A "nagy" VirtualBox teszt

Címkék

Amikor először megjelentek a hírek arról, hogy a VirtualBox (nagy részét) GPL alá helyezte a fejlesztője, az InnoTek, akkor elhatároztam, hogy kipróbálom, hogy mit tud. Első körben arra voltam kíváncsi, hogy a cég vajon egy használható cuccot adott közre, vagy csak valami gumicsontot dobott, amin a polgárok elrágódhatnak. Távolabbi célként felötlött bennem, hogy ha beválik, akkor talán lecserélném a VMware-t. Régóta használom a VMware-t megelégedéssel, azonban van néhány kisebb bosszantó tulajdonsága, ami miatt esetleg megszabadultam volna tőle.

VMware vs. VirtualBox - pro és kontra

Az apróbb kellemetlenségek nem a VMware működésével, hanem sokkal inkább a karbantartásával, telepítésével vannak. Például előfordulhat, hogy a VMware kernel moduljai a frissebb disztrók kerneleivel nem fordulnak le. Nem nagy probléma, mert az elmúlt években még mindig megoldotta az ember valahogy. Pláne nem nagy probléma azóta, hogy a VMware Server és Player kernelmoduljai megtalálhatók a legnagyobb disztrókban, így ezekkel a legtöbb esetben nem kell törődni, de ha valaki VMware Workstation-t akar használni, akkor magára maradhat.
Aztán ott van a csomagméret probléma. A WMware Server linuxos telepítője 101 MB, szemben a VirtualBox csomagjával, ami csak 11 MB (Ubuntu Feisty) körül van.
Tovább elemezve a különbségeket, a VMware-nek két kernelmodulja (vmnet és vmmon) van, amelyektől ráadásul "tainted" lesz a kernel, míg a VirtualBox-nak csak egy modulja (vboxdrv) van, és az is GPL licences.

Megnézve a kernelmodulok méretét, szintén a VirtualBox felé billen a mérleg nyelve:

root@alderaan:/home/trey/temp/vbox# lsmod |grep v
vboxdrv 31620 0
vmnet 32932 11
vmmon 185676 0
[...]

A WMware telepítése (hacsak nem a VMware Player-t választjuk, ami egyre több terjesztésnek része) kicsit körülményesebb lehet egyes disztrók felhasználói számára. Vagy .rpm csomagból telepít az ember, vagy jöhet az alien, illetve a .tar.gz. A VirtualBox ezzel szemben majd' minden disztróhoz (Ubuntu Feisty / Edgy / Dapper, Debian Etch, Debian Sarge, openSUSE, Mandriva, Red Hat Enterprise, ...) elérhető tetszetős csomag formájában, így pillanatok alatt telepíthető és szinte azonnal használatra kész.
Tény, hogy megvizsgálva a VMware-t, mellette szól általában a bővebb funkcionalitás. Ez kétségtelen, de mivel a VMware funkcióinak nagy részét nem használom, ez nekem nem sokat nyom a latban.
Végül meg kell említeni, hogy a VMware esetén csak a WMware Player és a WMware szerver használható ingyenesen. Akinek nem felel meg egyik sem, annak lehetősége van megvásárolni a VMware Workstation-t, vagy lehetősége van 30 naponta új licencfile-t kérni hozzá (illetve lehetőség van még beta teszternek jelentkezni, amelynek fejében az ember jogosult bizonyos feltételek mellett a termék használatára). A VirtualBox licencelése a VirtualBox Personal Use and Evaluation License (PUEL) szerint történik.

Ezek tudatában úgy vágtam neki a tesztnek, hogy ha a VirtualBox kielégíti a nem túl bonyulult igényeimet, akkor lecserélem a VMware-t. Mik voltak az igények? Annyit szerettem volna, hogy az alábbi OS-ek telepíthetőek legyenek és probléma nélkül fussanak:

  • * Linux
  • OpenBSD
  • FreeBSD
  • NetBSD
  • DragonFly BSD
  • Windows XP

A teszteredmények

Windows XP

Amint az látszik, a Windows XP szépen fut a VirtualBox-on. Egyetlen probléma az USB kezeléssel volt, de egy kis Google és /etc/fstab szerkesztés után az is megoldódott.

OpenBSD 4.0

Az OpenBSD 4.0 szépen települ, probléma nem volt vele.

FreeBSD 6.2-RELEASE és korábbi kiadások

Amint látszik, a FreeBSD telepítője elszáll telepítés közben. Legalább tízszer álltam neki, de különböző helyeken (főként lemezműveletekkor) megadta magát.

Ubuntu Linux:

Az Ubuntu 6.10 simán települt rá. Semmi problémát nem tapasztaltam a rövid teszt alatt.

NetBSD legutolsó stabil és fejlesztői verziók:

Ahogy a FreeBSD-vel, a NetBSD-vel sem volt szerencsém. Már a telepítés közben elbuktak a kísérletek.

DragonFly BSD:

Már a boot-kor problémák adódtak. A telepítés a FreeBSD-hez hasonlóan random helyeken szakadt össze.

A tesztelés után csináltam egy keresztellenőrzést is, és azokat az OS-eket (FreeBSD, NetBSD, DragonFly BSD), amelyeket nem tudtam feltelepíteni a VirtualBox-ra, megpróbáltam feltelepíteni a VMware-re:

FreeBSD telepítés sikeres.

DragonFly BSD szintén.

NetBSD szintén.

Értékelés:

Szóval a teszt 50%-os sikerrel járt. A Win XP, az Ubuntu és az OpenBSD szépen muzsikált a VirtualBox-on, míg a FreeBSD, NetBSD és DragonFly BSD sehogy sem. A WMware-nek nem jelent problémát egyik felsorolt OS sem. Annak ellenére, hogy csak félsiker a teszt, azt gondolom, hogy a VirtualBox egy jó kis stuff. Egyelőre nem váltja le a VMware-t nálam, de bizony elképzelhető, hogy hamarosan igen. Addig is jól megférnek egymás mellett a gépemen.
A képeken jól látszik, hogy a tesztek nem most, hanem március végén készültek, így nem zárható ki, hogy a VirtualBox azóta annyit fejlődött, hogy az aktuális verzió már boldogul azokkal az OS-ekkel is, amelyekkel az általam tesztelt nem. Továbbá meg kell jegyezni, hogy a tesztelés kizárólag a telepítés és néhány egyszerűbb teszt elvégzésére korlátozódott, így nem tudom azt állítani 100%-osan, hogy a VirtualBox teljesítményben vagy megbízhatóságban jobb vagy rosszabb a VMware-nél. Ehhez hosszabb tesztek kellenek, amelyeket a jövőben el fogok végezni, hiszen biztos vagyok benne, hogy nyomon fogom követni a VirtualBox fejlesztését.

További képek itt.

Hozzászólások

NetBSD nekem is random segfaultolt, DragonFly ugyanúgy a countdown-nál halt be, Xubuntu 7.04 szépen felment.
--
'Please, just tell people to use Windows.' - Linus Torvalds on KDE and GNOME
Registered M$funboy #006 (vigyázat: memetikai dágvány!!!11)

Ha pl. a Mandriva 2007.1-re teszem fel a VirtualBox-ot, ill. az XP-t, akkor az XP, mint guest alól is tudok netezni? Az igazság az, hogy csak egy windows-os raktár/készlet, stb. kezelő szoftvert kellene időnként használnom, de ehhez nem szeretném feltelepíteni duál-bootosan az XP-t...

Sebessegrol tudsz barmit nyilatkozni?

---
Apple iMac 20"
áéíóöőúüű

Hello trey! Felhívnám egy nagy dologra figyelmedet és ezt mintha más emberek is tapasztalták volna csak nem hangosztatják de most elárulom a hup-nak.

Előszőr is megjegyezném hogy nálam a virtual box a nyerő mert szerintem is gyorsabb :D És csak xp miatt egyszerűbb a dolog.

De! Vmware.. figyelem ! Nekem pppoe alapú internet kapcsolatom van. És hát hogy őszinte legyek valamiért vmware alatt tudok kapcsolódni mégegyszer a szolgáltatóhoz. :D Azaz : 2x 1mb -netet lehet varázsolni simán.

(Ez Windows alatt eddig bevált dolog volt nálam , hogy feldobtam a Vmware -t , felhúztam rá egy Debian-t és nyomatam a netet 130 kb / seccel a Windows alol és az emulált Debian alol is 130 kb / sec -el ) Akit érdekel és az hiszi hogy ez is optikai csalódás lenne nyugodtan megnézheti :D Sőt még a net szolgáltatónak a nevét is elárulom ha kell, de csak Linux juzereknek :D

és mennyi volt az elvi maximumod? csak mert sztem ez nem kéne, hogy lehetséges legyen, mert a szolgáltató nem a gépet korlátozza, hanem a "beltéri egységedet". az meg ha 1 bit-et ad át neked időegység alatt, akkor ha 8 gépet kötsz rá virtuális gépekkel, akkor nem lesz 1 bytod... szóval hogy is van ez? engem csak a technika érdekelne, nem a misztikum része :)

az, hogy tobbszor tudsz authentikalni egy adott juzerrel es ennek megfeleloen tobb ip cimet kapsz, az rendben van. de elarulok Neked egy titkot: ha fejre allsz sem sajtolsz ki tobb savszelt a vonaladbol, mint amennyit a tcom/lto teruleten az adott telefonszolgaltato *kozponti* oldalrol radenged :)

ps.: 2x1mb? hol elsz Te? :D
nekem eleg az 1x20mbps...

Itt a Kép ! Nézze mindenki :D Nem nyúltam bele a kép csak bekereteztem a lényeget remélem mindenki látja a lényeget rajta.

http://fotoalbum.hungarotel.hu/linuxuser

Csak felvetődik egy kérdés.. Hol rontottam el ? :P

(Megjegyzés : A képen nem azonos a két netsebbeség de ahoz képest hogy maximum 130-140 / sec szokott lenni ahoz képest nem rossz az a + 118 )

Szinte minden szolgáltatónál sávszéllességbővítés volt az év elején az ADSL szolgáltatásoknál, és máj. 1-je előtt a tcom kábelnetnél is.
Valószínűleg itt van a kutya elásva.
________________________________________________
Debian 4.0 - linux-2.6.21-smp-cfs - KDE 3.5.5

Oké srácok bevallom nem tudom álításomat technikailag igazolni :D nehogy leharapjátok a fejemet :P
De úgy gondolom egy screenshot -ot készítek majd ma és lássatok majd csodát :P kétszer is betudok csatlakozni és elkezdek tölteni a windows alatt és mondjuk az emulált debian alatt. Látni fogjátok hogy azonos a netsebbeség!

Igen olyan képet töltök fel! Még a mai nap folyamán!
Ja egyébként én gyanítom hogy az internet szolgáltatómnak valami hibája lehet hogy ilyet tudok csinálni mert átmentem haveromhoz aki T betűs netet használ és nála nem jött össze. Tényleg az valamiennyire elképzelhető hogy azért van ez a kis "baki" mert az lakók között a net routerrel van szétosztva ?

KVM-et nem probaltad? Az elvileg hardware-es tamogatassal barmilyen OS futtatasara kepes lenne. En meg nem probaltam, es nem ismerem a jelenlegi megvalositas hianyossagait.

Ha bekerul Gentoo-ba lehet adok neki egy probat. Amikor utoljara neztem nem fordult 4-es gcc-vel, csak ezert nem akartam feltenni egy regebbit...

Ugyan az a háttered, mint nekem :D
Egyébként én is egész meg vagyok elégedve VirtualBox-al, csak pl a full screen nem az igazi nálam, de lehet, hogy ez egyéni probléma.

Komolyabb ("multiple interfaces") USB támogatásról esetleg van valakinek tapasztalata?

QEMU alatt is minden lehetséges fapados eszközt hozzá tudok csapni a géphez: scannert, fényképezőgépet, kártyaolvasót, mobilt, soros átalakítót, egeret, kb akármit, csak épp azt nem amire tényleg szükségem lenne: bluetooth dongle, Windows Mobile PDA (tetszőleges akármik, amelyeknél az "lsusb -v" több interface-t is listáz)... nos, ezek egyelőre esélytelenek.

Virtualbox alatt sikerült valakinek ilyesmit működésre bírnia? (Én addig jutottam el hogy a qemu-ra telepített XP természetesen kékre fagy ha gépet cserélek alatta, újrarakni meg nincs kedvem amíg nem biztos hogy "amott" megy majd.)

USB2-t nem viszi, de egyébként jónak tűnik.
USB-s wifi kártya meg usb-s egér simán átment a guest gépre. Az egeret persze csak próbaképpen
----------------------------------------------------------
Aki nem tud úszni, ne másszon fára, mert elüti a villamos!

Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de nekem Linux host-on a WinXP guest számára megosztott könyvtáraimmal rendszeresen baj van VirtualBox 1.3.8 alatt. Állandóan, random módon kékhalált kapok, ha a guest WinXP írni/olvasni akar a megosztásra/-ról. Ez számomra használhatatlanná teszi a VirtualBox-ot, pedig sokkal inkább ezt használnám VMWare helyett, mert pl. képernyőkezelésben, sebességben jobbnak érzem. Nem is beszélve arról, hogy nem kell licenszekkel vergődni és a telepítése is egyszerű.

A hibáról egyébként tudnak az InnoTeknél és az 1.4-es verzióban ígérték a javítását. Remélem, hogy mielőbb kiadják!!! Esetleg tud erről valaki valami bővebbet?

- waiter -

Amikor néztem régebben virtualboxot, úgy emlékszem, nem tudott partícióról már telepített másik OS-t futtatni.

Sőt, eddig ez csak vmware alatt ment.

Ez a lehetőség mi másban van meg? Van egy dualbootos gépem, de nem akarok dualbootolni, csak
egyszerre akarom futtatni a kettő OS-t.

G

Ez engem is érdekelne. Talán így fel tudnám számolni a 2. gépet, ami most csak arra van tartva, hogy amíg a gyerek win-en játszik, addig is hozzáférjek egy komolyabb linuxhoz.

Persze, ha wmware-el megy ez ûjratelepités nélkül, akkor az is megfelelne...

3D-s játékoknál mennyit ront a játékélményen egy ilyen wmware-es setup? Gondolom RAM-ot nem ártana megduplázni, de mi a helyzet az többi erõforrással? Kb. mennyivel romlik le a játékoknál az fps, ha az xp wmware alatt fut?

---
Mondjon le!

Itt is egy fájlban van az fs vagy külön partició kell?

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c)

Nekem az Ubuntus csomag telepítésével volt gondom. Ezt a szép kis üzenetet kaptam:

(Adatbázis olvasása ... Most 126412 fájl és könyvtár telepített.)
Kicsomagolás: virtualbox innen: .../VirtualBox_1.3.8_Ubuntu_feisty_i386.deb ...

virtualbox-puel-1-2 license could not be presented.
try 'dpkg-reconfigure debconf' to select a frontend other than noninteractive

dpkg: hibás feldolgozás: /home/nzs/VirtualBox_1.3.8_Ubuntu_feisty_i386.deb (--install):
pre-installation script alfolyamat 2 hibakóddal kilépett

Én inkább live CD ISO-kat futtattam VirtualBox-al Debian 4.0 etch alatt (itt is van csomag).

Ami elment:
Freesbie (FreeBSD live)
Belenix (Open Solaris live)

Ami nem ment el:
OliveBSD (OpenBSD live)