25 éves CD ROM olvashatóvá tétele

Sziasztok,

Előkapartam a fiókból egy 25 éves CD lemezt, fizikailag nem tűnik kifejezetten rossz állapotban lévőnek (bár bőven vannak rajta karcok), 
de a fájlistán felül lényegében nem tudok olvasni róla.

Tudok otthon eszközökkel bármit tenni hogy olvasóhatóvá válljék?

(emlékek vannak rajta, nem kritikus adatok)

Hozzászólások

Megpróbálhatod szálmentes kendővel, alkohollal tisztítani, de sok esélyt nem adok rá. Ha döglött a lemez, annak reszeltek, semmi nem fog segíteni rajta. Ezek ilyenek, nem voltak sose megbízható adattárolási médium, pár év alatt elrohadtak, olvashatatlanná váltak ezek, megfelelő tárolás esetén is, még a jó minőségű gyári nyomású CD-k is, nem hogy az olcsó írottak, újraírhatók.

Nekem már nincs meg egy régi CD-m se fizikai formában, igaz költözésekkor is hátra kellett hagyni őket. HDD-n viszont lementettem ezeket rendszeresen archívumban, sok több példányban is megvan, így nem veszett el semmi. Pont az emlékmegőrzés miatt tettem el őket, annak ellenére, hogy a tartalmuk nem aktuális már, csak szentimentális érték. Erre büszke is vagyok, hogy mióta PC-ket használok, kb. az összes adatom megvan, ilyen 30+ évre visszamenőleg (még DOS korszak) is, régen írt programok, config fájlok, utility-k, levelek/mailek, doksik, képek, zenék (ezek csak az mp3/CD írós korszaktól), ősrégi torrentek, stb.. Semmi nem nagyon veszett el, 1-2 fájl, meg pár lényegtelen telepítés, de semmi fontos, értékes. Még ilyen ezer éves kották, midi-k, iskolai tananyagok, régi retró PC-khez és műszaki cuccokhoz a dokumentáció is megvan a mai napig.

Ha ezt az egy lemezt nem is tudod menteni, próbáld a többit is learchiválni valahová, ha azokból még olvasható valami. Ne add fel, még mentsd, amit tudsz.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

ha tudsz szerezni nagyon regi fix 2x vagy 4x sebessegu cd olvasot, azok eleg jol kezeltek az ilyesmit.

a kesobbi 32x-40x-48x-52x-vegtelenx olvasok mar valtozo sebesseggel mentek, es sokkal erzekenyebbek a hibakra.

Igen, ez se rossz öltet, talán valami speciális szoftver is van, ami a meglévő olvasónak tudja korlátozni az olvasási sebességét, cd író/ripper programok szoktak ilyet tudni. Egy próbát simán megér, ingyen van.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Jé, hogy már mindenre van külön tool, régen a hdparm -E is elég volt rá :D

Különben annó 1x már sikerült ilyen fogkrém polirozós módszerrel olvashatóvá tennem cd-t...

Persze a meghajtón sok múlik, annó a plextorom sok olyat leolvasott még amit a takaya meg a szomszéd kínai dzsunkán készültek már nem....

Egyébként meg https://www.gnu.org/software/ddrescue/ elvileg a dd-vel szemben valóban erre találták ki.

Pl.: "Ddrescue does not write zeros to the output when it finds bad sectors in the input, and does not truncate the output file if not asked to. So, every time you run it on the same output file, it tries to fill in the gaps without wiping out the data already rescued"

Tehát többszöri nekifutásra, ha nem mindig ugyanott jelentkezik a hiba, akkor előbb utóbb meglesz minden. Ezt dd-vel azért nehéz megcsinálni.

Szerkesztve: 2024. 01. 29., h – 08:59

bár bőven vannak rajta karcok

Ha a karcok miatt vannak az olvasási gondok: léteznek CD polírozással foglalkozó cégek, keress utána. CD-nél még esélyes h. le tudják polirozni a karcos réteget annyira, hogy az adathordozó réteget ne sértsék meg (az úgyis a másik oldalra van ragasztva (ha írott akkor biztosan, a gyárilag préseltekben nem vagyok teljesen biztos). Egy telefont érdemes megpróbálni ha van ilyen bolt a közeledben.

Nyilván nem 100% biztos megoldás, de lehet h. segít, ha már a szoftverrel, cd olvasókkal bűvészkedés semmit nem használt.

Aztán majd írdd meg kíváncsi vagyok mire jutottál vele.

Szerkesztve: 2024. 01. 28., v – 21:51

Probald meg `dd if=/dev/cdrom conv=sync,noerror of=cdlemez.iso` modon lementeni. Hatha. Es ha ki is hagy valamit, attol meg lehet hogy par file-t leszamitva olvashato lesz. 

Ha nem jon be, akkor a `dd` skip/seek-es varazslataival probald meg inditani az olvasast a hibas resz utan. Kicsit trial & error hogy mennyit kell kihagynod, de szintugy hatha. Viszont mint minden forgolemezes meghajtonal, itt is elofordulhat hogy a "probalkozas => hiba => ujraprobalkozas kicsit hatrebbrol" nem fog menni, viszont egy "hard reset" (itt: cd kiad majd ujra betesz) utan a "probalkozas kicsit hatrebbrol" mar menni fog. 

Ez kicsit hatékonyabb:
ddrescue -v -b 2048 -r 5 /dev/sr0 cd.iso cd.log

 

A végeredmény elvileg ugyanaz lesz, de a ddrescue előbb érhet el használható eredményt.

Azzal is próbálkoztam valamikor, hogy ki lehet-e kapcsolni a drive beépített ECC hibakorrekcióját, és nyersen beolvasni a 2352 bájtos szektorokat, de ezt soha nem tudtam rendesen megcsinálni.

Sajnos a konkrét programra már nem emlékszem, de pár éve sikerült egy halottnak tűnő CD-n tárolt fotók közül néhányat visszaolvasni/megmenteni.

Szóval érdemes keresgélni, néhány (linuxos) file recovery tool-t kipróbálni.

Ha jó a drive sajnos érzésem szerint nem lesz változás.

Ha tudja korrigálni az olvasási hibákat, akkor jó adatot ad vissza, ha nem, akkor pedig IO errort. Ez nem fog változni attól, hogy hányszor próbálkozik meg az adott szektor olvasásával. Másik drive esetleg lehet szerencsésebb, illetve a polírozós módszer segíthet, HA a karcok okozzák a problémát.

Mert ha az adathordozó réteg kezdett már degradálódni, akkor baj van.

A fentebb említett ddrescue-nak megvan az az előnye, hogy drive csere után tudja folytatni, és csak a hibás szektorokkal fogja már eleve.

Én nemrég találkoztam olyan CD-ROM-al (tehát gyári lemez), amit egy modern Blu-Ray olvasó nem volt hajlandó megenni, nem is látta a lemezt. Egy régebbi meg simán vitte. A mai napig nem értem az okát.

Többféle, esetleg régebbi IDE csatolós olvasóval érdemes próbálkozni. Plextor, Yamaha. Az írható CD-k adathordozója valami szerves festék, amibe lyukakat éget az írófej lézere. És mint tudjuk, a szerves anyagok egy idő után lebomlanak. Függ a CD-R lemez gyártójától. Volt régebben, amelyik 99 évet igért, talán Kodak vagy Memorex.

Szerkesztve: 2024. 01. 29., h – 07:47

Ezt ugyan Windows-ra fejlesztették. De, egy próbát megér. (Hozzáteszem, mivel az égetés során keletkezet pit-pontok elhalványodása, ("kifakulása",) az olvashatatlanság fő oka.., - ezért nagyon ritkán javítható a CD-olvasáshiba polírozással.

(De a szoftveres, újra és újra olvasással, fordulatszám manipulálással való próbálkozás is, - adatmentés szempontjából, - legtöbbször halálra van ítélve. Ez tapasztalat, ez a szoftver is ezt csinálja. Én többször is megvettem, nem lett jobb és hatásosabb. (Van amikor biztosan segít. - De a félbe, negyedébe, bitmap-sávokat összekeverve leszedett képekben nem sok öröm van.)

https://www.cdroller.com/

A polikarbonát felőli rész polírozható, nem túl drága eszközökkel otthon is jó eredményt lehet elérni. A másik oldalra viszont nagyon vigyáznék. 

A nyomott technológiával szemben az írott cucc tartóssága jóval szűkebb időablakot tud ígérni, az egész természetes elbomlását pedig a cd-evő gomba is sietteti. 

Én elengedném a helyedben. A legdurvább élettartamot a KAO ígérte valamikor, de ott is csak az UV és egyéb behatások ellen tudtak védekezni, az idő okozta fáradást ők sem tudták a végtelenbe tolni.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Milyen márkájú a lemez? Mivel anno voltak olyan noname írható lemezek amelyek élettartalma a hordozó rétegen 10-14 hónap volt. A másik véglet pedig a Kodak Gold CD-R széria amelyen pont a megbizhatóság miatt volt valódi arany filmréteg amely megvédte az adathordozó réteget minden "vegyi" behatástól, egyszerűen a levegőben lévő savasság is képes kikezdeni a hordozó réteget, mivel átdiffundál a felüleleten, sokkal mélyebben nem mennék bele.
Na most ha nagyon noname és nem ér annyit akkor enged el, mert sajnos a lemez minősége gyenge, mármint a hordozó rétegé, hiába polirozod fel sajnos nem fog segíteni, de mindenképp próbáld meg ha karcos.
Ha kicsit márkásabb akkor fentebbi próbálkozások vezethetnek eredményre, illetve anno még win98se-xp vonalon image-be visszaolvasva tudtam lementeni róla képeket, de sajnos az író szoftverre már nem emlékszem, de az biztos csak fix fordulaton tudsz ilyet megoldani, mert akkor a lemez olvashatósága hogy épp külső vagy belső íven olvas nem befolyásolja. Illetve amikor beolvastattam akkor volt olyan kapcsolója hogy hagyja figyelmen kívül a hibákat!
Még egy fontos dolog, aminek érdemes utána menni, nagyon sok cdrom olvasónak a lézer előtti lencse műanyag ami az évek alatt előregszik. Van egy bizonytalan lemezed és egy bizonytalan cd/dvd-d olvasód és ezek hatása összeadódik, de gondolom másik olvasóval is megpróbáltad, ha még nem akkor ezt is érdemes. Nyugodtan lehet akár valami új darabbal, amelynek a fordulatszámát lehet szoftverből módosítani. Anno több fajta íróhoz voltak "okos" firmware" megoldások, ha nagyon fontos az adat érdemes ilyen téren is szétnézni, vagy ki kell fizetni és elvinni egy Kürt vagy hasonló céghez.
 

Szerkesztve: 2024. 01. 29., h – 12:59

Nekem is volt régi 25 éves CD-m, amit nem sikerült elsőre beolvasni mély karcok miatt. Ez furcsán fog hangzani: én homogén fehér fogkrémből (talán amodent?) kentem a résekbe és valami puha ronggyal beledolgoztam, persze úgy hogy nem voltak fehér csíkok a CD-n. Nagyon vékony rétegben a fehér fogkrém már átlátszó, de a fénytörése hasonló, mint a műanyagé/üvegé. Ugyanezt a technikát használtam 20+ évvel ezelőtt, amikor alacsony áron sikerült egy tök jó 17"-os Eizo monitort szerezni, csak épp a képernyő közepén a képcső tiszta karc volt egy 5 cm átmérőjű körben. Valaki arccal lefelé lerakta a betonra/kőre a monitort. Azt szintén fogpasztával kezeltem és évekig úgy használtam. Csak arra kellett ügyelni, hogy ha letöröltem a képcsövet, legyen fogpaszta, amivel lehet pótolni.

Egyébként egy-két évvel ezelőtt vettem CD javító pasztát, de nem emlékszem, hogy jó volt-e vagy sem.

Én használtam a Displex karcjavító pasztát, amikor még plexiüveg volt a mobiltelefonok kijelzője előtt. CD-re is jó.

Itt egy random link, hogy miről is van szó:

https://fixo.hu/termek/displex-scratch-repair-paste-lcd-kijelzo-csiszolasa-krem-mobiltelefon-mp3-szamitogep-kepernyojen-karcolasok-javitasi-5g-palack/

Ez furcsán fog hangzani: én homogén fehér fogkrémből (talán amodent?) kentem a résekbe és valami puha ronggyal beledolgoztam, persze úgy hogy nem voltak fehér csíkok a CD-n. 

Találtam egy tubus Sensodyne fogkrémet, ez homogén fehér.
Először polirozni probáltam vele, ami nem hozott eredményt, végül már csak poénból bekentem nagyon vékonyan a CD-t, majd hagytam rászáradni.
Így a lemez olvashatóvá vált, 2x-re lassitott sebesség mellet. :D

Egy írható optikai lemez esetében nem a karist, mint inkább a hordozó réteg bomlása, fényvisszaverő képességének változása okozza a kiolvasási hibákat, azt meg hiába kenegetik kutyahájjal. Kell találni egy jó állapotban lévő kiolvasó egységet (vagy többet), és ha azzal nem megy, akkor kb. bájbáj..

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Csatlakoznék az előttem szólóhoz. Néha olyan olvasóval sikerül hibátlanul beolvasni régi lemezeket, amelyeket egyébként új korukban a gagyi kategóriába soroltunk. Volt például egy olyan LiteOn író-olvasó cuccom, amivel az összes olyan problémás lemezt tudtam olvasni, amit a nagynevű Plextor, LG olvasók csak kétségbeesetten forgattak össze-vissza. Sajnos az IDE vezérlős korszak elmúltával az is ment a levesbe.

" IDE vezérlős korszak elmúltával "

Akkortájt vettem egy PCIe buszba tolható kártyát, amire IDE lemezeket lehet rádugni. Gondoltam, most még kapható, hátha később az se lesz.

Soha nem volt még rá szükségem, hogy egyáltalán bedugjam a gépbe. De a tudat, hogy megehetném, az lenyűgöző.

"Normális ember már nem kommentel sehol." (c) Poli

Helytelen tárolás miatt általában. Porszem, "homokszem" (ami lehet bármi kosz aminek nagyobb a keménysége mint a polikarbonátból készült lemeznek) kerül a lemezre. Aztán egymásra vannak pakolva (általában tok nélkül), ha egymáson elmozdulnak, a homokszem szépen megkarcolja a műanyagot.