Outlook.hu - minden bejövő levél spam?

Üdv! Nem tudom jó helyre megy-e, a mai több mint 4 órás agytépésem az MS ügyfélszolgálat droidjaival kissé kiégetett.. Szóval köszönhetően a Digi (és lassan az összes szolgáltató) döntésének új emailcímre van szükségem. Mivel maradi vagyok, nem állandó online stb. a G ebben a kérdésben nem játszik. Találtam egy régi MS postafiókot, ami pont jó lenne a célra, de ott meg jelenleg minden "külsős" levél egyből a SPAM-ba kerül. Ezt a problémát ma nagyon nem tudtam megértetni a "vonal" másik végén ülő indiai/robot/akármivel, majd végül élő személyhez kerültem, aki elnézést kért a droidok miatt, hogy hozzá irányították, mert nem az ő asztala a probléma....

Szóval ha még olyan elvetemült rajtam kívül, aki outlook.hu-s címet használ, akkor érdeklődnék, hogy nála is ugyanez-e a helyzet? (Kínomban csináltam másik vadiúj fiókot, semmit sem állítottam be, és akkor is spamba kerül minden levél).

Ha meg esetleg MS alkalmazott is van itt, akkor jelezném, hogy valami nagyon nem oké!! A "hivatalos" csatornából elegem lett egy darabig. (Elég ciki, hogy az ügyfélkapu email cím változtató visszaigazoló email (gov.hu) is a szemétben landol, nem beszélve az összes közműszolgáltató leveleiről). A felületen meg sajnos nincs olyan opció, hogy ezt az egész szűrősz*rt ki lehessen teljesen kapcsolni. A hivatalos "megoldás" az volt, hogy vegyem fel egyesével az összes feladót meghízhatónak, ami meg nevetséges.... Ja, nem akarom a webes felületet használni mert az kivétel nélkül hányinger lett mindenhol az utóbbi időben. Jelenleg Thunderbirdöt használnék, csak így elég macerás, hogy előtte weben belépek megnézem van-e fontos valami a klotyóban, átpakolom és utána tudom csak letölteni.

Előre is köszi a választ! (A G az utolsó utáni harmadik opció lehet csak, így arra irányítani felesleges... ha nagyon nem megy, akkor majd veszek nagy levegőt - egyébként van ma egyáltalán bármi értelmes opció postafiók használatra? Nem akarom ingyen, de nagyon úgy néz ki, hogy mindenki le akarja rázni magáról a dolgot)

Hozzászólások

Ezt már én is tapasztaltam, de én nagyon ritkán használom az outlook.hu végű fiókomat, így nem jártam utána, hogy mi okozhatja. A legjobb az volt, amikor a feleségemet meghívtam az office családi csomagba, és az ő outlook.hu -s fiókjába is spambe tette a saját maguk által küldött meghívójukat... 

Ez nem túl biztató.... legalább felületen ki lehetne kapcsolni az a vacak szűrést, de még azt sem lehet. Amit nem igazán értek, mert attól hogy ott van állandóan, nem fog kevesebb trutyi beesni, csak éppen más helyre kerül, így nem értem, miért lenne világvége ha teljesen ki lehetne kapcsolni. Vagy workaroundként a megbízható címeknél miért nem lehet wildcardot használni?

Szerkesztve: 2024. 07. 27., szo – 16:39

A világ sajnos abba az irányba tart, hogy saját magad hostold a saját email címedet.

Se a google, se a ms nem olyan jó. Eddig a nasom a google szolgáltatásával küldött emailt, de havonta a google lelőtte. 

Majd a microsoft emailjével ment, majd havonta a microsoft is lelőtte. A havi emailforgalmam nem haladta meg a 100 levelet, ami csak plain/text volt, linktartalom nélkül.

 

Most egy frappáns emailhost domaincímet keresek magamnak.

Nekem az a bajom a saját hosztolással, hogy a vas megvásárlását, áramot, stb. nem sajnálnám rá, azok nem drágák már, meg a konfigurációt, szoftveres részét is elintézném magamnak, de a neten mindig elakadok, nincs olyan megbízható netem, hogy nagy rendelkezésre állású szervert tudjak üzemeltetni itthon. Főleg ilyen ócska Wi-Fi-s külföldi albérletekben, nem kötetek be drága, céges-üzleti netet, már pedig saját szervernél olyan kell, ahol fix IP, nincs NAT mögött, garantáltan nyitott portok, garantált rendelkezésre állás, rendes kötbérrel kiesés idejére.

Persze, bérelhetnék hozzá felhős szervert, de akkort meg majdnem ugyanott vagyok, mint ha a Google-nél fizetnék elő egy fizetős fiókra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Saját hosztolás alatt nem csak azt érthetjük jelen esetben, hogy saját szerveren saját üzemeltetésben.

Ilyen értelmezésben az is saját hosztolás, hogy van egy saját domain-ed bejegyezve, és ahhoz bérelsz egy e-mail tárhely, IMAP, SMTP solgáltatást valakinél, aki ilyent nyújt (ebből sok van).

Tehát, hogy független vagy a nagy, ingyenes, közös domain-t használó szolgáltatóktól.

Szerkesztve: 2024. 07. 27., szo – 21:33

"Ja, nem akarom a webes felületet használni mert az kivétel nélkül hányinger lett mindenhol az utóbbi időben. Jelenleg Thunderbirdöt használnék, csak így elég macerás, hogy előtte weben belépek megnézem van-e fontos valami a klotyóban, átpakolom és utána tudom csak letölteni."

Nem lehet, hogy a Thunderbird jelöli meg SPAM-nek? Próbáld ki úgy hogy nincs kliens program, küldj a fiókra legitim helyről levelet, és nézd meg a webmail felületen hogy megérkezett-e. Ha igen (és nem SPAM-be), akkor a Thunderbird levélszemétszűrő beállításai lesznek a hibásak. Nem értem az "átpakolom és utána tudom csak letölteni" részt sem. POP-ozol? Mert ha igen, akkor az előző mondatom sztornó, a kérdés csak annyi maradt hogy miért nem IMAP? Szerintem jobb, ha minden e-mail minden mappa minden eszközön szinkronban van.

A Thunderbirdöt leállítottam a tesztek idején (csináltam másik fiókot is, azt be sem állítottam a Thunderbirdbe), így nem az lesz a ludas.

"átpakolom és utána tudom csak letölteni" - bocs, szóval a webes felületen megjelölöm, hogy nem SPAM, erre átkerül az Inbox-ba és onnan már lejön. Egyébként POP volt eddig az irány, de ez csak megszokásból. Megpróbálom majd az IMAP-ot is, mert akkor ha jól értem, látnám a kliensen a spam-et is? (Sosem használtam IMAP-ot, nem lesz több eszköz, nem lesz szinkron stb.)

Ha a Thunderbird IMAP alapokon kezeli a fiókot, akkor illene látia a Spamm mappát is. (Azt azért ellenőrizd, hogy fel is vagy rá iratkozva.)

Illetve ha elfogadom azt a kitételt, mely szerint "nem akarom ingyen", akkor proton mail mint irány?

Én bérelek az Arubacloud-nál egy akciós vps-t (20GB tárhely, 1,7 Ghz cpu, 1 GB RAM), azon megy a családi levelezés, már vagy 4 éve, természetesen fix ip-vel. Ez havi netto 1200 Huf.

Egy időben másik domain is volt rajta, nem csak az enyém és bírta azt is.

Most a család (8 + fő) levelezése van rajta plusz a könyvelőmé.

Alapvetően a webmai-t használok hozzá, de az imap és smtp is engedve van.

A saját domain, ha jól emlékszem max. 1000 / év.

 

Igazából 1x kell jól belőni a cuccot, utána csak a frissítgetés játszik. Természetesen linux.

( •̀ᴗ•́)╭∩╮

"speciel a blockchain igenis hogy jó megoldás, ezért nagy erőkkel keressük hozzá a problémát"
"A picsat, az internet a porno es a macskas kepek tarolorandszere! : HJ"

Az élet ott kezdődik, amikor rájössz, hogy szart sem kell bizonyítanod senkinek

Ha meg akarod nevettetni Istent, készíts tervet!

Nem kell saját mail szervert üzemeltetni, az nettó szívás folyamatosan, ha van is rajta levélforgalom, és építesz arra, hogy működik (nem a spam-ba mennek a leveleid, vagy a /dev/null-ba).

Bérelni kell e-mail szolgáltatást, hozzá kapcsolódó e-mail tárhellyel, és csak a saját domain-t kell hozzá adni.

Ilyenkor nem lesz gond az erőforrás minden szűrésre, meg a folyamatos napra készen tartás.

Rendes mail szerver vírus és spam szűréssel minimum 8 GB, ha rspamd van és mininum 12 GB, ha amavisd-new. Utóbbinál még CPU is erősebb kell azonos áteresztőképességhez.

Nyilván egy magán, pár fiókos, napi pár leveles szervernél nem ennyire karcos a helyzet, de megfelelő szűrésekhez akkor is kell nagyon minimum 4 GB, hogy ne a swap menjen folyamatosan, és még akkor is kell egy kis konfig masszírozás memória takarékosság ügyében.

Ezen felül, mentés, MX backup esetleges kiesés idejére, alternatív "üzemeltető" a tulaj elérhetetlenség idejére, stb.

Szerintem nagyon nem rentábilis sem pénzben, sem beletett munkában saját mail szerver családi használatra. Egy indokot tudok elképzelni: kifejezetten szereti csinálni, aki csinálja. Akinek csak "működjön az e-mail", annak ez nem való.

Mentés amúgy is kell.

Backup MX-nek semmi értelmét nem látom, leszámítva azt, hogy spamforrás lehet. Szerintem min. 12 óra mindenkinek a TTL (de inkább 24), az SMTP-nek meg kutya kötelessége addig újrapróbálni. 12 óra alatt meg csak észreveszed, hogy nem megy....

Beletett munka: "Egyszer" kell megcsinálni, utána teendőmentes ha jól csináltad. Max pár évente újragondolni, esetleg újratelepíteni, "átépíteni".

Én pl. már egy ideje elkezdtem, hogy mindenhova egyedi emailcímet adok meg saját domainen belül. Nem ugrottam neki, hogy huhh na akkor most mindent átállítok, hanem elkezdtem csinálni, és ha olyan jön ahova rég nem léptem be és nincs átállítva, akkor megcsinálom. Jelenleg kb. ~200 alias van, és csak több lesz. Egyéb említett dolgok mellett nem tudok olyan szolgáltatót, aki ennyi aliasra, forwardra lehetőséget adna egy kis csomagban.

"Sose a gép a hülye."

Szerintem a legtöbbünknél 64 a TTL ;) Ja a másik TTL meg DNS, az meg ha nem lehet feloldani sem, az azonnali permanens hiba, szóval nyilván a másodlagos NS-t nem akarod kihagyni. Nem tudom miért spamforrás a backup mx, ha ott is be van lőve a spamszűrés. Akkor meg még hasznos is lehet;

Nem NS-ről van szó, hanem SMTP-ről, illetve annak a queue ttl-jéről. Pl. postfixnál maximal_queue_lifetime. Az NS egy másik lapra tartozik.

Azért spamforrás, mert többnyire a backup mx buta, annyit tud, hogy elfogad leveleket x domainre, amit egy megadott mx-re továbbít. Nincs adatbázisa az aktuális userekről, aliasokról, stb.

"Sose a gép a hülye."

Ahm értem, csak én ezt még nem hallotam ttl-nek emlegetni.

Még sose jutott eszembe, hogy backup mx-re ne tegyek userlistát és spamszűrést. Persze jelszavakat nem rakok oda, de azért egy valid cím szűrés az alap szerintem, mások a fogalmaink a backup mx-ről úgylátszik ;)

Azért ezt a névfeloldási problémát vegyük kicsit jobban szemügyre:

  • ha azért nem sikerül a névfeloldás, mert a névszerver épp nem elérhető, akkor az nem permanens hiba, így a küldőnek illő később újra próbálkoznia,
  • ha azért nem sikerül a névfeloldás, mert a domain nem létezik, az valóban permanens hiba, de ez nem levelező függő probléma. Ha saját domaint bárhova visz és nem felügyeli, ami miatt a domain pl. lejár, az mindenhol máshol is problémát fog okozni.

Konkrétan ms is eldobta a leveleket, szóval biztos rosszul állították be (persze nem rfc5321, de manapság a spamszűrők már az EHLO-nál loholnak, szóval lehe az, vagy relay check, vagy tudomisén).

De kicsit offtopic lesz a dolog, szóval nem magyarázom tovább :) A feladáskor dobódtak el a levelek rögtön, nem queue-ból. Ennél csak az viccesebb, mikor te mint receiver nem érsz el névszervert,

és dobálod vissza a leveleket, hogy nincs reverze a feladó ip-nek;

Mondjuk az nekem ebben a kontextusban nincs meg, hogy a Google csak utolsó utániként jöhet szóba, de a Microsoft meg jó...

Mind a kettő felhasználja az oda érkező adatokat (ha a privacy a fontos), mint a kettőnél már csak Oauth2 van hitelesítésre (ha régi/egyszerű kliens is kellene). A különbség az, hogy Google-ba minden normális küldö szerver tud nem-spam-et küldeni, a Microsoft meg mindent a spam-ba vág nem-MS szervertől, szivatásként (bónuszban még random IP tartományokat tilt félévente).

Az MS és G és saját szerver mentes levelezés manapság a ProtonMail.

Bevallom először utánjárás nélkül akartam G-s fiókokat felcsatolni a meglévő régi Outlookomba és Oauth2 és társai miatt szívtam is vele rendesen. (Az külön tetszett, hogy az, hogy már csak G fiókos belépés lehetséges, nem az elején derül ki, hanem kb. külön google keresés kellett hozzá) Ekkor jutott eszembe, hogy mintha lenne egy MS fiókom is, sikerült is belépnem. Ekkor ezt akartam felcsatolni az Outlookba, de az MS is megéri a pénzét, kiderült, hogy az új módihoz már nem jó az a verzió, ami nekem van (az újaktól szintén hányok!) így letöltöttem a Thunderbirdet és pikk-pakk felcsatoltam Oauth2 nélkül az MS fiókot.

Mellesleg próbáltam a Thundebirdbe a G-s fiókot felcsatolni (aminek elvileg mennie kellene - 115-s verzió, a nagykönyv szerint ez tudja az Oauht2-t), de amikor a google fiókos belépés történne, kapok egy szép kb. "Hiba történt! A kérés nem megfelelő formátumban lett elküldve, ne próbálja újra stb..." üzenetet. Ennek még nem jártam utána, de újabb "kedvet" csinált a G használatára.

Ja igen, megrögzött búúmer vagyok. Vagy csak egyszerűen megszoktam valamit, ami tökéletesen működött eddig, nem kellett se több se kevesebb, mint amit adott. (Fentebb írtam, hogy csak gépen nézném, nem kell állandó elérés, nem lesz több eszköz stb. semmi olyan SOS dolgot nem várok privát emailben, amit azonnal el kellene olvasnom. Arra ott vannak a céges sz*rok :) )

A ProtonMail tippet köszönöm Neked és a többieknek is, aki javasolta, megnézem!

Azon kívül, hogy minden spam-ba megy, ami új cím és nincs white-listen, meglepő volt, hogy ha én küldök levelet és válaszolnak rá, még az is oda megy :D

Lényegében a SPAM a beérkező mappa rajta.