A minap elhatároztam, hogy belátható időn belül vásárolni fogok 512M vagy 1G ramot.
Jelenleg egy 133MHz-s 256M DDR SDRAM van a gépben. (AMD Athlon XP 1800+ proci, ECS K7VTA3 alaplap, VIA KT333 northbridge és VIA VT8235 southbridge-el.) Viszont lenne néhány kérdésem ezzel kapcsolatban:
- Ha az alaplap kézikönyvében csak 100 vagy 133 MHz-es ram használatát támogatják, akkor az azt jelenti, hogy ennél nagyobb MHz-en üzemelő ramot nem tud kezelni?
- Ha 133Mhz-nél nagyobb frekvenciájú memóriamodult veszek , azt használhatom-e a jelenlegi ram modulommal? (A DDR SDRAM technológia adott...)
- Kézikönyvben ki van emelve, hogy csak unbuffered lehet a ram modul. Ez a gyakoribb, vagy a nem unbuffered (buffered (?)) a gyakoribb?
- Linuxon akkor is ajánlott swap partíció, ha jóval több memória van, mint amennyit általában kihasznál? Ha igen, érdekelne, miért.
Ennyi jutott most eszembe, lehet, hogy lesz még... :)
- 5260 megtekintés
Hozzászólások
1) azt jelenti
2) igen
3) unbuffered gyakoribb
4) swap mindig célszerű, fiz. memória duplája legyen (olvasd ezt el)
--
'Please, just tell people to use Windows.' - Linus Torvalds on KDE and GNOME
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
4-re olvassa el ezt is
Many people follow an old rule of thumb that your swap partition should be twice the size of your main system RAM. This rule is nonsense. On a modern system, that's a LOT of swap, most people prefer that their systems never swap. Use what is appropriate for your needs.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Helló!
1,2: használhatsz nagyobb sebességű ramot is, max a lassabb sebességén fog járni. Viszont 1xerre ne használj ddr és sd ramot. A ddr ram legalább 200mhz-es az sd viszont 133mhz a plafon. A lényeg hogy jól nézd meg h mi van most a gépedbe és a megfelelőt vedd meg.
3: ez a unbuffered nekem is homály, kéretik felvilágosítani :)
4: csatlakozom az előttem szólóhoz, swap = fiz. memória * 2 :)
sok szerencsét!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
4: Főleg, ha mondjuk van 2 giga a gépben, csinálsz 4 giga swapet, mondjuk egy 32 bites rendszeren?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de mivel a topicnyitónak nincs 2gb a gépében, ezért szerintem hasznos lehet neki ez a swap:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szvsz egy desktop gépnél teljesen felesleges akár 1 giga swap is. Ha azt esetleg felhasználná, akkor már úgyis használhatatlanul lassú lesz az egész.
Been there, done that.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igazad van, azonban én szeretem ha van swapem. Nekem az az 1-2gb tárhely nem nagy veszteség, amit a swapre áldozok.
-peace-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem egy 18gb SCSI u160-as hdd-n van a rendszerem. Igenis nagyon sajnálnék 4GB Swap-ot a 2GB RAM mellé. Főleg úgy, hogy 1.2-1.4 Gb fölé nem nagyon megy a Ram kihasználtságom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nemazert, de a DDR400as ramok ketyegnek 200MHz-n. A 266/133 333/166 es igy tovabb...
---
Apple iMac 20"
áéíóöőúüű
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3. Normális memória mindig unbuffered. A unbuffered ellentéte, a registered memória majdnem kizárólag csak szerverekben fordul elő. Könnyű felismerni, egyrészt, mert nagy betűkkel rá van írva, és az árlistákban is vastagon szedve szerepel, hogy "Registered", másrészt az árcéduláján is a vele azonos méretü normális memória árának kb kétszerese szerepel. Ha egy memóriára nincs ráírva semmi, akkor egészen biztos lehetsz benne, hogy az unbuffered. A registered memória többnyire egyben még ECC-s is szokott lenni, bár ez elvileg két külön dolog, de mivel a szerver piaci szegmensben mindkettőre szükség van, máshol pedig egyikre sem, ezért a két tulajdonság általában együtt jár.
Technikai magyarázat: ha egy gépben egy memóriacsatornára sok modul van rákapcsolva (sok foglalat van az alaplapon), akkor az (kapacitívan) nagyon megterheli a memóriabuszt. Emiatt a maximális működési frekvencia alacsony lesz. Mivel a szerverekben és high-end munkaállomásokban sok memóriára van szükség (8-16 foglalat) és nem megengedhető, hogy emiatt lelassuljon az egész, ezért ott olyan memória modult használnak, amin egy regiszterrel le van választva a buszról a memóriamodulon levő vezetékszakasz, ami az egyes memóriachipeket köti össze. Így az alaplapon futó buszt csak a regiszterek terhelik meg, amiből modulonként 1db van, nem pedig az összes memóriachip, amiből modulonként 8, 16 ritkán még akár 32 darab is lehet. A regiszter egyébként jól látható, a modul alján a csatlakozó környékén egy különálló hosszukás IC, ami kinézetre feltünően eltér a memóriachipektől.
Az ECC egy hibajavítási eljárás. Alapesetben memóriaszavanként 1 bites hibát ki tud javítani azzal, hogy paritást tárol. (Van durvább változata is, ami 4 bites hibát is tud, de az lényegesen drágább és elég nehéz beszerezni) Onnan ismerhető könnyen fel az ECC-s modul, hogy egyrészt rá van írva, másrészt 8 helyett 9, illetve 16 helyett 18 db, kinézetre egyforma memóriachip van rajta, az extra chip tárolja a szavankénti paritást.
---
A definite turning point has been reached.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na azért ez picit bonyibb annál, ahogy elsőre leírtad.
1x is: Fontos az, hogy olyan fajta memóriát vegyél, ami az alaplapba való (szal véletlenül se DDR2-est, ha DDR-t bír csak a drágája..).
2x: Az órajelekkel lehet némi kis gebax, de általános igazság az, hogy törekedni kell, hogy lehetőleg azonos órajelű memóriák legyenek ( ellenkező esetben nem biztos, de van esély 1-2 érdekes lehetőségre ).
3x: SD/DD RAM-ot mixelve tudtommal nem lehet használni, vagy az 1ik vagy a másik ( ha jól emléxem, akkor a régi BIOS-oknál is úgy volt, hogy mind2 támogatott, de nem lehetett szimultán mind2őt használni, mert nyomban blokkolta az 1ik a másikat.. )
3. kérdésedre van sejtésem, hogy mi lehet ( vmi régi memória kezelési vacak rémlik, de inkább most nem merek hülyeséget mondani anélkül, hogy ne néznék utána még1x.. )
4. kérdésre pedig a válasz: MINDIG KELL SWAP! Még akkor is, ha az embernek 8 GB-nyi fizikai memóriája van, mert sok program az ideiglenes dolgait alapból oda akarja bedolgozni, és ha nem találja a SWAP-ot akkor bezony gyorsan bekövetkező problémáknak lehetsz szemtanuja..
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Üllj le és kuss legyen!"..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kösz a válaszokat.
Ez a dd/sd kicsit érdekes. Utánaolvastam már egyszer a témának, mint kiderült, a ddr sdram jelentése: "double-data-rate synchronous dynamic random access memory". Mindenképpen ilyet veszek, mert tudom, hogy ilyen van a gépben. De azért majd felírom egyszer az adatait, fontos lesz.
Az órajel azért volt érdekes, mert kicsit utánanéztem, de a legtöbb ddr sdram magasabb frekvencián dolgozott... De ha erre mindenképpen figyelni kell, akkor nem kockáztatok...
A swap tanácsot megfogadom, de azt hiszem meghagyom a kis vinyó funkcionalitását rá. Jelenleg a 256M ramhoz 256M swap társul. Mivel a vinyó 3G-jából kb 500M fontos adat, a maradékból swap lehet...
Bescanneltem a kézikönyv ide vonatkozó oldalait, hátha ti ki tudtok venni más infót is belőle... :)
http://baksaweb.extra.hu/memory.gif
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nem kell mindig swap. nincsenek "varatlan" jelensegek, legalabbis normalis kernel verzio eseten.
nekem van olyan gepem ami 4gb ram melle swapel meg 3-at, es teljesen jol hasznalhato, es van olyan, amelyik 16gb melle nem swapel semmit :)
a swapnel az is lenyeges, hogy hany diszkre tudod elosztani. pl. az elso gep amit mondtam, azon 6 diszken van a 4gb swap, 300MB/sec az elmeleti savszelessege a swapnek, az meg mar eleg jo.
--
Gabriel Akos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztos vagy benne, hogy 133-as DDR Ramod van? Inkább az 266-os lesz. (Az alap órajele 133, ezt duplázza). Emlékeim szerint a VIA333-chipset nem támogad SD Ramot.
Nézz utána, hogy mekkora memória megy modulonként a gépedbe. Bár esetedben van segítség, egy-két hete bővítettem hasonló géped, és ment 2db 512 DDR 400-as Rammal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
DDR 266 a jelzése, és 133MHz az órajele. Lásd, wikipedia.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hali. Szerintem nyugodtan vehetsz ddr400as ramot is a kézikönyv alapján, azonban nem fogod tudni kihajtani teljesen.200mhz-n fog menni. De talán 1 alaplapcsere is elgondolkodtató lehetne, ha a maxon akarod járatni a ramod. Szvsz talán megérné. SocketA-s alaplap kb~10k huf körül mozog.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, kösz. Az az igazság, hogy most nem vennék új alaplapot, már csak azért se, mert a jelenlegivel soha semmi baj nem volt eddíg. Még a soka szidott via chipset is jól működik. :) Van itt egy elég jó pc bolt, egyik nap majd leugrok és megkérdem, nekem való ramot tudnak-e szerezni. Ha meg csak nagyobb sebességű van, veszek egy olyat, és majd 1-2 évvel később veszek új alaplapot. Feltéve, ha a nagyobb sebességű nem megy tönkre a jelenlegi alaplapban...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a regi alaplapoddal nem volt semmi gond nem fogja tonkretenni a ramot. Vasarlasra azt tudom ajanlani, hogy olyan ramot vegyel, amire van garancia, es jo minosegu (Kingstone, GOOD RAM). Ezek altalaban 1 ezressel dragabbak, azonban ez semmi a memoriahibatol elszallt szakdolgozatok sulya mellett. Valamint az se art, ha vasarlas utan futtatsz rajta 1 memtest86ot, es ha rossz viszed is vissza aztan annak fuggvenyeben hogy mennyire akarsz joban lenni veluk, es mennyire gyorsan cserelik vissza valtoztatod a hangnemed.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem 200-on fog menni, hanem vagy DDR266 (133Mhz alap)-on vagy DDR333(166MHz alap)-on. A DDR400-as Ramnak az alapórajele a 200. Ezen a sebességen tuti nem tud menni ebben a lapban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
swap nem csak a felhaszalhato memoriat noveli, bele lehet pakolaszni olyan dolgokat a memoriabol, ami eppen nem kell aktiv legyen
ezentul suspend to hdd, valamint coredump is hasznalhatja
szoval ha nem is a ketszerese, de legalabb egy picivel a valodi ram felett legyen
--
status: no carrier
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az SDRAM es a DDR foglalat mas, igy nem lehet oket cserelgetni.
A 256-os 266MHz-es DDR modulok most 3000 Ft korul mennek hasznaltan (csak hogy ne hagyd magad atverni).
A swaprol technikailag nem igazan lehet lemondani, viszont a kernel "swappelesi hajlandosaga" allithato a vm.swappiness parameterrel (sysctl-en keresztul), ami indokolt, ha sok RAM-od van, es nem kell a swap.
Amugy a mi 'nagy' gepeinken (8 CPU, 32-64GB RAM) maximum a fizikai memoriaval egyezo mennyisegu swap van beallitva, de helyenkent csak a negyede.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nekem is kt333-as alaplapom van. hivatalosan 133MHz-es (a DDR miatt 266MHz) FSB-t ismer. nemhivatalosan megy 166MHz-en (333MHz DDR) evek ota. mivel 400MHz-es RAM van az alaplapban ami 2.5-es CL ertekkel rendelkezik (Cas Latency: oszlop hozzaferesi ido) igy 333MHzen a CL ertek kedvezobben alakul, 2-es CL allithato be. igy kicsit haraposabb a memoria, de ez mar tunning kategoria
ha uj ramot veszel akkor a regit is erdemes cserelni mert lefogja lassitani az uj memoriakat a fentebbi gondolatmenet miatt
--
Tuddd gi: A Dörrög Zuldán, te hűjje!
(Rejtő Jenő: Az elátkozott part)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Először is köszönöm a további válaszokat, érdekes dolgokat tudtam meg!
Nos leírom, mit tettem ma.
Meg akartam nézni, milyen a jelenlegi memóriám. Mivel elég szar helyen vannak a slotok, úgy döntöttem, kiszedem a helyéről, és megnézem úgy.
Szóval kiszedtem, óvatosan, a modul szélénél fogtam meg azt. Gondoltam, baja így csak nem lesz. Megnéztem, lefotóztam, visszaraktam. Bootoltam egy wint, mert éppen azon kellett csinálnom valamit. Ha már úgyis ott voltam, játszottam egy kicsit.
Összességében dc-n töltöttem, az mellett COD-oztam egy kicsit (ha próbáltad már 256M rammal, sejtheted, milyen volt :)), majd quake3-oztam. Aztán otthagytam a gépet. Kb 1h múlva mentem vissza. Csontra volt fagyva, a képernyővédő egy helyben állt (mivel egy óra a képernyővédő, meg kellett volna néznem, mikor állt meg, de ezt elmulasztottam). Újraindítottam reset-tel, elindítottam dc-t újra, majd elindítottam bzflaget. Kis játék után csontra fagyott. Gondolom, valamit elronthattam.
Szerintetek mi a gond? Tönkretettem a memória egy részét? Vagy csak kontakthibás a memória érintkezése a slotban?
(Mindjárt futtatok egy memtestet, majd meglátjuk, mi lesz.)
Egyébként a memóriára az van írva, hogy: "DDR 256MB PC2700". A chipekre pedíg: "Vdata 20303" és egy nagy szám (gyártási szám talán).
Ui: igen, a témanyitó postban mást írtam, de azt hittem, olyan van a gépben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha látja a ram az összes memóriádat akkor biztosan jól raktad be. Ellenben 1 memtest szerintem nem árthat neki.Sajnos sikerült már úgy járnom, hogy rosszul raktam vissza 1 ramot, az eredménye 1 halott slot volt, és némi égett szag. Hogy a memória meghalt-e arra már nem emlékszem szerintem igen :(
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, memória gyártók szoktak-e csalni, de ez kicsit kevesebb, mint 256M:
[tibi@localhost ~]$ free
total used free shared buffers cached
Mem: 254828 251160 3668 0 6548 129952
-/+ buffers/cache: 114660 140168
Swap: 262040 0 262040
Akkor most mind látja, vagy nem?
Egyébként memtestet valamiért nem tudok csinálni. Ha kiírom az img-et floppyra, akkor arról bootolás közben elkezd kiírkálni dolgokat. 2 betű, 4 szám egymés mellett (hexa számok lehetnek). Linuxra fordított bináris meg szegmens hibás... Esetleg ha egy előfordított memtestet küldene valaki...
Hiren's boot cd-jén van memtest?
Egyébként most sikerült menet közben előidéznem egy crash-t. Épp felmentem memtest oldalára, amikor megállt az egér, majd egy fura hangot hallatott a gép (vinyó lehetett a hangból itélve), ezután egy pillanatra még életre kelt az egér. Ezt követően eltűnt a grafika, de nem jött be se konzol, se semmi. Csak a nagy feketeség maradt. Semmilyen billentyűkombinációra nem reagált utána.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az hogy nem látod a teljes memóriát az lehet annak is az oka, hogy a BIOS lefoglalja azt mondjuk Video memory-nak, így a rendszer az alap memóriából nem látja a teljeset. Érdemes lehet megnézni BIOS beállításokat ez miatt.. Amúgy ha csak most kezdte el ezt csinálni akkor lehet, hogy vmelyik lábnál contact hibás lehet a memória ( por került a lábak közé ), de elvileg ennyi fizikai ráhatással nem lehet elérni memória sérülést..
Ami HIren's-et illeti: Van rajta Memtest is meg Goldmemory is. Szal azt mindenképp érdemes lenne rajta végignézni..
Ha meg ezek után is minden kötél szakad akkor nézd meg a blogomnál 1-2 bejegyzést, mert már én is jártam hasonlóképp és ott asszem egész jól leírtam mit próbálgattunk, és mi lett a megoldás..
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Üllj le és kuss legyen!"..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ok, kösz. Nem tudom, mihez foglalhat le memóriát, videóhoz nem valószínű. (Ugyanis integrált videókari nincs, Nvidia kártya meg a sajátját használja.) De sok más cucc integrált, pl. hangkari, hálókari. Ezekhez szoktak lefoglalni memóriát?
Na kipróbálom akkor Hiren's boot cd-vel, majd meglátom, mi lesz...
Ja az előbb nem írtam, hogy holnap megyek a boltba érdeklődni, de a frekvencia kérdés még nem tisztázott teljesen. Egyesek szerint nagyobb frekvenciájú memória egyáltalán nem megy a javasoltnál, egyesek szerint megy, de a chipset által támogatott maximumon (azaz nem a memória maximumán). Ezen kívül az kérdés még, hogy a jelenlegivel együtt használható-e a jelenleginél gyorsabb memória? (Ha nem, az sem baj, mert megint mások szerint új memória vásárlása esetén érdemes a régit az elfekvő készletekbe migrálni.)
De azt hiszem, úgy járok a legjobban, ha elviszem a kézikönyvet, és megkérdem az eladót. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát elvileg a videókártya szokta csak lefoglalni, bár ki tudja.. BIOS-t tényleg meg kéne nézni..
Memória kérdés ügyileg én úgy tudom, hogy van az alaplapnak egy értéke, amelyen le tudja kezelni a memóriát ami régieknél tudtommal 100-166 Mhz között van.. Na most tudtommal ezeknél az van, hogy ezen a határon belül tudja lekezelni a memória sebességeket, de ha mondjuk egy 100as és egy 133as van akkor a 133as is 100on fog menni. Viszont tudtommal nem nagyon van olyan, hogy egy iylesmi konfigba mondjuk egy 200as memóriát bele lehetne tuszkolni, bár ha valaki nálam okosabb ezt jobban tudja kérem javítson ki engem is.
Ami meg a boltost illeti: Hát találkoztam én már 1-2 ritka állatfajjal boltos téren, szal ha épp nem olyat fogsz ki akkor nem biztos, hogy jól jársz a megkérdezésével ( erős dezinformációs lehetőség.. )
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Üllj le és kuss legyen!"..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én régóta járok ebbe a boltba, bár az is igaz, hogy eddíg nem vettem "kritikus" hardvert. De rengeteg pozitív tapasztalatom van velük kapcsolatban, úgyhogy nem hiszem, hogy nagy hülyeséget mondanak. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
AFAIK amit a free és társai mondanak (/proc/meminfo), az a full mem mínusz a kernel által lefoglalt mem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért, azt nem lehet megállapítani, hogy maga a kernel mennyit foglal? Csak azért érdekes, mert a total az az én fordításomban teljest jelent.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Voltam boltban, 20k-ért kapnék 400MHz-es ddr ramot 5év garival. Az eladó azt mondta, kompatibilis lesz a jelenlegi ramommal. Azt hiszem, meg fogom venni. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha megveszed akkor majd tájékoztass minket is, mivel mint írtam a jelenlegi tudásom szerint ennek így nem kéne mennie, de a tévedés jogát fenntartom, szal tudni szeretném, hogy uptodate e az információ amit birtoklok.. :) :P ( Meg gondolom nem csak én vagyok így ezzel.. )
____________________________________
Az embert 2 éven át arra tanítják hogyan álljon meg a 2 lábán, és hogyan beszéljen... Aztán azt mondják neki: -"Üllj le és kuss legyen!"..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Abból kiindulva, hogy a jelenlegi ram sima ddr-es 333MHz-en, és az új memória elvileg annyival fog működni, amellyit a controller enged, működnie kell. Ha meg nem, akkor viszem vissza a boltba. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni