Túlfeszültségvédelem

Fórumok

Mostanaban eleg surun csapkodnak errefele a villamok. Vannak ugyan tulfeszultsegvedos elosztoim, de nem tudom ezek mennyire hatasosak magukban, illetve sok dolog van meg a hazban amit feltek.

Ellenben nem tudok tul nagy osszeget szanni a dologra. Egy forumban azt olvastam, hogy valami C-s tulfeszvedot lehetne szerelni a villanyoraba mint viszonylag olcso megoldas. Mint laikus kerdezem, hogy ez igy hatasos lenne-e es vajon mennyibe kerulne megkozelitoleg?

Hozzászólások

Párezer forintért vehetsz APC/Belkin túlfeszvédős elosztót. Ezekre biztosítás is van.
Némi felárért olyan is van, ami az antennából és telefonról jövő jelet is szűri.

A két legbiztosabb megoldás: nagy viharban lehúzod a hálózatról ami drága, és vagy biztosítást kötsz.
(Lakásbiztosításnál párszáz HUF felár a villámkár biztosítása)

Nem kell bezárni az ablakot. A frissítés az utolsó oldalt "tölti" be újra. Ami a hozzászólás küldése után azt eredményezi, hogy újra elküldi a hozzászólást. Tehát a hozzászólás elküldése után ne frissítsd az oldalt!

-----
"Fontosabb egy jó szomszéd, mint egy távoli rokon." (Árvízkárosult, 2010)

Ezt már az előbb sem értettem: "...utana irja, h a kapcsolat alaphelyzetbe allt..."
Most meg ezt nem értem: "... csak a hibauzenetet latom."

Milyen alaphelyzet? Milyen hibaüzenet? Nálam nincsenek ilyen tünetek a hozzászólás elküldése után. Valami beállítási gond lehet nálad.
Áthidaló megoldás a hiba megtalálásáig: Ne frissíts, hanem írd be a címsorba hogy hup.hu (esetleg /tracker vagy /node, amit kedvelsz) és egy Entert üss.

-----
"Fontosabb egy jó szomszéd, mint egy távoli rokon." (Árvízkárosult, 2010)

Itt http protokolrol, vagy esetleg a tcp-rol van szo, semmi koze a drupalhoz, stb stb... Egyszer csak magszakadt a kapcsolat es a bongeszo feladta a probalkozast, mondvan hogy kezd elolrol. Pl mobilkapcsolatnal tudom elkepzelni, neha megszakadt, es tovabb tart a telefonnak ujra fellepni mint a bongeszo / tcp timeoutja...

-------------------------------
"A gorog katolikus noknek 8 dioptria alatt nem kotelezo a bajusz!" avagy "Nozni csak muholddal lehet..." | http://lazly.hu

Ugye avval tisztaban vagy, hogy ezek a tulfeszvedos elosztok onmagunkba losz*rt nem ernek?

Ahhoz, hogy hatasosak legyenek, elotte kell legalabb egy B+C-s tulfeszlevezeto...

De szerintem telefonalj vegig par villamvedelemmel foglalkozo ceget, es rogton tisztaban leszel a nagysagrendekkel. Ha dobsz egy privatot, tudok ajanlani.

Meg ugye az ELMU is szeretne, hogy a tulfeszlevezetod, az o villanyorajat is vedje, es szereti megkovetelni, hogy a meretlen halozatba epitsd bele a tulfeszlevezetot. ami nem is lenne gond, ha nem lenne olyan macera (es plusz penz) elintezni.

Egyebkent hajlamos beperelni, hogyha nalad semmi nem szallt el, neki viszont elszallt a villanyoraja....

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Az, hogy egy sima túlfeszvédős elosztón túl érdemes-e bármibe beruházni, nagyon nagy mértékben függ attól, hogy hol laksz, ott a környéken milyen tárgyak vannak, amibe a villám reálisan belecsaphat, azoktól a tárgyaktól milyen távolságban vannak függőleges, 1-2m-nél hosszabb fém tárgyak a lakásodban, vagy a lakásodba vezető vezetékkel felszerelve.

Ha a házad 20-30m-es körzetében reálisan lehet villámcsapás (mert van olyan tárgy, fa, oszlop, villámhárító, akármi, ami odavonzza), akkor a "C" mindenképpen ajánlott a lakáselosztóba, ha van a házadon villámhárító, akkor ezen felül _minden_ függőleges fém tárgynál el kell kezdeni gondolkodnod azon, hogy ha a fém tárgy random 2m-es szakaszán egyszercsak "odanő" 1-2000V, akkor mi történik... Csövek, vezetékek, antennák.

Ha a vezetékbe, amin jön az áram, tud reálisan belecsapni a villám (ez azért leginkább csak alacsony házak/ritkás beépítés mellett reális), akkor a "C" is kevés lesz, pluszban egy jobb minőségű "B" is fog kelleni a villanyórához. Itt már 100kFt-s beruházási nagyságrendnél tartunk.

Ugye a tulfeszultseg levezeto vedelmi mod, lepcsos felepitesu. Tehat van az aramszolgaltato szikrakoze, es utana a B, majd a C es a tovabbi vedelmek.
Persze lehet kombinaltat is kapni (B+C).

Viszont annak semmi ertelme, hogy forditott sorrendben vedekezz (tehat eloszor csak D-s vagy C-s tulfeszlevezetod legyen).

Egyebkent nem muszaj a villamos vezetekbe belecsapnia a villamnak hogy tulfeszultseged legyen. Ha valahova becsap a villam, akkor 2 utcaval arrebb is lazan tonkremehetnek a Tv-k, mivel a foldpotencialt hirtelen megdobja.

Tulfeszultsegvedelemnel egy tipikus okolszabaly, hogy a villamaram fele megy el a villamhariton, a masik fele, pedig minden egyeb vezeteken. (viz, gaz, futes, villamos vezetek, tv-kabel, etc).

Innen azert belathato, hogyha a szomszedba csap bele a villam, akkor semmi se fogja megakadalyozni a villamot abban, hogy atnezzen hozzad is.
Ha mas nem, akkor a vizhalozaton, ami ugye EPH-ban ossze van kotve a villamos halozattal.

Igazabol szerintem a legrosszabb az, hogyha valaki korultekintes nelkul mindenfeleket vasarolgat, es utana nyugodtan hatradol, hogy az o berendezesei rendben vannak. Ahelyett, hogy esos idoben kihuzna a TV-t, szgepet...

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Szia, a túlfesz védelem 4 fokozatból áll. A, B, C, D. Az A-val nem kell foglalkozni, mert az elvileg(!) az áramszolgáltató alállomásainál be van szerelve. A "B" és "C" fokozatot a villanyóra és a főmegszakító után, azaz a beltéri biztosíték tábla elé, jellemzően a villanyóra melletti kis dobozba szokták beépíteni. A beszerelése így nem jár plomba bontással. Szokás még a méretlen vezetékre (villanyóra és oszlop közé) rátenni, de ez az áramszolgáltató felé sok bürokratikus mozdulatsort igényel, ki kell fizetni az újra plombálást, stb., ami drágább mint maga a ketyere, és csak azt érjük el, hogy a villanyórát megvédjük a túlfeszültségtől.... Lehet kapni B+C kombót. Nem olyan rég építettem be egyet, kiskernél 22'000 Ft-ba került. A "D" fokozat pedig a túlfeszvédős konnektor, elosztó, szünetmentes tápegység túlfesz védelme, stb. Mindegyik úgy működik, hogy egy meghatározott feszültségszint fölött rövidre zár és elemészti a löketet. A B fokozat 1200V, 25kA, a C fokozat 900V, 12kA, a D fokozat kb. 400V-os feszültségnél lép működésbe. Ha kihagyjuk a B+C fokozatot, akkor egy erősebb löketnél a D fokozatok eldurrannak. Fontos, hogy ki legyen építve a rendes földelés. A villámhárító egy jó kérdés. Én azt a véleményt osztom, hogy ahova nem muszáj, oda ne tegyünk villámhárítót. Pl. a födém éghető anyagait kell megvizsgálni. Igazából a villámhárító pont az ellenkezőjét csinálja, mint amit a neve sugall; odavonzza a villámot magához. A villámhárítót pedig a szabályozások szerint össze kell kötni az épület érintésvédelmi földvezetékével... Nekem több problémám volt a telefonvezetéken és kábeltévé koax kábelén bejövő túlfeszültségektől. Ha ez utóbbira valaki tud jó megoldást, azt szívesen elfogadom!

Én a szűrő elé tenném első körben, mert akkor a modemet is védi. Aztán ha esetleg nem tud betárcsázni a modem, akkor nyilván csak a telefon elé. (Mondom ezt úgy, hogy még sose volt ADSL-em.)

Az ADSL szűrő elvileg csak annyit csinál, hogy a telefonkábelen érkező jel alsó 4Khz-ét a telefonod felé küldi, a fölötte lévőt (1-2 Mhz-ig) pedig az ADSL modem felé. (A kérdés csak az, hogy az adott túlfeszültségvédő mennyit csillapít az ADSL-es frekvenciatartományon.)

Ki írta, hogy ugyanaz? De akkor csak neked: a szűrő alatt a splittert értettem. Hallottam már egy-két esetről, ahol az ilyen túlfeszültségvédő csatlakoztatása után az ADSL modem nem működött stabilan. (Mondjuk az noname volt.)

Ezért írtam azt: ha a splitter elé kötöd és működik a modem stabilan, akkor maradhat, egyébként meg a telefonkészülék elé kell dugni (hogy azért mégis legyen valami haszna).

Azért furcsa, hogy ennyire jól tájékozott vagy a tulfeszvédelembe, és nem hallottál még a koaxos tulfeszvédőről.
Sima D osztályu levezető a 2 végén F csatival, földelő vezetékkel. Nálunk olyan 5-8e HUF az ára.

pch

u.i: a Többi pontos korrekt leírás! Gratula!
Még 1 kis kiegészítés:
Elvileg francia tufeszvédőtől tartózkodjatok. Van egy kis filozófiai kérdés az országok között, hogy:
A.: az áram generálja a feszültséget
B.: a feszültség generála az áramot.
Ebből kifolyólag a magyar aztmondja hogy a tuláram védelme a kismegszakító a tulfesz védelme a tulfeszvédő.
A francia fordítva gondolja.
De ez csak 1 kis morzsa :)

D fokozatu szűrő is csak ott hatásos ahol a földelés 1,5mm2-nél nagyobb vezetéken van elvíve, ugyanis a tulfeszt a földelő vezetéken vezeti vissza, így ha régi a ház, vagy több csomóponton keresztül van a védendő ezköz semmit se fog védeni.

--
http://www.buster.hu
--

Egy kis infó:
A főkisülés, azaz a villám, nagyon impozáns energiaadatokkal rendelkezik. Feszültsége több százmillió Volt lehet (konnektor: 220 Volt), a benne lezúduló áramerősség 10000-100000 Amper nagyságrendű (az otthoni biztosítók általában 5-20 Ampernél oldanak le), hőmérséklete 20000-30000 Celsius fok, ami a nap feszíni hőmérsékletének ötszöröse. Mindez egy kb. 2 cm átmérőjű “csatornában” történik.

Igen, így ez ellen átlagos háztartásokban nem is védekeznek. Amire fel tudnak készülni az a másodlagos villámhatás. Ha közeli fába /akárhova/ becsap a villám, akkor a keletkezett elektromágneses erőtér feszültséget indukál a falban húzódó több méter vezetékben. Kb. mint egy antenna felveszi a nagy erejű impulzust. Na ez ellen próbálnak védekezni, hisz erre jóval több esély van mint, hogy 1:1-ben a vezetékedbe csapna a villám.

konnektor névleges feszültsége: 230 V már 1 évtizede :) ... csak a pontosság kedvéért. Ugyanakkor 210 ... 240 V közötti valós feszültség előfordulhat - főként vidéki falvakban. Ez is tapasztalat.

A villámmal az a baj, hogy borzasztóan gyorsan rázúdul a berendezésre. Azaz gyakran a védelmi berendezés lomhább, mint a védett berendezés tönkremenetele.

Rádiós berkekben szoktuk mondani: a közvetlen villámcsapás ellen NINCS védelem. Hiába a koaxkábelben a villámvédelmi patron.

Azonban az is igaz, hogy a közvetlen villámcsapás igen ritka. Sokkal gyakoribb a szekunder hatás (indukció vagy légköri kapacitív hatás), amelyre a villámvédelmi berendezések JÓK. És erre is vannak kitalálva.

Sajnos láttam már elszenesedett kábelvéget és elszenesedett nyomtatott áramkör részletet hegytetőn levő átjátszóinknál. Így a leg biztosabb védelem légkábeles vagy tetőantennás rendszerek esetén még mindig a vihar előtti dugó kihúzása.

Bővebben a témáról: http://wiki.ham.hu/index.php/Antennák_villámvédelme

C-s túlfeszvédő mellett az értékesebb dolgaidhoz használhatsz szünetmentes tápot is. Olyat, aminek az invertere folyamatosan megy, nemcsak áramkimaradásnál.

Sopronbam " szoktunk " rá a szünetmentesekre. A közeli transzformátor állomás tetején volt egy célkereszt " minden villámot ide " felirattal. Vihar idején villám le a környékre 1 fázis ki 2 fázis meg fel és a 100W os körte rögtön 140W os lett :))
A minden készülékcsoporthoz érsd egy szoba egy tv-hifi-számitógép=szünetmentes az a hátránya csak , hogy a villanyszámla egy kicsikét megnő. Jelenleg 47eFt áramot fizetünk havonta és valószinüsithető, hogy a 24 órás szünetmentesek is ludasak e dologban.
Régebben láttam boltban olcsó 5-10 perceseket, arra jók hogy megvédjenek és kevesebb áramot nyeljenek be mint a jelenlegi smart 1250 és 600 asok.

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090
http://elütöttek.hu/

Ezek a 230 V-ra tervezett fogyasztásmérők -- általában -- kis fogyasztások esetén nagyon nagy mérési hibával mérnek. Tisztességes gyártó ezt le is írja a kezelési utasításban. Általában 2-10 W-os terhelés szokott lenni ez a határ. Alatta gyakorlatilag a mért értéket nem szabad elhinni.

-----
"Fontosabb egy jó szomszéd, mint egy távoli rokon." (Árvízkárosult, 2010)

Hát én pont fordítva képzelném el a szelepet: ha kap áramot, akkor nyit, ha nem kap, akkor zár. (Vagy akkor áramszünet esetén jön az elárasztás?)

Talán a vasúti kocsik fékje működik hasonlóan: megszűnik a légnyomás (elszakad a cső, vagy csak leállítják a vágányon): behúz a fék.

Úgy van ahogy írod. Ha nem kap áramot, akkor zárva van a szelep, tehát nem folyik bele víz. Ezért nem lehet áramszünet esetén mosni. :-)
(Persze Murphy véleményét se hagyjuk ki: Ami elromolhat, az el is romlik.)

-----
"Fontosabb egy jó szomszéd, mint egy távoli rokon." (Árvízkárosult, 2010)

Mostanaban eleg surun csapkodnak errefele a villamok. Vannak ugyan tulfeszultsegvedos elosztoim
Villámvédelem /= túlfeszültségvédelem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Fejlődőképes hiperláma, és okleveles érdekfeszítő

A sanyarú sors anno rávitt egyszer, hogy betérjek a "hülye azért nem vagyok", piros színű műszaki-multi egy áruházába, ahol kérdésemre az illetékes azt válaszolta, hogy az a szöveg angolul van rajta, ez pedig Magyarország. Mondom én tudok angolul. Erre, hogy ő nem... Szóval remek kérdés. :) A korrektség kedvéért hozzátartozik, hogy akkor és ott nem APC termékről volt szó.

nekem egyszer apc túlfeszültségvédőn keresztül hazavágta az abit nf7-s2 alaplapomat, szóval kicsit az a gyanúm, hogy ez csak a felhasználó megnyugtatását célozza; bár most is használok néhány ilyen elosztót, de amivel a gond volt, azt elajándékoztam...

egyébként a túlfeszültség védelemnek több szintje van, tehát a társasházban vagy a házban ahol laksz kellene, hogy legyen valami komolyabb cucc is ami a nagyobb lökésektől véd, szerintem ezek csak a kisebb áramingadozásoktól védenek

--
Dropbox:
https://www.getdropbox.com/referrals/NTI3NzY1ODQ5

én örültem volna, ha a táp megy szét az alaplap helyett, azt ki tudtam volna cserélni akkor... érdekes, hogy a merevlemezek, meg a ram meg a videókártya minden baj nélkül megúszták... természetesen az alaplap nem volt garanciális

--
Dropbox:
https://www.getdropbox.com/referrals/NTI3NzY1ODQ5

Bekerult a villanyora utan a tulfeszultsegvedo (Schneider DomL102F230, Imax 10kA), illetve melle egy erintesvedelmi rele (Merlin Gerin DCKB2, 1125, 40A-30mA) is. Most mar csak a kerdes, h eleg lesz-e a 16A-es cucc (kapcsolgattam funyirot, gyalut/holegfuvot egyszerre, eddig nem vagta le semmi, csak az izzok fenye halvanyult el kicsit).