5 éves a Firefox

Címkék

2009. november 9-én, ünnepli 5. születésnapját a Firefox, a Mozilla világszerte elismert böngészője. 2004 óta a Firefox több száz millió felhasználó számára biztosított egyre jobb böngészési élményt, valamint forradalmasította az internetezéssel kapcsolatos gondolkodásunkat. A lapkezelés, a felugró ablakok tiltása, a gyors könyvjelzőkezelés, az intelligens címsor és a privát böngészés csak ízelítő azon funkció közül, amelyek igazán népszerűvé tették a Firefox böngészőt. Tímár András jóvoltából a magyar felhasználók abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy elmondhatják: nem jelent meg úgy Firefox, hogy ne használhatták volna anyanyelvükön.

A Firefox-tények számokban

  • A Firefox böngészőt több mint 300 millióan használják szerte a világon.
  • A Firefox ingyenes és nyílt forrású szoftver, amelynek körülbelül 40%-át közreműködök írták.
  • A Firefox piaci részesedése a világon 24,7%, Európában pedig 64,47% (Net Application, 2009. október).
  • 2009 augusztusában a Firefox elérte az 1 milliárd letöltést.
  • A Firefox több, mint 70 nyelven érhető el (így a világ online lakosságának 97%-a anyanyelvén használhatja).
  • A Firefoxot a világ minden országában használják.
  • A Firefox-felhasználók 50%-a nem angol verziót használ.
  • A nem angol nyelvű Firefox lokalizációját szinte teljes mértékben önkéntesek készítik.
  • Több, mint 6000 kiegészítő és 20000 Personas érhető el hozzá.
  • Kevesebb, mint 250 ember dolgozik a Mozillánál.
  • Jelenleg 17 országban piacvezető böngésző a Firefox, Magyarországon is.
  • A Firefox programot 1 ember honosítja magyarra.

A Firefox fontosabb mérföldkövei a magyar közösségi oldalon találhatók.

Hozzászólások

Ezúton is köszönet minden fejlesztőnek!
És külön köszönet Andrisnak a lokalizációért!

> BERUS
Motor: Kubuntu Linux 9.10

Azért a sok forradalomból nem minden igaz, mert sok mindent az operától vett el, pl lapkezelés, hogy csak a legnagyobbat mondjam ;>

Core2Duo T7100, 4G, Ubuntu 9.10, 2.6.31

Mondjuk én olyan 7-8 évre tippeltem volna inkább. Valamiért úgy rémlik, hogy talán középiskolában is volt már FF, de 2003-ban érettségiztem, szóval mégse lehetett. Mindenesetre furcsa.

volt már, csak 0.x. az öt év az 1.0 megjelenése óta van. Én is használtam 0.x változatokat, nekem már akkoriban is nagyon bevált.

wikiből:
A Firefoxon Dave Hyatt és Blake Ross kezdett el dolgozni a Mozilla projekt egyik kísérleti ágaként. Úgy érezték, hogy a Netscape szponzorálásának kereskedelmi feltételei és a fejlesztők által erőltetett funkciógazdagság csökkentette a Mozilla böngésző használhatóságát.[13] Látván a Mozilla Suite méretének növekedését, készítettek egy egyedülálló böngészőt, amivel le akarták azt váltani. 2003. április 3-án a Mozilla Alapítvány bejelentette, hogy a Mozilla Suite helyett a Firefox és a Thunderbird fejlesztésére koncentrálnak.[14]

A fejlesztést akár 2002-ben is kezdhették. Utána kellene nézni.

Én is emlékszem rá, hogy még Phoenix néven szerepelt, mikor először neteztem vele. Aztán meg Firebird néven, ha jól emlékszem. Bár akkor még nem követtem annyira, hogy hogy alakul a sorsa, csak használtam. Ha emlékeim nem csalnak, akkor még a Download Statusbar is része volt, amikor elsőre találkoztam vele.

koszonjuk Andras, legalabb kaptal mar valami elimerest mozillatol a polon kivul? :)

--
NetBSD - Simplicity is prerequisite for reliability

Boldog születésnapot és köszönet Tímár Andrásnak a honosításért!

********************
"Aki nem backupol az tehetsegtelen :-)"
"...ha nem tévedek!" (Sam Hawkins)
http://holo-media.hu

Akkor a Mozilla csak a kód 60%-át írta? Azt hittem, ennél sokkal többet.

Hajrá, 5 év múlva legyen fordított a Firefox-IE arány világszinten!

Én is remélem az eddigi használhatósága továbbra is fennmarad.

Szerintem a siker titka nem az volt, hogy ők találtak fel valami funkciót először, hanem hogy olyan funkciókat raktak bele, amire a leginkább szüksége volt a netezőknek.
Ellenpélda az opera böngésző beszédfelismerő, ill. beszéd alapú navigáció fejlesztése (http://www.opera.com/browser/tutorials/voice/). Ez nagy eredmény, biztos sok munka van benne, de gyakorlati haszna ma még nem sok van.

-=ElveteMedve=-

Vajon ennyi idősen a Chrome hányadik verziónál fog tartani? :))

Köszönet az átlagon felüli lokalizációért!

Még sokat!
--
Fight / For The Freedom / Fighting With Steel

Köszönet ezért a nagyszerű ajándékért! :)