( vl | 2011. 11. 05., szo – 05:38 )

Nem egyszerűen arról van szó, hogy most drága az energia a szolgáltató számára, máskor meg olcsó

De. Kereslet-kínálat, közgazdaságtan 1. számú lecke.
Völgyidőszakban kisebb a kereslet, kevesebbet akarnak fogyasztani, a termelők jó része meg kb. egyformán tud termelni éjjel-nappal (a naperőmű talán az egyetlen, amire ez nem igaz, de olyan nemigen van errefelé).
Eltárolni az energiát kurva drága, messzire elvinni (Ausztráliába, ahol éppen nappal van) pláne kurva drága.

A termelők költségeinek egy jelentős része független attól, hogy mennyire termelnek; az erőmű megépítése x pénz, akár termelnek vele éjjel-nappal, akár leállítva áll.
Az erőműnek van max. kapacitása, ergó nem tehetik meg, hogy amit éjjel nem termeltek meg, azt nappal bepótolják, mivel nappal amúgy is max kapacitáson megy az erőmű (vagy lehetőségeik szerint ott szeretnék üzemeltetni, a bevétel/profit/megtérülés maximalizálása érdekében).

Ezekből egyenesen következik, hogy a termelő abban érdekelt, hogy az éjszakai kapacitását is eladja (ne pedig leállítva álljon az erőmű éjjelente), ha már sok pénzért felépítették az erőművet. De a kisebb kereslet miatt ezt csak alacsonyabb áron tudja megtenni. Ezért létezik az a fogalom, hogy völgyidőszak, és ezért alacsonyabb (jelentősen) az völgyidőszakban a tarifa is.

Legfeljebb arról volt szó, hogy a kedvezményes tarifát azért adja, hogy jogot kapjon a kapcsolgatásra (ezért kell fixen bekötni), elméleti kára maximum a kedvezményes és normál tarifa közötti differenciából származhat ill. abban nyilvánulhat meg, hogy nem ér semmit a vezérlése.

Nem azért adja a kedvezményes tarifát, hogy jogot kapjon a kapcsolgatásra.

A vezérelt mérőkön keresztül elérhető kapcsolgatással ugyanis nem jut anyagi előnyhöz, az számára nem forintért megvásárolandó érték. Nem lenne racionális döntés ezért a fogyasztónak kedvezményt adni.

Az, hogy neki kapcsolgatnia KELL, az inkább egy szükségszerűség, ami a kedvezményes tarifa alapja miatt van, mivel ahhoz olcsóbb forrás szükséges, az pedig alapvetően a völgyidőszakokban áll rendelkezésre. Tehát azért KELL neki kapcsolgatnia, hogy ne fizessen rá a vezérelt áram eladására. Akkor kapcsolja be, amikor neki van olcsó forrása. És kikapcsolja, ha nincs. Nem azért kapcsolja ki, hogy ne legyen fogyasztás, hanem azért, hogy onnantól a fogyasztás csak normál tarifával mehessen, hiszen olcsó forrás híján a vezérelt mérőn keresztüli fogyasztás számára veszteséges lenne.

Amit írtál kéttarifás mérőként, azt egyfajta új piaci modellként tudnám elképzelni, ahol ilyesformán próbálják az emberek fogyasztását más idősávba terelni. Kérdés persze, hogy ki akarja mondjuk a hajnali órákban használni a számítógépét, mert akkor olcsó a szolgáltatás.

Félreértetted. VAN két(több)tarifás mérő. Van online, realtime lekérdezhető mérő is! Ha nem egyetemes felhasználó vagy, azaz kiléptél a kőkemény piacra, akkor megállapodhatsz a szolgáltatóval bármiben, nemigen van jogszabályi korlát. És kapsz ilyen mérőt. De mivel a mérő kurvadrága a mezei cuccokhoz képest, ilyet akkor kapsz csak, ha elég nagy fogyasztó vagy, hiszen akkor a fogyasztásodon elért haszonhoz képest megéri a szolgáltatónak a dolog (vagy esetleg kifizetteti veled a szerződésben - hiszen piaci alapon ilyet is lehet).

És mivel a völgyidőszakban nem azért tudja olcsóbban adni az áramot a szolgáltató, mert kapcsolgathatja a fogyasztókat, hanem azért, mert jelentősen olcsóbban kapja a termelőktől, ezért piaci körülmények között a szolgáltató érdekelt abban, hogy ugyanazt az áramot akkor fogyaszd el, amikor éppen kisebb a rendszerén a forgalom (ugyanis a hardvert, a vezetékeket, a trafókat, stb. a legnagyobb áramra kell tervezni, és ehhez képest minden óra, amikor kihasználatlanul üzemel a hálózat, számára üres befektetésnek számít).
Ezért arra ösztönöz, hogy a völgyidőszakban vedd meg tőle ugyanazt a kWh-t inkább, mert az nála olyan beruházás megtérülését javítja, amit a csúcsidőszakban elfogyasztott kWh meg nem. Tehát ha ugyanakkora árréssel adja tovább az áramot, akkor az olcsóbb forrása miatt nálad sokkal olcsóbb lesz az éjszakai fogyasztás (ergó jól jársz), neki meg ugyanahhoz a kereskedelmi fedezethez/árréshez kisebb hálózatépítési költségek tartoznak (ergó ő is jól jár).

ezért különféle fogyasztók ki/bekapcsolását is beveszik az amúgy meglehetősen bonyolult rendszerbe.

A kapcsolhatóságnak ehhez az egészhez semmi köze, az egy teljesen másik tészta.
A lakossági fogyasztókkal gyakorlatilag nem tudnak mit kezdeni a kapcsolhatóság szempontjából. A normál tarifán eleve nem lehet kapcsolgatni semmit, és mérsékelten tervezhető a fogyasztás - szemben az ipari fogyasztókkal, akiknek negyedórás bontásban menetrendet kell leadniuk, és csak a menetrendben szereplő fogyasztásra van jó áruk, ha attól eltérnek, akár fel, akár le, akkor az büntivel jár. A vezérelt sem alkalmazható kiegyenlítésre, mivel nincs menetrend, így nem tudhatja a szolgáltató, hogy a most éppen x MW, az egy perc múlva mennyi lesz, azt meg pláne nem tudja a szolgáltató bekapcsolás előtt, hogy mennyit fog bekapcsolni.