hanischz blogja

Debian 8 testing + KDE, megerte

Korabban hasznaltam debian 7-et + openbox-ot (Crunchbang) egy regi laptopon, teljesen elegedetten. Viszont tonkrement a laptopom (HP, a hutese nagyon alul volt tervezve) illetve a regi tartalek laptop is amin futott a Crunchbang.

Igy az uj Thinkpad S540-en hirtelen nem tudtam mit telepitsek. A nagyfelbontas miatt az openbox nem muzsikalt valami jol. Vegul Ubuntut LTS-t tettem fel ugyanugy ahogy a munkahelyen. Egy ido utan elegem lett a sok kis bosszanto hibabol pl valtoztattam a forraskodon es nem lett hatasa. Kikommenteltem a problemas sorokat es fagyott a program ott.

Vegul vettem egy nagy levegot, feltettem a non free Debian 8-ast KDE-vel az otthoni gepre. Mindig kerultem a KDE-t, mikor kijott az 4-es valtozat par evig probalkoztam vele de annyi hiba volt benne hogy letettem rola. Kollegak KDE-t hasznalnak (Kubuntu), igy lattam hogy mennyire kenyelmes, testreszabhato.
Volt par apro dolog amit egy kezdo linuxost lehet hogy elriaszt (telepites utan a grub nem talalja a debiant.. grub upgrade megoldotta).

Raspberry PI - C programozas - linkek

Megerkezett a Raspberry Pi. Szuksegem volt egy olyan platformra, amelyen meg tudom ismerni, tanulni az ARM cpu programozasat, beagyazott rendszer kesziteset, csupasz vas “bare metal” programozast es a real time programozast. (Bar egy kis tapasztalatom van beagyazott rendszer programozasban: 80C2051-es prociba keszitettem par firmware-t.. 128 byte ram :)

Ezt a csomagot rendeltem meg:

http://www.amazon.co.uk/Raspberry-Pi-Starter-bundle-IceBerry/dp/B00BG59…

Nem bantam meg, minden kabel, tapegyseg jo minosegu. A 8 GB-os kartyan levo NOOBS rendszert gyorsan felulirtam a legujabb Raspbian-al, ami 5 GiB helyet hagyott, szoval 4GiB-os kartya kicsi lett volna. Telepites pofon egyszeruen tortent az ajanlott programmal kiirtam a kepfajlt az sd kartyara. Kolcson kaptam egy billentyuzetet, azzal beallitottam az SSH-t, illetve h ne X-et inditson. Tapasztalatom szerint a teljesitmenye a rendszernek kicsit sovanyka a grafikus felulethez... na de nem is ahhoz vettem. Tobbet billenytuzet nem kell, ssh-t hasznalva programozok.

ZRAM - akár 3x több memória :)

Helyzet úgy hozta, hogy amíg a gépem javítás alatt van, addig a vésztartalék 8 éves notimat használom otthon. 1.5 GHz M Celeron és 758MB memória.

Nem túl fényes teljesítmény. Skype, böngészés, egyszerű játékok, programozás.

Operációs rendszernek Crunchbang-et használok, 80MB-os memória használattal ami igen barátságos. Viszont a böngésző képes sok memóriát megenni és a rendszer viszonyleg hamar nekiállt használni a swap-ot.

Swappiness értéket levettem 10-re 60-ról, valamivel jobb lett így de 600MB körüli memória használatkor őrülten darálni kezdett a gép. Emlékeztem rá anno Win 98 alatt volt valami memória tömörítő csoda és neki álltam keresni valami hasonlót linux alá.

Szoftver fejlesztoi es C++ halado technikak III - memory leak keresés

Qt-ben a hagyományos memória kezelési módszereken kívül választhatunk smartpointereket vagy rábízhatjuk egy objektum megszüntetését a "szülőjére". Kettőt egyszerre nem megy. Az utóbbinak van egy veszélye, mi van akkor ha elfelejtettük beállítani a szülőt? QObject *pObject = new QObject(this); helyett QObject *pObject = new QObject(); írtunk?

Probléma. Ha szerencsénk van használhatunk pl valgrind-et. http://www.cprogramming.com/debugging/valgrind.html Ha nincs, mert a platform nem támogatja, akkor ki kell valami okosat találni. Miután ezt a feladatot kaptam a meglévők mellé, pár napi keresgélés után (persze megtaláltam végül a kérdéses részt) megfogalmazódott bennem hogy kellene egy saját memória foglaltság nyilvántartót írni. Kicserélni a new/delete párosítást sajátra, a végén pedig kiiratni azokat a helyfoglalásokat, amelyek esetén nem alkalmaztunk delete-t, és ezáltal memória szivárgást kaptunk.

Szoftver fejlesztoi es C++ halado technikak I.

Udv mindenkinek!

Elhataroztam hogy tanulas kozben keszitek egy blogot, igy masoknak is hasznos lehet ha dokumentalom az adott technikat mikozben atnezem azt. Bar angolul szinte minden fent van az Interneten, magyarul annal kevesbe, igy a kezdobbeknek segitseget jelenthet a blog, illetve az en szemszogembol nezve a profibbak kijavitanak ha valamit rosszul tudok vagy hibazok :)

Magamrol annyit h sokaig nem foallasu fejlesztokent dolgoztam, csak kisebb - nagyobb projektekkel segitettem cegeket. 1 eve valtottam teljes allasu fejlesztoi statuszra, igy eszre vettem hogy bizony a programozoi vilag elhaladt mellettem, van miben fejlodnom.