.hu regisztrator kerestetik

Sziasztok,

olyan .hu regisztratort keresgelek, akik

  • Október 18 utan is fognak regisztratori tevekenyseget folytatni
  • A domain/zona managementhez API hozzaferest tudnak adni (webes hozzaferes mellett)
  • Megbirkoznak 10k + .hu domainnel (kb. ennyit vinnenk tovabb)

Onreklamozas er :)

Koszi!

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 08. 02., p – 08:33

nah nézzük melyik regisztrátor / hostingcég szűnik meg, aki nem akar bajlódni NIS2 vel  :DDD

Fedora 41, Thinkpad x280

Mivel nem csak regisztrátorokra, hanem DNS szolgáltatókra is vonatkozik, és minden hosting cég egyben DNS szolgáltató is.

https://nki.gov.hu/wp-content/uploads/2024/04/NIS2-erintettek.jpg

Bár ezt nem nagyon hangsúlyozta SZTFH -s előadó, de a saját értelmezésük szerint mindenkire vonatkozik.

Minden felhő szolgáltatásra igaz, hogy NIS2 kötelezetté válik, aki csinálja, szóval nem csak a DNS szolgáltatás, de a webtárhely és az e-mail hoszting, sőt a fizikai szerverek elhelyezésére biztosított infrastruktúra nyújtása is NIS2 alá húz be automatikusan. Ergo már most NIS2 kötelezett mindenki, aki bármilyen hoszting szolgáltatást nyújt.

Csak a DNS-t kiszervezni halottnak a csók. Pont ez a mi bajunk is...

Az, hogy életszerű vagy sem, egy dolog. Mi elolvastuk a vonatkozó törvényt, és mindenkit megkérdeztünk, aki csak részben is kapcsolható a kérdéshez. Meg a hatóságnál kitöltendő jelentezési űrlap kérdései alapján is nagyjából egyértelmű a dolog. Az lett a verdikt, hogy hosting szolgáltatóként NIS2 kötelezettek vagyunk, mert a törvény nem tesz kivételt méret alapján, hanem csak tevékenységhez köti, mérettől és forgalomtól függetlenül.

Ráadásul a Telex cikkben hivatkozott 2023. évi XXIII. törvény szerint kiemelten kockázatos a

  • 1. melléklet
    • Digitális infrastruktúra
      • 17 a felhőszolgáltató,    
      • 18 adatközponti szolgáltatást nyújtó szolgáltató,    
      • 19 legfelső szintű domainnév-nyilvántartó,    
      • 20 a DNS-szolgáltató,    
      • 21 tartalomszolgáltató hálózat szolgáltatója,

Általános rendelkezések részlet:

  • ...
  • 6. DNS-szolgáltató: olyan szervezet, amely a következő szolgáltatások valamelyikét nyújtja:
    • a) autoritatív DNS-szolgáltatás: a domainnév – domainnév-regisztrációt végző szolgáltató által kezelt – adatainak lekérdezését közvetlenül lehetővé tevő szolgáltatás, amely a legfelső szintű domainnév-nyilvántartó szolgáltatás része,
  • ...
  • 11. felhőalapú számítástechnikai szolgáltatás: olyan digitális szolgáltatás, amely önkiszolgáló módon történő hálózati hozzáférést tesz lehetővé igény szerint méretezhető, megosztott fizikai vagy virtuális erőforrások rugalmas készletéhez,
  • 12. felhőszolgáltató: felhőalapú számítástechnikai szolgáltatást nyújtó szervezet,
  • ...

Ez alapján - mivel a szöveg többi részében semmi könnyítés, kivétel nincs - minden, hoszting szolgáltatást nyújtó vállalkozás NIS2 alá esik, kiemelten kockázatos besorolással... Ez valószínű nem az olcsó audit és tanúsítás felé vezető útra esik... Úgy gondolom, sokan nagyon megszívtuk, így lesz egy olcsó egyszerű szolgáltatásból óriás anyagi bukó. És úgy van hatályban ez a törvény, hogy senki nem tudja még, mibe fog ténylegesen kerülni mindez, így nem is lehetett időben üzletileg mérlegelni egy gyors eladást, átszervezést, megszűntetést...

Nem kizárt, hogy az EU többi tagállamában nincs egyik tanúsítási szinten sem monopólium, így lesz árverseny. Ezen felül a magyar törvény valószínű nem az EU-s tükörfordítása, lehet az EU-s verzió a szolgáltatás volumenéhez is köt engedményt opcionálisan, amit mi csak simán kihagytunk (volt már ilyen sok harmonizált törvény esetében, hogy a könnyítés kimaradt).

Az biztos, hogy a kicsiknek (mint mi is vagyunk ebben a számunkra sem annyira fontos szolgáltatási területen) itt lesz a vége, és ki fognak sokan szállni a realizálható forgalom-nyereség vs. audit/tanúsítási költség miatt.

Csak ez ugye egy eu rendelet, ezt igazabol csak tukorforditani kell es ennyi, nem lehet testreszabni. Gondolom meg lehetne tamadni birosagon, hogy ekkora elteres van az eu rendelet es a hazai alkalmazasa kozott, csak az biztos 5-10 ev mire lenne valami, a sok felszamolt cegen nem segitene.

Miért, a hoszting nem meríti ki a "olyan digitális szolgáltatás, amely önkiszolgáló módon történő hálózati hozzáférést tesz lehetővé igény szerint méretezhető, megosztott fizikai vagy virtuális erőforrások rugalmas készletéhez," passzust? Ez nem csak az AWS-re meg Azure-re igaz, hanem igaz egy cPanel-es hoszting szerverre is kapásból, mert osztott erőforrásokkal gazdálkodik, önkiszolgáltó, és persze digitális szolgáltatás.

Az, hogy ha a hatóság tart egy előadást, és azt mondják, a hosting szerintük nem esik bele jelenleg, az egyfajta értelmezése csak a törvénynek, de valójában a törvényt betű szerint véve nagyon is beleesik minden hosting.

Szerk: nem vitatkozni akarok, én örülnék a legjobban, ha valaki hitelt érdemlően tudná állítani ennek az ellenkezőjét.

Én anno szakjogasszal nezettem at a dolgot, aki szerint bar homalyos -es ekkor a vegrehajtasi rendelet is hianyzott-, de a szo szoros ertelmeben vett hosting (ahol egy adott eroforrason beluli szeleteket meretezgetsz) nem ertelmezheto a jogszabalyon belul. Ha hosting alatt dedikalsz eroforrasokat, pl VPS, cloud instance, fizikai gep, etc, ott mar egyertelmu a NIS2 erintettseg.

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Ez alapján - mivel a szöveg többi részében semmi könnyítés, kivétel nincs - minden, hoszting szolgáltatást nyújtó vállalkozás NIS2 alá esik

Én nem ezt olvasom, hanem:

(2) Az e fejezetben foglalt szabályokat nem kell alkalmazni a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló törvény szerinti mikro- és kisvállalkozásokra, kivéve, ha az érintett szervezet

a) elektronikus hírközlési szolgáltató,

b) bizalmi szolgáltató,

c) DNS-szolgáltatást nyújtó szolgáltató,

d) legfelső szintű domainnév-nyilvántartó vagy

e) domainnév-regisztrációt végző szolgáltató.

 

A mellékletekben levő tevékenység közép- és nagyvállalatokra vonatkozik

Az a-e) pontok közül melyik a hoszting szolgáltatás, ami kisebbekre is?

Ha a pénzügyi tanúsításból indulunk ki, akkor 5m lesz ez is max, és 2 évente, az nem olyan vészes (bár az ott lévő árbevételek sokkal felette vannak ennek a szektornak az árbevételéné. Főleg, hogy tippre az egész hazai piac árat fog emelni ez miatt.)

(bár itthon nincsenek olyan webes dolgokkal foglalkozó cégek ahol sok milliárdos mérlegfőösszegek lennének)

Az eredményhez az 5M is soknak tűnik, de 5M-ből nagyon szerencsés esetben legfeljebb a tanácsadási díj jön ki (de leginkább az sem), a többi beruházásról nem is beszélve. Fenntartás kapcsán 5M felét csak IBF-re kell költeni 2 évente.

Ha 2 évente 5M lenne, nem prognosztizálnák itt egyesek a regisztrátor piac jelentős szűkülését, Wladek1-ék sem akarnák elvinni a 10k+ domaint, mert a migráció sem ingyen lesz.

Nekem úgy tűnik, nem futottál ennek neki elég alaposan.

Hát, ha ez a hsz.-ed alapján valós 10 milliós nagyságrend lesz egy átlag hosting cégnek a NIS2 mindenestül, akkor nehogy beszűkül a piac, hanem párszereplőssé alakul. Sok ezres ügyfélkörből sem jön annyi bevétel/eredméy, ami ilyen kiadást fedezne úgy, hogy az üzletmenet, fejlesztés, tulajdonosi érdek se szenvedje komoly kárát.

10 millió nem lesz elég mindenestül, legfeljebb ha már van érdemi információbiztonsági fejlettsége a cégnek. A véletlen regisztrátori lista első 24 elemére kattintva mindössze 1-nél volt erre utaló jel (márpedig aki költ erre, az valószínűleg kiteszi a honlapjára). És ez csak az egyszeri költség. Persze tévedhetek, ez csak saját tájékozódásom eredménye (valós árajánlatok alapján is).

Nemcsak a hoszting, hanem a kisebb internetszolgáltatói piac is megérezheti, ami azok ügyfeleit is érzékenyen érintheti, ha esetleg megszűnik 1-1 szolgáltató és nincs nagyobb, ami átvenné.

A DNS-től/regisztrátor szolgáltatástól szabadulnátok csak egyébként és így a NIS2 kötelezettségtől?
Vagy teljes hosting szolgáltatásotok van (webtárhely, email, esetleg VPS, szerver elhelyezés, stb), és az marad a DNS-en/regisztrátorságon kívül?
Vagy a teljes hosting-ot megszűntetnétek, ha ilyen borúsan alakul minden a NIS2 miatt?

Nekünk abszolut nem érné meg a NIS2-t teljesíteni az eddigiek alapján, és most ezeket itt mind elolvasva azon gondolkodom, hogy a DNS-től szabadulást forszírozzam (nem vagyunk regisztrátorok), vagy a komplett hosting bezárását inkább. Utóbbi jóval macerásabb az ügyfelek miatt, előbbivel javarászt csak munka van.

Ha regisztrátor szűnik meg, és adja át a portfóliót egy másik regisztrátornak, akkor 3 oldalú szerződést köt a volt reg, új reg, és a fenntartó, ilyenkor ingyenesen áthelyezik. 2025.01.01 új díjtáblázat alapján megszünik a .hu -nál az átregisztrációs díj, de a többi díj emelkedik. Lesz több változás is...

Én úgy számoltam, hogy 30-40m Ft/év nettó árbevétel alatt biztos keményen érinti a hosting szolgáltatókat.

Ha jól értem, az osztrák törvénybe, csak a legfelső szintűt húzták be, a sima regisztrátorokat nem:

  • „Namenregister der Domäne oberster Stufe“ (TLD - Namenregister)

Vagy nemtom.

De ők már adtak közzé mindenféle kézzelfogható infokat, úgy, hogy ott csak júniusba fogadták el a törvényt. Lehet, hogy ott nem 5 millió lesz majd? Vagy mégtöbb? https://www.wko.at/it-sicherheit/basismassnahmen-informationssicherheit…

A link általános, alap információbiztonsági intézkedéseket tartalmaz.

NIS2: https://www.wko.at/it-sicherheit/nis2-uebersicht

Ha egyszerűbb is lenne (nem tudom, ha igen, valószínűleg akkor sem sokkal), amennyire én tudom, nincs jelentősége, mert itthoni működéshez külföldi cégnek is az itthoni szabályoknak kell megfelelnie, ez nagyobb cégeknek külön gondot fog okozni, hogy nem elég az anyaországi megfelelés. De nem hiszem, hogy akkora nagy különbség lenne, ami töredék ráfordítást igényelne, a románoknál állítólag ISO27001-re húzták rá a megfelelést.

Határon átnyúló szolgáltatás esetén ez talán nem feltétlenül van így (legalábbis nem tudom, miként lehetne érvényesíteni), tehát ha osztrák cég nyújt DNS szolgáltatást, akkor az valószínűleg mehet osztrák szabályozás alatt, de ahogy olvasom, .hu regisztrátor csak magyar cég lehet (https://www.domain.hu/hogyan-valhat-regisztratorra/), ha változik is rendszer (ahogy itt írják), ezen biztosan nem fognak változtatni.

Azaz legfeljebb olyan szolgáltatás esetén lehet értelme külföldi cégnek, ami határon átnyúló, hoszting iparban kisebb cégek esetén ez tipikusan a DNS, de kötve hiszem, hogy a DNS miatt megérné külföldi céget alapítani, akkor már olcsóbb például a DNS-t kiszervezni. (ha külföldi cég, akkor is EU-n kívüli, amire nem vonatkozik a NIS2)

De legjobb, ha mindenki a jogi képviselőjével beszéli meg és alapos számításokat végez :-)

Szerk: jogász mellett tanácsadó céggel is nagyon javasolt felvenni a kapcsolatot, de ha ez még nem történt meg, akkor lehet, hogy már mindegy, mert nemcsak az auditori kapacitással van/lehet gond, de a tanácsadói kapacitással is. Arról nem beszélve, ha valaki most ír alá szerződést és az derül ki, hogy nem megfelelő a cég, akkor október 18-ig kb esélytelen azzá tenni (legfeljebb ha nagyon apróságok hiányoznak, de ez kétséges, ha még nincs tanácsadói kapcsolat, hiszen akkor ilyen kérdés nem most merülne fel, hanem aktív munka folyna).

Pedig tudomásom szerint így van, én is furcsállottam, kiszervezett szolgáltatásra nem vonatkozik (talán 2 helyről is ez az információ jött).

Ezért is írtam oda, mindenki konzultáljon a jogászával, tanácsadóval, én egyik sem vagyok.

Mindenesetre a .hu regisztrátoroknak biztosan hazai követelményeknek kell megfelelniük, azt nem lehet megkerülni.

Ez érdekelne honnan jött ki!

Mi úgy értjük, hogy pontosan a bármilyen osztott fizikai vagy virtuális erőforrást nyújtó szolgáltató (pl. webtárhely, e-mail tárhely...), az felhőszolgáltató. Fentebbi hozzászólásomban ott a törvény vonatkozó részlete.

De én örülnék a legjobban, ha nem így lenne, mert akkor a DNS-től megszabadulunk valahogy, és a web meg email tárhely maradhat óriási költség nélkül.

Egyébként objektíven a webtárhely és az email tárhely szolgáltatás nagyon is beleillik a fokozottan védendő dolgok körébe, mert egy weboldal vagy e-mail fiók/tartomány megszerzésével óriási károkat lehet okozni adott esetben.

Nekunk ezt jogaszkodtak ki. Meg volt az szfth-nal eloadasa ott kulon mondtak, hogy 1-2 even belul a sima tarhely szolgaltatok is bele fognak esni. 
(amugy, a dns kapcsan ha megnezed az eu-s direktivat, ott a root dns-ekrol van szo, de gondolom it-st nem vontak be a jogaszok a honositasba)

Igen, sok helyen a TLD kezelésről van szó (tehát a regisztrátorokról), de valahogy a magyar törvény szövegébe már úgy került, hogy minden authoratív DNS bele tartozik, ergo a TLD alatti szint is (azét ez a szint tényleg erősen kötődik a TLD-hez...), és a regisztrátorok külön vannak ettől nevesítve.

Ha saját részre csinálsz egy VPS-t, és azon a saját tartományod DNS szerverét, web szerverét, e-mail szerverét üzemelteted, akkor nem vagy NIS2 kötelezett e miatt (más miatt még lehetsz, pl. munkavállalók száma, forgalom, fő tevékenység kiemelt-e). Amennyiben bárki más tartományát ráteszed a DNS szerveredre ÉS/VAGY webtárhelyet adsz neki ÉS/VAGY e-mail tartományt üzemeltetsz neki, akkor azonnal NIS2 kötelezetté válsz, mert ezek már más számára nyújtott felhőszolgáltatások.

Szóval igen, ha a Józsika E.V. két 150 Ft-os VPS-en virtuális hosting szolgáltatást üzemeltet ügyfelek részére, akkor így járt, NIS2 megfelelés kell neki.

Nem az ellenszolgáltatás tesz valakit ügyféllé, ajándékba is kaphat szolgáltatást...

Ha nem Te rendelkezel a "tartalom" felett teljes körűen, akkor az már egy szolgáltató-ügyfél kapcsolat. Itt a rendelkezést nem úgy értem, hogy le tudod-e törölni, át tudod-e írni (merthogy hosting szolgáltatóként ezt mind meg lehet tenni), hanem úgy, hogy jogilag a Tiéd vagy sem.

Az persze kérdéses, hogy ha egy ilyen baráti társaság által/nak közösen fizetett/üzemeltetett VPS előkerül valami úton, akkor mi fog történni. Ugyanis az egész NIS2 úgy indul, hogy be kell jelentkezni a hatósághoz. Ha ez nincs meg, akkor a hatóság nem tud róla, hogy NIS2-nek meg kellene felenie. Szerintem egyelőre lesz annyi melójuk, hogy nem kezdenek el kutatni azok után, akiknek be kellett volna jelentkezni, de nem tették.

Ha saját részre csinálsz egy VPS-t, és azon a saját tartományod DNS szerverét, web szerverét, e-mail szerverét üzemelteted, akkor nem vagy NIS2 kötelezett e miat

Miért nem?

6. DNS-szolgáltató: olyan szervezet, amely a következő szolgáltatások valamelyikét nyújtja:

a) autoritatív DNS-szolgáltatás: a domainnév – domainnév-regisztrációt végző szolgáltató által kezelt – adatainak lekérdezését közvetlenül lehetővé tevő szolgáltatás, amely a legfelső szintű domainnév-nyilvántartó szolgáltatás része,

Attól most tekintsünk el, hogy ez az egész megfogalmazás hibás, legalábbis jó eséllyel nem azt tartalmazza, amit akarna tartalmazni, de a "szolgáltató" nemcsak üzleti értelemben, hanem műszaki értelemben is értelmezhető (pl. vannak a "Windows szolgáltatások", amik services.msc-vel érhetők el). Jelen esetben a saját VPS-en DNS-t biztosít a világ számára, hogy megtalálják a cégét. Sajnos nem derül ki, hogy itt műszaki vagy üzleti szolgáltatásra gondolt gondolt a költő.

Az én értelmezésemben pl. a .hu TLD alatt lévő tartományok mint a legfelső szintű domainnév-nyilvántartó szolgáltatás részei, ugyanis ott csak glue record-ok (NS bejegyzések hozzá tartozó A bejegyzéssel) vannak, a tényleges authoratív DNS feloldást a hivatkozott szerverek végzik, így nehéz lenn azt bizonyítani, hogy nem a legfelső szint részei.

A cég.hu DNS szervere és rekordjai nem a TLD része, legfeljebb - ahogy írod - a glue record. Műszakilag ez egyértelmű. De ez ugye azt jelentené, hogy lényegében senki nem esik a törvény hatálya alá, azaz semmi értelme a törvény eme pontjának.

A gond az, hogy a "autoritatív DNS-szolgáltatás" fogalmát félre definiálják, ha az eredeti angol alapú jelentéshez kanyarodunk vissza, akkor világossá válik, hogy ennek a TLD-hez korlátozottan van köze.

A definíciónál ugyanígy értelmetlen a b) és c) pont, mert legalább az egyik (rekurzív vagy gyorsítótárazó) minden cégnél előfordul.

A "host -t ns akarmi.hu" kimenetele független attól, hogy magánszemélyhez van delegálva a domain vagy sem (nagy gond lenne - konkrétan az egész értelmét vesztené -, ha magánszemély esetén nem derülne ki).

De a https://info.domain.hu/webwhois/hu/domain/akarmi.hu oldalon megkapod a DNS kiszolgálókat.

Biztos lesznek. A ma reggeli hír, hogy az egyik helyi ISP-t, amivel kapcsolatban vagyok, felvásárolta egy nálánál nagyobb bp-i cég.

Gondolom van összefüggés. Az ISP egyébként műszakilag sem volt éppen naprakész ... sajnos. Sajnos, mert lokálpatrióta vagyok, szeretem a helyi kisvállalkozásokat támogatni, de csak addig, amíg van értelme és nem megy az én munkám rovására.

trey @ gépház

Annal is inkabb, mert egy ISP ugye alapbol is erintett. A regisztratorok szama kb 10 korul fog majd maximalizalodni, tippre. Van sok olyan regisztrator, akiknel 100-200 domain van, ok majd betagozodnak mashova. Mi pl. egesz egyszeruen kapacitasproblemakkal kuzdunk IT teruleten; lesznek majd meg joparan, akik emiatt fogjak lepasszolni, plane, ha ez csak mellektevekenyseg, mint a mi esetunkben is.

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Azért lássuk be, van is köztük elég sok kókler ... minimum kettő olyannal voltam az év elejéig kapcsolatban, amelyik egy cPanel-t vagy egyenértékűt nem tudott biztosítani és egy DNS bejegyzés módosítás, ami alapból 30 sec. akár egy két napos bohózat is lehetett (írjak levelet, amit vagy olvasnak, vagy nem stb.) ... Ok, legtöbbször nem volt gond, de amikor valami azonnal kell egy üzleti folyamathoz, akkor ne levelezés legyen már az elsődleges kommunikáció, hanem egy ticketing rendszer. Nem nagy dolgok ezek.

Ezeknek nem sok helye van a piacon. És akkor itt még egy általad igényelt API-ról szó sincs.

Majd azért érdekelne, hogy mire jutottál. Akár privátban is, ha nem akarod ide leírni.

trey @ gépház

En a 20-30 -nal tobbre szamitok. Nem mindegy ebben a kontextben az, hogy mennyire veszik majd komolyan a szabalyozo/vegrehajto reszerol a NIS2 -t. Elvileg sikeres audit nelkul pl. bajosan leszel regisztrator, azon pedig jelenleg -ha az iranyelveket szigoruan vesszuk- 90% elhasalna.

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Mennyi ideje van a cegnek megszerezni a plecsnit? T0-ban mar rendelkeznie kell vele, vagy T0+2ev alatt meg kell ugrani?

Azon az orszagban, ahol komplett epitocegek alakulnak minimalis tokevel es tunnek el, hogy hirmondo se maradjon, nemhogy jogutod, kizarolag a T0 mukodhet. Ha konnyu penz, akkor lesz par ilyen DNS cegtemeto Balmazrekettyespuszta Kossuth utca 5 alatt hatul a disznoolnal, aztan sok sikert a NIS2-nek.

Szerintem tobb, nagyin sok regisztratornak eleve csak parszaz domainje van, nem kereskednek vele stb, csak regen jobban megérte anyagilag. Ezek - ha mas miatt nem esnek bele a nis2-be, es pl. Egy webfejleszto ceg nem fog - biztos vissza fogjak adni.

DomDom remélem nem esik ennek az újabb tarvágásnak áldozatul, náluk vannak a domainjeim, maximális megelégedettséggel. Budapest bankra már rábasztam, azt ki tudtam váltani a Wise valamivel, azóta bank rendben. A Digit is felzabálta a kisgömböc, erősen gondolkodok egy StarLink cserén. Csak találok majd egy fasza külföldi domain adminisztrátort is... A zsömlét egyébként a helyi péktől veszem, a PC alkatrészeket a helyi kis pécésnél, a gyümit meg a piacon attól a zőccségető akit húsz éve ismerek és tudom hogy magyar cuccot árul. A péket még nem tették tönkre, de a pécés már mondta, hogy valószínű idén bezár, mert ellehetetlenítették. Köszönöm, elmúlt 30év. Nem jellemeztem a pártokat, se a szavazóikat. A 30 év a bűnös a jelenlegi élhetetlen állapotokért.

Én 2020-ban vezettem be felhasználói igények miatt Ryzen 3900x CPU-ra alapuló gépeket és VPS szervereket, kezdetben otthoni felhasználásra szánt alaplapokkal, pont az általad említett gyártók termékeivel (asus, asrock, gigabyte +msi) készült az első 4 "szervergép" vegyesen. Év elején cseréltem le őket távmenedzsmenttel rendelkező asrockrack 1U "szerverekre" avagy workstationokre. 3-4 évet kibírtak az otthoni felhasználásra szánt alaplapok 7/24-ben probléma nélkül, ezek egyikére cseréltem le az itthoni gépemet. Ezek közül egyik alaplapon se láttam kondi púposodást, de meghibásodás se volt. Fagyás előfordult, de azok főként NVME SSD problémákra voltak visszavezethetőek, csere megoldotta.

Az eredeti hozzászólásra pedig szerintem a PC boltok inkább azért szűnnek meg, mert nehéz árban és és főleg készlettel versenyezni a nagy online PC boltokkal (aqua, pcx, stb). Itt sopronban is egyre kevesebben vannak, és szinte minden csak rendelésre van pár általános alkatrész/fogyóeszköz kivételével (ssd, pendrive, tápegység).