Teljes MP3 (encoder és decoder) támogatás érkezik a Fedora-ba

Mivel a Technicolor és a Fraunhofer IIS befejezettnek tekinti MP3 licencelési programját, a Red Hat jogi csapata zöld utat adott a Fedorának a full MP3 támoogatással kapcsolatban.

Részletek itt.

Hozzászólások

Eddig is volt az rpmfusion-ban, csak nem tehették bele a Fedorába, mert egy esetleges per miatt borulhatott volna a project. Most, hogy elhárult a jogi akadály, beemelték a Fedorába. Ennek semmi köze a 2017-hez, nem műszaki problémáról van szó.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Valaki említette, hogy nem mindegy, hol van a cég székhelye, milyen törvények vonatkoznak rá. Ha jól tudom, Debianban is van US és non-US repó vagy lemezek, s ez nem véletlen. A másik lehetőség, hogy lazák a fiúk, remélik, hogy nem lesz per, aztán ha mégis, az ígyjárás. A Red Hat viszont nem bízta a véletlenre ezt a Fedorával.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Én ezt úgy értelmezem, hogy mi a fenének kell görcsölni még 2017-ben is az mp3-mal? Tök elavult, léteznek sokkal jobb formátumok is, pl. a flac. Ja, hogy az nem veszteséges? Kit érdekel a mai tárolókapacitások világában? Amikor az mp3-at kifejlesztették, még szempont volt a tárhely. Manapság már egy "Hello World"-höz is kell 1 GB, ha konténerbe rakod, lehet még több. Lehet az is, pont ezek miatt kezd oldódni a licensz-kérdés, mert lassan rájönnek, hogy kihal a francba az egész egy napon, így meghosszabbíthatják a haldoklását.

--
robyboy

Azért nem egészen. Streaming médiában tudtommal használják az mp3-at, nem mindegy a sávszélesség. Aztán a lejátszókám ogg vorbist és mp3-at tud, flac-ot például nem. Na jó, sima tömörítetlen wav-ot is, de csak 1 GB fér rá, szóval ez nem opció. Ugyanakkor a Panasonic mini hifi cuccom csak mp3-at meg wav-ot ismer, ogg vorbist nem, hogy a fene vigye el.

Így aztán az mp3 marad a közös részhalmaz, ha nem akarok azon tűnődni, milyen eszközzel tudom majd az adott zenét lejátszani.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Pedig szívem szerint mindent ogg vorbis-ba tömörítenék, részben így is vannak zenéim, csak akkor van baj, ha a Panasonic mini hifin játszanék le zenét pendrive-ról. Annak idején direkt olyan audio lejátszót vettem, amelyik tudja az ogg vorbist. Mit sem érek vele, ha van a háztartásban olyan cucc, ami meg nem tudja. Így lettem megalkuvó, s használok mindenhol mp3-at. :(

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Pont ezt írtam hajbinak már többször. Nem a P3-mal kell szenvedni, meg a SuxxxPee-t 4000 évig támogatni, hanem a gyártóknak kéne a saját gyártmányú szarjaikhoz a firmware-t karbantartani, hogy új formátumokat is támogassanak, meg modern OS-eket rendes driverrel. Ez sokkal nagyobb pazarlás, mint P3-ast kidobni, nem csak a PC-k érintettek. Milliárd számra vannak csak azok a hálózati eszközök, amelyek minimális firmware-reszeléssel tudnának WPA2-t, IPv6-ot, stb., be lehetne rajtuk foltozni sechole-okat, de mivel lejárt rájuk a támogatás, dobják ki őket a szemétre. A környezetet úgy is lehet védeni, hogy a nem, vagy nem sokáig támogatott, alsó kategóriás szemetet nem vesszük meg, cserébe nem kell olyan gyakran kidobni, lecserélni.

Egyetértek, az ogg vorbis sokkal jobb formátum, azonos bitrátán jobb minőséget hoz, és a bitrátákból is sokkal magasabb szintet támogat (320kpbs fölött az 500kbps-t), meg gapeless lejátszhatóságot is tud. További előnye, hogy nem lehet CBR-es, meg mindenféle csatornabeállítosos kapcsolókkal, és rontott tömörítéses és filteres profillal gányolni az encoderében, így nem engedi a minőséget annyira rontani. Ehhez még hozzájön, hogy egyféle encoder van hozzá, így nem lehet alternatív encoderekkel gányolni (Xing, Fraunhofer az mp3 esetén a LAME ellenében). Plusz nem licencköteles, ezért használja a Spotify is. Csak az mp3 annyira elterjedt, hogy sok eszköz nem is támogat mást. Nekem már évek óta támogatja minden eszköz, szóval ha veszteségmentes formátumból kell helyspórolás végett konvertálni (csak telóra kell ilyen), akkor ogg-ot használok (oggenc q8 és q10 között). Ennek ellenére van fent mindig LAME encoder is (mindig a V0-ás profilt használom, az alap V-s profilok a legajánlottabbak, meg a hydrogenaudio-n is azt írják, hogy a V0 VBR jobb, mint a CBR b320), de ritkán használom (ha valaki másnak konvertálok, aki mp3-ban tudja csak lejátszani vagy valami videóhoz kell olyan konténerformátumba, amely nem támogatja az ogg-ot). Beszédet, meg csendesebb, nyugodtabb zenét pedig FLAC-ba is szoktam tartani, mivel 400-700 kbps közötti bitrátán alig nagyobb, mint az 500kbps-os ogg vagy a 320kbps körüli mp3, cserébe nem veszteséges, és a legtöbb eszköz már támogatja a FLAC-ot is.

Egyébként sose értettem ezt a codecek körüli jogi mizériát a disztrókban. Nem csomagolnak hozzá semmit, aztán a felhasználó, meg ha kell, tárolóból letölt egy olyan lejátszót (mpv, mplayer2, mplayer, SMPlayer, VLC vagy Gstreamer-alapú audiólejátszót) vagy konvertálót (LAME, FFmpeg, mencoder), ami támogatja az mp3-at mindenféle további codeckel kínlódás nélkül, így ráadásul nem csak az mp3 kérdése lesz megoldva, hanem minden más formátum támogatása is.

Még annyit, hogy a linkelt cikkben a licencing program terminated rész félrevezető. Egyáltalán nem arról van szó, hogy Fraunhoferék olyan adakozók lettek a világgal, hogy akkor már nem kérnek licencdíjat, hanem a szabadalmi oltalom járt le az mp3-ra, az EU-ban már 2012-en, az US-ben pedig az utolsó kapcsolatos szabadalom is lejárt ez év április 16-ával, így nem kérhetnek érte licencdíjat. Az mp3 szabad préda lett, egyre több disztró fog mp3 codeckel érkezni.

Ezért érzem felületesnek néhányak részéről a kissé cinikus bezólást. Eddig is volt a Fedorához mp3 támogatás, csak nem a Fedora repókban, hanem attól elszeparált rpmfusion-ban, így a Fedorát nem érhette baj egy jogi csörte esetén. Most csak annyi változott, hogy átkerültek az mp3-as library-k és programok az alap Fedora repókba. Nem arról van szó, hogy eddig forrásból kellett volna fordítani, vagy esetleg nem lehetett volna mp3-as zenét hallgatni Fedorán. Egész egyszerűen rendeződött egy jogi kérdés. Ettől még az rpmfusion kell továbbra is, mert nem az mp3 az egyetlen hasonló jogi státuszú algoritmus.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez Archékat, Ubuntuékat sose zavarta, az alap repókban ott voltak mindig is az mp3-as cumók. A Debian viszont lehet továbbra sem fogja felvenni a free repóba, hiába van meg nyíltan a kódja, meg járt le a szabadalom, mivel nem GNU/GPL-es a licence, továbbra sem kerül be.

Az oggnál a nem licenckötelest pedig úgy értettem nyilván, hogy az mp3 szabadalmak lejártáig volt ez előnye, mostantól már nincs ez az előny.

A hup-on is előjött már párszor, de ujfent szögezzük le, az

"X disztribúció meg merte/meri csinálni, akkor Y miért nem??"

stílusú enyhén trollszagú kérdésekre a válaszhoz az is hozzátartozik,
hogy ha az X és Y terjesztője különböző országokban bejegyzett cég,
akkor a szerzői jogok, szabadalmak, egyéb jogszabályok tekintetében
sokszor eltérő törvényeket kell/kellene betartaniuk.
Lásd pl. RedHat vs. Ubuntu.

Csak az oggenc-ről tudok, meg az FFmpeg-ről, de az is Xiph-es kódot használ, szóval nem csinál azonos beállítások mellett eltérő minőségű fájlokat. Az mp3 encoderek viszont egy az egyben teljesen máshogy kódolnak, igaz mára kihalt az összes, mióta a LAME mindegyiket veri bármilyen, extrém magas és alacsony bitrátán is. Az FFmpeg is ott van encodernek mp3-hoz, de a LAME algoritmusait használja, szóval nem számoljuk külön, ahogy FLAC-nál meg az eredeti Xiph-es kódot (módosítva, FLAC-ból -8-as tömörítési fok felett támogat még a 12-es szintig mindent).

az ogg vorbis sokkal jobb formátum, azonos bitrátán jobb minőséget hoz
Akkor már inkább az Opus, szintén xiph.org-tól. Az ogg vorbis is már ~16 éves formátum, az évek során viszonylag sokat kihoztak belőle, de azóta van már lényegesen jobb is. Ráadásul a Google is az Opus-t tolja, youtube-on már a legtöbb hangsáv alapból ezzel megy, androidban már támogatott, úgyhogy az eszköztámogatás is viszonylag gyorsan növekszik. Nyilván, ha régi lejátszód van, akkor érthető, ha a vorbis-t használod.
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Az Opust még nem is teszteltem, de most hogy írod, ránézek.

Szerk. azt írják róla, hogy csak alacsony, 128kbps-os bitrátáig veri az ogg-ot és az mp3-at, afölött minőségben eléggé pariban van mindhárom.

Annyit emelnek ki, hogy mindent tud, amit az ogg vorbis (beleértve az 500kbps-os bitrátát is), de az Opus alacsonyabb késleltetést, 2-nél több csatornát is támogat. Lényegi újdonsága még a temporal VBR mód. Mindegy, ki fogom próbálni, valahogy eddig kimaradt, de haladjunk a korral, legfeljebb hajbi leidealistáz.

Nem feltétlen vannak pariban 128kbps felett, hanem egyre kevesebb embernek elég jó a füle / szánja rá az időt hogy észrevegye a különbségeket. Valamint egyre kevesebb olyan minta van, amin hallani lehet.

A statisztikához konfidenciaintervallumot számolnak. Ahhoz hogy kicsi legyen, nagy mintaszám kell. Mivel a hydrogenaudio-s tesztek többnyire amatőrök(*), ezért viszonylag kis mintaszámra korlátozódnak, nem tudom volt-e egyáltalán olyan, amire 100 fölötti eredmény érkezett be. Ezért 5-ös skálán 0,5 alá ritkán tudják levinni az 95%-os konfidenciát, a 128kbps már minden normálisabb formátumnál 4,5-5 ("hallom, de nem zavaró"/"nem tudom megkülönböztetni") környékén gyűlik -> nem lehet szignifikáns sorrendet felállítani. De ez nem jelenti azt, hogy nincs különbség, csak egyre kevesebb embernek egyre több idejébe telik megtalálni. A lényeg, hogy itt már inkább az ember a szűk keresztmetszet, nem a codec.

* itt nem a kiértékelés megalapozottságára gondolok, abban nem lehet kivetnivalót találni - egyszerűen nem egy nagy szervezet által fizetett felmérésről van szó, ahol csak pénz kérdése, hogy hány embert szereznek a behallgatáshoz és egyforma eszközöket és szobát biztosítsanak mindenkinek
---
Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ez így levezetve logikus. Abban viszont a hidrogenaudionak igaza van, hogy egy bizonyos szint felett az emberi fül a szűk keresztmetszet, szerintem ezért kell spektrummal is tesztelni.

Próbálgattam egy kicsit az Opust. Tömörítésre kicsit lassúcska, de még kibírható kategória, nem sokkal lassabb az opusenc az oggenc-nél. Egy hátrányát látok még így kapásból: a tag-kezelése nagyon fapados, se rendes év, sávszám támogatás nincs benne, főleg az utóbbi hiányzik nagyon. Egy dologra nem jöttem még rá, nevezetesen a .cue-s lejátszással hogyan tehető kompatibilissé.

Nem a vilag alkalmazkodik a Fedorahoz, hanem forditva. Nagy gorcsolest en nem latok, most szunt meg egy jogi akadaly, technikailag ez nem problema. Amugy affelol is vannak ketsegeim, hogy az MP3 elterjedseget hogy an tudna megvaltoztatni a Fedora (vö: "...így meghosszabbíthatják a haldoklását").

Az eset nagyon jól példázza, hogy mennyire hasznosak a szabadalmak.
Különösen a szoftverszabadalmak.

God Bless America.

--
zrubi.hu

Úristen, hova fejlődik már ez a disztró is! xD

Boldogok a lelki szegények. Ugye, nem nagyon olvastad a topicot, s azt, miről van szó?

1) Megoldódott egy jogi probléma a szabadalom elévülésével. Már, ha szabad így fogalmaznom.
2) Eddig is volt mp3 támogatás, csak nem a Fedora repókban, hanem az rpmfusion-ban.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nekem igen, mert évek óta upgrade-elek, így az rpmfusion repó a konfigban van már évek óta. Ellenben tiszta telepítés esetén érdemes ellátogatni az rpmfusion.org-ra, s követni az ott leírtakat. Ez két rpm csomag telepítését jelenti, amelyek a repókat felveszik a konfigba, leellenőrzöd a kulcsok ujjlenyomatait, aztán uccu neki, telepíted, ami kell. Ez most sincs másképp, mert egy rakás, elsősorban multimédiás dolog továbbra is szabadalmi oltalom alatt áll, szerintem a h.264 is ilyen, de vannak zárt wireless driver-ek is. Éppen ez az oka, hogy például a vlc, az ffmpeg továbbra is az rpmfusion-ről érhető el. Viszont gondod utána nincs vele, hiszen a csomagkezelő egységesen kezeli, a felhasználónak semmi dolga azzal, mi melyik repóból jön.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

De, már tud. Erről szól a cikk. :)

Mellesleg van még néhány dolog, amit nem tud. Nem települ a gépedre, ha nem töltöd le legalább a netinstall anyagát, s nem boot-olsz róla. Ugye, milyen furcsa? Ehhez is tenni kell tehát valamit. Az rpmfusion használata nem bonyolult, egyszer kell felvenni a repót, onnantól kezdve örökhajtós. Jól van ez így, mert ha jogi okok miatt bukna a Fedora project, az sokkal nagyobb gond lenne.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A Slackware-be is megérkezett az mp3 támogatás a lame csomag személyében :-)

--
A főnököm mindig megtartja amit ígér, ha pénzt ígér azt is!

Érdekes dolog ez, a heise.de -n pl. ezt írták:

"as Lizenzprogramm für MP3 des Fraunhofer-Instituts für Integrierte Schaltungen (IIS) und Technicolor (früher Thomson) ist beendet. Am 23. April lief das letzte noch verbleibende Patent in den USA ab. In Europa ist die MP3-Technik bereits seit 2012 patentfrei."

Szóval itt az áll, hogy európában már 2012 óta szabadalommentes.

--
robyboy