( rigidus | 2006. 02. 26., v – 22:41 )

Ez nem igy van. Hiba mindenben van amit ember alkotott. :)

Azt nem szabad elfelejteni, hogy egy Linux kernel mogott mekkora aparatus, mernokgarda van es ugyanez az Apple-nel toredeke. Arrol nem beszelve, hogy szinte mar mindennaposan jelennek meg uj technologiak, amelyeke elobb vagy utobb a linux vagy bsd kernelekben kapnak helyet. Ahhoz, hogy az Apple ezt az iramot tartani tudja, ahhoz folyamatosan kutatasokat kellene finansziroznia sajat koltsegeken, szembehugyozva a szellel. :D Vagy fontolora venni, hogy beall valamelyik sorba. A linux ugy jon itt a kepbe, hogy pillanatnyilag eselyesebb.

A masik a biztonsag egyben valaszolvan is a kerdesedre. Minden szoftver hibas, talan csak a hello worldbe nincsen bug. Szinten magukra vannak utalva, napokig vakarodnak mig nekiulnek egy sec hole foltozasanak, veluk parhuzamosan pedig ott van egy masik kernel ahol sokszor egy-ket oran belul kesz van egy patch es meg aznap lehet is frissiteni. Ez az Apple-nel kisse lomhabban zajlik.

A harmadik a szoftvertamogatottsag. A legtobb kereskedelmi alkalmazas x86-os architekturara erheto el. Ez valamilyen szinten eloszlik Windows es Linux kozott. Ebbol nem tudom mennyi gurul az OSX fele, de szerintem a toredeke.

A negyedik. Mi a garancia arra, hogy az elkovetkezendo ot evben fel nem bukkanik a semmibol egy olyan technologia, processzor architektura amely forradalmasitana az egesz ipart. pl 1000-szeres teljesitmeny fele fogyasztas mellett, fele gyartasi koltsegekkel. Van ilyen probalkozas vagy egy tucattal. Felvenni egy uj architekturat egy Linux/bsd kernelnek, gcc-nek szinte csak egy kaland, amennyiben tovabbra is a kettes szamrendszer kepezi az uj alapokat. Az osszes rairt szoftver azonnal tud alkalmazkodni is a nyilt forras reven az uj kornyezethez. Apple mar valtott architekturat es naluk azert nem ennyire setagalopp az egesz. Eleg sok gyartot ra kell vennie, hogy portoljak a cuccaikat. Ugyanakkor itt van egy masik dolog is, ha ez beut, a picipuha nagyot fog szivni, naluk ez a folyamat evekkel vetheti vissza az iramot. Sokakat ra kellene venni arra, hogy alapozzon az o zart forrasu technologiaira megkockaztatva az ujabb hasonlo helyzet kialakulasat.

Talan meg korai lenne kijelentenunk, de ugyanakkor mar joggal megfordulhat bennunk a gondolat, hogy a nyilt forrasu szoftverek mar elertek a kritikus tomeget, ahol nagy butasag lenne figyelmen kivul hagyni oket. Ezt az Apple is eszre fogja venni, ha meg eddig nem tortent meg.

---------------------
Ригидус а бетегадьбол