Mit ér egy Linux rendszergazda tanfolyam?

Fórumok

Sziasztok!

Magamról szuperröviden: Informatikatanár és könyvtáros főiskolai diplomámmal jelenleg egy könyvtárban dolgozom, ahonnan se szakmai, se kereseti továbblépési lehetőség nincs. Arra gondoltam, hogy elvégzek egy Linux rendszergazda tanfolyamot, mind a kezdőt (noha már évek óta használom desktopon), mind a haladót.

Mi a véleményetek, nagyobb az esélyem egy ilyennel a zsebemben a munkaerőpiacon, vagy egyszerűbb, ha otthon állok rá a tanfolyami anyagban található témakörökre, és magamtól sajátítom el? Mik a tapasztalatok ezzel kapcsolatban?

Köszi minden véleményt és segítő hozzászólást!

Hozzászólások

Ha belegondolsz, hany fele linux distro letezik?

Szerintem a konzolos linuxot kell eloszor megtanulni (szerver funkciok), pl debian. Ha az megy, akkor arra epitkezve lehet Red Hat, Suse, Ubuntu, stb iranyba indulni.

Hacsak nem akarsz szakosodni es pl Ubuntu mernok lenni :)

Nem, szerintem nem felejtős.

Teljesen jók, ha nincs rengeteg időd magadtól tanulni. Szerintem azért éri meg, mert olyan dolgokat is elmondanak, amit sok időnyi fórumozgatás után tudsz csak megtalálni, nem feltétlenül konkrét megoldásra gondolok, hanem szemléletre.

Elvégzed, vmilyen szinten képbe kerülsz, kedvet kapsz, a többi megy magától.

De a kollégának igaza van, sok diszróból, ők csak egyet-kettőt oktatnak.

Én a pentaschoolnál voltam, a tancsibácsi nagyon képben van a dolgokkal. pl a tanfolyam után végleg leköltöztem a windowsról, amit nagyon kell (pl.: vállalat irányítási rendszer) terminálból elérem. A suli csak az utolsó lökés volt. :o)

Én kék sulis voltam ( nem tanfolyam, hanem okj ), de az tényeg jó volt. Jó anyagot kaptunk, aminek a mai napig hasznát veszem. Jó az oktatás, a linux rész is nagyon jó ( nálunk 100 óra volt ) + fakultációk is elérhetőek voltak ( netware, dreamweaver, stb. ). Csak ajánlani tudom.
üdv: pomm

Ilyesmin mar en is gondolkodtam. Kicsit kevesebb mint 2 eve hasznalok linuxot, es abbol indultam ki, hogy konyvben meg neten mindent meg lehet talalni. Ez nagyreszt igaz is, de azert valami alap megis hianyzik. Szal a tapasztalatok engem is erdekelnenek :)

Nem tudom milyen az egyetemi linux oktatas (gondolom jo), de az meg egy alternativa lenne (legalabbis szamomra). Igaz, errol nem kap az ember papirt ha csak egy-ket kurzust latogatott.

--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

Lehetseges, hogy az egyetem nem a legmegfelelobb hely, ezt nem tudom. Gyanitom, hogy egy felev programozasi kornyezetek kurzus utan senki nem lesz rendszergazda, viszont veszteni sem lehet vele semmit. Mondjuk nekem adott, hogy valami specit kell csinalnom (vegyesz meg pszicho szakos vagyok), es akkor mar inkabb olyasmit vennek fel mi erdekel - nem pedig meg egy kis szociologiat pl :)
Viszont valami jo tanfolyamrol meggyozheto vagyok :) Elsosorban debian erdekelne.

--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

"Szerintem egy RHCT/RHCE-vel többre mész."

engem is erdekelne
letezik hasonlo mas distrohoz? mondjuk Ubuntu-hoz?

tudjátok csak a vizsga mennyibe kerül ehhez? Nézzetek utána és lehídaltok! Saját pénzből nincs értelme értelme RedHat tanfolyamra/vizsgára jelentkezni. Ha a munkahelyhez kell, akkor állja a munkahely. Azért meg nem szabad ennyit költeni egy ilyen specializált tanfolyamra/vizsgára, hogy utána esetleg jobban el tudj helyezkedni.

RedHat tanfolyamok, vizsgák és díjak: http://redhat.ulx.hu/training.php
Most nézem, hogy ők tanfolyamnak nevezik azt az 5 napos valamit, ami a vizsga előtt van. Én inkább konzultációnak nevezném, hisz senki sem gondolhatja komolyan, hogy odamegyek, 5 napig széthajtanak, majd egyből le is teszek egy komoly vizsgát. Úgy emlékszem mások is azt mondták valamelyik fórumba, hogy akkor szabad elmenni erre a "tanfolyamra", ha már értesz hozzá, mert akkor segít a vizsgára felkészülni, rendszerezni a tudásodat és pótolni a hiányos dolgokat.

Ez telleg rengeteg penz... Meg aztan az is zavar, hogy Red Hat. Semmi bajom nincs vele, fedorat mar pl hasznaltam, jo volt, de ha mar penzt adok ki, akkor nem ezt a disztrit ismernem meg eloszor. Plane, ha ekkora osszegrol van szo.

szerk: es ez meg csak a netto osszeg :(

No meg szembeotlo az, hogy vilagszerte 150e ember vegezte el a tanfolyamot es 25e vizsgazott sikeresen. Kicsit kodositesnek tunik.
--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

Nem mondtam, hogy rossz disztro :) A Fedoraval is meg voltam elegedve. Csupan szerintem az alapokat erdemesebb jobban elterjedt disztroval megteremteni.

A Petersen konyvet ismerem, ez volt a beruhazasaim egyike - amit mellesleg nem is bantam meg mert nagyon jo konyv. Volt amivel persze melle nyultam. Azt viszont igen erosen erzem, hogy csak konyvbol nem lehet megtanulni linuxul, kene vm hatter. Hogy pentaschool vagy valami mas, meg nem tudom, de majd nezek vmt.

--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

Szerintem az alapokhoz szukseg van valami szervezett keretre, de az igaz, hogy gyakorlas nelkul nem megy. Viszont egy tanfolyammal vagy kurzussal vagy valami hasonloval igen sokat meg lehet sporolni - idoben. Nalam meg ez igen fontos szempont ket egyetem meg egy munkahely mellett :)

A unix filozofiajan a nyilt forraskodu szoftverekre es a mogotte huzodo mozgalomra gondolsz?

--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

Nem, az az szabad szoftver mozgalom. A unix filozófiája a rendszer felépítéséről szól. Lényegében ezekről van szó:
- minden fájl (normál fájlok, eszközfájlok, fifo-k, socket-ek, stb.)
- minden fájl egyetlen hierarchikus névtérben van benne, aminek egy-egy pontjaira csatolód fel a fájlrendszereidet (amik ráadásul nem csak valós fájlrendszerek lehetnek, hanem virtuálisak is, mint pl. linux alatt a procfs, smbfs, tmpfs, stb...)
- nem bonyolult nagy programokat írunk, hanem helyette sok apró eszközt, melyek viszont a saját feladatuk ellátásában profik és ezeket kapcsoljuk össze a megfelelő módon. Pl.: ps aux | grep root, de még sokkal bonyolultabbak is vannak. A kedvenc példám, ami ezen szemléletet jól mutatja a cd írás: van egy mkisofs (MAke ISO FileSystem), ami összeállítja az ISO-9660-nak megfelelő fájlrendszert. Van vagy ezer kapcsolója. Létezik egy cdrecord nevű program, ami vagy ezerféle cd írót és írási módszert ismer. És léteznek szoftverek, melyek ezeket összekapcsolják, van karakteres felületű van kötegelt feldolgozású és van grafikus is. Vannak olyan előtét (frontend) programok, melyek specializált feladatokat látnak el és vannak általánosak. A népszerű K3B is csak egy ilyen grafikus előtétprogram és az mkisofs-t és a cdrecord-ot használja. Ja és persze a cd grabbeléshez is vannak eszközök... Igazából mindegy, hogy melyik programot fogod használni, a háttérben ugyanazok a programok végzik el a feladat oroszlánrészét. De akár azt is csinálhatod, hogy:
mkisofs paraméterek | cdrecord paraméterek
Amíg ez a filozófia követve van, addig mindenki azzal foglalkozik, ami a feladata (és amihez ért).

szerk: itt a hupon is van unix történelem, sokat lehet belőle tanulni!

En errol beszeltem :)
Attol fugg, mire kell. Ha a biztonsagi beallitasok, szerverprogramok, rendszeradmnisztracio, halozati alapok stb. stb. temakorokrol egy konyv erdekel, amiben ezeknek az alapjai, altalanos ismertetoi vannak, akkor ennel jobb konyvet sztem nem kapsz. Szepen ossze vannak szedve tablazatosan a parancsok, kapcsolok stb., a szovegben meg reszletesebben ki van fejtve. Mindig van egy resz, ami az adott programot / beallitast a Fedora / Red Hat grafikus feluletere szabva mutatja be, aztan egy altalanosabb resz, ami kb a konzolnak felel meg. Ha specialis dolgok (pl hejprogramozas, az ssh melysegei, iptables bugyrai) erdekelnek, akkor ez nem az a konyv, amire erdemes kb 8e forintot kiadni.

--------------------------
Debian etch, 2.6.18-3

Mennyi pénzed van?
Jó az OKJ-s tanfolyam, ha ki tudod fizetni a tandíjat. Biztos hasznos. Sok dolgot "alád" tesznek, aminek az előásásával nem kell törődnöd, így időt spórolsz meg. DE! A tanfolyam után nem leszel kész rendszergazda. Sokat kell gyakorolni. Szerezz be otthonra 3-4 pc-t, amivel tudsz gyakorolni. Nem nagy vasra kell gondolni, hanem máshol már nem kellő régi pentiumokra, amikkel tudsz hálózati szolgáltatásokat, domaineket létrehozni és tesztelgetni, gyakorolni. Hobbinak is tök jó! :)
Akkor idővel már beírhatod a CV-dbe, hogy értesz hozzá. RHCE elég húzós dolog, eléggé biztos gyakorlati tudás kell ahhoz, hogy átjuss rajta. És bizony elég drága is...
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal

miért nem mész el a bertron-hoz ? az ár érték arány szerintem elég jó.
Én nem csak jól éreztem magam hanem a lehetőségekhez képest elég jól megtanultam a debian-t. Nézd meg itt: http://www.bertronstudio.hu

A legjobb iskola, ugyanakkor a legidőigényesebb, értsd: nem "Villám Linux 24 óra alatt", ha nekiállsz és SAJÁT kútfőből tájékozódz.
Egy tetszőleges Linux-ot tegyél fel, lehetőleg olyat, ami nem csilli-villi-tudja-a-tököm-mit-művel-a-háttérben-beállítóközponttal rendelkezik, hanem a konfig állományokat manuálisan kell írogatni. Persze, ezt habitus válogatja. Ha hajlandó vagy utánanézni, mit mável egy csodabeállító program, akkor segítségedre lehet, ha lusta vagy ehhez, akkor az ilyen oprendszerrel buksz.
Szóval javaslom, a Slackware-t, a Gentoo-t, a Debiant, a (*)Ubuntut, ha hajlandó vagy a konfigállományok szerkesztéséből tanulni.
Vagyis a doksik+szerverkészítés+tapasztalat a legjobb iskola. Ez azonban nagyon időigényes. Évekbe is beletellhet. Ugyanakkor effektive nem kerül pénzbe. :)
Mérlegelj.

Én nagyjából egyetértek pepó-val. Annyit tennék még hozzá, hogy miután hiába könyörögtem mindenkinek, hogy segítsenek lefordítani a GoboLinux disztró angol wikijét, így nekiálltam én, lényegében nulla angol tudással. Mert szép-szép a gobó, de az lenne a jó, ha egy hungarian GoboLinux editiont adhatnék ki! Na de ahhoz magyar kell legyen őkelme! Tehát le kell fordítani... És mert eléggé eltér az ezmegaz benne a hagyományos disztróktól, főleg a fájlrendszer-hierarchiája, emiatt egy minimális online kézikönyvszerűség is illik hozzá magyarul, wiki formában. Na sóval s tetvvel elkezdtem fordítgatni, már elég szépen benne járok, és ez persze sok idő, meg minden, de közben kezd ám fejlődni az angoltudásom is (csak az írott szöveget illetően!), már legalább a béka seggét eléri, nincs alatta(!) és emellett kezdek rájönni arra, hogy jé, szóval ezt is tudja a disztróm meg azt is... pld régebben eszembe jutott hogy kéne szkript ami ezt meg azt tudja, s erre kiderült, hogy ami szkriptre csak gondoltam eddig, az már mind meg van írva, megírták a gobós fiúk, csak fogalmam sem volt róla, hogy benne van! Csak most, hogy fordítom az anyagot egy leendő "i18n" magyarítás számára a szkript csomaghoz... No és miután a gobó egzotikus architektúráját magyarázzák a leírások, összevetve a hagyományossal, megmondván, miért épp a gobó-rendszer a legtutibb, emiatt okvetlenül meg kell értsem azt is meg a hagyományosat is, másképp nem tudnám lefordítani a cuccost... azaz egy efféle magyarítási prodzsektből eszméletlensokat lehet tanulni! Mire lefordítok egy szócikket, meg is értem! Eddig pld óvakodtam tőle, hogy a recipekészítés rejtelmeibe belebocsátkozzam, de a minap végeztem a recipetípusok fordításával, most majd jön a mélyvíz, mentőöv nélkül, a "recipe formátum specifikáció"...

-------------
:::A GoboLinux felhasználók hivatalos magyar fóruma: http://linux.birodalom.net/smf
:::A #86-os sorszámú hivatalosan bejegyzett GoboLinux felhasználó

Akkor jó úton haladsz, úgynais a megalapozott jó tudáshoz és rutinhoz elengedhetetlen az alapos elméleti háttér, amihez viszont sokat kell olvasni, sok manualt, users guide-ot, stb. át kell nézni, bár első nekifutásra érdemesebb a howto-kat elolvasni egy témakörben, hogy átfogó képet kapjon az ember, érdemes eljátszani vele, hogy gyakorlatban legyen sikerélmény és utána érdemes áttanulmányozni részleteiben mindent. Ez utóbbi cselekedetet mindenképp olyan időszakra kell beosztani, amikor azon a területen nem kell semmit sem csinálnod. Mert ha azért kell elolvasnod egy részletes manual-t, users guide-ot, hogy megtaláld benne azt az apróságot, amire épp szükséged van, akkor felületesen olvasól, csak a számodra akkor fontos részletekre figyelsz és elsiklasz a rendszer mélyebb megértése felett. Vagyis külön kell választani a "tudásmélyítő" tanulást és a gyakorlati élet problémamegoldását. Ezt érdemes még akkor is csinálni, ha nem is értesz minden részletet, olyankor lassabban kell haladni, de át kell olvasni. Viszont ha már semmit sem értesz abból, amit épp olvasol, akkor félre kell tenni. Ez azért jó, mert az így látottak, olvasottak, hallottak leüllepednek az ember tudatában és amikor utána a problémával szembetalálkozik, akkor már ismeri a kézikönyv szerkezetét, beugranak kulcsszavak, témák, hogy merrefelé keressen és ráadásul, ha jó volt a leírás, akkor a rendszer mélyebb lényegét is megérti. Ez egy látszólag nem hatékony időtöltés, valójában meg akkor látszik meg az ereje, amikor érteni kell a dolgokhoz, amikor jön a feladat vagy a probléma.

Igen, zoli78, teljesen egyetértek veled! De szerencsére rég túl vagyok azon a szinten, hogy muszáj legyen olvasnom manuálokat, mert "muszáj" úgymond megoldanom feladatokat! Nem informatikai területen dolgozom, csak otthon linuxozom, otthon akár a wint is simán visszatehetném (ha olyan hülye lennék), és bár hivatalosan bejegyzett GoboLinux felhasználó vagyok, de azóta is van egy Uhu1.2 a gépemen, amit gyakran használok, mert annyira jól személyre szabtam már! Magyarán, lustaságból. Nem mintha akár azon is ne lehetne még csiszolni, de nem létfontosságú. Számomra az egész Gobo hogy úgy mondjam hobbi. Író vagyok, nem számítástechnikus. Ha egy disztró képes a magyar OOo futtatására, és zenét is tud nekem közben lejátszani, akkor már 70%-ig megfelel. Én akkor állok majd végleg át a Gobóra hogy EGYEDÜLI disztró legyen a gépemen, ha full UTF-8-as lesz, és nem csak a KDE lesz az egyetlen ablakkezelő alatta, hanem még XFCE és lehetőleg Gnome is. Az XFCE már most megoldható lenne, de nem kínlasztom magam vele, mert várok az UTF-8 -ra, addig ugyanis bevallom e szempontból fejlettebbnek tartom az UHU2.0-t. Igaz hogy én most is az 1.2 Uhut használom (olykor), de minek váltsak a 2-esre, a céljaimnak az eddigi is megfelel. De ez elvi kérdés: SZERINTEM jobb az UTF-8 mert azé a jövő! Na de a 014-es Gobóban az is benne lesz. Az lesz az igazi!

Szóval, nem vagyok "nyomás alatt" hogy MUSZÁJ lenne az egészet fordítanom és tanulni. Ez jó, mert soha semmit nem tanultam még meg kényszerből. De bár én a Gobót preferálom, nem vagyok disztróőrült: tényleg elismerem más disztrók létjogosultságát is, emiatt e módszert nagyon javaslom mindenkinek: válasszon ki a disztróvacsora kínálatából egy full angol disztrót ami tetszik neki, és kezdje lefordítani! Mire megteszi, közel kerül a linuxgurusághoz. Egyben ezzel az egész linuxos közösségnek is hasznára válna.

Ha jön majd a 014-es gobo, felteszem majd alá az Apache-ot, PHP/MySQL támogatással (+SSL). Sosem tudtam életre kelteni UHU alatt, de nem is volt oly nagyon életcélom. Most muszáj lesz, ha tisztességes howtót akarok írni belőle. Márpedig az Apache ismerete kell egy rencergizdának ugyebár... (De a THTTPD mini webszerver már müxik gobó alatt, én csináltam hozzá recipét is, leírást is...) Szóval így megy ez.

Persze, ha akarna valaki segíteni a fordításban, azért nem zavarnám el... az írjon a címemre egy mailt! De valahogy nem bízom benne, hogy lenne rá jelentkező. Emiatt azonban nem fogok szeppukut elkövetni.

-------------
:::A GoboLinux felhasználók hivatalos magyar fóruma: http://linux.birodalom.net/smf
:::A #86-os sorszámú hivatalosan bejegyzett GoboLinux felhasználó

"de minek váltsak a 2-esre, a céljaimnak az eddigi is megfelel."

most akkor akarsz ezzel foglakozni, vagy nem?

Az Apache-ot mostmár bármire felrakni életcélod lett (meg a többit is)
Ha beszállsz a mókuskalickába akkor tekerni kell akkor is ha nem kell.

Csak akkor fogod rendesen fordítani, ha rendesen használod.

Különben: bevétel fazék szemcsésedik.

Hello,

van egy olyan vizsgarendszer, hogy LPI: http://www.lpi.org. Néhány éve körülnéztem, és a legtöbb helyen ezt ismerik el leginkább (külföldet is beleértve), főleg Európában. Nem disztró-specifikus, ez le is van írva, hogy nem is céljuk akármilyen disztribúciót favorizálni, viszont az egyes területeken kiemelik a különbségeket (pl: csomagkezelés).

A vizsgadíj 100 USD, szerintem nem vészes még saját zsebből sem. Tanfolyam van sok helyen, de szerintem - ha csak nincs égetően szükséged rá, pl nulla időd van és ötleted sincs megvalósítandó próbafeladatokra - nem érdemes. Nagyon sok anyag van fent a neten kimondottan LPI vizsgákhoz, amit átolvasva és _KIPRÓBÁLVA_ a sikeres vizsga garantált, arról nem is beszélve, hogy a gyakorlás valóban használható tudást is ad. Az IBM elég sok anyagot ad az LPI-hez: http://www-128.ibm.com/developerworks/linux/lpi/index.html

Magyarországon három helyen van vizsgalehetőség, mindhárom Budapesten (de ezt pontosabban az LPI oldalán, ez kb 4 éves infó).

Sok sikert.

Köszi a linket! Az itt leírt alapokat 5 nap alatt talán saját erőből is felfrissíthetném, és jöhetne a Linux-Admin-1, csak baromi drágának tűnik* és a RedHat/Suse kombó sem csigázott fel. Konkrétan a Linux hálózatok biztonsága érdekelne, ami viszont náluk nem alapszint, úgyhogy a HP sajnos nem megoldás (pontosabban túl magas kategória).

*Ennek a Pentaschoolnál a feléből kijön az admin-alapism. 1. és 2., ráadásul nekem ez csak a 8-10 gépes céges hálózat felügyeletéhez kell. Gondolom kevésbé profi az oktatás, de az utóbbi két napban rájöttem, érdekel annyira a téma, hogy - amint többen is megoldásként javasoltátok - önálló tanulással is alaposan megtámogassam a dolgot :)

Update: a Pentaschool szerintem abszolút korrekt volt! Az oktató egész jól magyarázott (a Neumann-on simán dobogós lett volna :), és a tananyagot is jól felépítették. Persze ez is csak úgy ér valamit, ha otthon legalább ugyanennyi időt rászán az ember. Szóval alapozásnak nem rossz.

Engem az érdekelne, hogy cégek vissza tudják e igényelni a tanfolyamok és vizsgák díját, vagy ha csak egy részét akkor mekkora részét. Erről kéne valami részletes infó, mert ötletem sincs, hogy google-be hogy keressek rá.

Thx

Köszönöm a hozzászólásokat, már be is szereztem pár könyvet, elmélyítendő a szakmai ismereteket.

Viszont még egy kérdés felmerült bennem: A CISCO vizsga jobb-e / többet ér-e a munkaerőpiacon, mint a fent említett linuxos kezdő/haladó tanfolyamok? Van esetleg erről valakinek valami anyaga?

Köszi megint!

A CCNA-ról tudok nyilatkozni. 4 szemeszterből áll, az első kettő megvan nagyon jó eredményekkel, most mehetnék az voucher vizsgára (valami entry level papírt ad). Az elméleti része elég komoly, a gyakorlati is, az anyagot minimum 80%-ra kell tudni, ami inkább 85-öt jelent a gyakorlatban, mert vannak nem teljesen egyértelmű kérdések, többször volt olyan kérdés a tesztben, amire a válasz a következő leckében volt stb. A záróvizsgát viszont elég korrektek, de ott is a 80% a minimum. Ha elmész letenni a minősítő vizsgát is, akkor bekerülsz a Cisco nyilvántartásába, kapsz egy plasztikkártyát azonosítókóddal, stb. Elég komoly. Állítólag többet ér a piacon (ha ilyen irányba akarnék elhelyezkedni), mint a diplomám. Alapos tudást ad, viszont az árát is rendesen elkérik, de olcsóbb, mint egy RHEL tanfolyam/vizsga.

Sziasztok!

Engem is a témanyitó kérdése érdekelne annyira szűkítve a dolgot, hogy sajna egyelőre magyar nyelvű tanfolyam jöhet szóba.
Most úgy néz ki, hogy komolyabb tanfolyamot is támogatna a cégem, de én eddig csak a Pentaschool-nál találtam jókat, de nekem azok is tetszenek.
Sajna úgy láttam, hogy a komolyabb tanfolyamok csak angol nyelvűek. Tényleg így van?
Tudnátok ajánlani esetleg valami mást is?!

Remélem összejön ez a tanulás minél hamarabb mielőtt valami gebasz lenne :) (kirúgnak, meggondolják magukat, bár utóbbi talán nem, mert pályázunk és úgy néz ki 80-90%-át támogatni fogják, vagy nemtom, csak ezt hallottam, de engem nem is érdekel)

Szóval Pentánál a levelezős részre mindenképp el akarok menni, akár zsebből is, az nem olyan sok (28k + 20% ÁFA). De milyen lehetőségek vannak még?
A Red Hat-os és Novell SUSE-s tanfolyamai mind angol nyelvűek?
Ha a tananyag angol, de az előadások magyar nyelvűek akkor még az is jó lenne.

Köszi a segítséget!

budacsik

Szerintem Magyarországon alapvetően magyarul oktatnak, mégha a tananyag angol is. Persze az én tapasztalatom nem mérvadó, én még csak egy linux tanfolyamon voltam.
Azt mondjuk nem tudnám elképzelni, hogy lefordított tananyagból tanuljak, állandóan vissza kellene fordítanom angolra hogy megértsem.

Ave, Saabi.

Mi lett veled azóta? Könyvtáros vagy még? Vagy már rendszergazdaként dolgozol?
--
unix -- több, mint kód. filozófia.
Life is feudal

Hello!

Koszonom az erdeklodest! :) A hozzaszolasok alapjan az onkepzes rogos utjara leptem, de nem bantam meg, - sajat megitelesem szerint - nagyon sokat fejlodtem.
Idokozben a baratnom Angliaban dolgozo baratnoje szolt, h keresnek kinn embereket egy elelmiszereloszto kozpontba, igy eladtuk a lelkunket a Nyugatnak, es most gagyi fizikai munkat vegezve az otthoni fizu 5x-oset keresve ingyen kapom az angol nyelvtanfolyamot a helyiektol.
Nem tervezzuk itt sokaig, ha hazamentem, a meglevo angol nyelvtudassal egy multinal fogok elkezdeni szakmai karriert epiteni.
Ja, jelenleg az onkepzesem a vezeteknelkuli halozatok temakorenel tart. :)

Koszi!
Nem igazan. Ugyan EU, meg eselyegyenloseg, meg egyeb hasonlo rizsa dumak, de Anglia szepen lassan elkezdte bezarni a kapukat, es a munkakozvetito ugynoksegek is egyre inkabb csak angolokat alkalmaznak, illetve az angolok is rafanyalodnak a szarabb munkakra, mint pl. szalagmunka es tarsai. Igaz, ahogy hallom, nem birjak sokaig, igy talan egy kulfoldivel tobbet er maga az ugynokseg is. Proba szerencse. Szerencsere mi meg idoben jottunk ki, az elelmiszeripar eleg biztos allas.

" A NetAcademia Oktatóközpont megszerezte a Linux Professional Institute Approved Training Partner címet, így az intézménynél most már világszerte elismert képesítést adó linuxos tanfolyamok is elvégezhetők."

Attól hogy a suli "szerzett" egy címet, már
magasabb színvonalú lett az oktatás?

Kétségeim vannak. Nem tudom miért! :)

emléxem:
Ez olyan mint egy istálóba települt palackozóüzem,
amikor iso minősítést "szerez".
Ettől még a legyek és más rovarok ott köröztek. :D

Javítsatok ki, ha tévedek, de én úgy képzelem, hogy nem az iskola szerez meg egy képesítést, miközben a tanárok semmit nem változnak. Két esetet tudok elképzelni:

1. "felvettek olyan oktatókat, akik alkalmasak az új feladat ellátására, megfelelnek a minősítés követelményeinek
vagy
2. az ottani oktatók mostanra elvégeztek olyan tanfolyamot, megszereztek olyan képesítést, ami megfelelk a min. követelményeknek

1. v. 2. és

Az iskola kidolgozta az oktatás mikéntjét, beadta a min. kérelmet, amit meg is kapott. (minősítés = a cém megszerzéséhez szükséges jóváhagyás)

Ha meg a fenti istállós példád igaz, akkor az iso minősétés vagy nem megfelelő vagy nem elég körültekintően ellenőrizték a követelményeket.

Kodmen
-------------------
...a Linux filozófiája: "Keresd a veszélyt". Hopp! Nem így van. "Csináld magad!" Ez az! (Linus Torvalds)

"Ha meg a fenti istállós példád igaz, akkor az iso minősétés vagy nem megfelelő vagy nem elég körültekintően ellenőrizték a követelményeket."

Az iso minősítéshez csak pénz kell!
Nem néznek semmit, csak fizess! :)
(gyakorlati tapasztalat)

Ezért gondolkodtam "hangosan", a minősítésről mint olyanról.