Szkenner beszerzés ~ dokumentumszkennerek

Fórumok

Szeretnék vásárolni egy szkennert, ami az otthoni családi 100 éves fotók archiválására megfelelő (gyors és jó minőségű). Annakidején (~20-25 éve) egy levéltári archiválást is fényképezőgép+állvány+lámpa kombóval oldották meg, így elkezdtem szemezni ezek iparosodott változatával, a dokumentumszkennerekkel. Ez pl pont valami olyasmi, amire én gondolnék:

https://www.alza.hu/czur-shine-500-pro-d6740849.htm?kampan=arukereso_hu…

A kérdés az, hogy ilyen állványkamerás szkennert használ-e valaki? A torzítást mennyire sikerül kiküszöbölni ezeknél? A másik problémám, hogy a fényképek egy jelentős hányada már "pöndörödik" mintha egy palack oldalára lett volna felfeszítve, ezért lehet kénytelen leszek síkágyasat használni, ami szörnyen lassú emlékeim szerint, persze az is megoldás lenne, ha valamilyen csillogásmentes üveglapot tudnék rájuk tenni nehezéknek a dokumentumszkennernél. Nem tudom ilyesmivel ki próbálkozott...

Ezeket is nézegetem: https://www.czur.com/product/shineultra De még nem sikerült a külön termékcsaládok közötti különbségeket leszűrnöm, bár ezekről legalább több a review videó yt-on..

Vagy sokkal jobban járok, ha maradok a csigabiga síkágyasoknál? Akinek van tapasztalata ne tartsa magában. Kb 20 éve nem szkennerezek...

Itt van ez a dobszkenner (ennek a fő előnye, hogy csak dobálni kell bele a fotókat, a szkenner szoftvere automatikusan elnevezi a fájlokat, el lehet csámcsogni rajtuk később, míg a síkágyasoknál a munkamenet döcögősebb párszáz képnél...): https://plustek.com/us/products/film-photo-scanners/ephoto-z300/index.p… ezeket régen nem szerettük, mert pláne sok régi fotónál mindenféle koszmosszal elszennyeződnek a görgők, illetve nekem pár yt videó alapján úgy tűnik nem is lényegesen gyorsabb, mint egy mai síkágyas, pl: https://www.canon.hu/business/products/scanners/flatbed-scanners/canosc…

És egy érdekesség a végére :D https://www.amazon.de/dp/3898947645/

Hozzászólások

Sub, hasonlón gondolkodtam de főleg könyvek digitalizáláshoz, ott viszont a gerinc bonyolulttá teszi, annyira meg nem volt szükségem rá. Talán majd egyszer.

Na ez egy jó videó, olvastam (meg valahol nyilvánvaló) hogy szoftveresen korrigálható valamennyire a görbület, csak hát ez is egy proprietary/patented megoldása a CZUR cégnek, gondolom csak a saját OSX/Windows szoftveréből elérhetően. Aztán lehet egy GIMP batch szkript is megoldaná elfogadhatóan, de én sem szereztem még be hasonló szkennert és ki kellene próbálni, csak olyan sűrűn nem lenne rá szükségem hogy egyelőre vettem volna egyet.

(Lehet viccesnek tűnik egyébként az a scanstand dolog, de egyáltalán nem tűnik rossz ötletnek a ma elérhető telefon kamerák felbontásával valami hasonló állvány használata, de akkor már inkább valami ehhez hasonló saját megvilágítással kombinált forgatható gömbfej állványt tudok elképzelni.)

Szerkesztve: 2023. 08. 15., k – 03:53

ezek az allvanyos cuccok borzaszto gagyik. kb mintha egy kozepes mobilteloval fotozhgatnad...  ocr-ezve szovegre elmegy kolaval, masra nem jo.

fotokat jobb sikagyassal erdemes, vannak olyanok amik infraval is lescannelik es az alapjan a karcokat, kisebb seruleseket el tudja automatikusan tuntetni. anno tesztelgettunk egy ilyet (canon 9000f) nagyon karcos diakkal es kepekkel, meglepoen jol csinalta.  amugy egy jo sikagyas scanner egyaltalan nem lassu, persze azok nem a 10-20eft kategoria.

az a baj, hogy amiket nezetel az vagy nagyon gagyi (czur/mustek) vagy nem erre valo (canon lide sorozata az uzleti doku scanner, nem fotora valo). ha minoseget akarsz akkor inkabb epsonokat nezd, ugy latom a canon mar nem is csinal ilyet...

+1.

Eleve mennyi képről van szó? 100, 1000, 10000 darab?
Ha jó minőséget akar, szeretné a minőséget is javítani (színkorrekció, gyűrődések eltüntetése), akkor mindenképp síkágyast javaslok, ami fotó minőséget tud (magas valós (nem interpolált!) felbontás, magas bitmélység).
Ipari minőségű és teljesítményű szkenner (pl: Epson Expression 12000XL) felesleges a célra. Bár ha nagyon sok pénze van erre valakinek.... 2 millió Ft fölött van az ára. Viszont az utómunkát ezzel sem ússza meg senki.

A szkennelésben meg nem a levilágítás lesz lassú, hanem a rendszerezés, utómunka. Már ha minőséget akar az ember.

Eleve mennyi képről van szó? 100, 1000, 10000 darab?

Hacsak nem legalabb ezres-tizezres nagysagrendrol van szo, en nem biztos, hogy emiatt otthonra vennek barmit. Az ilyen par tizezres szkennereknel azert a fotodigitalizalas minosege eleg lutri, nem beszelve arrol, hogy milyen maceras.

Inkabb el kell vinni olyan helyre, ahol mar megvannak az eszkozok. Van egy csomo ceg, ami ebbol el, de ha kicsi a budzse, en korbekerdezgetnek pl. konyvtaraknal vagy leveltaraknal, hogy esetleg hasznalhatod-e az oveket.

Nekem videókról elég badass-nek tűnt ez a Czur, igaz nem vagyok benne biztos, hogy pont ezt a modellt tesztelték, amit a kolléga linkelt. 63k HUF-ért azért elég borsos az ára, annyiért lehet is jó. Linux, BSD támogatása nem tudom milyen.

Abban viszont igazad van, hogy az állványosak szövegre valók, ott jön ki az előnyük, hogy gyorsan tudod lapozgatni szkennelés közben az anyagot, nem kell azt hajtogatni, szétszedni, meg állandóan felnyitogatni a szkennert hozzá. Fotóknál inkább csak nem jönne ki az előnyük, amiért az ember a felárat kifizetné. Így ilyen állványosat csak akkor vennék, ha komplett könyvek OCR-es beszkennelése a cél.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

húbazz, oda van írva a bullshit, hogy AI optimization, nagy lehet akkor a baj...

Aki másnak vermet ás, az stack pointer.

Ez az alzás cucc érdekes... gondolom, nem véletlenül nincs megadva, mennyi a felbontása. Csak a színmélységet írják, hogy 24 bit. Hát köszi, ki vagyok segítve.

Szerkesztve: 2023. 08. 26., szo – 10:52

Nha. Csak beleokoskodok, nem hagy békén a koffein.

Az első problémának azt látom, hogy mindenkinek mást jelent a "gyors és jó minőségű". Szigorúan szerintem neked pont elég lenne akár a LiDE vagy bármi hasonló (ahogy néztem, 300 DPI-vel tényleg gyors - persze mihez képest, szóval ezt neked kell eldöntened).

A ScanGear (is, meg nyilván millió hasonló is) tud olyat, hogy egyszerre több képet szkennel, illetve ezzel több kontrollod van, hogy mit szűrjön ki és mit tekintsen hasznos adatnak. Ezzel csökkenthető a per kép nettó szkennelési ideje, cserébe lassabb, mint a "megnyomom a gombot és kész", lásd a következő gondolatot.

Aztán. Nekem 44 másodperc volt beszkennelni egy 21x30-as képet (betesz, gomb megnyom, várvár, kép kivesz). A képek állapotától függően az utómunka ideje lehet a tizedétől az ezerszereséig bármennyi. Vagy akár több vagy kevesebb. Az ilyesmiben az AI nagyon sokat tud segíteni, és "elég jó" lesz.

Megint csak a képek állapotától, és főként az elvárásoktól függően először lehet, hogy kémiai helyreállításra van szükség (mittomén, egy nap alatt tíz képpel megvan az ember, gondolom én).

Szóval nem biztos, hogy a nettó szkennelési idő olyan őrült sokat számít.

És amit írtak: ja, vannak erre szakosodott szolgáltatások, érdemes elolvasni, hogy mi pénzért mit vállalnak (és hogy mit használnak). Ebből egyrészt lehet tippelni a munka mennyiségére (még ha levonjuk azt a tényt is, hogy meg kell hogy magyarázzák, hogy miért kérnek el 100-200-500 forintot egy-egy kép szkenneléséért, ami amúgy megvan 10 másodperc alatt "és milyen szép" v.ö.: kinek mi a szép), meg hogy érdemes-e otthon ügyeskedni vele. Én pl. tuti itthon szórakoznék vele, de én szeretek ilyesmivel molyolni. És amilyen hülye vagyok, vennék hozzá szkennert (aminek az árából ezer képet megcsinálnak nekem patent mód).

Szerkesztve: 2023. 08. 26., szo – 02:32

Mindenkinek aki azt mondja "majd a profik megoldják".
Biztos vagyok benne, hogy profibb minőséget kapnék, mint amit én tudnék itthon elérni, de
- ennél a kb 1500-3000 képnél félő, hogy a "profi cég" megsért képet, elhagy 1-1 darabot, értelemszerűen nem egy hivatalos archívumról van szó, és a képeknek csak egy része az enyém, a másik részeiről a család egyéb tagjait kell meggyőzni, hogy adják ide, beszkennelem. Nyilván ők is én is akkor vagyok nyugodt, ha ez gyorsan és a képek sérülése nélkül megvan, ne adj isten egy látogatás alkalmával, ami jön be is lehet szkennelni, a nyers fájlokat megkapja mindenki, az utómunka és a tagelés utólag elvégezhető (na a tagelés az spec szeretném ha az lenne a legidőigényesebb mozzanat, és az utómunka az meg teljesen más tészta az várhat, illetve opcionális szerintem, az archiválás és az info megosztás a cél, de a tagelést azt jó lenne együtt csinálni, mert ott még érdekes információk derülhetnek ki amikor együtt csináljuk)
- a fizikai restaurációt igénylő képek megint egy más tészta, abból, ami olyan nyilván megy majd profi helyre
- igazából a fő cél az lenne, hogy a családi fotóalbum ne csak egy helyen legyen meg, hanem a család minden tagja akit érdekel az hozzá tudjon férni, valamint vis maior ellen "backup"