Az Intel processzor túlfeszültség fiaskója engem személy szerint ...

Címkék

Az Intel elismerte, hogy számos desktop processzorát érint - a hivatalos kommunikációja szerint - egy "hibás microcode-ból eredő túlfeszültség" probléma, amelynek eredményekét akár megsült, maradandóan károsodott processzorok képződnek a végfelhasználóknál.

Érint téged?

Igen, érint!
4% (34 szavazat)
Nem érint!
96% (758 szavazat)
Összes szavazat: 792

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 07. 29., h – 09:47

Nem érint, "legújabb" intel procim egy pII-300-as volt, azóta csak amd-zek. Így alakult. Ügyfeleknek meg elég celeron, hostingba már régen nem viszünk vasat, vps-t bérlünk.

Amikor utoljára Intel volt, akkor a Meltdown hiba javítása letölte annyira a gépet, hogy a korábbi 30 másodperces műveletek (a program fordítása, amin akkor dolgoztam) felment 5 percre.
Ezt pár hónap után meguntam, és váltottam AMD-re. Azóta mást sem vennék.

Nagy Péter

Majdnem sikerült.

Pont most akartam egy új munkaállomást építeni, de akkor várok.

Szegény kereskedők...

Az érintettségi rátából kiindulva (és hogy állítólag ez több éve fennálló probléma, de mégis alig érint valakit), teljesen felesleges. Főleg akkor, ha abban az esetben, ha a szar becsapódik a ventilátorba, az Intel cseréli az érintett fost ...

trey @ gépház

Ettől még totál nem egyértelmű a probléma nagysága.

Nem világos, hogy valakit azért nem érint, mert nincs is neki ilyen processzora, vagy csak szerencséje volt.

Ha pedig van neki, akkor se lenne mindegy, hogy mennyi.

Jelenleg annak a szavazata is csak "egyet ér", aki ezer potenciálisan érintett gépet üzemeltet, meg azé is, aki egyet se.

Nem tudom, ki az a "mi", viszont szerintem nem lenne különösebben nehéz kiírni egy olyan szavazást, amiből tényleg ki is derül valami.

1; 1-2 elvileg érintett processzorom van, a probléma érint

2; 1-2 elvileg érintett processzorom van, a probléma NEM érint

3. 3-5 elvileg ....

stb.

A Steam Hardware & Software Survey szerint 2024 júliusában a felhasználók 34%-a eleve AMD-t használt.  A fennmaradó 66%-ban meg vegyesen van laptop és asztali gép és az asztali gépeknek is csak egy kis része 13.-ik vagy 14.- generációs. Szóval ha a felhasználóknak eleve csak 5-6%-a lehetne érintett, ha minden egyes CPU kivétel nélkül hibás lenne, akkor azért a 2% itt szavazó felhasználó nem olyan jelentéktelen.

Nagy Péter

Viszont megmagyarázná, hogy itt miért olyan alacsony az érintettségi ráta. Nem hiszem, hogy a gamereken ill tartalomgyártókon kívül olyan sokan vették ezeket a kifejezetten drága high-end darabokat mifelénk.

Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy - ahogy állítják - a hibaok megvan a kisebb modellekben is, de sokkal több idő kell, hogy kijöjjenek tünetek.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

nem csak használunk, hanem üzemeltetünk is ezrével gépeket

Már aki.

Szerintem erről mehetne egy szavazás, kíváncsi lennék, milyen arány az, aki nem üzemeltet semmit, és aki üzemeltet, az kb. milyen mennyiségű gépért felel.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Én igényvezérelten veszek gépet, és évek óta nem kellett upgradelnem, nincs olyan munkafolyamatom amin szignifikánsan javítana egy erősebb gép. Ezért nem vettem ilyen generációs Intelt magamnak és a cégemnek se. Szerintem sokan vagyunk így.

Szerintem azért nem szignifikáns, mert nem minden 13-14 generációs CPU érintett, csak az erősek, abból is csak az asztaliak. (i5 13600K-tól felfelé)

Irodákban régebben divat volt Dell vagy HP Destop Workstation-t venni, de azokban majdnem mindig a gyenge i5-van. Most kevesebb asztali gépet vesznek a cégek, ráadásul nagyon kevés az erős processzorral szerelt.

Most meg mindenki Laptop-ot használ, ott amúgy sincs baj.

A szerverekben a Xeon-ok meg nincsenek túlfeszelve, ott sincs gond.

Tehát az érintett felhasználók nagyrésze itthon gamer, fotós vagy videovágással voglalkozik. És ebből még lejönnek az AMD-sek is.

Szerintem ezek az emberek HUP-on valamelyest alulreprezentáltak.

Magyarul, az összes x86 PC felhasználót tekintve ez egy picsafüst probléma. Erre voltam kíváncsi a szavazás kiírásakor, és nem arra, amire buki, hogy mennyi embert érint ez egy amúgy is szűk csoportból.

Tehát, a szavazás kiírása számomra 100%-os lett.

Azt meg tudtam eddig is, hogy van egy embercsoport, aki valamiért iszonyodik a konkrét válaszadástól (igen/nem), mert ott nem lehet maszatolni. Ezzel a fóbiával szakembert kell felkeresni, lehet, hogy latin neve is van 😄

trey @ gépház

Egyelőre ott tartunk, hogy egy fia érintett gépet nem láttam élőben, de amint fogok, majd nekiállok aggódni. A felmérés és a vásárlási szokásaim alapján kb. az esélye: 0

A cikkek meg nem érdekelnek, hiba esetén forgalmazóhoz fogunk fordulni, nem az "Intel-hez", jelentsen ez bármit is.

trey @ gépház

lscpu | grep -i 'model name'
Model name:                           AMD Ryzen 7 5700G with Radeon Graphics

Szerintem nem érint. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Pedig nálam a több szálú C, C++ fordítás nagyobb projektnél beizzítja 95 fokosra a procit. Ryzen 6800H. Pedig nem is vagyok fejlesztő, de néha az AUR-ból újrafordul egy-egy csomag, mert frissült a git forrása.

Igaz ez laptop, lehet normálisabb asztali hűtővel nálam sem menne el ilyen magasra a hőmérséklet.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Megnéztem a teljesítmény- és árkülönbözetet a 12-13-14. generációs processzorral szerelt gépek között, majd vettem egy 12. generációssal szerelt gépet :)

Személyesen nem érint, de annyiban igen, hogy az ikertesóm építene pont most gépet és még szert is tett egy érintett processzorra egy kongresszuson valami versenyen, de emiatt most kivár.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Szerkesztve: 2024. 07. 29., h – 12:47

[x] Nem tudom

elmeletileg erint, a gyakorlatban nem

Lehet így akarják kiszórni a 12. generációsakat, biztos már nem veszi senki. :)

A legtáposabb laptopomban is csak 9. szériás intel van, így remélem, hogy nem érint ez a gond. :)

Életemben egyetlen egyszer vettem Intel procit magamnak - i7820hq. Mind a mai napig megbízhatóan üzemel. Egyébként kizárólag AMD-t vásároltam. Így ez a hiba közvetlenül nem érint most.

Félek attól kicsit, hogy a tervezett elavulással trendet akarnak csinálni. Most is egy kb 10 éves vasról posztolok, teljesen jó. Ha elkezdik avultatni, hogy átlag 6 évente cserélni kelljen, az kicsit növelni fogja a költségeket.

Nem tudom mit válasszak, otthon két 14. generációs procival ellátot gép van, munkahelyi gépem 13. gen .. mind a három azok közé tartozik amik elvlileg érintettek de mind a három gép stabilan megy, nem üzemeltetek gép parkokat ilyen procikkal szóval whatevőr....
AMD-t utoljára kb 20 éve vettem (athlon 64) azóta az intel feltörölte a padlót az amd-s procikkal.....persze a threadripper jó lenne (viszonlyag sokat renderelek) de annak az ára is jó, gaming proci meg a kutyának se kell mert minek ....

Szerkesztve: 2024. 07. 30., k – 16:49

Nem érint. Pedig mióta PC-zek, szinte mindig inteles gépem volt, de mióta bejött a Ryzen, mindent azzal veszek, mindegy, hogy asztali, laptop, stb..

Volt régebben is AMD-m, lényegében az első gépem, egy Am486DX/4 100MHz-es, ami később upgrade-elve lett egy Am5x86-P75-re.

Persze én előtte sem voltam AMD ellenes, csak úgy adódott, hogy mikor a család vagy én vettem gépet, akkor épp az Intel volt a jobb vétel valami miatt. Intelnek sem vagyok ellene, de nem tetszik, amit mostanában csinálnak, hogy előbb ezen a 14+++++++ nm-en vergődtek jó darabig, aztán elkezdték ezt a hibrid magozós témát. Ez a mostani fiaskó sem hozta meg az Intel procikhoz a kedvem.

Az AMD-t azért szeretem, mert egyértelműen jobb az ár/érték, fogyasztás/teljesítmény aránya. Az asztali foglalataik hosszú életűek, sok procigenerációt átfognak, míg az Intel általában egy foglalatba csak két generációt tervez, ez a mostani kicsit kivétel, hogy már 3. generációja bírja (12-14. gen). Laptopnál meg azért preferálom, mert kisebb a fogyasztástuk, de legfőkébb azért, mert lényegesen erősebb bennük az integrált GPU, mint akármilyen más megoldásban.

Biztos lesz még időszak, amikor megint az Intel lesz fölényben, ha abból adódik a jövőben jobb vétel, veszem szemrebbenés nélkül azt. Nem vagyok fanboy, aki egy márkáért, gyártóért rajong, meg csak azt hajlandó venni, vallási meggyőződéssel.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Szerkesztve: 2024. 08. 02., p – 10:52

i5-6300U, kb. 1,5 éve vettem a gépet, még vagy 1,5-2-t biztos kibír, aztán meg majd jön valami. :D

[szerk] Itthoni desktop: i5-4690... Nem tudom hány éves, de pár évet még ez is tuti kihúz. Nem kevés, nem lassú.

"Sose a gép a hülye."

Persze, ezek nekem is elengedőek lennének, alap felhasználásra bárkinek, aki nem erőlteti a Win11-et. Ezek kb. sose avulnak el, inkább mesterségesen próbálják elavultatni az iparban, utasításkészletek mentén.

Meg ahol ezek a procik öregedni tudnak, az a növekvő bloat okán a cache-méret. Ez az, amiben a mai procik nagyon überállatok. Persze, segít az 5 GHz körüli turbó órajel is, meg a sok mag, de igazából nem ezeken van a hangsúly, a legtöbb régi proci túl nagy feladat alatt a cache hiányában lassul be, a lassabb memóriához kell forduljon, ami miatt meg pipeline stall következik be. Sokáig ez volt a legfőbb hibája a procigyártóknak, hogy a cache-t hagyták karcsúra, mert a legdrágább legyártani a chipben, az foglalja a lapkán a legtöbb helyet. A modern sok magos procik nem is a sok mag miatt gyorsak, hanem a sok mag sok cache-el is jár, 30MB körül már tipikus, míg az általad említett procikban meg van kb. 4-7 MB. Ezért hasítanak a Ryzen X3D variánsok meg a Threadripperek, ménkő sok a cache bennük, és ez meg is látszik a teljesítményükön.

Persze a cache egy szinten túl nem csodafegyver, ha elér egy kritikus (felhasználásodhoz elegendő) méretet, afölött már nem fog érdemben gyorsítani, legfeljebb azt teszi lehetővé, hogy egyszerre több mindent futtass, hogy ne lassuljon be, meg ad a jövőre egy kis tartalékot, jövőállóságot. Kicsit olyan, mint a RAM, ha abból kevés van, swapolás miatt belassulás lesz, de ha elér egy elegendő mennyiséget, mikor már nem kell swap, mert a rendszer nemigen nyúl hozzá, onnantól már a több RAM nem fog semmin gyorsítani, legfeljebb több mindent futva hagyhatsz, de más előnye nem lesz, csak felesleges pénzégetés egy szint fölött annak, aki nem használja ki. Persze ilyenkor a kernel be tudja fogni I/O cache-nek, meg lehet használni ramdrive-nak.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

> Meg ahol ezek a procik öregedni tudnak, az a növekvő bloat okán a cache-méret.

hat azert az se mind1, hogy a mai procik 4-5ghz koruli ddr5 rammal mennek, nem 1066/1333 mhz-es ddr3-al mint a 10 evesek

mert ugye a cache meg a legizmosabb procikban is 30-100 mb korul van, ami lof@xra se eleg a gyakorlatban a sok giga ramhoz kepest.

ugye az apple m1 is a brutal ram savszelesseg miatt verte szarra az intelt a benchmarkokban, nem a cpu volt annyira allat.

Valóban, a 4. genes Core i-k még DDR3-asok voltak, az i5-6300U már legalább DDR4-es, és igaz nem DDR5, de legalább kevésbé marad el.

Igen, az Apple-nek is ez az egyik fegyvere, az Mx procikban a SoC-ba bele van integrálva nem csak a memóriavezérlő (ahogy x86-on), hanem maga a memória is, aminek így az elérése sokkal jobb, így kvázi cache-ként funkcionál, ezért sem lehet bővíteni.

A cache igény attól is függ, hogy ki mire használja a gépet, pl. böngészés, médiakonvertálás, 3D render nem kér sok cache-t, de pl. a játékok, tömörítés, adatbázis, meg a nagy mennyiségű kódforgatás az elég cache-éhes.

Azért a 30-100MB cache már kellemes, ha ilyen 2-8 MB cache-es korábbi procikhoz méred. Amik még szintén nem is olyan rosszak, ha azokat az előttük lévő 1-2 MB cache-es procikhoz mérjük, amik meg verték az őket megelőző fél mega cache-es példányokat. Bár régebben a cache méretét némileg ellensúlyozta, hogy a futtatot kódok is kisebbek voltak.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

"a mai procik 4-5ghz koruli ddr5 rammal mennek, nem 1066/1333 mhz-es ddr3-al mint a 10 evesek"

De egy desktop felhasználásnál mit számít? Részemről a legnagyobb terhelés ami érheti a gépet, hogy virtualboxban megy 1-2 windows... És nem érzem úgy se, se a fizikai gépet, se a virtuálisakat brutálisan lassúnak.

"Sose a gép a hülye."