Debian Sarge

Utoljára frissült a Debian Sarge

Címkék

A Debian projekt nevében Alexander Schmehl bejelentette a Debian GNU/Linux 3.1 (kódnevén "Sarge)" legújabb revízióját. A frissítés a Sarge nyolcadik és egyben utolsó karbantartási aktualizálása. Benne többnyire a megelőző kiadás óta felgyűlt biztonsági- és hibajavítások kaptak helyet. Aki rendszeresen frissít a security.debian.org-ról, annak a frissítésben levő csomagok nagy része már települt a rendszerén. Fontos megjegyezni, hogy ez a frissítés nem eredményez egy új verziójú Debian GNU/Linux 3.1-et, mindössze néhány frissített csomagot ad a rendszerhez. A bejelentés itt.

Mivel a Debian Sarge biztonsági támogatása 2008. március 31-gyel véget ért, mindenképpen ajánlott róla frissíteni!

Verzióváltás a backports.org-on

Címkék

mikebela777 küldte be a hírt:

Kissé megkésett hír, de azért fontos. A Debian Backports oldalán verzióváltás történt Woody-ról Sarge.Ha valaki használni szeretné az új csomagokat kövesse ezeket az utasításokat. Néhány rész még hiányzik, de azokat valószínűleg behozzák a jövő hétvégén.

Néhány újdonság a sok közül kedvcsináláshoz:

firefox 1.5, openoffice.org 2.0.0, php 5.0.5, postgresql 8.1.1, server-xorg 6.8.2

A régi woody-s archívum továbbra is fent lesz a hálózaton, de nem támogatják többé.

Debian Sarge AMD64 Security Support

Címkék

Martin Schulze a Debian-news listán bejelentette a Debian Sarge AMD64 prothoz a biztonsági támogatást.

Hamarosan megjelenik az össze javítás, ami a Sarge többi platformjához már elkészült. Ezentúl az AMD64 portot hozzáadják a testing és az unstable ághoz.

Egy újabb debian-unofficial repository

Címkék

Ma reggel kaptam egy mailt az ubuntu-devel-re, amiben Reinhard Tartler bejelentett egy új Debian (Sarge) nem-hivatalos repo indulást.

Az elsődleges cél, hogy olyan szoftvereket tegyenek elérhetővé Sarge számára, amelyek licenszelési vagy politikai okok (pl. szabadalom sértés) miatt nem kerülhetnek fel a hivatalos Debian szerverekre.A projekt további célja, hogy az interneten fellelhető nem-hivatalos Debian repok gyűjtőhelyévé váljon. Olyan helyekről kerülnek ide csomagok, mint például a sokak által használt debian-marillat, újraépített csomagokkal.

Ahogy a mottó is szól: "Egy nem-hivatalos repository mind felett"

Várják olyan megfelelő sávszélességgel és (jelenleg) kb. 2 GB fölös hellyel rendelkezők jelentkezését, akik tükrözni szeretnél a repot.

Kedvcsinálónak néhány a jelenleg elérhető csomagokból:

- BladeEnc 0.94.2

- LAME 3.96.1

- libdvdcss 1.2.8

- pxlinux 0.0.4

- XviD 1.0.3

- Netbeans 4.0 & 4.1 Meta

- Sun J2SE 5.0 Meta

- Macromedia Flash Player 7.0.25

- Netscape 7.2

- Opera 8.01

- RealNetworks RealPlayer 10.0.0.5

- Skype 1.1.0.13

- cdrecord-ProDVD 2.01b31

Akinek felkeltette az érdeklődését itt talál bővebb infót.

Ha valaki rögtön ki szeretné próbálni, az /etc/apt/sources.list-be ezek valamelyikét kell beszúrni:

# Fő site - Németország

deb http://ftp.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

deb-src http://ftp.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

# Mirror - Németország

deb http://ftp2.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

deb-src http://ftp2.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

# Mirror - Svájc

deb http://ftp3.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

deb-src http://ftp3.debian-unofficial.org/debian sarge main contrib non-free restricted

X.org csomagok Debian Sarge-hoz

Címkék

A backports.org-on akadtam rá... David Nusinow elkészítette az experimental X.org csomagokat Debian-ra. Norbert Tretkowski nem is hezitált sokat, és egy backport-ot készített Debian Sarge-hoz.Ha valaki szeretné kipróbálni, akkor a következő sort kell hozzáadni a /etc/apt/sources.list file-hoz:

deb http://people.debian.org/~nobse/xorg-x11/ sarge main

Figyelem! A csomagok besorolása: experimental. Egy ismert hibára maga a készítő is felhívja a figyelmet:

Az xfree86-common csomag upgrade-je esetén fellépő hibát a következő paranccsal lehet orvosolni:

update-rc.d -f remove xfree86-common

Ha bármi más hibát találunk, akkor azt nem a Debian Bug Tracking System-en át kell bejelenteni, hanem fel kell venni a kapcsolatot a fejlesztőkkel a debian-x listán.

Debian GNU/Linux 3.1 ``Sarge'' telepítése kezdőknek - 2. rész

Címkék

A múltkor akkor hagytuk abba a cikk első részében a Debian GNU/Linux 3.1 telepítését, amikor a d-i az alaprendszer felmásolása után újraindította a gépet. Az újraindítás után vegyük ki a CD-t, hogy a rendszerünk már a merevlemezről indulhasson, és folytassuk a telepítést a beállítások elvégzésével:


Indítsuk újra a gépet...




Már a merevlemezről bootolunk...




A kernel detektálja a hardvereket...




... és folytatódik a telepítés.




A bevezető üzenetben elolvashatjuk, hogy milyen feladataink vannak még addig, amíg a végső, konfigurált alaprendszert birtokba vehetjük...




A nyelvi beállítások elvégzése után (ami azt hiszem elég egyértelmű feladat), ugorhatunk az időzóna megadásához...




Adjuk meg a megfelelő beállításokat...




...




Ha a beállítások megfelelőek, haladjunk tovább...




Következik a rendszer felhasználóinak megadása...




Erősen javasolt a ``shadow'' jelszavak használata. Semmi okunk nincs (a képen láthatót kivéve), hogy ne használjuk...




Következik a root jelszó megadása. A jelszó lehetőleg bonyolult legyen. Betűk (kicsi-nagy keverten), számok, és speciális karakterek kombinációja javasolt.




Erősítsük meg az előbb megadott jelszót...




Amint azt a képen olvashatjuk, napi munkára erősen ellenjavallt a ``root'' felhasználó használata. Számos jó ok van arra, hogy egy általános jogokkal bíró felhasználóval használjuk rendszerünket, és kizárólag csak a rendszeradminisztrátori teendők elvégzésekor váltsunk root felhasználóra. Ne ugorjuk át ezt a lépést! Hozzunk létre egy felhasználót magunknak, és használjuk is ezt a felhasználót!




Adjuk meg a felhasználó teljes nevét. Ha külföldi levelezési listákon is folytatunk levelezést, akkor célszerű a családnevet nagy betűvel írni. Ezzel elkerülhetők az olyan keveredések, félreértések és sértődések, amik abból adódnak, hogy bizonyos országokban máshogy írják a neveket, mint a világ nagy részén.




Adjuk meg a felhasználók login nevét.




Jelszavát...




Erősítsük meg...




A gép nevének beállítása következik...




Ha ezt az adatot megadtuk az alaprendszer (base) telepítésekor, akkor itt semmi teendőnk nincs...




Következik az apt beállítása... Az apt segítségével tudunk majd a rendszerünkhoz további csomagokat adni CD-ről, internetes tükörszerverekről, stb.




Ha vannak további Debian telepítő CD-ink, akkor azokat itt ``ismertethetjük meg'' az apt-tal. Mivel mi csak az első ISO-t töltöttük le, és a rendszerünket is az internetről fogjuk majd a továbbiakban frissíteni és telepíteni, felesleges itt húznunk az időt. Akinek nincs internetje, de megvan az összes Debian CD-je, az itt egyesével megnyalogattathatja az apt-tal...




Mi megyünk tovább, és további apt forrásokat adunk rendszerünkhöz...




Válasszuk ki, hogy honnan fogjuk a későbbiekben a rendszerünket frissíteni, honnan fogunk új csomagokat telepíteni... Az FTP szimpatikus nekünk...




Válasszuk ki, hogy melyik Debian vonalat követjük. Ha a Sarge-ot szeretnénk, akkor a ``stabil'' vonal a mi barátunk. Kezdőknek nem is nagyon ajánlott más, mint a ``stabil'' disztribúció. A ``tesztelés alatti'' és az ``instabil'' vonalakat általában fejlesztők és képzett Debian felhasználók futtatják különböző okokból. A Debian verziókról bővebben a HupWiki-ben olvashatsz itt.




Ha szeretnénk olyan szoftvereket is használni, amelyeket a Debian nem fogad el szabad szoftverként, akkor válaszoljunk itt ``igen''-nel. Ha az elveink ezt nem engedik, akkor válaszoljunk ``nem''-mel.




Válasszuk ki azt a tükörszervert, amelyről telepíteni szeretnénk. Először a földrajzi helyet... Ezzel szűkítjük a választási lehetőségeket...




Az (ez itt a reklám helye) FSN alapítvány által üzemeltetett Debian tükörszerver (ftp.hu.debian.org) már hosszú évek óta stabil tükrözést ad a magyar és környező országokban lakó Debian felhasználóknak. Használjuk bátran. Ha valamiért nem ezt szeretnénk, akkor válasszunk a felkínált lehetőségek közül...




Az apt ellenőrzi az általunk megadott forrásokat...




Ha sikeres volt az ellenőrzés, akkor apt jelzi ezt nekünk... 9060 telepíthető csomag áll a rendelkezésünkre... Ha további apt forrásokat szeretnénk megadni, akkor azt itt tehetjük meg. Ha nincs egyéb, akkor haladjunk tovább...




Az apt megkérdezi, hogy szeretnénk-e, hogy a biztonsági frissítéseket adó security.debian.org felkerüljön a listánkra... Naná, hogy szeretnénk. Ezzel biztosak lehetünk abban, hogy a rendszeresen elvégzett frissítésekkor a fontos biztonsági javítások is felkerülnek a rendszerünkre...




Következik az alaprendszerre telepíthető csomagok kiválasztása...




A tasksel segítségével különböző szerepek szerint telepíthetjük fel a rendszerünket. A javaslatom az, hogy itt ne válasszunk semmit. Válasszuk a ``csomagok kézi kiválasztása'' menüpontot, és menjünk tovább (magyarázat később)... Semmiről nem maradunk le, a tasksel-t elindíthatjuk később is, ha szükségünk lenne rá... de nem lesz...




Elindul az aptitude...




... amiből egy huszáros vágással (q) lépjünk is mindjárt ki...




A rendszer ezt tudomásul veszi, majd folytatódik a telepítés....




Állítsuk be a Debian alapértelmezett levelezőjét, az Exim-et. Nem kell megijedni, nem kell mail szervert konfigurálni annak, aki nem akar. Viszont a levelező szervert helyi működésre akkor is célszerű beállítani, ha nem akarunk klasszikus mail szervert üzemeltetni... Ha a későbbiekben mégis szükségünk lesz egy mail szerverre, akkor majd egyszerűen újrakonfiguráljuk az Eximet. Ha valakinek az Exim nem tetszik, akkor természetesen le is cserélheti. A Debian tartalmazza az összes ismert és népszerű MTA-t.




Olvassuk el a képen levő üzenetet, és döntsük el, hogy melyik konfigurációval tudunk könnyebben dolgozni. Ez csak ízlés kérdése...




Állítsuk be a helyi kézbesítést. A telepítés után természetesen ezt meg tudjuk változtatni.




Ha nem vagy jártas a mail szerverek konfigurálásában, akkor fogadd el a telepítő által felajánlott paramétereket...




A konfiguráláshoz segítséget ad a telepítő... érdemes figyelmesen elolvasni...




Adjuk meg, hogy melyik IP címen hallgatózzon az MTA...




Adjuk meg, hogy milyen domain-ek kezelését bízzuk a levelező-szerverre...




A kérdésre válaszoljunk értelemszerűen...




Adjuk meg a rendszer tényleges, (nem a ``root'') adminisztrátorát, akit a telepítéskor létrehoztunk.




Fejezzük be az alaprendszer telepítését...




A telepítő közli velünk, hogy ügyesek voltunk, a telepítést sikeresen befejeztük. Ha a későbbiekben módosítani szeretnénk az alaprendszer beállításain, akkor a base-config parancs kiadásával tehetjük ezt meg...




Itt az ideje, hogy bejelentkezzünk a frissen telepített rendszerünkbe...




Készen a munkára... A telepítéssel még korántsem végeztünk. Nem véletlenül telepítettük fel először csak az alaprendszert. Mielőtt még bárminek nekiállnánk, be kell állítani a rendszerünket. Több dolgot is el kell végezni egy Debian rendszeren ahhoz, hogy biztonságosan lehessen használni. Az alapértelemezett telepítés számos olyan beállítást tartalmaz, amelyet érdemes módosítani a biztonságos üzemeletetéshez. Miután a rendszert biztonságossá tettük és naprakész állapotra hoztuk, csak azután érdemes a további telepítéseket folytatni... Ez az eljárás nem kötelező, de véleményem szerint érdemes követni. Sokkal egyszerűbb egy minimálisan telepített alaprendszert beállítani, mint egy már teljes egészében feltelepített rendszert piszkálni. Legalábbis nekem ez a módszer vált be... Csak jó alapra lehet építkezni... A rendszer biztonságossá tétele rész külön megér egy misét, mert elég nagy témakör, és túlmutat ennek a dokumentumnak a keretén. Talán egy következő leírás témája lehet...




Az első dolog amit ellenőrizni szoktam, az a sources.list (/etc/apt/sources.list) . Igaz, hogy telepítéskor beállítottuk, de soha nem lehetünk biztosak abban, hogy amit tett a telepítő, az jó is. Ellenőrizzük le...




A d-i a sources.list-ben a ``stable'' disztribúció megnevezést használja. Nekem évek óta az az első, hogy ezt kicserélem az megfelelő kódnévre. Esetünkben az összes ``stable'' bejegyzést kicserélem ``sarge''-ra. Ezzel sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat... A képen már a javított sources.list látható...




Ha kész, mentsük el a sources.list-et. Ezzel már biztos, hogy jó forrásaink vannak... Ha kész, akkor egy ``apt-get update'' parancs kiadásásval frissítsük fel a csomaglistánkat. Egy ``apt-get upgrade'' paranccsal hozzuk naprakész állapotba rendszerünket. A parancs kiadásásval minden olyan csomag lecserélésre kerül, amelyből a rendszerünkön levő verzióhoz képest új csomag jelent meg (speciális eseteket kivéve)...




A legfrissebb csomaglista birtokában már egyszerűen telepíthetünk bármilyen csomagot, például a népszerű filekezelőt, az mc-t... Figyeljük meg, hogy az apt automatikusan rendezi a csomag függőségeit, és javaslatot tesz további, nem kötelező, opcionálisan telepíthető csomag(ok)ra is...




Az mc automatikusan települ, és használatra kész.

Ezzel elérkeztünk arra a pontra, hogy van egy feltelepített Debian alaprendszerünk, az alaprendszer konfigurálva van, a hálózat működik, a rendszerünk naprakész. Ezután jöhet az alaprendszer hardening, majd ha már kész egy biztos alap, akkor akár jöhet az egyéb összetevők telepítése (szerver komponensek, desktop esetén X infrastruktúra, stb.) is.

Folytatjuk?

Debian GNU/Linux 3.1 ``Sarge'' telepítése kezdőknek - 1. rész

Címkék

2005. június 6-án majd 3 évnyi fejlesztés után a Debian projekt kiadta a Debian GNU/Linux 3.1-es verzióját, amely a Sarge kódnévre hallgat. A Debianról az a hír járja, hogy nehéz telepíteni, igazából csak a megrögzött szabad szoftver hívők használják, kezdőknek nem is igen ajánlott. Nem kell elhinni minden pletykát! Bárki nekifoghat bátran, kis szorgalommal kezes rendszert varázsolhat bárki a Debianból. Garantáltan nagyobb sikerélménye lesz, mint a ``konzerv'' Linux disztrókkal.

Mivel több olyan levelet is kaptam, amelyben kezdők kérdeznek a Debian telepítéséről, alapszintű beállításáról, az első lépések megtételéről, úgy döntöttem, hogy egy képekkel illusztrált, néhol bővebb magyarázattal kigészített ``végigjárást'' készítek a Sarge telepítéséről (ha kész, bekerül a HupWiki-be, és szabadon lehet majd módosítani).

Nézzük mire van szükségünk. A telepítéshez a hiedelmekkel ellentétben nincs szükség a Debian által kiadott összes ISO image-re. Bőven elegendő ha rendelkezünk az architektúránknak megfelelő első ISO-val. Több más Linux disztribúcióval ellentétben a Debian meg tudta oldani, hogy a telepítéshez nem kell cserélgetni 3-4 CD-t, és feleslegesen letölteni olyan adatokat, amelyekre lehet, hogy az életben nem lesz szükségünk. Ha i386 architektúrára telepítenéd a Debian-t, akkor nincs másra szükséged, mint a debian-31r0a-i386-binary-1.iso. Telepítéskor csak egy alaprendszert telepítünk a CD-ről, majd az internetes kapcsolat beállítása után a rendszer többi komponensének telepítését az internetről végezzük el. Ezzel a módszerrel biztosak lehetünk abban, hogy a telepítés végén teljesen naprakész rendszert találunk gépünkön.

Tehát:1. wget -c ftp://ftp.fsn.hu/pub/CDROM-Images/debian/3.1_r0a/i386/iso-cd/debian-31r0a-i386-binary-1.iso

(Ha nincs a gépünkön wget, értelemszerűen használjunk valamilyen más letöltéskezelőt)

Ha az ISO megérkezett a gépünkre, akkor végezzük el a szokásos MD5 ellenőrzést!

2.) md5sum debian-31r0a-i386-binary-1.iso

A kapott eredményt vessük össze az MD5SUMS fileban található ellenőrző-összeggel! Ha egyezik, akkor írjuk ki az ISO-t CD-re. Ha lehet, használjunk újraírható CD-t, hogy a lehető legkisebb mértékben szennyezzük környezetünket!

3.) Ha CD égetéssel kész vagy, akkor az előkészített gépbe helyezve a korongot boot-olj rá. HA A GÉPEN FONTOS ADATOK VANNAK, AKKOR TELEPÍTÉS ELŐTT KÉSZÍTSÜNK BIZTONSÁGI MÁSOLATOT RÓLUK!




Fogad minket a Debian GNU/Linux Sarge splash képernyője. Az F1 megnyomására elolvashatjuk a HELP-et, amelyet javaslok megtenni! Sokan azért nem tudják a Debian-t megfelelően telepíteni, mert nincsenek tisztában olyan alapvető ismeretekkel, amelyeket ebből a HELP-ből ki lehet olvasni! Például nem tudják sokan, hogy itt ki lehet választani, hogy milyen kernellel induljon a telepítő. Sok esetben az okozza a sikertelen telepítést, hogy a felhasználó nem a megfelelő kernelt bootolja be!




A fenti képen azt láthatjuk, hogy 4 boot metódus áll rendelkezésünkre. A ``linux'' az alapértelmezett. Ha a bootoláskor máshogy nem rendelkezünk, ez fog elindulni a gépünkön. Ez egy 2.4-es kernelt bootol. A boot promptnál az ``expert'' megadásával szintén a 2.4-es kernel indul, de ``profi'' módban telepíthetünk, ami azt jelenti, hogy a telepítő sokkal jobban engedi a rendszert testreszabni. A haladó felhasználóknak mindenképpen ez ajánlott! A ``linux26'' 2.6-os kernellel indítja a telepítőt, míg az ``expert26'' a 2.6-os kernellel való ``profi'' telepítést takarja. Mi az F1 ismételt megnyomása (főmenübe kerülés) után az ``expert26'' megadásával indítjuk a telepítőt.




A debian-installer (d-i) főmenüjében találjuk magunkat. A lényeg, hogy szépen sorban haladva menjünk végig a menüpontokon. Az első menüpontban adhatjuk meg a telepítés nyelvét.




Válasszuk a nekünk szimpatikust...




Adjuk meg a földrajzi helyünket...




Értelemszerűen...




Adjuk meg az általunk előnyben részesített billenyűzetkiosztást.




Előbb a billentyűzet csatoló-felületét...




Majd a megfelelő kiosztást...




Következik a CD-ROM felcsatolása... Nyomjunk egy ENTER-t.




Elindul a hardver-felismerés. A rendszer megpróbálja kideríteni, hogy milyen vas van alatta, és megpróbál hozzá értelmes kernel modulokat keresni.




Kisebb-nagyobb sikerrel létrehoz egy listát, amelyből kiválaszthatjuk azokat a komponenseket, amelyekre szükségünk lehet. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor használjuk a felajánlott listát. Aki kicsit jobban ismeri a gépét és a Linux kernel modulokat, az nyugodtan kidobhatja a felesleges dolgokat...




Ha az ``expert'' felhasználók közé tartozunk, akkor a moduljainkat fel is paraméterezhetjük... Az esetek nagy részében erre nincs szükség, a modulok általában nem igénylik a kézzel való paraméterezést. Egyébként ahány modul, annyiféle paraméter. Ezeket a paramétereket többnyire a kernel dokumentációból lehet kiolvasni.




Ha notebookra telepítjük a Debiant, akkor nagy eséllyel felismerésre kerül PCMCIA aljzat. Ha kérjük, akkor a telepítő elindítja a használatához szükséges szolgáltatásokat...




A telepítő ebben a fázisban nem minden eszközhöz tud vezérlőprogramot tölteni. A felsorolásból kiderül, hogy mit nem tudott feléleszteni. Ne aggódjunk, mert a későbbiekben a szükséges modulok elő fognak kerülni.




A telepítő megtalálta a telepítő CD-t, és megörvendett neki... Ez nekünk jó hír, mehetünk tovább...




Következik a telepítőprogram egyes moduljainak betöltése. A legtöbb gépen nincs szükség a telepítőprogram összes moduljának betöltésére. Az alapmodulok segítségével a gépek nagy részén sikeres telepítést lehet végrehajtani. Vannak azonban olyan modulok is (pl. SSH-n keresztül való telepítés), amelyek bizonyos esetekben jól jöhetnek. Ezeket külön betölthetjük...




Amint azt olvashatjuk, a szükséges modulok automagically betöltödnek... A többiről rendelkezhetünk, hogy akarjuk őket vagy sem...




Indul a telepítő alkotórészeinek betöltése...




Amint ez kész, a rendszer megpróbálja kideríteni a gépünkben levő hálózati csatoló típusát. Ha esetleg nem ismerné fel, akkor megadhatjuk kézzel is...




Következik a hálózat beállítása.




DHCP vagy fix IP?




Adjuk meg a számítógépünk IP címét...




Az netmask-ot...




Ha rendelkezünk alapértelmezett átjáróval, akkor azt itt tudjuk megadni...




A DNS szerverek megadása következik...




Összesítve láthatjuk a megadott adatainkat. Ha rendben vannak, mehetünk tovább...




Adjuk meg a gépünk host nevét...




A domain nevet...




Ismét következik egy hardver felismerés. Az eddig be nem töltött modulok felderítése következik...




Ha azzal készen vagyunk, akkor ugorhatunk a rendszerlemez beállítására. Ha a gépünkön nincs más rendszer, akkor választhajuk az egész lemez törlése menüpontot. Ha fontos adataink vannak a lemezen, akkor kézzel is szerkeszthetjük a partíciós táblát. Előtte BACKUP! ITT MÉG VAN LEHETŐSÉG KILÉPNI ÉS MENTENI! Soha ne bízzunk abban, hogy ``úgysem szúrjuk el''!




Válasszuk ki a partícionálás típusát, ha nem vagyunk annyira képzettek, hogy azt kézzel elvégezzük.




A telepítő meghatározza a merevlemezünkön létrehozandó partíciók jellemzőit... Itt még nem történt merevlemez művelet! Még van lehetőségünk módosítani a kiosztást! ITT MÉG VAN LEHETŐSÉG KILÉPNI ÉS MENTENI!




Ez az a pont, ahol megváltoztathatjuk az általunk használni kívánt filerendszerek típusát is. Az alapértelmezett filerendszer az ext3! Ha mást szeretnénk, akkor itt végezzük el a szükséges beállításokat! Ha szeretnénk szoftveres RAID tömböket definiálni, akkor az azokhoz szükséges beállításokat is itt tudjuk megtenni. Ha a partícionálás befejezését választjuk, akkor érvényre jutnak a képen felsorolt beállítások! ITT MÉG VAN LEHETŐSÉG KILÉPNI ÉS MENTENI!




Utolsó figyelmeztetés! Ha itt tovább mész, akkor a merevlemezen levő adatok felülíródnak, és már nem lesz lehetőség azok visszaállítására. ITT MÉG VAN LEHETŐSÉG KILÉPNI ÉS MENTENI!




Ha az ``igen''-t választottuk, akkor a telepítő előkészíti a merevlemezt a telepítésre.




Ha a lemez előkészítése sikeres, akkor megkezdődik a Debian alaprendszer (base) telepítése...




Megkezdődik a csomagok felmásolása a lemezünkre...




Ha ezzel elkészült a d-i, akkor kiválaszthajuk, hogy az operációs rendszerünk milyen kernellel legyen telepítve. Vegyük számba, hogy milyen processzorunk van, és abból hány darab, majd az eredménynek megfelelően válaszoljunk a kérdésre. Az -smp jelű kernelek a kettő vagy több fizikai processzoros gépekhez és a Hyper-Threading-et tudó egy vagy több fizikai processzoros gépekhez használhatók.




A kernel típusának kiválasztása után folytatódik az alaprendszer telepítése...




Válasszuk ki a rendszertöltő segédprogramot. GRUB vagy LILO. Ízlés szerint...




Válasszuk ki, hogy hova települjön a rendszertöltő. Ha nincs más rendszer a gépünkön, akkor válasszuk a Master Boot Record-ba (fő rendszerbetöltő-rekord) történő telepítést.




Megtörténik a rendszertöltő beállítása, telepítése...




Ha ezzel készen vagyunk, akkor túljutottunk az alaprendszer telepítésén! Fejezzük be ezt a szakaszt...

Folyt. köv.

Debian GNU/Linux 3.1 CD/DVD image-ek frissítve

Címkék

A Debian projekt a Sarge kiadása után egy hibát talált a ``gyárilag'' masterelt Sarge ISO-kban. A hiba elhárítása a gyakorlott felhasználóknak ugyan nem okoz problémát (ezért felesleges az ISO-kat újra letölteni), a Debian projekt mégis úgy döntött, hogy kiadja a javított ISO image-eket.

Colin Watson tegnap bejelentette, hogy a Debian projekt kiadta a javított ISO-kat. Az 3.1r0a ISO image-ekben már javítva van a korábbi sources.list probléma.

Ha neked már fel van telepítve a rendszered, akkor NINCS SZÜKSÉG újratelepítésre! A telepítésed könnyűszerrel javítható!A javítás módja:

1.) kedvenc editoroddal nyisd meg a /etc/apt/sources.list filet

2.) keresd meg benne az összes olyan sort, amelyben említésre kerül a security.debian.org

3.) ezekben a sorokban cseréld ki a testing szót stable-re majd a sorok elől távolítsd el a # jelet

Amennyiben a rendszeredet NEM CD-ről vagy DVD-ről telepítetted, abban az esetben NEKED SEMMI DOLGOD, mert a hiba téged nem érint!

Az új kiadásban NEM változott egyetlen csomag sem!

A bejelentés itt.