Napokon belül érkezhet a DragonFly BSD 2.2

Címkék

Matthew Dillon - a DragonFly BSD projekt vezetője - a napokban jelezte, hogy jó úton haladnak afelé, hogy egy héten belül - február 15 körül - kiadják a DragonFly BSD 2.2-t. A vezető szerint a tesztelés minden fronton jól halad. A 2.2-es lesz az első olyan DragonFly BSD kiadás, amely a megszokott CD ISO mellett hivatalos DVD ISO-val is jelentkezik. Emellett elérhető lesz Michael Neumann munkája nyomán USB pendrive meghajtókhoz használható image is. A részletek itt olvashatók.

Hozzászólások

Azt tudom, hogy az ős-BSD-ből származik a FreeBSD, NetBSD és az OpenBSD.
Ezeken kívül a leggyakrabban a PC-BSD-ről és a DragonFly BSD-ről vannak hírek.
Valamikor az ősidőkben (vagy 8 éve) telepítettem egy FreeBSD-t, de már az akkori Linuxokhoz képest is eléggé kevés programot találtam hozzá. Ezenkívül a környezet is furcsa volt a Linuxhoz képest, de ezt gondolom meg kell szokni.
Ha most szeretnék egy BSD-t kipróbálni egyelőre desktopként, de azzal a céllal, hogy esetleg (ha megtetszik) később szerverként is használjam, akkor melyik BSD-t lenne érdemes kipróbálnom?
Egy önálló winchestert is tudnék a telepítéshez használni, nem akarom, hogy egy virtuális gép fedje el az esetleges HW-BSD viszonyokat.

Most néztem a www.bsd.hu oldalt. Régebben mintha magyar nyelvű leírások is lettek volna rajta, most csak hírek vannak, azok is nagyon régiek.
Lehet valahol magyar BSD-s doksikat, leírásokat találni?
--
не закурить! (Ne gyújts rá!) не куриться! (Ne dohányozz! Ne füstölögj!)

FreeBSD-t javasolnék, a csomagválaszték kb ua mint pl a debian-ban, jelenleg kb 19000 csomag van a ports fában.
A PC-BSD egy FreeBSD 7.0 alapú valami tulajdonképpen egy saját csomagkezelővel (PBI) , telepítővel, némi grafikus beállítópanelekkel megfejelve+ desktopra kihegyezve. Ha ezzel indítasz egy jól? beállított KDE alapú desktopod lesz. A saját csomagválasztéka eléggé szegényes, de tudod használni a FreeBSD ports rendszerét is, csak akkor csomagok nem simulnak olyan szépen a rendszerbe.

Már előttem is feszegették itt fenn, de kicsit összefoglalom.

Az ősBSD-ből származik a NetBSD és a FreeBSD.

Theo de Raadt a NetBSD egyik alapítója volt, de aztán kivágták. (Vajon miért?) Ezt az állapotot nem bírta sokáig, ezért elindította az OpenBSD-t, amely a NetBSD-ből származik.

Matthew Dillon indította el a DragonflyBSD, amely egy FreeBSD snapshotból indult, de azóta függetlenül fejlődik.

A PC-BSD, DesktopBSD meg talán mások meg gyakorlatilag FreeBSD disztribúciók.

Ha a NetBSD az ősBSD-ből származik, és az OpenBSD a NetBSD-ből, akkor tranzitív módon az OpenBSD is az ősBSD-ből származik. :-{)E
De igaz ami igaz, mert ilyen alapon az összes BSD az ősBSD-ből származik én meg hármat kiemeltem az elején.
Amúgy itt baloldalon a "Történelem" című dobozban megvan a BSD történet a 2000-es évek elejéig.

Köszönöm még egyszer mindenkinek, ha lesz egy kis időm nekilátok a telepítésnek. Igazából csak a kíváncsiság hajt, mert egészen jól elvagyok a Linuxszal is, de bármi lehet belőle. Most asztali rendszerként a Fedora szervernek meg a CentOS a favoritom, de ha kérik kezdőknek/laikusoknak és gyerekeknek Ubuntut telepítek. Amúgy meg még a FrugalWare-rel szimpatizálok, talán mert tetszett Vajna Miklós előadása, de ki is próbáltam már és tényleg elég kellemes rendszer.
--
не закурить! (Ne gyújts rá!) не куриться! (Ne dohányozz! Ne füstölögj!)