Az Apache OpenOffice.org projektnek adományozza az IBM a Lotus Symphony-t

Címkék

Nem sokkal azután, hogy az Oracle bejelentette, az OpenOffice.org irodai programcsomag feletti ellenőrzést átadja az Apache Foundation-nek, az IBM részéről Rob Weir azt közölte, hogy az Apache OpenOffice.org projektnek adományozzák a OOo-ra épülő Lotus Symphony 'standalone' verzióját Apache 2.0 licenc alatt. Ezzel szemmel láthatóan az IBM az AOOo (Apache OpenOffice.org) mellett tette le a voksát, szemben The Document Fondation felügyelete mellett fejlődő LibreOffice-szal.

Hozzászólások

Tippeljük meg, mit jelenthet ez az egész:
a.) Az OpenOffice gyarapodott egy hasznos kiegészítő csomaggal.
b.) Az IBM komolyan felkarolja az OpenOffice-t és beindul a fejlesztés és a verseny.
c.) Még egy kidobott, feleslegessé vált lom a szemétdombon turis boltban.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; Dropbox

Mint a cég, vagy mint a Netscape által készített Netscape Navigator nevű böngésző? Szerintem nem jobb volt, hanem kéznél volt minden Windows-os gépen, és azt használták "ha már van", nem pedig egy plusz szoftvert raktak fel a gépekre.
Ennek az OS-böngésző egybecsomagolásnak lett a következménye egy hosszan elnyúló jogászkodás, ami végül a böngészőválasztó képernyő megszületését hozta - igaz, rettentő sok idő eltelt közben, és az eredeti Netscape termékekből ki tudja, van-e még a mai sokadik kézen lévő cuccokban valami, legalább mutatóban...

Egyik sem. Az IBM nyílt forrásúvá teszi a Symphony azon részeit, amelyek közösek az OOo-val, hogy egyszerűbb legyen neki a közösségi fejlesztéseket integrálnia a saját termékébe. Nem teljes forrást tesznek majd közzé, amelyből bárki tud Symphonyt fordítani. Yong Lin Ma fejlesztő már csak a C++ részekről beszél, márpedig a „díjnyertes UI” Javában van.

A LibreOffice már nem ad át copyright-ot az Oracle-nek, igaz? Az IBM stratégiája a Symphony-val arra épült, hogy megvette a Sun-tól a jogokat és csinált egy zárt kódú terméket. A mostani változások miatt ez már nem működne, mert az Oracle-től legfeljebb régebbi OOo jogait vehetné meg, de arra nem lehet a jövőt építeni.

Nu, akkor a "Lotyó" is be fog halni. :S

Lehet, hogy azért adták az Apache alapítványnak, mert így az LGPL-es LibreOffice-ba is át lehet belőle emelni részeket, azaz a Lotus része lehet mindkét alternatívának.

Korábban már volt róla szó itt a HUP.hu-n, az OpenOffice - LibreOffice kód egyesítésének ötlete kapcsán, hogy az Apache Licence nem kompatibilis a LibreOffice GPL licencével.
Az LGPL az OpenOffice egyik licence volt amíg a SUN illetve az Oracle égisze alatt volt.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; Dropbox

Ahm és ezzel mire célzol?
Én nem azt írtam, hogy egységesítsék a két projektet, hanem, hogy az Apache licenszes OOo-ból átemelhet kódot (akár olyat is, ami Lotusból jött) az LGPL-es LibreOffice. Fordítva a dolog nem működne, de így a Lotus kódjai mindkettőbe bekerülhetnek (külön-külön).

A Lotus Symphony-t eddig fejlesztő kínai programozóit is az Apache OpenOffice.org mögé tolja az IBM? Az eddigi fejlesztői nélkül könnyen abandoneddé válhat ez az OpenOffice.org variáns. Kár lenne érte, mert az IBM a Lotus Symphony-ban megvan az a profizmus ami az OpenOffice.org-ból és LibreOffice-ból eddig hiányzott. Ez a Symphony-t a Ms Office valódi vetélytársává tette.

Az agyonszkriptelt sokmegás xls fájlok létjogosultsága maga is erősen kérdőjeles... (attól függetlenül, hogy ebben tényleg elég gáz a *office)

Informatikához értő emberként sokszor majdnem elhányom magam attól, amit pl. a pénzügyi osztály emberkéi összetákolnak maguknak xls-ben. Főállású embereket tartanak cégek arra, hogy ezeket az xls-eket töltögessék olyan adatokkal, amik más rendszerekből riportok formájában kijönnek... az fel nem merülne egyik csököttagyúban se, hogy a riportot kéne módosítani, meg a rendszereket összekötni, és akkor nem kéne a buzi xls-ekbe másolgatni az adatokat embereknek. Mert a pénzügyi igazgató az informatikához nem ért, de az xls-t ismeri.

> Informatikához értő emberként sokszor majdnem elhányom magam attól, amit pl. a pénzügyi osztály emberkéi összetákolnak maguknak xls-ben

Én, megmondom őszintén, ezek előtt az xls-ek előtt mindig csak ámulok: mindenféle programozói ismeretek, néha akár még strukturált gondolkozás skillje nélküli emberek olyan bonyolultságú, és MŰKÖDŐ (!) Agyonszkriptelt xls-eket hoznak össze, hogy tétlenül állok előtte, hogy ezt meg hogy?

BTW. lassú, meg minden, de ők átlátják :)

További bonyodalom, hogy amikor a kolléga elmegy a cégtől, már senki nem tudja hogy mit-miért-hogyan.
---------------------------------------------------------------------------
Környezetvédelmi nyilatkozat: Ez a hozzászólás kizárólag reciklált elektronok felhasználásával íródott.

Meg amikor az xls-ben kért riportokat a titkárnőnek adják ki, hogy kézzel(!) szedje szét például a a B és D oszlopok szerint külön fájlokba... De nem, azt az xls-t a tartalma miatt nem lehet odaadni senki másnak (mert a főnöknek szól kizárólag), ergó Muncika el lesz vele fél napig...

Uram!
Add, hogy portolja a Microsoft Linuxra az (MS)Office-t, hogy végre együtt köszönthessük Steve-t, nem mint a Sátán-t, hanem mint a jótevőnket.

"Csak" úgy, hogy akkor végre lenne egy "rendes" office linuxon, amiben ha valamit nem tudok megcsinálni, akkor tudom kinek a felmenőit kell szidni.:)

Épp ellőtte verte ki nálam a biztosítékot ez a tákolmány {Libre/Open}Office..
mikor egy felsorolásban átállítottam a behúzást, akkor átállította a felsorolás betűtípusát, mikor a betűtípus visszaállítottam, akkor meg visszaállította a behúzást..
Fél órát basztam el, és utána átmentem MSO-ra és megcsináltam inkább abban.