source Linux/Unix alapú telefont készítene, normális UI-val... Ha meg Android kompatibilitás lenne (akár későbbiek során), akkor tökéletes lenne.

Lehet hogy csak elkerülte a figyelmemet, de a tervezett üzemidőről nem találtam információt. Csak annyit, hogy 2 db. 18650-es cellát tervez használni. A Raspberry Pi Zero 80-100 mA-t (tápfeszültségtől függően) fogyaszt idle módban. A többi építőelem sem akkumulátoros üzemre optimalizált.

Ha 2 db. 2000 mAh-ás akkumulátorral (ezt említi az egyik cikkben) és 24 órás üzemidővel számolunk, akkor kb. 166 mA-es áramfelvétel megengedett. Bár ez talán nem lehetetlen, de egy feature phone-tól azért elég karcsú teljesítmény a 24 órás üzemidő.

Volt egy feature phone-om, a Nokia E61. Azon például lehetett normálisan böngészni. Ezt egy okostelefontól is elvárnám. Fentebb írta valaki, hogy ascii UI-t használ. Tehát itt legfeljebb a links (vagy valami hasonló) jöhet szóba. De ilyen kis kijelző mellett az is használhatatlan lesz.

Az OrangePi kínál Pi koppintás boardokat minden földi jóval.
http://www.orangepi.org/orange%20pi%203g-iot-512mb%20-%20B/
http://www.orangepi.org/Orange%20Pi%204G-IOT/

Kiváncsi vagyok azok jobban muzsikálnak-e ilyen feladatkörben.
De ahogy fentebb említették, a Pi-nek a fogyasztása nagyon sok, alkalmatlan feature phone célra, pedig de szívesen belepattintanék egy rpi w0-át egy Nokia 9110 házba.

Nalam stabilaban fut a RPi-nel, kevesbe kenyes a tapra, es az SD kartyakat sem gyilkolja. Raadasul szamitasi teljesitmeny/ar aranyban is veri. Viszont a SW reszet en is tapasztaltam, hajlamos nem tamogatni bizonyos USB-s eszkozoket, illetve a RPi mogott nagyobb a community es tobb a teszter.

--
When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say. -George R.R. Martin