( hajbazer | 2024. 04. 25., cs – 16:26 )

a 3g kukázásáról nehéz véleményt mondani, mert szerintem egy bonyolult régi sz*rt tényleg kukázni kell

Megjegyzem, sosem a 3G kukázásának szükségességét vitattam, hanem a módját és az időzítését. Úgy 5 évet kellett volna várni vele, amíg természetes módon részben kikopnak a piacról a nem VoLTE-kompatíbilis készülékek és teljesen kikopnak a 3G-only okostelefonok.

Ezt követően pedig lehetett volna állami támogatás a nem VoLTE-képes, már 10+ éves 4G-okostelefonok VoLTE-képesre cserélésére, illetve maradt volna pénz arra, hogy a százezres-milliós nagyságrendű többletköltségeket elszenvedő 3G-only ipari IoT eszközök üzemeltetőit legalább részben kártalanítsák, akár céleszközökre kiírt pályázatokkal. A 2G és 3G butatelefonokra soha nem is szabadott volna semmilyen pályázatot kiírni 3G lekapcsolás miatt. Kellett volna azonban reklámpropaganda helyett a 3G butatelefonok tulajdonosait megtanítani beállítani a készüléküket 2G-re, amennyiben azok 3G-re voltak lockolva.

Csak ehhez be kellett volna látni, hogy az 5G-re még egyelőre semmi szüksége nincs a piacnak, sokkal inkább lett volna szüksége arra, hogy a 4G stabilitási kapacitásproblémáit megoldják. Amit az 5G max. 10 év múlva fog automatikusan megoldani.

Helyette mi történt? Állami támogatással vásároltattak újra, 2G és 3G telefonokat (többségben butatelefonokat) 20-40 ezres belépőkategóriás kínai gagyi okostelefonra, ami hosszú távon csak a szolgáltatónak érte meg, senki másnak. Behúztak százezer előfizetőt az okostelefoncsőbe, aki eddig is elvolt okostelefon nélkül. A milliós nagyságrendű többletköltségeket elszenvedő 3G-only ipari eszközök tulajdonosai 0 Ft kártalanítást kaptak, pedig bukták a régi eszközüket. A nem VoLTE-kompatíbilis 4G-okostelefonok tulajdonosai 0 Ft-ot kaptak, pedig bukták a telefonálás közbeni internetezés funkcióját.

Ha rajtam múlna akkor két nagy brancsot tartanék meg hosszú távon, tehát akár 2050-ig is. Az LTE-t, aminek az értéke, hogy folyamatosan fejlődik (4G, 5G, 6G stb.) és a 2G-t (GSM, GPRS, EDGE), aminek az értéke, hogy stabilitást és széleskörű kompatíbilitást ad, lásd egy 20 évesnél nem régebbi GSM készüléket funkcióvesztés nélkül, változatlanul használhatsz bármelyik hálózaton. Egy 20 évesnél régebbit pedig a Vodán és a Telekomon, de igazából a Yettelen is használhatnád, ha nem csinálják meg az E-GSM sávátrendezést. Ezt pedig kötelezően előírnám a világ minden országában (vagy legalább az EU-ban), hogy minden szolgáltató köteles 2G-t adni. Ez a VoLTE-inkompatíbilitásokat és roamingot is hosszú távon megoldaná. 2G fenntartásához pedig nem kell akkora sávszélesség se, mint a 3G-nek.