Hány nap táppénzen voltál idén?

Címkék

A GYES-t és hasonlókat ne vegyük ide, csak a betegállományra szóló táppénzt. Ha nem Magyarországon dolgozol/dolgoztál és nincs a táppénznek pontos megfelelője, akkor azt számold bele, ami hozzá a legközelebb van.

0, pedig jogosult voltam táppénzre.
59% (424 szavazat)
0, mert nem voltam jogosult táppénzre.
19% (135 szavazat)
1-5, és ez kevesebb vagy ugyanannyi, mint a sokévi átlag.
7% (48 szavazat)
1-5, és ez több, mint a sokévi átlag.
3% (19 szavazat)
6-10, és ez kevesebb vagy ugyanannyi, mint a sokévi átlag.
3% (20 szavazat)
6-10, és ez több, mint a sokévi átlag.
3% (25 szavazat)
10-nél több, és ez kevesebb vagy ugyanannyi, mint a sokévi átlag.
2% (14 szavazat)
10-nél több, és ez több, mint a sokévi átlag.
3% (20 szavazat)
Nem mondom meg, de kevesebb vagy ugyanannyi, mint a sokévi átlag.
0% (3 szavazat)
Nem mondom meg, de több, mint a sokévi átlag.
0% (3 szavazat)
Egyéb, leírom.
1% (6 szavazat)
Összes szavazat: 717

Hozzászólások

Szerkesztve: 2020. 12. 21., h – 10:45

Úr vagyok, nem papírozok táppénzt, ha beteg vagyok itthon maradok. Orvoshoz csak akkor megyek ha úgy érzem szükségem van a segítségére. Tehát ha vényköteles gyógyszer kell, vagy komolyabb kivizsgálás.

Idén is voltam beteg, de húslevesen kívül más gyógyszer nem kellett.

Azt írtam, hogy 0 de jogosult voltam táppénzre, úgy értve, hogy ha elmentem volna orvoshoz akkor nyilván kiírt volna, de nem mentem, tehát szigorú értelemben nem voltam jogosult betegigazolás híján.

Szerkesztve: 2020. 12. 21., h – 10:47

2019 egyik legaggasztobb csendesen publikalt statisztikaja az volt, hogy mar 20. eve minden evben atlagosan egyre kevesebb es kevesebb betegszabadsagot vallalnak az emberek a fejlett vilagban. A Covid keves pozitiv hozadekainak egyike, hogy megint nem erzi magat hulyen az ember, ha betelefonal, hogy belazasodott es nem menne be. Tavalyig a tobbseg kohecselve tusszogve is bejart, es csak akkor ment haza, ha ket tanu megallapitotta, hogy "ugy nez ki, mint aki rosszul van". Kulon bonusz, hogy minden patogent vegig is hordoztak emiatt tomott tomegkozlekedesen. Ennek vegre ugy nez ki vege lesz legalabb.

Ez amiatt van, mert 20. éve minden évben egyre több ember van aki 60-70%-os fizetésből nem él meg. Ennek nem lesz vége a Coviddal/Covid után sem, mert erre a problémára sem a Covid, sem az arra hozott látszatintézkedések nem hoznak megoldást.

Nem egeszen: olyanokat is lattam tomegesen kohecselve tusszogve bejarni, akiknek a munkaltatoja 100%-ot fizetett ilyenkor (mint amolyan juttatas). 2019-ben.

2020-ban viszont teljesen igaz amit mondasz: az vesz be lazcsillapitot munka elott, aki nem 60-70%-ot akar kapni, inkabb betegen tolja a gyari melojat.

Erről most az jutott eszembe, amikor kolléganő mesélte, hogy a 20 éves fia otthon akart maradni, mert volt egy kis hőemelkedése meg nagyon fájt a feje, de ő bizony beletömte az algoflexet és elzavarta dolgozni, mert ez már nem az iskola, itt menni kell, különben megharagszik a főnök és neki annyi.

Aztán, hogy ebből mi igaz és mi dráma, azt mindenki döntse el maga.

Az alabbi beszelgetes megtortent:

Edzocsoport es egy tagja 2019 vegen:

"edzo ba lazas vagyok es kohogok, nem tudok edzesre menni"

"en is lazas vagyok es nekem is folyik az orrom, megis elmegyek megtartani az edzest. Szegyellje magat!"

Megtortent? Inkabb mindennapos volt. Most mar szerencsere nem jellemzo ilyesmi. Ez a Covid keves pozitiv hozadekanak egyike.

Éhhalál veszélye sem kell hozzá. Nálunk pár éve a takarítónő folyamatos fülzúgással és szédüléssel állt ki az ablakba pucolni. Nem merte megmondani a főnökének, mert félt, hogy hazaküldik, és azon "egy csomó pénzt bukik", csak később mesélte el. Pedig nem él rosszul, de nyilván fájt volna, ha kicsit kevesebb a költőpénz.

Sőt, ez a továbbiakban még rosszabb is lesz pár évtizedes időtávot nézve. A kereskedelem és az információs társadalmi átalakulások okán egyre szorosabra szőtt gazdasági kapcsolatok tovább laposítják a munkaerőpiacot (is). Ez azt jelenti, hogy a magyar munkavállalók egyre komolyabb versenyre kényszerülnek a távol-keleti, afrikai, balkáni stb. munkaerővel (mindeközben ugyanez igaz mindenkire, pl. a kínaiakra is, mint ahogy már látszik a náluk is elindult trend, hogy onnan is már szignifikáns mértékben kezdik el kiszervezni a munkát, mert viszonylag drágábbak mint mondjuk egy bangladesi manufaktúra). És mivel a globális versenytársaink némileg olcsóbbak, és mivel egyre könnyebb is kiszervezni a melót, így szép lassan továbbgyűrűzik az általad emlegetett hatás: a magyar munkás vagy egyre többet kell dolgozzon egységnyi pénzért, vagy alább kell adjon a szükségleteiből.

Részben ellen lehetne tartani ennek a globális kiegyenlítődési, felfejlődési, laposodási (ki melyik kifejezést szereti) trendnek, de úgy biztos nem, hogy szinte csak szalagmunkásokat képzünk az utóbbi évtizedben. De akár olyan ösztönzőket is beépíthetnének, ami a magyar termelékenységet növeli (ami még az MNB szerint is a béka segge alatt van, bár az utóbbi 3 évben kicsit javult, ami édeskevés).

Az egyik legfájóbb/legaktuálisabb megjelenési formája ennek a "minden évben egyre több ember van aki 60-70%-os fizetésből nem él meg" trendnek a munkavállalókat sújtó rabszolgatörvény tüntetéseknél volt: a rendőrök konkrétan örültek annak, hogy végre van balhé, van extra meló, mert így nem 140-170-et, hanem esetleg 160-200-at vihettek haza a túlórákkal együtt...

Igazad van, viszont a munkavállaló szemszögéből hasonló a kettő, talán ezért nem is érzik a különbséget.

- betegszabadság max 15 nap, amit  munkáltató áll és 70% -ot kell fizetnie a távollétre. 
- táppénz 50-60%, de max a minimálbér kétszerese és szja-t vonnak belőle. Szóval jobban keresők esetén lényegesen kevesebb is lehet, mint 50%.

Nem akarom elvinni a szálat, de érdekes lenne nemenként is látni a különbséget. Érzésre legalábbis a kolleginák nagyobb arányban hajlamosabbak kihasználni a betegszabadságot. 

Munkáltató is vagyok, mégsem tudtam erről. Szerencsére a papírozást a segítőim intézik, ezért se tudtam, illetve eddig szerintem még soha senki nem volt két hétnél tovább betegszabin. Eddig abban a hitben voltam, hogy a rövidebb betegségeket is az OEP fizeti, de ezek szerint rosszul tudtam.

Erre is jó dolog a távmunka. Mármint amely munkakörben végezhető.
A fertőző betegség, köhögés, orrfolyás önmagában nem akadály. Viszont nem fertőzöd le a fél céget.

0, nem vagyok beteges. Eszreveheto betegsegem nem volt iden (meg az utobbi par evben semmi komolyabb). A covidot nem tudom, mert ugye 80% teljesen tunetmentes. (mondjuk volt olyan tunete, amit produkaltam egyszer, de az valoszinuleg mas volt, es a gyakoribbak nem jottek elo)

Amikor egyszer poloban bicikliztem hidegben (ugy szoktam, mert ugyis kimelegszem), utana ereztem, hogy ebbol meg lehet megfazas, de egy meleg furdo utan nem lett az sem.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Érdekes, egy napot nem voltam beteg az idén. Ilyen még nem volt az előző években.

A köznyelvben meghűlésként, megfázásként ismert betegségek általában baktériumos és vírusos fertőzések. Az influenza szintén. Idén mindenki ész nélkül fertőtlenít és maszkot visel, esetleg extra étrendkiegészítőket szed "immunerősítésre", ebből következően a covid mellett kevésbé terjednek az egyéb nyavalyák is.

Utoljára >3 éve voltam táppénzen, igaz, akkor belehúztam jó egy hónappal, mert eltört a karom.

pont ugyanannyin, amennyin az elmúlt 5 évben: 0.

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Januarban nehez eldonteni, hogy 14 napnal tovabb leszek beteg egesz evben vagy sem. Igy altalaban nem is megyek orvoshoz.

14 napig ugyis en fizetem a sajat magam betegszabadsagat.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

2 napot voltam, és mindkettőt a gyermekem betegsége okán. Ez 2-vel több mint a sokéves átlag. :)

"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Emlékeim szerint soha nem voltam saját betegség miatt táppénzen. Márciusban volt hörghurutom, de munkaképes voltam, viszont pont akkor rendelték el a HO-t.

Kb 13 éve egyszer voltam a gyerek miatt táppénzen, de amikor megkaptam a fizut, rájöttem, hogy ez nem buli, a következő alkalommal megbeszéltem a főnökkel, hogy HO-ban dolgoznék, amíg meg nem gyógyul a gyerek. Akkor a HO nem volt általánosan elfogadott nálunk, pedig a technika rég lehetővé tette.

Ez ismerős, előző melóhelyemen volt ilyen helyzet amikor felvettek plusz kollégát (frissvégzős meki helyett irodába menekülő fajtát) mert vicc pénzért vállalta és utána 2-3x annyi idő volt kijavítani a hülyeséget amit csinált plusz utána újra előről megcsinálni az egészet.

Frissvégzős kolléga pedig véglegesítés előtt jobhopperkedett tovább.

Jól tudom, hogy Svájcban élsz? Mert szerintem a munkáltató ennyire jófej hozzáállásához azért kell, hogy a dolgozó becsületes legyen és ne éljen vissza egy ilyen lehetőséggel. Magyarországon szerinted hányan járnának el betegszabira maszekolni, vagy csak simán azért, mert épp nincs kedvük dolgozni, ha itt is 100% táppénz lenne?

...vagy csak simán azért, mert épp nincs kedvük dolgozni, ha itt is 100% táppénz lenne?

Pedig lehet, hogy nem ártana, ha az emberek ki mernék venni azt az 1-2 nap betegszabit, amikor úm. "nincs kedvük" dolgozni.

A stressz, depresszió, szorongás egyre komolyabb probléma a munkahelyen, és ugyan még sokan nem tekintenek erre "komoly" dologként ("szedd már össze magad", "nem élvezni kell, hanem csinálni", "hát miben fáradsz el, egész nap csak ülsz és bámulod a képernyőt", "bezzeg amikor én dolgoztam kint a földeken reggeltől estig" stb), pedig a mentális egészség megőrzése ugyanolyan fontos, mint a fizikaié.

Különben jön a burn-out, meg a krónikus depresszió, ami után még nehezebb felépülni.

https://croner.co.uk/resources/equality-discrimination/stress-leave-uk/

Nálam a kiégés periódikusan jelentkezik, vacakul érzem magam napokig, nincs kedvem semmihez, aztán találok magamnak új hobbit, és rakétaként lövök ki. Ilyenkor hónapokig nincs bajom a munkával sem :-)

Megesik, hogy az új hobbim az IT berkeiből kerül ki, azzal meg tanulok, amit végül a munkámban is tudok kamatoztatni. Pl ansible, docker.

Ilyen nálam is előfordul, ilyenkor elég random dolgok tudnak kihúzni. Van hogy az rpi-nek esek neki és mókolok rajta valamit, van hogy nekiállok játszani, van hogy napi 1-2 órát elmegyek vezetni vagy felkapom a családot és elmegyünk valahova kirándulni. Igazából bármi jó ami kizökkent a megszokottból és utána mint akit kicseréltek. Simán megéri azt az 1-2-3 nap szabit.

Nyilván nem arról beszélek, amikor már tényleg ott tart az ember, hogy muszáj pihenni - bár véleményem szerint ezt a rendes szabiból illene intézni -, hanem pl. arról, amikor az amúgy trehány tróger munkaerő beteget jelent, mert elviszi a pasija Toszkánára egy hétre (megtörtént eset). Na nem mintha sajnálnám tőle, csak nem értem, hogy miért kell erről hazudni a munkáltató felé.

szogezzuk le, hogy egyetertunk: azt, aki visszael a rendszerrel, ki kell penderiteni. de ez nem jelenti azt, hogy maga a rendszer ugy jo, hogy kvazi bunteti a betegszabi kivetelet. 

 

kikerestem a konkret szabalyozast, ez alapjan a torvenyi minimum 3 es 17 het kozott van, attol fuggoen, milyen regota dolgozik valaki az adott cegnel (Kt ZH). en mint jomunkasember IT-ben beleszamolom a juttatasi csomagomba ezeket is, igy peldaul lehetne otthon is ezt csinalni (nem hiszem el, hogy pl MS nem csinalja pl? vagy BP?), hogy kvazi total comp reszekenet azt mondjak, hogy ha beteg vagy, akkor is teljes fizut kapsz.

1979-80-ban kórházi és szanatóriumi gyógykezelés után 81-ben lábtörés miatt voltam utoljára táppénzen. 1991 óta magam osztom be az időmet, ha beteg vagyok és nem ér rá a dolog és meg tudom csinálni, akkor dolgozom, egyébként nem. 2005-ig háziorvosom sem volt, addig nem is volt, aki táppénzre küldhetett volna.