"De mi áll a rali mögött?"

Kiszedtem a lényeget. Kiemelések NEM tőlem, az eredeti cikk tartalmazza őket:

Eszeveszett száguldás

[...]

Csütörtökön már a 40 000 dollárt is elérte a bitcoin árfolyama, ami újabb történelmi csúcsnak számít.

[...]

De mi áll a rali mögött?

[...]

Rengetegszer elhangzott a bitcoin mostani ralijával kapcsolatban, hogy abban különbözik a 2017-es őrülettől, hogy most jóval magasabb az intézményi befektetői részvétel és kevésbé spekulatív a mozgás természete.

[...]

TÖBB MINT kétszer ANNYI BITCOINT VETT A CÉG, MINT AMENNYIT DECEMBERBEN összesen KIBÁNYÁSZTAK.

[...]

Egyébként egy népszerű teória, hogy a nagybefektetők a potenciális könyvelési problémák miatt nem biztos, hogy vásároltak decemberben, és emiatt 2021 első negyedévében több intézményi befektető szerezhet kitettséget a kriptopénzben,

[...]

Egy másik fontos faktor a bitcoin árfolyamának emelkedése mögött a gyengülő amerikai dollár, hiszen a legtöbb esetben dollárban van denominálva a kriptodeviza, a zöldhasú pedig jelentősen gyengült az elmúlt időszakban, részben a Fed pénznyomtatása miatt.

[...]

Meddig mehet még?

[...]

A nagy kérdés természetesen továbbra is az, hogy meddig mehet még a bitcoin, hol lesz vége a ralinak, mennyinél lesz a teteje. Ezzel kapcsolatban a 6 számjegyű becslések egyre inkább elterjedté váltak a központi bankok monetáris expanziójának fényében, sőt, már az olyan milliárdos befektetők, mint a Ray Dalio is játszanak a gondolattal, hogy a bitcoin az aranyhoz hasonlóan védelmet nyújthat a pénz elértéktelenedésével szemben, ami magyarázatot nyújt arra, hogy miért növekedett meg ennyire az intézményi befektetői részvétel.

[...]

A Morgan Creek vezérigazgatója, Mark Yusko szerint a BTC ára meghaladhatja a 100 000 dollárt a ebben az évben, ami egybecseng a népszerű Stock-to-Flow (S2F) modellel, amelynek megalkotója, planB szerint a bitcoin árfolyama idén decemberig elérheti 100 000 dollárt a kínálati oldali problémák miatt.

Persze mindig van feljebb, a népszerű on-chain elemző, Will Woo szerint a modellje által várt 200 000 dolláros bitcoin konzervatív becslés, akár a 300 000 dollár is benne van a pakliban.

Érdekes azt is látni, hogy a legoptimistább jóslatok a legnevesebb elemzőházaktól érkeztek, a Citibank elemzője például egy tavaly novemberi elemzésben arról írt, hogy a bitcoin 2021-ben elérheti a 318 000 dollárt.

[...]

Van még feljebb is, a Gemini nevű kriptotőzsde alapítói, Tyler és Cameron Winklevoss szerint a bitcoin „jobb arany, mint maga az arany”, ami miatt elkerülhetetlen, hogy a bitcoin árfolyama 500 000 dollárig emelkedjen.

Legutoljára pedig a JP Morgan írt elemzést a bitcoinról, amelyben 146 000 dolláros hosszútávú célárat határozott meg, amelyet azzal indokolt, hogy a kriptodeviza az arany versenytársa lehet egyfajta digitális aranyként, és a kriptopénznek még sok tere lehet felfelé, hiszen az arany adoptációja már jóval előrébb tart.

Link: https://www.portfolio.hu/uzlet/20210108/mi-ez-az-orulet-megis-mi-tortenik-a-bitcoinnal-464364

Hozzászólások

Szerkesztve: 2021. 01. 08., p – 13:52

Hát ez is minden lett csak pénz nem. :)

Asszem a big bang theoryban mondták poénkodva hogy a BTC olyan mint a pénz, kivéve hogy nem látod, nem tudod megfogni, és nem tudsz vele vásárolni.

Egy marék fekete földet is el lehet adni, attól még nem lesz pénz. Nagyjából akkortól lesz pénz hogy tudok vele online szolgáltatásokért és termékekért fizetni, meg a boltban, meg a fodrásznál. De óvatosan felvetném, hogy akár a fizetésemet is kérhetném benne. Addig amig ezek közül alig teljesül valami, csak egy kisérlet és egy spekulációs eszköz.

Éppen az extrém volatilitása miatt sokan adják-veszik, és pont ez teszi használhatatlanná a hétköznapi életben pénzként, hiszen lehet hogy a reggeli értékének a tizedét éri estére, vagy a huszonötszörösét. Igy senki sem kockáztathatja, hogy pénzként használja, nem fog belőle kiflit venni, mert lehet hogy hatfogásos vacsorát is tud majd még aznap.

Szóval az eredeti célkitűzésből az teljesült hogy a bűnözők használják, a többi ember meg adja-veszi, de mindig igazi pénz (EUR, USD, egyéb) kell érte, önmagában alig használható.

Önmagában ettől nem. Ezzel az erővel tetszőleges likvid értékpapír is lehetne pénz. Van értéke, lehet adni-venni. A bitcoin amiatt pénz jellegű, hogy bizonyos piacokon közvetlen használható vásárlásra is, emiatt mondható pénznek.

De a jelenlegi állapotban - főleg, ha ez így folytatódik, egyre kevésbé fogja tudni betölteni a pénz vásárlási funkcióját, mert mindenki inkább félrerakja, és így a virtuális párnacihákban fog felhalmozódni. Klasszikus pénzügyi alaptétel: a rossz pénz kiszorírja a jót, azaz tranzakcióra mindenki a gyengébb pénzt használja, az értékállót meg felhalmozásra, így az értékálló pénz fokozatosan eltűnik.

Éppen az extrém volatilitása miatt sokan adják-veszik, és pont ez teszi használhatatlanná a hétköznapi életben pénzként

Szerintem egy idő után kiszámíthatóbb lesz a változása, még ha a véges készlet miatt növekedni is fog az értéke. Egyelőre az infrastruktúrát látom problémásnak, ami a fizetőeszközként való használatát illeti.

Vegyétek csak, azzal is megy fel az árfolyam :-)

Elolvasva a szöveget, nekem úgy tűnik, hogy nem a mi eladás-vételeink mozgatják meg az árfolyamot már. Hanem a bálnáké. :)

Szerintem inkább a dolog jellege.
Mint a tulipánhagyma. Aki beszáll az mind keresni akar. Addig pumpálódik amíg van beszálló a sor végén (a piramis alján). 

tudod-e te hogy mi az a piramisjatek?

Pirasmisjáték az ami a holland tulipánhagyma őrület modelljét követi. Ugyanilyen a BTC is, azzal a különbséggel, hogy míg a tulipánhagymák abban a rendszerben értéket képviseltek, a BTC nem hordoz értéket. A tulipánhagymák túl voltak értékelve, tehát volt egy valóságos értékük, a BTC-nek ilyen sincs.  Ami látszólagos értéke van, az a reálgazdaságból, nyerészkedési szándékkal bele pumpált tőke. A valós pénz mögött ott van egy gazdaság teljesítménye, a BTC mögött nincs semmi, csak a vakhit és a munka nélküli gazdagodás vágya.

mert ennek koze nincs hozza.

Szerintem meg van. Nem hogy köze nincs hozzá, de pontosan ugyanilyen, ugyanazokra a dolgokra épít.

A BTC-t és a rendes pénzt is a bizalom tartja egyben

A rendes pénzt, a valutát a mögötte álló gazdaság tartja egyben. A bizalom is ennek a gazdaságnak szól valójában, nem a pénznek. Hiszen utóbbi csak kifejező eszköze a gazdaság teljesítményének. Ha valaki dolgozik, akkor azzal értéket teremt. Ennek a munkának az értéke fejeződik ki a valutában, a pénzben. 
A BTC mögött viszont nem áll semmiféle gazdaság, így a BTC egy értéktelen dolog. Ami látszólkag értékessé teszi, az nem a gazdasági teljesítmény, hanem a nyerészkedési vágy, hogy x összegért megszerzett BTC majd valamikor 3x-ért, 6x-ért eladható és a különbözet a reálgazdaságban kinyerhető, 'természetesen' valamilyen valuta formájában. 

Ez egy sunyi, manipulatív írás. A bitcoinnak nincs értéke, mert nincs is honnan legyen. Az meg nem érték, hogy valaki bitcoint bányászik, hanem kár. Súlyos környezetszennyezés. 

A pénz, valamely ország valutája, az adott ország gazdaságának kifejeződése. Az értékével együtt.
A pénz mögött ott van fedezetként immár nem az arany, hanem a munka, mint teljesítmény. A bitcoin mögött nincs semmiféle teljesítmény.
A bitcoin-ba fektetett tőke két féle okra vezethető vissza. Ez a két ok:
1. A pénz országok, kontinensek közötti transzfere, a hagyományos, ellenőrzött utak kikerülésével. Jobbára pénzmosási szándékkal. 
2. A másik ok a nyerészkedés. Az emberi természet olyan, hogy az kell neki ami drágul és attól szabadul, aminek csökken az ára. A bitcoinba fektetett tőke is ezt igyekszik kihasználni. Ez a viselkedés, a BTC "árára" felhajtó hatással van, tehát aki beszáll 200-on, az ki tud szállni 200 felett és árfolyamnyereséget realizálhat.

Ez addig működik, amíg van újabb beszálló, aki hajlandó vásárolni, kockáztatni.

Azonban az nyilvánvaló, hogy a BTC árfolyamának is lesz egy lélkektani határa, ami fölött már nem lesz hajlandó senki kockáztatni a pénzét. Ez a pont azt eredményezi, hogy mindenki szabadulni szeretne a BTC-jétől, mert nem szeretne bukni rajta, vagy legalábbis, nem sokat. Ez az ellenkező előjelű mozgás valószinűleg nagyon gyors lesz, mert amíg egy tőzsdei cég túlértékelt papírjainak mégis csak van egy reálértéke, aminek közeledtével a rohamos eladás fékeződik, a BTC-nek nincs semmiféle ilyenje, mivel a BTC nem hordoz értéket. Nem áll mögötte semmi. Nincs cég, nincs székház, nincsenek termékek, nincs brand, nincs know-how, patent, vagy más intellectual property sem.
Nincs a világon semmi, ami értékes lenne benne. 

Persze elképzelhető, hogy kockázatkedvelő nagymogulok a BTC-t elkezdik hullámoztatni és folyamatosan kiszivattyúzzák belőle a belerakott pénzt, de azért ez is egy kockázatos és elég tőkeigényes tevékenység.

 

dehogy akarlak megerteni! aki hisz benne az mar reg benne van, es most elegge orul. max azon agyal hogy a p'csaba adozza le a nyereseget. a tobbieken meg csak rohog (esetleg integet a MAP+-nak :D). aki meg nemhisz, annak marad a forum irogatas... :)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

aki hisz benne az mar reg benne van, es most elegge orul. max azon agyal hogy a p'csaba adozza le a nyereseget. a tobbieken meg csak rohog

De ez nem hit kérdése. Ahogy a gravitáció sem.
Aki most röhög, az még korán teszi. Persze ha kiszálló, akkor nem biztos.
Én eljártam egy időben rulettezni. Amikor a pénzemet rátettem egy-egy számra, akkor nekem már nem pénzem volt, hanem csak egy reményem arra, hogy az én számom lesz a nyerő.
Éppen ilyenek a btc tulajok is. Nekik ma nem pénzük van, ami btc-ben testesül meg, hanem egy reményük arra, hogy a btc-ből haszonnal tudnak kiszállni.
Ha holnap a btc leszalad bokáig, akkor mit fogsz nekik mondani?

Szóval, a lényeg az, amit már mások is leírtak. A btc mögött nem terem érték ezért a btc materializálódott haszna, az mindig valaki más kára is egyben. Nincs ezzel nekem semmi bajom, a ruletten is más pénzét, más veszteségét viszi haza az, aki nyer, és ez jobbára a ház,  de a valóság akkor is ez és ezzel nem árt tisztában lenni.
 

Én már kezdelek sajnálni.

A Tesla jelenleg a világ leginnovatívabb cége, egy zseni vezérletével, aki ha nem hal meg idő előtt, az égbe tolja fel azt a céget, amely 10 éve még a csőd közelében vergődött.
A tesla részvény végárát már öt évvel ezelőtt is 4000 USD környékére vetítették. A Tesla ettől függetlenül lehet, hogy túl van tolva, de az értéke akkor is markáns, megfogható, ami a btc-ről egyáltalán nem mondható el.
A Tesla a saját szegmensében egy abszolút piacvezető, hihetetlenül expanzív cég.
Elektromos energia-tárolás, EV, E-kamion, Napelemes tetőcserép. 

Ráadásul, a Teslát a space-X sikerei is tolják.
A btc-t mi tolja, a kokainbárók? 
 

Éppen ilyenek a btc tulajok is. Nekik ma nem pénzük van, ami btc-ben testesül meg, hanem egy reményük arra, hogy a btc-ből haszonnal tudnak kiszállni.

Ez mindenféle részvényre, kötvényre, opcióra, stb. igaz. Aki mondjuk 1 dolláron még Enront vett, annak hiába mondod, hogy a "reálértéknél megáll az esés" - nem állt meg. :)

A btc mögött nem terem érték ezért a btc materializálódott haszna, az mindig valaki más kára is egyben.

Tfh stonks only go up a BTC a végessége miatt felfelé megy a belátható jövőben. Vettem mondjuk 5k-n, eladom 30k-n. Én ugye nyertem. Amikor valaki megveszi tőlem, és 60k-n adja el, ő is nyert. A sor végén persze lesz valaki, aki megszívta, legkésőbb akkor, amikor a felrobbanó Nap elnyeli a Földet. :)

Én pl. nem merném a portfólióm 10+ százalékát BTC-ban tartani, de egy konkrét részvényből sem vásárolnék ekkora kitettséget. Te tudsz olyan befektetést, ami mindig felfelé megy? Az állampapírt ugyan relatív kockázatmentesnek tekintjük, de még a szuperpapírral sem vered meg az inflációt (lol), tehát azt ne is vegyük ide.

Éppen ilyenek a btc tulajok is. Nekik ma nem pénzük van, ami btc-ben testesül meg, hanem egy reményük arra, hogy a btc-ből haszonnal tudnak kiszállni.

Ez mindenféle részvényre, kötvényre, opcióra, stb. igaz. Aki mondjuk 1 dolláron még Enront vett, annak hiába mondod, hogy a "reálértéknél megáll az esés" - nem állt meg. :)

Ez szó szerint igaz, de tartalmilag nem: aki részvényt vesz, annak valóban nem "pénz" van a kezében, de, érték van a kezében: márkanév, ügyfélkör, alkalmazottak, szabadalmak, gyárak, osztalék stb. Ez persze nagyon eltérhet a cég "tényleges" értékétől, de a felvásárlások bizonyítják, hogy valakinek ér annyit. (Amikor is már nem spekulatív céllal veszik meg az adott céget.) ((És akkor most a Ms megvette a Zenimaxot csak azért, hogy a Sony gépe kevésbé legyen vonzó, a játékosok az Xboxot vegyék meg, és a Ms sápolhasson meg minden játékvásárlást 30%-kal. Ez valóban érhet nekik 2250 milliárdot..))
A nagyon túlértékelt papír valóban párhuzamba állítható a bitcoinnal, de alatta nagyon nem. 

Aki mondjuk 1 dolláron még Enront vett, annak hiába mondod, hogy a "reálértéknél megáll az esés" - nem állt meg. :)

Az adásvételek azért történnek, mert eltérő értékűre becsülik az árut (mindkét fél úgy hiszi, hogy jól jár), másrészt meg vannak átverések. Igen. 

mindig adott mennyiseg van, es eleg jol meg lehet hatarozni hogy adott jovobeni pontban mennyi db lesz (btw ez a tulajdonsaga is lehet "erteke", FED nem like-olja :D ) . es a kozgazdaszok azt mondjak hogy amibol korlatos darab van, de a kereslet novekedik annak megy fel az ara.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Ez mindenféle részvényre, kötvényre, opcióra, stb. igaz.

Hogy lenne már igaz?

a végessége miatt felfelé megy a belátható jövőben

Ezt inkább nem is kommentálom.

Te tudsz olyan befektetést, ami mindig felfelé megy?

Nem értettél meg. A dolog lényege nem ez. A különbség a btc és valamely részvény között az, hogy a btc kockázatosabb, mivel a bele fektetett pénzed 100 %-át elbukhatod, már akár holnapra. A részvények esetében ez messze nincs így, még akkor sem, ha volt enron és volt még 100 hasonló cég a töténelemben. Ugyanis nem ez a trend. A btc-nél viszont ez a trend.
Minden tőzsdei cégnek van egy könyv szerinti értéke és egy cégértéke. Létezik tőzsfdefelügyelet és beszámolási kötelezettség, ami a befektetőt védi. A valuták esetében létezik központi bank, amely az adott valutát védi. Ezért nem is hallhattál olyasmiről, hogy a Yen vagy a Tugrik bedőlt volna. A btc tulajdonost viszont nem védi semmi, sőt, egy-egy állam még úgy is alá rughat a btc tulajnak, hogy a btc nem is értéktelenedik el.    Az sem véletlen, hogy a legtöbb állam központi bankja vagy pénzügyi felügyelete figyelmeztetést adott ki a btc-vel kapcsolatban. 

"Budapest, 2014. szeptember 11. – A Bitcoinnal kapcsolatos fogyasztói kockázatok immár kézzelfoghatóvá váltak itthon. E virtuális fizetési eszköz ára kiszámíthatatlanul változik, a fizetési rendszer felügyelet, garanciális és kárviselési szabályok nélkül működik.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy egyes fizetésre használható virtuális eszközök – így a legszélesebb körben használt Bitcoin – sokkal kockázatosabbak a fogyasztók számára a már ismert elektronikus fizetési megoldásokhoz – például a bankkártyához, elektronikus pénzhez – képest. E problémára a jegybank már korábban többször is határozottan rámutatott (Fizetési rendszer jelentés 2014;Sajtóközlemény: Az MNB kockázatosnak tartja a fizetésre használható virtuális eszközöket, például a Bitcoint).

A Bitcoin-nak és a hozzá hasonló fizetésre használható virtuális eszközöknek nincs hivatalos kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem. Ezen eszközök esetében hiányoznak a megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok is, amelyek például visszaélés, ellopás esetén védenék a fogyasztók érdekeit. Tovább növeli a kockázatokat, hogy a Bitcoin és a hasonló, fizetésre használható virtuális eszközök ára, felhasználási értéke rendkívül gyorsan és a fogyasztók számára kiszámíthatatlan módon változhat. Az elmúlt egy évben például egyes Bitcoin-tőzsdéken az árfolyam 1100 százalékkal változott úgy, hogy tavaly decemberben például hirtelen a korábbi kevesebb, mint felére esett vissza.

Mindezek miatt az MNB változatlanul indokoltnak tartja, hogy a fogyasztók rendkívüli körültekintéssel, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például Bitcoint használnának.

Magyar Nemzeti Bank"

es mit akarsz mondani?

senki nem tagadta, hogy a btc kockazatosabb (amugy egyre inkabb nem lesz az, ahogy megy fel az ara, es no az institutional investorok kitettsege benne). viszont azt tolni hogy nincs erteke, amikor szemmel lathatoan van, az irto nagy faszsag.

a klasszikus befektetes, value investing halott. en imadom az osztalekos befekteteseket (es aprilisban, amikor mar ugy volt arazva par ceg, mintha nekik kanyec lenne, holott semmi nem indokolta ezt az arazast, vettem is sok ilyet), de azt latni kell hogy van sok ceg, aki lenyomja oket. amiket aprilisban vettem azokbol 60%+ felett szalltam ki, az S&P500 meg ment 18at tavaly. osszehasonlitaskent a TSLA FD-m penteken 255%-on ment el, ha vartam volna meg fel orat, akkor 400+%.

 

--

 

lehet hogy te is egy idealista alomvilagot koveto robot vagy mint hajbazer, de nekem mint egyszeri spekulansnak egy dolog szamit, hogy hany honap mulva lesz annyi penzem, hogy ne erdekeljen tobbe a penz. es nincs az az isten hogy ezt barmilyen tradicionalis befektetesi eszkozzel el lehet erni (value investing, osztalekok, "vegyuk aminek tenyleg erteke van", etc.)

viszont azt tolni hogy nincs erteke, amikor szemmel lathatoan van,

Pénzt adtál érte, vagy beruháztál bányászati eszközökre időt, pénzt, energiát. Hát persze, hogy úgy képzeled, a btc egy értékes dolog.
Valójában meg nem az. Ettől függetlenül, a btc segítségével lehet pénzt keresni, mert közted és a többi nyerni vágyó között ott van az érdekazonosság. Ezért, amíg befektető akad, addig futhat a szekér. De csak addig, mert az nettó hülyeség ám, amit te gondolsz, hogy csak azért, mert valami véges, megszámlálható, már értékes, keresett is egyben. Az a dolog lényege, hogy olyan embereket találjon a rendszer, akik az éppen aktuális árfolyamon is el tudják képzelni, hogy lesz az még magasabb is. Amíg ez a feltétel teljesül, addig tejel a bitcoin.
 

lehet hogy te is egy idealista alomvilagot koveto robot vagy mint hajbazer,

Hagyjuk már ezt a hülye dumát. Attól szép a világ, hogy ezerfélék vagyunk.

es nincs az az isten hogy ezt barmilyen tradicionalis befektetesi eszkozzel el lehet erni

Erről beszélek. A spekulációnak semmi köze ahhoz a kérdéshez, hogy a btc értékes-e vagy sem.
Amúgy, amit te most megélsz, hogy a btc árfolyama extrém módon nő, az nem garancia a nyereségre. De arra mindenképpen jó, hogy pozitív  élményként éld meg ezeket a pillanatokat. Meg arra, hogy növekedjen a hype, a befektetési kedv.

erteke annak van, amiert penzt adnak. ha en levegot kezdek zacskoba rakni es viszik mint a cukrot, akkor annak.

Ez akkora marhaság, hogy nem is lehet vele mit kezdeni.
Az egész btc és egyéb kriptovaluta őrület nem normál piaci ügymenet szerint zajlik. Ezek felhajtóereje nem egyéb, mint a nyerészkedési vágy. Miféle értékről beszélsz te ebben a viszonylatban? Egyáltalán, minek az értékéről beszélsz? Ezt felfogtad, végig gondoltad már valaha is?

Ráadásul, ahogy sejtettem, te sem vetted, hanem bányásztad a btc-det, amikor még kisebb anyagi, időbeli ráfordítással lehetett, khm. hozzájutni. 
Garantált, hogy 10000 USD-t nem adnál most egy BTC-ért, ami pedig ennek az összegnek a sokszorosát "éri". 
Ennyit arról, hogy mit ér a btc.

Amíg ez a feltétel teljesül, addig tejel a bitcoin.

Pontosan addig tejel a részvény is. A nap végén tökmindegy, hogy mit veszel, a kereslet hajtja fel az értéket, nem az ügyfelek, meg a gyártósor, meg mittudomén. 

Amúgy, amit te most megélsz, hogy a btc árfolyama extrém módon nő, az nem garancia a nyereségre.

De sehol nincs garancia a nyereségre. :)

Pontosan addig tejel a részvény is. A nap végén tökmindegy, hogy mit veszel, a kereslet hajtja fel az értéket, nem az ügyfelek, meg a gyártósor, meg mittudomén. 

Vicces lenne. A részvény esetében tulajdont vásárolsz. A btc esetében meg semmit. A részvény mögött ott van egy prosperáló cég, a btc mögött nincs semmi. A részvényeseket védi a pénzpiaci felügyelet, a törvények, stb. A btc tulajdonosokat mi védi? Semmi. 

 

De sehol nincs garancia a nyereségre. :)

Nincs, de ő mégis ezt állította.
 

A részvény esetében tulajdont vásárolsz. A btc esetében meg semmit.

Eddig oké, én sem állítottam az ellenkezőjét. Csak annyit mondtam, hogy a részvény értékét nem a prosperáló cég határozza meg, hanem a kereslet. Szerinted egy $NKLA mögött mi áll? Eladták a semmit a befektetőknek, azok jól felpumpálták az árat, és valaki jól járt. A kereslet volt nagy, nem a cégben rejlő potenciál (ahogy az a grafikonon utólag egész jól látszódik :))

Nincs, de ő mégis ezt állította.

Ez elkerülte a figyelmemet, sorry.

Hogy lenne már igaz?

Miért, ha kötvényt veszel, mit veszel? Egy ígérvényt, hogy cserkész becsületszóra fizetni fogjuk neked a kuponokat, és a végén visszaadjuk a pénzed. Ha Átlag Jóska beletolja a nyugdíjmegtakarítását Teslába, akkor is ~0 befolyása lesz az eseményekre, végeredményben ugyanott tart, mintha BTC-t venne: van egy ígéret a kezében, hogy ez majd felfelé fog menni, mert a többség hisz benne.

És akkor nem is csak a részvényekről beszéltem, pl. shortolással már többszörösét buktam, mint BTC-vel - akkor most mi van? :)

Ezt inkább nem is kommentálom.

Sajnálattal hallom.

A részvények esetében ez messze nincs így, még akkor sem, ha volt enron és volt még 100 hasonló cég a töténelemben. Ugyanis nem ez a trend. A btc-nél viszont ez a trend.

A BTC hányszor nullázódott le? Vagy hogy kell érteni, hogy "ez a trend"? Visszaesés bőven volt a részvénypiacon is, de sem az, sem a BTC nem nullázódott még le.

Mi történik akkor, ha a Bitcoin-ba bankok, alapkezelők kezdenek befektetni és azt a pénzt teszik bele, ami mögött a munka van teljesítményként?

Azzal nem változik semmi, elvégre most is ez történik.
A BTC-be ugyanis igazából nem lehet pénzt tenni.
A BTC-be fektetett pénz ugyanis a reálgazdaságban teszi a dolgát tovább. Aki vesz BTC-t mondjuk 1000 USD-ért, az a pénzét átadja valaki másnak. Az összeg a reálgazdaságból nem vonódik ki, nem jelentkezik hiányként. Ott funkcionál tovább, csak más gazdasági szereplő birtokolja.

Vesszük Svájcot, ami egy kis ország, relatív kis mennyiségű valutával.
Hát ott el lehet játszani ezt, amit írtál, mert ha a valuta mennyisége az országban csökken, akkor a rá irányuló kereslet nőni fog, így a CHF árfolyama is nő. Ha a külhoni bankok felvásárolják a CHF-et, hogy azt másutt kihelyezzék, akkor a CHF árfolyama megnő. Lásd: CHF és CHF alapú* devhitelek.
Ugyanezt USD alapon nem lehetett volna eljátszani, mert az USD tehetetlensége ehhez túlságosan nagy.

* ezek nem valódi CHF hitelek, csak a CHF-árfolyamához van közük, de ahhoz nagyon. Előnyük, hogy ezekhez nem kell vásárolni CHF-et, de be lehet nyelni a váltás költségét és persze élvezni a CHF árfolyam változásából eredő pozitívumokat is. 
 
 

Piramisjáték. 

Ha valaki hasznot realizál benne, az 1-1-ben valaki későbbi beszállónak az elvesztett pénze. 

Az állam meg a jegybankok meg persze lapítanak mint szar a fűben, esetleg beszállnak ők is. Undorító az egész, meg kb minden, ami hozzá kapcsolódik. (Hívjatok kommunistának, de értékteremtés helyett mások kifosztását nem tekintem értelmezhető pénzkeresési módszernek.)

Kicsit még egyet is értek veled, csakhogy ha mondjuk sima pénzben tartod a pénzedet, akkor meg téged fosztanak ki, mivel mindegyik értéktelenedik elfelé. Nézd meg például, hogy mennyi USD-t nyomtattak csak tavaly! Nem tudok hiteles forrást túrni, úgyhogy inkább nem írom be a konkrét számot, nehogy rémhírterjesztővé váljak :-)

Ha nincs hozzá gyomrod vagy nem tetszik akkor távolmaradsz tőle és kész. :) Mondjuk ha már nagybefektetők és jegybankok is sürgölődnek körülötte akkor közvetlenül téged is érint, akár akarod akár nem.

Egyébként én sem szeretem a semmiből értékcsinálást. Elég pl. a klasszikus, visszatéritést ajánló hitelkártyákra vagy a 0% THM-ekre gondolni. Mindkettő azért jövedelmező a hitelintézetnek, mert 10 emberből biztosan 3-4 elcseszi/elcsúszik a törlesztővel, és mindenki költségét tőle húzzák ki. A tehetős meg, akinek nem lenne szüksége a hitelre, röhög a markába, mert neki a számláján csücsül a pénz, mégis megéri ingyen hitelre vásárolni, mert addig is befektet inklább. A szegényebb balfaszok még szegényebbek lettek.