Sziasztok,
Utca túloldalán van internet. Ahol én szeretnék albérletet kivenni, a T-COM (és senki más) nem tud semmilyen használható(DSL, kábel, mobilinternet, még bérelt vonalat sem) internetmegoldást nyújtani.
Két kérdésem van:
1. WiFi átjátszással szeretnék egy közeli házból internethez jutni. Annyit tudok, hogy mindkét oldalra kell antenna, de nem sokkal többet. Mit ajánlotok, mire kell odafigyelni, milyen buktatói lehetnek a dolognak? Nagyon fontos, hogy működjön, mert többnyire otthonról dolgozok, és a munkámhoz mindenképpen kell a net. Elméletileg menni fog a dolog, de mire ügyeljek, hogy gyakorlatban is menjen? A két ház rálát egymásra, nincs köztük semmi, durva mérések szerint 120 méternél nem nagyobb a távolság, de 150-be bőven belefér. 8 Mbit/sec lesz a megosztott sebesség. Esetleg konkrét eszközöket tudtok ajánlani?
2. Tudtok-e bármilyen alternatív internetmegoldást? Az elterjedtebb szélessávú megoldások sajnos nem elérhetők, kapacitáshiány van. A kétirányú műholdas, 1 Mbites (ha jól emlékszem) internet hetvenvalahányezer + áfa, egy év hűségnyilatkozattal, ami nekem picit drága. A cég neve nem jut eszembe, valamelyik hup fórumon találtam, ha kell, megkeresem. Ha tudtok olcsóbbat, vagy valamilyen egyéb használható szélessávot kb. 40.000 Ft-ig, az érdekelne.
3G sincs, edge van, szomszédok szerint 2-250 kbit/sec, de a háznál én átlag 0,15/0,08 Mbiteket mértem jobb esetben a ház körül a falakon kívül (bent még nem mértem). Ez asszem az egyirányú műholdas kapcsolathoz is kevés.
A falu egyébként Nézsa, Váctól 20 km-re van. Kb. 1-2 napom van a döntésre, hogy itt veszek ki albérletet, vagy valamelyik nagyobb városban, és ez utóbbit el szeretném kerülni.
- 6928 megtekintés
Hozzászólások
az nhh tantusz szolgáltatását nézted? http://tantusz.nhh.hu/
az alapján van két vezetéknélküli szolgáltató is nézsán:
KONTECH Műszaki Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
RubiCom Távközlési ZRt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát nemtom a tantusz mennyire pontos, de szinte minden helyiséghez kidobja ezt a két céget.
Rubicom-ot néztem csak, de ott pl. saját honlapjuk nem említi ezt a helyiséget.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm, holnap felhívom őket, hátha tényleg tudnak valamit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én egy wireless-internetszolgáltatónál dolgozom, úgyhogy szerintem tudok neked segíteni. mindenképpen megoldható, kis beruházás és stabilabb lesz mint a vezeték:D
a legfontosabb kérdések: hogy milyen szabványon szeretnéd vinni, tiszta rálátás, áramforrás biztosítása az eszközöknek, stabil elhelyezés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hali, érdekelnének a részletek, egyeztessünk e-mailben: zegnezsa vagyok a gmail.com címen. És kb. egy, max kettő napom van kideríteni, hogy jó lesz-e nekem itt a net vagy sem, különben máshová költözök. Tehát sürgős a dolog. Egyelőre a wifi is kétesélyes, aki megosztja a netet, holnapig dönt, hogy belemegy-e, vagy sem. Persze ha összejön a wifi, akkor már ráérősebben tudok nézelődni, mert akkor maradok.
A sürgősség miatt ide írom az első kérdéseket, megspórolva egy levélváltást (nincs állandó net elérésem még). Ja és félanalfabéta vagyok hálózati témákban, elnézést a szakértőktől:
- A legsürgősebb azt kideríteni, hogy tudtok e a címemre szolgáltatni. Mire kell rálátni? Itt elég nagy dombok vannak.
- Milyen szabványok közül lehet választani, és mit ajánlasz? (Tudom, utánajárhatnék, még meg is fogom próbálni, de igen zűrösek most a napjaim és kevés net fér bele.)
- Áramforrás van, stabli elhelyezést biztosan megoldjuk.
- Hűségnyilatkozat nélkül megy a dolog? Ha nem, továbbköltözés esetén vihetem magammal?
- Ha küldesz egy telefonszámot meg valami weboldalt több infóval a fenti email címre, talán gyorsabban tudunk egyeztetni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hali, vác utánra szinte biztos hogy nem tudunk internetet adni, legközelebbi adópontunk dunakeszin van, nagyon magas pont kéne, hogy legyen tiszta rálátás. én amit tudok javasolni az hogy 2.4ghz-ben két aktív eszközt egymás felé fordítasz egy irányított antennával, itt ha jó a rálátás akár 2 km-messzire is el tudod vinni az internetet. antennát, kész kábelt, bridget, használtat, tudok eladót olcsón, írj privátba ha érdekel,(ez egy bevált technológia)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
WiFi átjátszással szeretnék egy közeli házból internethez jutni. Annyit tudok, hogy mindkét oldalra kell antenna, de nem sokkal többet.
Kell ket AP (access point), bridge modba konfiguralva (point-to-point modnak is hivjak), igy gyakorlatilag egy Ethernet-hosszabbitod lesz.
A két ház rálát egymásra, nincs köztük semmi, durva mérések szerint 120 méternél nem nagyobb a távolság, de 150-be bőven belefér. 8 Mbit/sec lesz a megosztott sebesség. Esetleg konkrét eszközöket tudtok ajánlani?
Idealis korulmenyek, megveszed a legkisebb kulteri iranyitott antennat, es meg is vagy. Pont most csinaltam egy ilyet a falunkban valakinek, pont 150 meteres tavon, ket 12 dBi-s Yagi antennaval 35-40 dBm-s jelet fogok, ami kenyelmes 54 Mbps-t jelent.
Elméletileg menni fog a dolog, de mire ügyeljek, hogy gyakorlatban is menjen?
Hirtelen csak annyi jut eszembe, hogy olyan csatornat probalj meg hasznalni, amin nincs zavaras. Erdemes lehet meg villamvedoket hasznalni a meglepetesek elkerulese erdekeben, de az eleg draga mulatsag. Ajanlott az AP-ket minel kozelebb tenni az antennahoz, hogy a koax kabelen minel kevesebb veszteseg legyen (bar ilyen eros jelnel szinte mindegy).
Ja, jut eszembe: a Fresnel zona sugara 2.2 meter, a ket antennat osszekoto egyenes korul ekkora tavolsagban lehetoseg szerint semmi nem lehet, de 1.3 meterre aztan tenyleg semmi nem lehet (a Fresnel zona 60%-a).
Esetleg konkrét eszközöket tudtok ajánlani?
Yagi antennakat itt talalsz.
AP-nek az Edimax EW-7206APg-t ajanlanam, internetszolgaltatast is nyomtunk rajta keresztul egy idoben, semmi baj nem volt vele. Ugy tunik, a Tonze AW-6200R ennek egy masolata, azt itt talalod meg.
Ha nem szoktal forrasztani, akkor van lehetoseg kesz kabeleket venni.
(a kabel AP feloli vegere RP-SMA dugo kell, az antenna feloli vegere N dugo)
Tudtok-e bármilyen alternatív internetmegoldást? Az elterjedtebb szélessávú megoldások sajnos nem elérhetők, kapacitáshiány van.
Ha van lehetoseg valakitol wireless-en internetet kapni, en biztos azt valasztanam (valoszinuleg olcsobb es nincs huseg).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm, ez nagyon hasznos volt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Üdv!
Wifihez tudok eszközöket olcsón, illetve segítek is ha kell! Keress meg mailban vagy pü-ben.
(creed23 és a gmail.com :) )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vezetek kivitelezheto? Mar csak ha a megbizhatosag is szamit...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Számítana, persze, de aszfaltos út és két másik telek van a házak között, sajnos nem megy.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Átjátszásra én a Wistron RDAA-81 Access Point-ot tudom ajánlani. Irányított antennával, tokéletes rálátással kb 1,3 tized km sikerult athidalni 13Mb sebességgel.
Debian Lenny
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha már ennyire ajánlgattok, én az ovislink Airlive 5460AP(v2) tudom ajánlani. mi ezen szolgáltatunk, több éves tapasztalat ez vált be a legjobban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 a Winstronra(5 GHz-en is ad) és az Airlivera is :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a wistronok egy éven belül instabillá válnak, (van itthon legalább 10 ami teljesen használhatatlan) arról nem is beszélve hogy 2.4en nagyon gyenge a vételi érzékenysége! Ahol más soho eszköz -46-tal csatlakozik mikrotik szerint, ott az rdaa -80-as! Van egy WAP354-nek nevezett eszköz ami ugyan realtek chipes, ezért szemben az atherossal valamivel gyengébb az átlagos rádióknál az érzékenysége, mégsem volt még velük komolyabb probléma (max ethernetje pukkant ki, de van rajta 5db ugyhogy lehet válogatni! :) )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Személyesen nálam csak 2 winstron volt bridgeben(400m, 5ghz-en), valóban voltak olyan firmwareek amelyeknél kicsit(na jó nagyon) instabil volt, de szerencsére kinőtte. Ismerősöm az elődjét (valami szappantartó szerű volt) használta egy vidéki város gerinc hálózatára, az ezerszer stabilabb volt.
Az Ovislink is elég megbízható, több városi szolgálató használja(nem gerincre).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg némileg nagyobb befektetés és 2 db mikrotik wds-be nstreme -el? Drágább kártyákkal akár nagyobb távolság is áthidalható.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt mire válaszoltad?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha valaki némileg ért hozzá, az szereljen beltéri AP-t a padlásra és kábelezzen nagyfrekis koaxot az antennához. De, ha egyszerű megoldás kell - mint jelen esetben - akkor én kiraknék két NanoStation-t a két házra, AP-Client-be konfigolva és kész.
- Beépített antenna, nem kell kábelezni
- Kültéri cucc, nem kell védett helyet keresni
- Gyári POE, csak egy UTP-t kell neki felhúzni a tetőre
- A konfigja ugyan kicsit expert, de ha valaki csak ahhoz nyúl, amihez tudja, hogy kell, akkor kettőt könnyen össze lehet lőni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Arról nem is beszélve, hogy beépített védelem van benne az elektrosztatikus feltöltődések ellen.
Szerintem a konfigja egyáltalán nem bonyolultabb egy soho routernél.
A rádiója is nagyon érzékeny, kimenőteljesítménye is van tisztességesen, az antennapolárt szoftverből állítod és ugye nincs kábelveszteség... :)
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mikrotiknek van olyan doboza, amiben rendesebb antenna és wireless kliens is van egyszerre. Én azzal csinálnám.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sziasztok,
Visszajelzésképpen:
Nem utolsó szempont volt, hogy aki megosztja a netet, annál minél kevesebb kényelmetlenség legyen (ne kelljen kábelezés miatt lyukakat fúrni, stb). A megosztó oldalon egy Linksys WRT54GL, nálam meg egy TP-LINK WR543G lett ablakpárkányra helyezve belső térben. A boltban ajánlották, hogy tegyem ki csak ezt a két wifi routert és kész, mert ők oldottak már meg 200 métert ugyanezekkel az eszközökkel. Aztán ha mégis kell, később tovább lehet fejleszteni külső antennákkal.
Eddigi tapasztalatok:
- A legkisebb jelerősség eddig 17 db volt, de általában 23-26 db között szokott lenni, és 33 is volt már. Amikor egy szobában összelőttem a két routert, 95 db körüli értékekre emlékszem. Az átlag 25 db szerintetek elegendő? Távmunkához kell, tehát fontos a stabilitás.
- A Linksys néha elfelejtette a wireless security beállításokat, és a WEP kulcsos azonosításról átváltott Open-re. Kb. 2-3 alkalommal fordult elő, nem tudom miért. Utóbbi 2-3 napban stabilnak tűnik (nem piszkáljuk, de elvileg akkor sem kellett volna neki elfelejteni). Kétszer lecsatlakozott a t-home hálózatáról, szintén nem tudom miért, de aztán magára talált. Persze itt lehetett modem- vagy szolgáltatói probléma is. Takarítás stb. meg van beszélve, tehát a modem és a router (elvileg) állandóan be van kapcsolva.
- A 8/0,5 Mbit-es háló nálam 6,72/0,43-nak látszik a speedtest.net szerint (tudom, lehetne korrektebb módon is mérni), ami nekem bőven elég, de amikor még 2/0,192 volt, akkor majdnem teljesen ki tudtam használni a sávszélességet.
Nem sokára műanyag redőnyt fognak az ablakra szerelni, kíváncsi leszek a jelerősségre, ami ha rossz lesz, nem fogják teljesen lehúzni a redőnyt, tehát nagy gond nem lesz.
Antennával kapcsolatban egy kérdés: csak az én oldalamra szerelt irányított antenna javítana a vételen, vagy annak csak párban van értelme? Ti javítanátok a vételen, vagy elég ez a 23-25 db?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Linksys WRT54GL nálunk nem felejti el a beállításokat (ugyanazt csináljuk, mint te, csak mind a két oldalon WRT54GL van). Tomato firmware-t használunk, melegszívvel ajánlom.
Ha mindkét oldalon WRT54GL lenne Tomato firmware-rel, akkor lehet még kicsit gyorsítani a kapcsolaton. Vannak Advanced opciók, mint pl. tömörítse a csomagok fejlécét (inkompatibilis más routerekkel, de sebaj), ne várjon sokat az adások között (rádiózás: hagynak időt a többieknek is beszélni, ez az opció sok eszköz esetén nem jó, de 2 eszköz esetén gyorsít), stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos a boltban csak egy WRT54GL volt, ezért lett a másik TP-LINK, időm meg nem volt utánajárni, hosszabb szünet után mindenképpen kellett azonnal valamilyen net. Én is azt terveztem volna.
Amúgy a TP-LINK beállításaiban van olyan, hogy "AP Client Router", vagy "AP Router", viszont ilyet a Linksysnél nem látok, legalábbis a gyári fw-rel nem, így az utóbbi napokban kicsit el is bizonytalanodtam, hogy egy ugyanilyen linksys lehetett volna-e wifi kliens, de ezek szerint mégis. Úgy látszik, mintha ez csak drótosan tudna kiszolgálni egy LAN-t, a wifi-vel meg csak WAN oldalon csatlakozni valamilyen hálóhoz. A TP-LINK meg konfigurálástól függően a wifit WAN kapcsolathoz és LAN kiszogálásához is használhatja, de egyszerre csak az egyik megoldás mehet. Meg van neki drótos WAN oldala is.
Persze simán írhatok marhaságot, csak nem látom a webfelületen, hogy hogy kell(ene, ha lenne) konfigurálni a Linksys routert kliensként. Vagy erre lenne jó a Tomato?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Tomato-val tudnád használni wireless bridge-ben. A teljesség kedvéért van még más is, pl. dd-wrt, open-wrt, stb. A Tomato-t könnyű használni :)
1 sor beírásával elintéztem, hogy a WAN láb is úgy működik, mint a LAN lábak (kevés volt a csatoló hely).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem nem a legszerencsésebb megoldást választottad!
sokkal jobban jártál volna, ha két irányítottabb antennás cuccot teszel fel, azt is lehetett volna az ablakokba
tenni, mégis biztos jobb lett volna a jelszint.
pl. nanostation 2, de vannak más cuccok is. amiatt nem írok 5 gigásat, mert a 2,4 jobban terjed a térben, és jobban
hatol át némi akadályon.
amiket írtál jelszintet db -ben., nem igazán reális, ad1, ha tényleg db, akkor az mínusz előjellel szokott menni,
másik, a mínusz 95 roszabb mint a mínusz 17. viszont mínusz 17 még akkor sem reális, ha 1 milliméterre vannak egymástól a cuccok.
szóal az inkább százalékos érték, mint db. és hát mit mondjak a 17 százalák ugye nem egy túl jó szint.
az egyik oldalra felszerelt antenna is javít, ugyanis az vétel és adás irányba is jobb jelet produkál.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
amiket írtál jelszintet db -ben., nem igazán reális
Ha RSSI, akkor nagyon is realis (ilyen tavolsagnal az elmeleti ertek 30 dBm).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hali,
Ezt látja most a TP-LINK a másik oldalról:
Signal Channel Security Choose
24 dB 6 ON Connect
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hali,
Igen, biztos jó lett volna ez is, de mire ezeket a cuccokat ajánlották a fórumon, addigra én már megvettem a wifi routereket, mert hirtelen kellettek. A jelszint mértékegységét meg asszem tényleg benéztem, nem csoda, nem értek hozzá. Viszont köszönöm a hozzászólásokat és a segítséget mindenkinek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A megosztó oldalon egy Linksys WRT54GL, nálam meg egy TP-LINK WR543G lett ablakpárkányra helyezve belső térben.
Jo.
A legkisebb jelerősség eddig 17 db volt, de általában 23-26 db között szokott lenni, és 33 is volt már.
Vevo erzekenysegetol fugg, de altalalban 20-25 dBm eleg az 54 Mbps-hez, 11 Mbps-hez 5-10 dBm korul szokott kelleni.
Az átlag 25 db szerintetek elegendő? Távmunkához kell, tehát fontos a stabilitás.
Ha stabilitas, akkor fixre allitanam a link sebesseget mindket oldalon (~18-24 Mbps, megnezed mennyire stabil), mert akkor nem kiserletezik (es nem vesztesz idot) a link sebessegenek emelesevel/csokkentesevel.
Nem sokára műanyag redőnyt fognak az ablakra szerelni, kíváncsi leszek a jelerősségre, ami ha rossz lesz, nem fogják teljesen lehúzni a redőnyt, tehát nagy gond nem lesz.
Muanyagja valogatja, van, amelyik nem nyeli el a mikrohullamokat, van amelyik igen. Majd meglatod.
Antennával kapcsolatban egy kérdés: csak az én oldalamra szerelt irányított antenna javítana a vételen, vagy annak csak párban van értelme?
Egy antenna is segitene.
Ti javítanátok a vételen, vagy elég ez a 23-25 db?
Ha nem a maximalis atviteli sebesseg a cel, akkor sok ertelme nincs, tavmunkara ez a sebesseg is boven elegendo (ssh-nak 1 Mbps is sok).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ritkán tologatnom kell pár száz megát, de nem jellemző, inkább a stabilitás a fontos. Köszönöm, ez megnyugtató, meg a korábbi válaszok is fent, egyelőre hagyom így, aztán ha gond lesz, nálam antenna, végszükség esetén meg ott.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a wifi csak erre van használva, tök felesleges a kis gumibogyó botantennával mindenfelé szórni a jelet.
tudsz tenni mindkét oldalra irányítottabb antennát, a kapcsolat is stabilabb lesz, és felesen kevésbé szórsz másfelé
mert ugye az nem a jó út, hogy moddolt szoftverrel tolunk a kimenő teljesítményen fel, hogy jobb legyen.
inkább irányítottabb antenna kell, és kisebb kimenő teljesítmény.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni