( freeoli | 2015. 03. 25., sze – 10:03 )

Építően a témával kapcsolatban, nagyon zanzában.

Az alapfeltevés, hogy minden minden állampolgár részére legyen valamilyen ingyenes internet elérés lehetősége. Ez a gyakorlatban háztartást jelent, mivel évtizedek óta képes a család minden tagja egyetlen számítógépet* használni. A magyar háztartások száma 3 789 909 (KSH 2011). A teljes mindenkire kiterjesztendő ingyenesség nem jó, kizárólag progresszív módon, arányosan adható azok részére akik erre rászorulnak. Így a fenti háztartások számát hasra ütve harmadolom, mivel nagyjából ennyi embert érint ma a szegénység súlyosan, ez 1 263 303, legyen 1 200 000.

A fenti számú háztartást figyelembe véve, havonta 2000Ft-os költséggel számolva évi 28 800 000 000 Ft jött ki, de ez a legrosszabb módszer szerinti teljesen piaci alapon történő ellátás lenne, ez amolyan gyorsan, drágán, mindent a szavazatokért módszer lenne.

Van erre egy javaslatom amivel elkésett a fenti szervezet. Ennyi háztartás valamilyen szintű ellátása sok módon lehetséges, de legyünk nagyon durvák és jelöljük meg erre a mobil internet elérhetőségét, igaz, nincs mindenhol XY G meg hasonló, de a világ nyílt ki előttem amikor előfizetéses betárcsázós internetet kezdtem használni, hihetetlen áron minden nap 18:00-tól 6:00-ig. Vagyis a sávszélesség másodlagos, a youtube meg menjen annak akinek van rá pénze, az ügyfélkapu meg mindenkinek. Vagyis első felvetésként maradjon a mobiltechnológia.
Mivel az államnak ilyesmire nincsen pénze, nyilván a bevételekből lehetne valamilyen formában áldozni melyek ezen vállalatok (T,T,V) irányából érkezik. Az általános forgalmi vagy különadó járulékokat nem venném bele, de a frekvencia használati díjakat részben beáldozhatónak tartom. Ezek durván összevetve egyszeri, 2014-es egyösszegű 131 MRD bevétellel (10 évre) majd évi 5 MRD, ez 10 éves viszonylatban összesen 185 MRD FT.

Ebből kiindulva, amennyiben erről lemondana az állam, akkor korrekt módon lehetne kötelezni a fenti vállalatokat 1 200 000 darab, havi 1000Ft körüli előfizetés biztosítására, de a fenti ár és a szükséges minimális szolgáltatás miatt, havi 500Ft legyen így még a frekvencia bevétel fele is megmaradna. Amennyiben a szükséges előfizetések számát ténylegesen rászoruló háztartásokra szűkítenénk a szükséges összeg még lejjebb kerülne és még pontosabban lehetne a célt elérni, ami alapvetően csak az elszigetelődés csökkentése lehet.

Abba bele sem kezdek, hogy ezek után már csak karnyújtásnyira van a teljes demokrácia, mert erre már minden előfeltétel adott, vagyis bizonyos kérdésekben, helyi vagy országos, a polgárok véleménye pontosan és ellenőrizhetően bevonható a döntésfolyamatokba.

Nyilván ehhez eszköz is kell, de az egy másik topik része, ebben a rpi2, telefon, tablet és régi hardver közti ötleteim vannak.

Tömören, szerintem, ha 10 percig a célt veszem alapul, hogy miért is kell az internethez való hozzáférés akkor ez jut eszembe. Szerintem lehetséges 2018-ra minden állampolgárt valamilyen formában bekapcsolni a hálózatba és vele a kétirányú kommunikáció kialakítására az állam és állampolgár közt és ehhez még időben is vagyunk, talán.