Veszélyes laptop-ok

Címkék

Az OpenBSD misc@ listán hívta fel valaki a figyelmet arra, hogy mostanában nem életbiztosítás a laptop-okat a lap-ban, azaz ölben tartani. Igaz, hogy az idők hajdanán erre tervezték ezeket a jószágokat, de mostanában jobb, ha az ember óvatos.

Az egyik INQUIRER olvasó egy japán konferencián vett részt, ahol mindössze néhány méterre ült egy éppen felrobbanó és lángok martalékává váló Dell notebook-tól.

Az esetről képek is készültek. Ha a képek nem fake-ek, akkor jobb vigyázni. :)

A cikk a képekkel itt.

Hozzászólások

Melyik tipus volt? Nekem is Dell notim van, nem szívesen látnám így.

Én arra lennék kíváncsi, hogy mit mondanak ezután az üzletben.

Igen, ugye a lítium egy alkáli fém, ami igencsak reakcióképes, oxidálószerrel keverve már szobahőmérsékleten meggyullad. Ha pontatlan a töltésvezérlés és/vagy túl magas a hőmérséklet, akkor fém lítium és oxigén gáz keveréke válhat ki az akkumulátorokban, ami veszélyességében talán leginkább a nitroglicerinhez hasonlítható. Itt vagy szar volt az aksi elektronikája, vagy szakszerütlenül utánépített akkumulátor volt, vagy a notebook többi része veszélyesen átmelegítette, annyira, hogy a töltés/kisütés teljes leállítása sem tudta megakadályozni a reakciót.
Úgyhogy elég alapvető óvintézkedés, hogy az akkumulátort ammenyire csak lehet hidegen kell tartani. Úgy kell tölteni, hogy közben a notebook ki van kapcsolva, ha hálózatról üzemeltetik, akkor pedig az aksit ki kell venni. Akkumulátoros üzemeltetésnél meg célszerű levenni a processzor órajelét, ha csak lehet.
Egyébként is az akkumulátor élettartamát alapvetően meghatározza, hogy milyen hőmérsékleten tárolják. 40C-on 100%-os töltöttség mellett évente ~35%-ot veszít a kapacitásából. Ez 25C-on már csak ~20%, ha a töltöttség nem 100%, hanem csak 40%, akkor pedig 25C-on csak 4%-ot veszít évente. És még panaszkodnak az emberek, hogy milyen hamar elhasználódnak az akkumulátorok...
---
A hülyeség igenis fáj. Csak nem annak aki hülye, hanem annak akinek hallgatnia kell.

> Úgy kell tölteni, hogy közben a notebook ki van kapcsolva, ha hálózatról üzemeltetik, akkor pedig az aksit ki kell venni. Akkumulátoros üzemeltetésnél meg célszerű levenni a processzor órajelét, ha csak lehet.

Ez nagyon jol hangzik igy leirva, de mi van, ha aramszunet lesz, vagy valaki veletlenul kihuzza az AC madzagot? Mellesleg masok szerint az akkumulator feszultsegszabalyozast is vegez.

Teny, hogy a kb 2 eve folyamatosan AC-rol uzemelo ceges notebook akkuja mar csak 60% kapacitassal bir, a tobbe-kevesbe rendeltetesszeruen hasznalt sajatom 5 eves eredeti akkuja viszont 87%-on van.

arra is figyeljünk, hogy "rendes processzor" legyen a noteszban. nem csoda, hogy a régi gericom gépem 1,7ghz-es willamette celerongyal nyáron rendszeresen 85°-osan lekapcsol...
Gyártóra is figyeljünk. Nem biztos, hogy az "ócsó" dellnek van a legjobb thermal designja...
És emlékezzünk vissza, hogy hányszor lehet egy dell aksit töltikézni és hogy utána mit csinál... Ibm-nél pl. miért nincs ilyen korlát? Ja, bocs, azok még igazi gépeket csinálnak. (vagy csak csináltak, hisz most már lenovo... :( )

Apropó olcsó Dell, egy Inspiron 1300-ról írok, teljesen meg vagyok elégedve a hőleadásával, ezelőtt egy Pentium 2-es lapim volt, sokkal jobban főtt, mint ez. (Ebben Celeron M 370 van) Volt a kezem alatt egy 5100-as Inspiron is, asszem asztali procija volt, na az tényleg nagyon melegedett.
---
Hey! Where'd my terminal go?

Másképp kényesek. A Ni-Cd és a Ni-MH esetén a memóriaeffektus miatt úgy kell tölteni, hogy mindig (közel)üresre kell meríteni és utána telire tölteni. Tehát azok a rátöltést nem szeretik. Ezen kívül a hideget nem bírják, azzal nagyon könnyen tönkre lehet tenni őket. (Nekem sikerült most télen a fényképezőgépem aksijait hazavágni, pedig csak ~10C közelébe hültek le.)

A Li-Ion aksik viszont a maximális áramra és töltési feszültségre nagyon kényesek, de egyáltalán nincs memóriaeffektus, tehát jól viselik a rátöltést. Sőt éppenhogy árt nekik a telire töltés/üresre merítés ciklus. A nagyobb baj viszont, hogy a meleget nem szeretik, még használaton kívüli állapotban sem.

Sajnos nincs egyelőre olyan akkumulátorfajta, aminek semmi zavaró tulajdonsága nem lenne.
---
A hülyeség igenis fáj. Csak nem annak aki hülye, hanem annak akinek hallgatnia kell.

Honnan az infó; vagy a munkád miatt értesz hozzá?

Mert a Ni-Cd és Ni-MH világos, de a Li-os akksikról nekem eddig mindenki mást mondott. Volt, aki azt, hogy a Li-ost is jó néha teljesen lemeríteni; volt, aki azt, hogy nem, mert annak pont az a jó, ha mindig teljesen töltve van.

Egy időben gúgliztam is rá, kevés eredménnyel...

(Szerk: ja igen, és egy litiumos laptopnál meg azt olvastam a kézikönyvben, hogy ha hosszabb időre tárolod, akkor úgy 40%-ra a legjobb tölteni - ez szerintem összecseng azzal, amit írtál. Valami FAQ-t össze szeretnék hozni a témában.)

Köszi.

Ááá, csak netes utánaolvasgatásból szűrtem le én is. Igazából kell egy kis türelem ahhoz, hogy a gyártók "minden szép és jó" marketingdumája mögött a valódi dokumentációkat megtalálja az ember.
Egyébként a wikipedián elég jól össze van foglalva minden, a számadatokat most is onnan néztem ki.

---
A hülyeség igenis fáj. Csak nem annak aki hülye, hanem annak akinek hallgatnia kell.

Hát igen, sajnos pro és kontra. Az akkumulátor egy csúnya fekete báránya a technológiának, még nem sikerült igazán kompromisszummentes fajtát kitalálni.

Az akkumulátor, mint feszültségszabályozó pedig leginkább csak mítosz, különösen, hogy a li-ion aksiknak elég rafinált töltésszabályozó elektronikája van (pont azért, hogy ne robbanjon), aminél nem az a tervezési szempont, hogy stabilizálja a tápfeszültséget, hanem az, hogy az aksi töltési karakterisztikáját tartsa be.

Feszültségstabilizálásra egyébként egy csupaszon bekötött akkumulátor sem igazán alkalmas, ugyanis a töltés/feszültség karakterisztikája nem a Q=C*U szabályt követi. A feszültség csökkenést nagyon eredményesen áthidalja, de a rövid túlfeszültség impulzusokkal nem tud mit kezdeni. Érdemes megnézni egy stabilizálatlan töltő tápegység feszültségét oszcilloszkóppal töltés közben. A hálózati 50Hz pozitív félperiódusai remekül látszanak az akkulátor feszültségszintje fölött.

---
A hülyeség igenis fáj. Csak nem annak aki hülye, hanem annak akinek hallgatnia kell.

Biztos valaki sokat nézte a Mission Impossible-t és megalkotta az önmegsemmísítő PCMCIA modult a laptopokhoz, és ez volt a bemutató :)))...

Az első kép láttán elgondolkodtam, hogy vajon a tulajdonos
előtte ült amikor kigyulladt vagy voltak előjelek? :)

Mert ha nem akkor nem fogják úgy hívni többet az ipsét, hogy babyface. :)

--
maszili

uff ez férfiaknak még veszélyesebb.............ölben :-O

Egyebkent is ovnak a mai laptopok olben tartasatol, mert annyira melegednek, hogy az hosszabb tavon mar meddoseghez is vezethet.

Ez csak hazi szorakozas:

http://www.briananddebbie.com/images/Tesla/Pictures/101902/laptop_burni…

Ez viszont egy masik Dell, magyarazattal:

http://www.safetycenter.navy.mil/photo/images/photo159p.jpg

"So what happened, you ask? Well, it seems the original battery for this laptop died, and was replaced by an after-market battery pack that overheated and burst into flames."

Mit bir egy Thinkpad (ez itt a reklam helye, de ne vegyetek Lenovo-t):
http://marc.merlins.org/perso/bm/2002/Pix/9608_Misc.jpg

Neketm Toshiba gepem van, melegegni melegszik, foleg ilyen idoben. De egyebkent kellemes meleged ad ki, telen jo rajta tartani a labamat, melegen tartja:)

Nekem megfelel az Amilom, bár néha már kicsit elegem van belőle a hülye ventillátor elhelyezés maitt. Most mondjuk 47 fokos, szóval csak ~15 fokkal több mint a környezete :)
--
Peace, Love, Unity, Respect