( csortu | 2011. 01. 10., h – 09:10 )

- miért nem szeret olvasni a mostani ifjúság döntő többsége?
- hogy a bánatos francba lehet leérettségizni úgy, hogy valaki 5-6 könyvet olvasott eddig és ezzel a saját környezetében a jobbak között van?
- hogy jutott el odáig a mai 14-18 éves korosztály, hogy nemcsak hogy nem szeret olvasni, nem is tud?

Ezzel a kérdéssel kapcsolatban ajánlom figyelmedbe Asimovnak "Az ősi és felülmúlhatatlan" című írását. (Megjelent magyarul a Hold tragédiája kötetben, megtalálhatod itt.)
Az én olvasatomban az ott írtak mindössze annyit jelentenek, hogy a mai fiatalok azért nem olvasnak, mert az olvasás mindig is egy elitista kisebbség tevékenysége volt, és ezt semmiféle oktatási program nem fogja megváltoztatni.
Ha fontosnak tartod az olvasást, és azt szeretnéd, hogy a gyerekeid is olvassanak könyveket (tehát nem blogokat, magazinokat, rídersz dájdzsesztet), akkor egyszerű a recept, olvass magad is sokat.
Ha a gyerekeid látják, hogy az olvasás akkora kaland, hogy leteszed érte a WoW-t, kikapcsolod a kedvéért a tévét, akkor hidd el, kíváncsi lesz, ő is kézbe veszi a könyvet, és ha csak nincs valami ezt kizáró betegsége (szemproblémák, diszlexia, stb), akkor ő is olvasni fog.
Többgenerációs tapasztalat mondatja ezt velem.

Még csak annyit: szerintem nem kell azt sajnálni, hogy a többség nem olvas. Szerintem ez csak azt jelenti, hogy nincs rá igényük. Magyarországon legalább száz éve gyakorlatilag mindenkinek a rendelkezésére áll könyvtár, ha valakinek igénye van rá, hozzáférhet ahhoz, ami őt érdekli. (Szüleim egy kis keleti határ menti porfészekben nőttek föl, mégse volt ez kizáró tényező.) De az olvasás szellemi munka, erre nem mindenki hajlandó. Sokan választják inkább a TV-t, a számítógépet. Ez nem hiszem, hogy probléma. Mindig lehetett mást választani, és a többség mindig is mást választott.

Csaba