Sziasztok!
Debian 11, mdadm raid1 tömb, benne 3 WD Red (WD30EFRX) HDD, 2 aktív, 1 spare.
Szeretném, hogy a tartalék HDD standbyban legyen. hdparm -B nem megy, mivel a HDD nem támogat APM-t, hdparm -S 24-el próbálkoztam, de nem alszik el a merevlemez hosszabb idő után sem. A HDD-t áttelepítve egy másik gépbe amin Arch található elalszik a hdparm -S hatására, igaz nem 2, hanem 10 perc után. Azonban mindkét gépben azonnal elalszanak hdparm -y hatására.
Mi lehet a galiba? Miért nem egyformán viselkednek a két gépben? Hogyan tudnám rábírni, hogy pihenjen a tartalék lemez? Esetleg van működőképesebb tool erre, mint hdparm?
Köszönöm előre is!
Matyi
- 1241 megtekintés
Hozzászólások
Sikerült úrrá lennem rajta egy hd-idle nevű programmal. Nem tudom miért nem foglalkozott a hdparmmal, és miért foglalkozik evvel, de most végre alszik a tartalék merevlemez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A WD-k leszarják a sztenderd api-t. Régen (jó régen...) nekem is volt ilyen fosom kékben, és már akkor olvastam, hogy az akkor frissen bevezetett WD-Green leszarja a hdparm-os beállítást. Talán még a man page is írja.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Értem. Van olyan gyártó akinek bátran meg lehet venni a lemezeit, mert támogatja?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk a WD Red az NAS HDD szóval lehet by design nem csapják le* (ami ettől még persze nem jó).
*: a Synology pl. gyári alapértelmezésben elküldi aludni, viszont ez nem tesz jót a HDD-nek. Lehet, hogy erre megoldás, hogy egyszerűen nem megy aludni a parancsra sem a HDD.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom, azóta csak szerverben használok HDD-t, és ott 0-24-ben megy. Mindenhol máshol SSD.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
régi szép idők... izé, amikor öngyilkosok lettek a wd green winyók a folyamatos energiagazdálkodó ki-be kapcsolgatástól.
https://prohardver.hu/hir/western_digital_caviar_green_hdd_hiba.html
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy ~13 éves 2TB wd green-em. Az élete 99,99%-át kikapcsolva töltötte (nagyjából tényleg ennyi), szerintem ezért működik még ma is, ha 2 évente 1x bekapcsolom. De a folytonos fejparkolást ez is csinálja 3-4 másodperc tétlenség után azonnal. Tényleg, szószerint, és a smart-ban meg pörög a load/unload cycle count. Kikapcsolni semmivel nem lehet ezt a viselkedést, vagy legalább a timer-t kitolni mondjuk 5-10 percre. Nem, bazdmeg, 3-4 másodperc után már hallod a klattyanást. Hogy utána 1 (egy!) másodperccel megint klattyanjon, mert a windows kb. 5 másodpercenként matat valamit a diszkkel. Így faszán az az 1 másodperc diffi kettejük között pont tökéletes h. ezt a mechanika-fingató működést művelje az eszköz.
Hogy rohadjon meg mindenki (tényleg mindenki) a wd-nél, akinek része volt ennek a funkciónak az életrekeltésében.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
idle3ctl nem segít?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valójában ez egy Passport típus, gyári wd Usb-s külső házban van, valójában nem pontosan green a belseje, hanem egyedi modellkódja van (de gyak.lag 99% green), csak egyedi firnware-el, így emlékeim szerint semmire nem reagált. Kipróbáltam akkoriban (2013-2014) mindent, ami csak volt a kezem ügyében.
De amúgy leszarom, 2évente bekapcsolom, megy 1 picit, aztán vissza téli álomba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jó, hát tároló lemeznek ez nem gond, mert csak akkor van bedugva, ha épp másolsz rá/róla :)
Anno munkagépekbe választottak a hozzáértő kollégák wd greent... aztán amikor kijött a hír a paráról, mert az utasítás, hogy állítsák be a toolal. Volt aki tojt rá és pár hónap múlva már 30 ezer ki-be kapcsolásnál járt :D Ezt leszámtva egyéként jól bírták. Nem a sebesség bajnokai voltak. De úgy összességében is volt pár gondja a legózott konfignak ott (nvidia gt210: két monitorral villogó kép, fixre kellett állítani az órajelét. Márkás táp, de folyamatosan bekapcsolva egy év után már durrantak el a kondik). Lehet papíron jobb specifikációja volt, mint az üzleti szériás komplett gépeknek, de azok 5-10 évet simán elmennek, ha nem épp egy hibásat fog ki valaki
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
no és a green-ek meddig bírták / mikor pusztultak?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont ez az, hogy tudomásom szerint egyik sem pusztult el úgy, hogy talán 1-6 hónapos koruk közt be lett állítva a toolal, hogy ne parkoljanak le 4 másodpercenként. A többségüknél már az elején be lett állítva.
Talán 5 év környékény jártak korban, amikor még használtam egyiket. Addigra már talán minden tápegységet cserélni kellett (kondicserét nem erőltették). A gt210 kártyákon ki kellett cserélni a ventiket, mert elkezdett fagyni a gép a túlmelegedésüktől (kínai 3rd party ventiket én rendeltem rájuk aliról ebayről 2014ben :D ). Talán 1-2 alaplap pusztult ki, bár asszem user error miatt, ram bővítéskor. Jó régen volt már, visszakerestem, hogy i5 760 procis gépek voltak. Pontosan már nem emlékszem hány gép volt, de 10-20db körül (úgy látom 10 ventit rendeltem anno).
Maga a gép persze lassú volt a végén, valsz pont a wd green hdd miatt, ssd még drága volt akkoriban. Hm, a hír a rossz gyári rossz beállításról 2011-es és 2016-ban még program fordítási sebesség összehasonlítást futtattam egyiken. Aztán nem tudom végül mi lett a sorsuk, mert utána másik csapathoz mentem át, de addigra bőven megszolgálták az élettartamukat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A ketto app teljesen mashogy mukodik. A hdparm konfiguracios erteket allit a merevlemezen belul, ami vagy mukodik, vagy nem. A hdidle pedig daemonkent fut, a Linux i/o szamlalojat olvasva ellenorzi, hogy melyik eszkozokon mennyi i/o muvelet volt, ha pedig nem volt muvelet, akkor az "azonnal menj el standbyba" commandot kuldi ki a lemeznek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a kifejtést, tanulságos!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A régi WD Blue még tudta a hdparm-os standby-t. Előtte az összes Maxtor, Quantum, Seagate cuccom is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért nem alszik, mert nem takargatod be, és nem énekelsz nekik altatódalokat :D
Viccet félretéve, a hdparm nem támogat minden HDD/SSD-t, erősen firmware-függő is lehet. Néha elszáll hibaüzenettel, néha nem, de akkor se mindig csinálja meg azt a műveletet, amit kértél tőle. Plusz a hdparm-mal nagyobb vigyázz, mert ha félreparaméterezed, szétqrhatja a meghajtó fw-ét, ami sok esetben javíthatatlan, megy ki a kukába az egész téglásított eszköz, és a garancia is érvényét veszti ezzel. Ezek a low level tool-ok nagyon veszélyesek, nincs bennük hülyebiztosság, meg felhasználóbarátság, egyik kapcsolót félregépeled, rosszul adod meg, bezavar egy szóköz, stb., nagy sírás lehet a vége, nincs bocsánat, meg titkos visszaállítási trükk, sem polkorrektség. Csak akkor vitézkedjen vele akárki, ha tudja mit csinál, átnyálazta a megfelelő dokumentációkat.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni