( ggallo | 2024. 01. 28., v – 21:06 )

Az az érzésem nincs igazán tapasztalatod tárolóval és mindent az egy raid vezérlő, fizikai lemezek és az ezen kiakakított RAID tömb szemüvegen keresztül nézel.

Ez pontosan így van! Sima szerverekben és NAS-ban DAS-ban lévő RAID tömbökkel van tapasztalatom "csak", gyártói nagy storage-dzsel nincs.

Éppen ezért nem is különböző gyártói tárolók képességeiről, hanem RAID5-6 tömbökről beszéltem. Viszont ha a "gyári" tároló megoldás egy RAID5-6-ra épülő, de azt jelentősen kibővító, hardver elvárásokkal rendelkező megoldásáról beszélünk, akkor viszont ne RAID5-6-ként tekintsünk rá ne úgy beszéljünk róla, ha nem "csak" egy RAID5-6, hanem jóval több.

Viszont ha ez már nem RAID5-6, akkor a gyárók miért így hivatkoznak rá? Miért nem azt írja, hogy 1 lemez hibatűrésű meg 2 lemez hibatűésű XYZ megoldás? Mert ugye az, hogy RAID5 meg 6 informatikában egy adott tartalommal bír (tudtommal), nem annyi jelent, hogy 1 vagy 2 lemez a hibatűrés.

A linkelt oldalon persze nem is RAID5-6-ról van szó, hanem egy 2 node-os HA clusterként működő, egyfajta dRAID megoldást felvonultató komplett integrált rendszerről, amit megint egy tök más dolog, nagyon messze van a RAID5-6-tól minde téren...