Merre tart az OpenSolaris?

Amióta az Oracle átvette a Sun-t és projektjeit, az OpenSolaris felhasználók gyakorlatilag a sötétben tapogatóznak. Az OpenSolaris "discuss" (osol-discuss) levelezési listán egyre gyakoribbak az elégedetlen hangot megütő szálak. Az Oracle Solaris/OpenSolaris útiterve - amelyet korábban közölt - valahogy így fest:

Solaris/OpenSolaris rövidtávú útiterv

Ebben az látható, hogy a vállalat az OpenSolaris következő frissítését a 2010-es naptári év (CY = Calendar Year) első felére tette. Az első félév letelt, de hol az OpenSolaris 2010-es kiadása?

Ezt a kérdést feszegetik a "Where is OpenSolaris 2010 release", a "Toshiba OpenSolaris laptops program is dropped?" (emlékszünk még?), a "Sun Software Product Map- opensolaris not included" stb. szálak.

A Phoronix - most, hogy eltelt az első félév - arról ír, hogy úgy fest, az Oracle-nek nem sikerült az év első felében előállnia a stuffal.

Így a kérdés, hogy merre tart az OpenSolaris, továbbra is nyitottnak látszik...

Hozzászólások

Mennyivel szimpatikusabb Jobs. Neki megírod, hogy "Ecsém, kifizettem egy raklapnyi dellát ezért a szarért, és még telefonálni sem tudok vele rendesen, ha megfogom!", és ő válaszol, hogy "Fogd máshogy".

Ha lenne Ellison pucájában vér, ő is megírná a levlistára, hogy "/dev/null, folks".

De lehet, hogy csak az openstorage-ra koncentrálták a csökkenő számú munkaerőt.

suckIT szopás minden nap! Death is just a bug report

Legutobb a tweakers.net -en volt par nagyon erdekes hozzaszolas a sun nyeresegesse valasarol szolo cikkre reagalva:

http://tweakers.net/nieuws/68206/sun-winstgevend-onder-goed-presterend-…

Haaat nem festettek tul jo kepet az oracle-rol. Kvazi amiben nem lattak penzt, szep csendben leepitettek.
Nem tul kedves fickok.

Persze megertem, hogy nyereseget akarnak, de akkor mondjak azt, ne falazzanak honapokig, hogy "minden marad a regiben".

MySQL, Sun Cluster, (Open)Solaris, GlassFish en nog een hoopje kleinere projecten staan sinds de overname door Oracle op stilstand. De nieuwe Solaris (origineel 2010.3) is maanden te laat en zelfs de development repo's zijn niet meer bijgewerkt (sinds April?) en er is geen nieuws los te krijgen vanbij de (resterende) ontwikkelaars bij Sun/Oracle behalve dat er intern enkele builds zijn. Nieuwe support contracten zijn niet meer te verkrijgen (alhoewel het aangeboden wordt is het heel moeilijk iemand aan de lijn te krijgen) en eenmaal de oude zijn verlopen moet je grof bijbetalen. De relevante personen (de technische kennis) zijn verdwenen en als je een bugje oploopt kan het soms dagen duren alvorens ze een oplossing hebben waarvoor vroeger de ontwikkelaar binnen enkele uren een patch had.

Magyaran: A mysql, sun cluster, opensolaris, glassfish meg egy halom kisebb project a felvasarlas ota teljesen leallt. Az uj solaris honapos kesesben van, es a fejlesztoi repository-n sem dolgoznak, es hirek sem jonnek a megmaradt fejlesztoktol, kiveve hogy van par belso build. Uj support contract -ot nem kotnek, es a szerzodes lejartakor massziv dijemeles van. A hozzaerto emberek eltuntek, es egy bug eseten napokig kell varni javitasra, mig korabban par ora alatt megvolt a patch.

Szerintem sajnos, már rég nem az a kérdés, hogy mikor fog megjelenni valamilyen új verzió egy Sun-os termékből, hanem hogy mikor szüntetik meg... ("Sun Products Death Term Roadmap")
Igy persze könnyű nyereséget termelni.
Csak nagyon sajnálom, hogy így szétcsesznek mindent.

Az ember azt csinál a tulajdonával, amit akar, ezt már kitárgyalták az Apple termék szétverős videók kapcsán.
Larryék sokat dolgoztak azért, hogy miután megvették a Sunt, kiálljanak vele a flaszterra, és egy bézbólütővel szilánkosra verjék. Megérdemlik az örömöt, már csak a youtube-videót hiányolom nagyon.

De azt is el bírom képzelni, hogy Scott McNealy csak Ellison zártkörű rendezvényein jelenik meg latex ló-outfitben, és a bejutásért százmilliókat kell fizetnie mondjuk egy IBM vezérnek, hogy láthassa a performanszt, amint Ellison korbáccsal végigver a pacin, majd hátulról "fedezi".

suckIT szopás minden nap! Death is just a bug report

"Így a kérdés, hogy merre tart az OpenSolaris, továbbra is nyitottnak látszik..."
Ha azt mondom, a szakadek szele fele, nagyon megkoveztek? Pedig ugy nez ki...
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Múltkor valamelyik thread-ben mondtam, hogy "mer az oréköl megöli az opensolarist", azt akkor nekem estek, hogy nem t'ok én semmit se. Hát tényleg nem tudtam a részletes történéseket, de ezek szerint előre éreztem...orákulumként :)
Sajnos a solaris-szal kapcsolatban is vannak ilyen félelmeim.

Az Oracle ért a DB piachoz, meg ilyenek. Erre kapott az ölébe egy más fajta piacot. De úgy néz ki, képtelen vele bármit is kezdeni. Olyan ez, mikor rábízzuk a tehenet a bácsira, aki egész életében csak szántott eddig, hogy fejje meg. Hát ez nekiesett ekével. :)

A problema ennel sokkal bonyolultabb. A bacsi tud tehenet fejni, csak kapott egy csomo foldet, es melle egy csomo kecsket is. Neki viszont a tehenei teje bosegesen eleg, a kecskekkel nem tud mit csinalni. Hat hagyja szep lassan kipusztulni oket.

Leforditva: az Oracle-nak ott van az OEL, neki mas operacios rendszer ugy istenigazabol nem kell, minek meg egy platformmal kinlodni? Nagyjabol a dolog igy all az OSol-lal is, ha valaki nem forkolja gyorsan az is szep csendben el fog halalozni.Persze a binaris szarok alternativajat meg kene irni vkinek...
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Leforditva: az Oracle-nak ott van az OEL, neki mas operacios rendszer ugy istenigazabol nem kell, minek meg egy platformmal kinlodni?

Ez persze nem igaz.

A Larry-féle világuralmista elképzelésekhez sokkal jobban illik egy full saját ("ilyen másnak nincs") os, mint egy redhat-dependant, egyébként is gpl-lel teli os, ami ráadásul még "magyar naracsos" is (kicsit savanyú, kicsit sárga). Ahol ő diktálhat, és nem függ másoktól. És vegyük hozzá, hogy a solaris pont az az os, ami az rdbms-ének sok-sok éven át volt az elsődleges fejlesztési platformja, jól érzik ők magukat ezzel is.

SZVSZ ha tehetné, úgy dobná ki az OEL-t, hogy csak puffanna. Csak nem teheti, a meglevő rendszerek/ügyfelek miatt. A kérdés inkább az, hogy hajlandó lesz-e a kettőt együtt párhuzamosan fejleszteni, ami extra idő/pénz/energia.

Ha az Exadata v3-at már solaris-szal adják ki, akkor tudni fogjuk, hogy megvan az elszántság. Jelenleg nincs meg minden sw komponens solarisra, ami ehhez kellene.

Nagyjabol a dolog igy all az OSol-lal is, ha valaki nem forkolja gyorsan az is szep csendben el fog halalozni.Persze a binaris szarok alternativajat meg kene irni vkinek...

A opensolaris-t jelenleg akár forkolják, akár nem, nem életképes magában (értsd: létező solaris termék és sun/oracle támogatás nélkül). Nem lenne meg mögötte az a közösségi erő, amely életben tudná tartani, ha Larry megszüntetné a solaris fejlesztését.
Ha még nyomja egy pár évig Larry a solarist, _és_ emellett nem pusztítja el az opensolarist, jó eséllyel juthat el egy olyan szintre a közösség mögötte, hogy utána már megéljen saját erőből.

A gond az, hogy az Oracle latvanyosan sorvasztgatja a Solaris-t es rajta keresztul az OSOL-t is. Kezdodott az ominozus patchszerver problemakkal, folytatodott azzal, hogy az ingyenes Solaris, mint olyan megszunt, es most itt az OSOL problema is.
Ketto dolog lehet:
- Teljesen uzleti stuffa akarja alakitani az Oracle a Solaris-t. Ez esetben nincs szukseg OSOL-ra, illetve ingyenes tesztelokre. Ezt azert mondjuk akar be is jelenthetne.
- Megiscsak jo neki az OEL, foleg mert jo tesztagyul szolgalhat az RDBMS-enek, es azert Oracle-t a legtobben meg mindig Linuxra (es persze Windowsra) tesznek, az egyeb platformmal probalkozok szama sokkal kisebb (talan meg a AIX-esek vannak szamottevo szamban).
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

A gond az, hogy az Oracle latvanyosan sorvasztgatja a Solaris-t es rajta keresztul az OSOL-t is. Kezdodott az ominozus patchszerver problemakkal, folytatodott azzal, hogy az ingyenes Solaris, mint olyan megszunt, es most itt az OSOL problema is.

Én ezt betudom egyfajta dilettantizmusnak (aminek azért igen nagy ára is tud lenni), amely messze nem csak a termékmenedzsment környékén tapasztalható, csak ezt kívülről nem sokan látják. Kérdés, hogy ki tudják-e nőni ezt belátható időn belül, vagy addigra "kőkövön hírmondója se marad" (http://napirajz.hu/archives/2010/03/29/IDETEVEDT/).

Az, hogy van megfogalmazott koncepció, amely a profit elsődlegességét emeli ki, az egyfelől jó, mert legalább lehet tudni az irányzékot, másfelől nem annyira jó, mert eddig nem ebbe az irányba ment a szekér, és ez ugye fájdalmas tud lenni egyeseknek.

Az, hogy a koncepciót nem vitték végig, ezért csak tippelni lehet, hogy a végén pl. mit csinálnak a opensolaris-szal, na az gáz, főleg, mivel a mostani gondolatmenet extrapolálása végén nagyjából az van, hogy a solaris is el fog pusztulni, még akkor is, ha ezt nem szeretné Larry. Ugyanis évi 5-10 ezer új telepítéssel nem lehet minőségi oprendszert fejleszteni, akkor sem, ha az a kevés felhasználó baromi sokat fizet érte (amit nyilván nem fognak, mert annyira azért nem lesz frankó - már ha csak az rdbms bugfixálási gyakorlatát nézzük).

- Teljesen uzleti stuffa akarja alakitani az Oracle a Solaris-t. Ez esetben nincs szukseg OSOL-ra, illetve ingyenes tesztelokre. Ezt azert mondjuk akar be is jelenthetne.

A mostani kinyilatkoztatások kb. ezt az irányt jelölik. Viszont ez a halálát jelenti majd a solarisnak (is), mivel elfogynak a bétateszterek.

- Megiscsak jo neki az OEL, foleg mert jo tesztagyul szolgalhat az RDBMS-enek, es azert Oracle-t a legtobben meg mindig Linuxra (es persze Windowsra) tesznek, az egyeb platformmal probalkozok szama sokkal kisebb (talan meg a AIX-esek vannak szamottevo szamban).

A nagyobb, kritikusabb, terheltebb rdbms példányok között alulreprezentált a linux és a win (és ezzel párhuzamosan felülreprezentált a solaris). Persze itt a darabszám kisebb, de az ügyféltől beszedhető profit nagyobb. És ebben elég jól működik Larry gépezete: amiből ömlik a zseton, azt a tyúkot nem vágják le. Mondjuk a csirkeinfluenza attól még elviheti :)

Az utolsohoz csak annyit fuznek hozza, hogy ugye, ebbe nincs igazan beleszamolva a XE telepitesek szama, ami megvaltoztathatja a szamokat.
Egyebkent en nem korlatoztam a mondatot a "nagyobb, kritikusabb, terheltebb" peldanyokra, en en bloc beszeltem a Oracle peldanyokrol, ott azert mar nem hiszem, hogy a Sol gyozne. Es a kevesbe terhelt peldanyok tulajai pont ugyanugy fizetnek a licenszert, mint a terhelteke.
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Én meg arra akartam célozni, hogy 1 darab oracle instance =/= 1 darab oracle instance, ha licenszbevételről beszélünk, tehát értelmetlen a darabszámokat nézegetni, ha az ügyfélből kinyerhető zseton a mérőszám.

Ja, és nem csak licenszbevétel van: a szolgáltatásokért is sok zsetont el lehet kérni. Akinek egy fél cpu tudására van szüksége, az olyan sokat nem fogja (nagyjából egyáltalán nem fogja) tuningolgatni az adatbázisát, akinek viszont a 4 cpu quad core sem elég, az viszont sok-sok zsetont el fog erre költeni.