Forrasztopakat keresek

Fórumok

Sziasztok,
segitseget kernek, hogy mire kell(ene) figyelni, hogyha korrekt forrasztopakat keresek megvetelre. Amirol eddig a neten olvastam, hogy milyen fontos a hofok skalazhatosaga, megfelelo cin kivalasztasa, stb.
Eddig egy csehszlovak forrasztopisztolyom volt, amely egyaltalan nem valt be. A forrasztopakat kb. hetente, talan kethetente hasznalnam azt hiszem, valtozatos temakra, igy jo lenne, hogyha pici dolgokat is gond nelkul tudnek vele forrasztani. Ha bevalt valakinek egy tipus, nyugodtan adja meg a termek gyartojat, pontos nevet, tipusat; privatban meg az uzlet elerhetosege is jol jonne, foleg Budapest teruleten.
Koszonettel,
Pelibali

Hozzászólások

Hát el kell döntsd, hogy mennyit akarsz rászánni ...

Én anno ugy oldottam meg (költséghatékonyan), hogy megvettem ezt (persze nem a condrad-ban), és gyártottam hozzá házilag tápegységet.

Sima 24V-os toroid trafó, +tetszetős fémdoboz. Egész pofás lett. Nem mellesleg azóta is működik ...

Én is a wellert javaslom, de el lehet kezdeni valami egyszerűbbel is.

Az egyszerű olcsó pákáknál jellemzően nem megoldott a hely hőmérsékletének szabályozása. Kisebb munkákhoz 360-400 fok között szoktam használni. A szabályzó nélkülieknél én ki-be szoktam kapcsolni attól függően, hogy milyennek éreztem a hőmérsékletét - nyílván az ón olvasztásakor mutatkozott ez meg.

Nagyon jók a Weller pákák, de drága hozzájuk minden. Én Fahrenheit forrasztóállomást használok két éve. Jóval olcsóbb a készülét is, illetve a hegyek/betétek.

Ha minőségi cucc kell, akkor mindenképpen wellert vegyél, megéri azt a felárat amit kérnek érte.
A régi fajta "kattogós" weller majdnem örökéletű és viszonylag olcsón hozzá lehet már jutni (itt a hegyek típusával lehet a hőmérsékletet szabályozni).

Ami még jó lehet, az a "Puskás páka", ez magyar gyártmány és a kattogós weller másolata, nekem is van egy ilyen kb 17 éve vettem használtan és még mindig jó, eredeti weller hegyek jók bele.

A "Puskás pákával" egy gond szokott lenni, ha "Puskás hegyet" raksz bele. Első melóhelyemen kezdtünk eredeti Weller cuccokkal. Aztán "költségkímélőbb" megoldásként elkezdték venni a Puskás csodákat. A páka még csak-csak, de a hegy már katasztrófa. Szerintem az eredeti Weller hegy élettartamának a 10%-át sem bírja. Szétég, kokszosodik, nem tisztítható rendesen.
Itthon van egy "kattogós" Weller pákám, érettségire kaptam ajándékba fatertól (6000 Ft volt '87-ben). Az még mindig működik.

--------------------------------------------------------------
"Tegnap reggel addig röhögtünk a főnök viccén, míg ki nem derült, hogy az a napi feladat."

Fú, nekünk is ilyen "kattogós" van otthon, a franc tudja hogy milyen márka, nem mai darab. Remélem sokáig kihúzza még, mert imádom. :)

Szerk: megnéztem, egy weller tcp-s pákáról van szó, és egy puskás trafó hajtja meg. Manuális hőszabályzó nincs rajta.

Ha már itt tartunk, a hegy nem néz ki szépen. Kérdés: a hegyen levő "kosz" (nagyrészt korom, valószínűleg műanyag) eltávolítása mivel ajánlott? Illetve úgy általában véve a hegy karbantartása hogyan lehetséges? Illetve mi az, ami a hegy cseréjét indokolja?

--
Don't be an Ubuntard!

Hegy csere szerintem akkor kell, ha letörik a vége, vagy erősen megkarcolódik és akkor elkezd kráterszerűen égni, ott ahol a felületről hiányzik a kemény védőréteg. Gyakorlatilag egy lyuk ég bele.
Takarítani, meg úgy lehet, hogy felfűtöd és vizes szivacson letörlöd. De ha nagyon szennyezett akkor szalmiáksóval (olyan állagú mint a timsó) is lehet a forró hegyet tisztítani.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Én vagy tízféle pákával forrasztottam az évek során, és nagyon megutáltam a forrasztást.
Aztán egyszer a kezem ügyébe akadt egy Weller, és nem hittem a szememnek. Azúta vettem magamnak is egy "OEM" kivitelű Wellert, gyártottam hozzá trafót, és azóta minden perc forrasztás egy élmény.

Nem, nem fizet nekem a Weller, és nem is árulok pákát. Egyszerűen ég és föld!

Nyilván persze nincs titok, ha valamelyik másik gyártó azonos technológiával készít pákát, az lehet ugyanolyan jó.

Amikor tönkrement az amúgy kb 14 éves pákám, nem volt pénzem uj forrasztóálomásra.
A Weller-rel megegyezőnek mondható minőségü Voltcraft digitálist vettem kb feleáron, sajnos a Conrad.húúú ezt már nem forgalmazza.
A jelenlegi kinálatban van viszont egy érdekes készülék
VELLEMAN LAB-1 Digitális forrasztóállomás 3 az 1-ben 32 990, Ft.
A Weller WHS-40D belépőszintű digitális készüléke 34 990 Ft.

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

Otthonra, havonta pár forrasztásra, illetve időszakos őrületre mikor többet is használom vettem egy Solomon pákát (tme disztribútoroknál van), max 2000Ft.

A hegy is olcsó, nekem még nem sikerült elkoptatni kb egy és fél év alatt egyet. Forrasztóállomást össze kell ütni hozzá.

A következő kell hozzá:

- egy 24V-ot (kb 2A-en) leadó trafó. Régi, kukából mentett nyomtatóból lett is egy ilyenem
- egy kibelezett PC táp (tápcsatlakozó és esetleg kapcsoló marad)
- fúró
- google-ról levadászni egy kapcsolási rajzot (bár nem nagy filozófia az egész), alkatrészek
- türelem az összerakásához
- állvány (nekem már volt a nem szabályozható pákámhoz)

Mik a "pici dolgok"? Nyilvan nem SMD szereleshez de eseti hasznalatra (ha csak ket hetente hasznalod), szeintem egy olcso paka is eleg. En az egyik harombetus nevu barkacsaruhazban vettem, 1800 ft, alapveto feladatokra tokeletes.

En egy ilyet hasznalok nagy megelegedessel, 5+ eve:

http://isurplus.com.au/test-equipment/466-pace-sensatemp-soldering-stat…

Az arat nem tudom. Viszont a "kapcsolgatos" magneses Wellereknel jobban tetszik (persze lehet, hogy dragabb is).

Szerintem a homerseklet allitasa eleg fontos, jo, ha nem kell hegyet cserelni 0402-es SMD es 230-as aljzat forrasztasa kozott, csak atallitani a homersekletet.

/sza2

http://www.china-zhongdi.com/zd-931.htm
Én ezt használom már pár éve gondom nem volt vele stabilan tartja a hőmérsékletéét.
Még ha nagyon muszáj SMD-t is lehet vele forrasztani, bár nem arra van kitalálva.
A kattogós Wellernél sokkal jobb.

szokea

??? tudomasom szerint egyszeruen fut egy tekercset, a fej magnesezheto ezert odatapad es melegszik az is. A fej magnesezhetosege megfelelo hofokon megszunik es nem tapad tovabb, a rugo letolja (ez a kattanas) ekkor a futes leall. Amikor elegge lehult ujra magnesezheto lesz, ratapad a futoszalra es kezdodik minden elorol.

Ez a folyamat megis hogyan karosithatja az erzekeny alkatreszeket?

Az elv valóban az, hogy a pákahegy ötvözeti anyaga úgy van megválasztva, hogy a kívánt hőfok elérésekor elveszíti mágnesezhető tulajdonságát. De nem a pákahegy tapadás vagy nem tapadása a megoldás, hanem egy a páka szárában lévő rudazat mozdul el egy rugó ellenfeszítése miatt és a páka nyelében egy mikrokapcsolót bont vagy zár. Ebből adódik a kattogás. Itt valóban 2-3 A-es áram (24Vx3A=72W) szakad meg. De ez nem hiszem, hogy az áramkör által 1-2 menetes tekercset képező alkatrészekben akkora áramot indukálna, hogy tönkretegyen egy MOS áramkört.
Ráadásul a pákahegy hossza, legalább 2-2,5 cm-re kilóg a fűtószál tekercsből, ami bifiláris tekercselésű, pont a nem kívánatos mágneses indukció kivédése miatt, így ekkora távolságban az áramköröktől, minimális mágneses tér ingadozást okoz.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Nem beszélve arról, hogy ahol a tekercset nem a pákában levő elektronika kapcsolja, ott is csak kapcsolás történik, ergo ott is felléphetne az indukció. És persze a PWM szabályozású pákáknál meg egy négyszögjel... De az ilyen induktív és statikus elektromosság által rákerülő feszültségek miatt vannak földelve a pákák. Jobb helyeken a munkalap vagy munkaasztal is. CMOS szerelés esetében meg az usert se árt.

Ha sok pénzt tudsz áldozni rá akkor, ERSA vagy Weller ( nem a piros széria ).
Ha olcsóért szeretnél egy elfogadható pákát akkor keress rá a Fahranheit re. Lényegesen olcsóbb és ha nem napi használatra kell akkor főleg elég. (kicsi piros nem de a Fahrenheit 28003 jó, illetve az újabbak )
Talán még praktikerben is láttam, viszont neten rendelve olcsóbb lehet.
Üdv
Oneill

Ha hosszútávra tervezel egy megbízható pákát akkor ajánlom figyelmedbe a Solomon SL20N vagy a Solomon SL30N típusokat. Vannnak hozzá bitek, tartalék páka, de akár transzformátort is kaphatsz hozzá.
És ami a legfontosabb, hogy elég jól beállítható mindkét típusnál a hőfok, persze a digitálisnak jobb a pontossága. Nekem egyébként egy SL20-as van, amit 10EHUF körül vásároltam anno.

Dolgoztam jó ideig Wellerrel is, persze az a csúcs, de ez sem marad el tőle sokkal az árát és a tartozékok árát kivéve.
Én már majdnem 10 éve használom, teljesen meg vagyok vele elégedve. Egyszer vettem hozzá pákát, mert meguntam cserélgetni a biteket, de egyébként azóta is működik. Ha emelett döntenél, akkor figyelj arra, hogy nehogy régi (N jelölés nélküli) kelléket vásárolj hozzá, mert azok nem kompatibilisek az új *N szériával!

De ha nem kell ennyire "precíz" - bár ez elég relatív - cucc hanem csak magadnak akarsz mondjuk nem 0603-as SMD méretű dolgokat forrasztani, akkor a Fahrenheit való neked. Persze nem mintha azzal nem lehetne, minden csak rutin kérdése...

(Szerk.1: kimaradt, hogy nem zavarja ha naphosszat használod, bírja)

Hello!

Sok plusz a kattogós Wellernek. Anno érettségire kaptam egy silány Puskás pákát amit a Wellerről koppintottak. Hát kb. minden két hétben csiszolgathattam a hőkapcsoló érintkezőit. A hegyek is nagy sz.r volt egytől eggyig. Aztán nemsokára vettem én is inkább Wellert gyári hegyekkel ahogy illik. A mai napig megy minden gond és baj nélkül 8-10 éve.
Egy ismerős is mesélte hogy ugyanilyen pákával a műhelyében forrasztgatott és véletlenül bekapcsolva maradt neki. Három hét után vette észre a dolgot hogy bekapcsolva maradt és minden gond nélkül ment a páka.
Érdemes egyszer beruházni egy ilyen darabra mert az egy fél életen át biztos hogy melletted lesz jóban-rosszban. Ha a gagyikkal tanulsz meg forrasztani vagy dolgozol utálni fogod az egészet,mert állandóan a pákára fogsz figyelni és nem arra amivel kellene.

Üdv.

Szia!

Nekem otthon egy Fahrenheit sl-30 forrasztóállomásom van. Digitális, van hozzá alkatrész és új ára nagykerben 12000 körül volt. Sajna kifuttatták ezek vannak helyette:

Fahrenheit 28011 ez 12450Ft
Fahrenheit 28012 ez pedig 16980Ft

Ezek netto árak

van mellette egy Aoyue 852-es hőléges SMD állomásom, így a kettővel elég jól boldogulok.

Ha sok pénzed van és precíziós eszköz kell, akkor tényleg Weller.
Ha csak ritkán van szükség rá és nem akarsz húdekomoly dolgokat csinálni, akkor ez is jó:
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZod2JrNVZNVVZaTTJoU…

Mi az előző cégemhez ilyet vettünk, mert általában gyári kábelekkel dolgozunk, de ha épp "tűzoltás" van, s egy XLR-t meg kell pöttyinteni, akkoor tökéletes. Nem mondom, VGA csatlakozót is volt szerencsém vele forrasztani, élménydúsabb egy Wellerrel, de működött, s kábelcseréig a kép tökéletes volt :)

HAKO, JBC, METCAL, PACE, PLATO, ERSA, WELLER, PUREX, Solomon, Fahrenheit

A sorrend kb a minőséget tükrözi: ipari -> műhely -> hobby

ayoue int2702 -et vettem alig hasznaltam, nekem jo. De nincsenek nagy igenyeim. :)

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Weller, ha olcsóbb kell, akkor Fahrenheit.

Nem akartam új témát nyitni, meg látom itt sokan értenek hozzá.

Egy barátom akar a Puskás BTH50-es forrasztópákájába hegyet venni. Milyen hegyek valók bele? Tudnátok ajánlani valamit?

++ kattogos weller. Ugy 20 eve megvan (kozepiskolas koromban kaptam, raadasul hasznaltan), egy idoben reggel bekapcsoltam este pedig ki es meg mukodik :) 6 eve mar csak havonta 1-2 alkalommal hasznalom.

Köszönöm szepen a hozzaszolasokat es tippeket; jelenleg az ajanlott tipusok legtobbjet mar megneztem, csak hat eleg nehez donteni, raadasul nem mind kaphato, stb.
Pelibali

Értem. Van akinek megfelel, van akinek nem igazán jött be.
Jelenleg van egy ELTO-Evas pillanatpákám, közel 30 éves, van hozzá 3 db (20W, 60W, 100W) tartós hegy, a képen látható ónszippantó hegy pont nincsen, de nem is igen szükséges. Ez inkább csak villanyszerelés jellegű munkához való. Néha viszont kellene kicsit finomabb dolgokhoz is egy páka.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Miért is?
Talán nem tartja a beállított hőmérsékletet és szétégeti az alkatrészeket? Vagy indokolatlanul elektrosztatikus kisüléseket produkál? Vagy mi a baj vele, amiért ezt javaslod? Komolyan szeretném tudni. Ugye nem csak annyi a baj vele, hogy nem kerül 30 eFt-ba? Egy felpuffadt kirepedt elkót csak ki lehet vele cserélni.
Nekem azért tetszett meg, mert mint az általam adott linken is látható elég sokféle hegy is kapható hozzá viszonylag jó áron. A csúcs átmérők: 0.5, 1.5, 2 és 3 mm-esek. A csúcs hüvely és a fűtőbetét is elég olcsó hozzá. Biztosan nem veszi fel a versenyt a FAHRENHEIT 28012 32 ezer Ft-os változatával, ami érzékeli ha nem mozgatod a pákát és visszahűti a hegyet 200 C fokra, de nálam nem is folyamatos üzemmódban dolgozna.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Miért? Kényelmetlen a fogása, vagy nem melegszik elég gyorsan? Esetleg nem bírja a hőelvezetés miatt tartani a hőfokot? Túl hosszú vagy rövid? Vagy valami más miatt kellemetlen?
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Igénytelen műanyagból készült, a gumi (amit fogok az ujjammal) állandóan elcsúszik, és valahogy mintha nem jól lenne elosztva a tömege, szerintem orrnehéz. Hamar elfárad a kezem.

Egy Weller ehhez képest olyan, mint egy japán teaszertartás egy {filteres tea}iváshoz képest :-)

Fuszenecker Róbert

Köszönöm szépen. Tökéletesen és szemléletesen kifejtetted és megindokoltad az álláspontodat.
Láttam az oldaladat, azt is hogy rádió amatőrködsz is. Ezért is érdekelt a véleményed részletesebben. Minden bizonnyal sokkal többet használod a pákát, mint amennyire én tervezem. A kényelmi szempontok nálam, akik néha-néha forrasztok valamit kevésbé mérvadóak. Még gondolkodom. Szeretnék 10 ezer Ft alatt maradni. Ez az összes méretű heggyel és tartalék fűtőbetéttel és hüvellyel is belefér.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Közben itt Nyíregyházán is láttam a Praktikerben három féle FHARENHEIT forrasztóállomást. Az egyik ez a FAHRENHEIT 28020 volt. Tényleg orr-nehéz. Kicsit a sima, nem szabályozható 230V-os pákákra emlékeztet.
A másik kettő a FAHRENHEIT 28003 (14990 Ft) és a FAHRENHEIT 28011 (17990 Ft) viszont egészen tetszetősek. Az utóbbi digitális kijelzővel, mutatja a beállított és a pákahegy aktuális hőmérsékletét is.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Ha ez az, akkor jó árban van, mert 19-20 ezer alatt még webshopokban sem kapni.
Jó vételnek tűnik kinézete alapján, viszont jó volna tapasztalat. Lévén, hogy az 5000Ft-s kis tesója nem a legokésabb sem minőségben, sem súlyban, ergónómiában.
Kérdés, hogy az a + ~10.000 Ft elég-e a gyártónak arra, hogy minőségit adjon.

MOD: a FAHRENHEIT 28020 -nál még lefelejtettem egy korábbi hsz-ben, hogy merev vezeték megy az állomástól a pákáig. Így tényleg nem olyan kényelmes a vele való forrasztás. Mondom ezt úgy, hogy vmelyik nap volt szerencsém ismét kattogós wellert használni a szokásos ultra hajlékony vezetékével:)

A 28020-as állomásban nincs trafó. Triakkal fázishasítással szabályozza közvetlenül a 230V-ot. Ezért bumfordi maga a páka és ezért vastag a vezeték is, mert életvédelmi szempontból, kell az erős szigetelés. Most, hogy kézbevehettem, megnéztem a páka nyelén a feliratot és 230V/60W van ráírva. Míg a másikon 24V/48W.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Persze, ez a fele világos volt nekem is, hogy miért kell olyan vastag vezeték:)
Minőség, élettartam tekintetében viszont jó volna többet tudni a másikról.
Most, hogy több helyen is feljött a páka kérdése, én is filózni kezdtem rajta. Kattogós weller ws. általad is bemutatott 18 rugós állomás (vagy hasonló Solomon) között gondolkozom.

Kérdezd meg a "kattogós" Weller árát, én 2003 körül bruttó 20k körül vettem csak magát az eszközt (TCP-24V), trafót én építettem hozzá, bár jó eséllyel egy kiszuperált PC táp is átépíthető.

de ezt is megnézheted:
http://forum.rcmodell.hu/index.php?topic=74965.0

Ezt érdemes lehet megtekinteni. Itt egy fórum is róla. Olvasd, gondold végig.

c

Érdekes gondolat. Hozzájuthatok a kompletten 12000 Ft-ba kerülő forrasztóállomáshoz olcsóbban, ha csak magát a pákát veszem meg kevesebb mint 2000 Ft-ért, és magam építem meg a forrasztóállomás többi részét. Mennyit lehet így megtakarítani a 12000 Ft-hoz lépest? Talán 4000-5000 Ft-ot? És az eredmény ha tudsz egy szép dobozt csinálni, akkor kb. ilyen Míg így néz ki a gyári készülék.
Amúgy elgondolkodom a gyári megvásárlásán. Igaz duplája annak mit fentebb írtam. Még a hegy kínálatnak kell utána néznem, mert eddig nem találtam olyan széles választékot, mint a FAHRENHEIT 28020-nél láttam.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Azért annyira nem elérhetetlen: DUAL forrasztó és hőlégfúvó állomás 44000 Ft bruttó. Ha nagyon kell.
Vagy csak hőlégfúvó állomás 21000Ft-ért.
Egy forrasztásért persze nem éri meg.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Csak tippelek, hogy egy mini nagy teljesítményű hajszárító. :-{)E
Vannak kézi hőlégfúvók, amik tényleg hajszárító formájúak és kb. 2000 Celsius fokos levegőt képesek kifújni. Pl. régi festéket szoktak vele leégetni újrafestés előtt. Gondolom ennek egy kisseb változata lehet benn, hiszen ide elég maximum 500 C is.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba és kész!

Mint látom a Velleman, a Solomon és a Fahrenheit pákák is igazából egy bizonyos zhongdi gyártmányai... tehát akkor ennyivel le lehet tudni a márkavitát. (szokea bejegyzése segített)

Egyébként ebay.de alatt keresve a "digital lötstation" szavakra akár fele annyiért is megtalálható némelyik mint a fentebbi kommentekben megadott linkekben.

Egyébként van egy régi Wellerem, de sajnos már nem lehet hozzá semmit kapni. (cint még adnak:P) Sajnos csak 25W-os (asszem, most nincs kéznél) így nagyobb munkákhoz nehézkes. Meg talán az ólommentes cinek is betesznek, mert magasabb az olvadáspontjuk.. :(

Gondolkozom, hogy vegyek-e egyet, a Wellert úgyse hoztam magammal, itt olcsóbb is, kéne is valami... (kb 100 euro gyk 27khuf egy zd-982.. megéri?)

(énekeljük a Quimbyvel... the wooorld is maaaade in Chiiiinaa)

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c) آكوش