WD Red versus WD Gold

Minőségben, megbízhatóságban jobb a Gold a Red sorozatnál? Az írási olvasási sebesség csak másodlagos. Az eddig olvasott infók alapján a Gold jobb és a garancia is több rá, viszont néha a gyakorlatban van eltérés.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 08. 14., h – 10:57

Másik kávéház.
A Gold a WD legfelülre pozícionált diszkje, minden paramétere tekintetében, cserébe hangos, több áramot eszik és sok hőt termel.
A Red egy budget otthoni NAS-ba való cucc, ami 5400rpm-es, alacsony zajszintre és áramfogyasztásra van optimalizálva.

A Red Pro (ha még létezik olyan) talán a legközelebbi diszk a Gold-hoz, bár - emlékeim szerint - úgy volt árazva, hogy nagyon nem volt vonzó alternatíva Gold helyett, még a legkisebb KKV-k esetében sem. (A diszk alapú tárhely "filléres tétel" manapság...)

A diszk tömb rendelkezésre állását minden típusú diszk esetén redundanciával szokás az elvárt szintre hozni.

Ezeknél már a Red is 7200 fordulatszámos. Méretben 20TB körüli kategória. Személy szerint jobban kedvelném az 5400 rpm-est, de abból a legnagyobb 6TB. Ezeknél a mai "kis" méretű WD-knél az 5400 rpm sajnos gyakran SMR technológiával párosul, típusszámból sem lehet megmondani melyiknél alkalmaznak SMR-t. Ezért sem vennék több kicsit a kevesebb nagyobb helyett. 

A jóisten mentsen az 5400-astól... Mai szemmel nézve olyan mérhetetlenül lassú, hogy az valami hihetetlen.

Pár éve egy 3TB-osat vettünk, ami annyira kellett, hogy egy szerverben egy raid átkonfigurálás miatt (raid level szint váltás, nem lehetett online) ideiglenesen rámásoljuk az adatokat, majd vissza. Olyan 2TB adataról volt talán szó... Azt hittem sosem végzünk. Mikor ott ülsz a konzolszobában a gép mellett... Hideg van, borzasztó száraz a levegő, zúg minden gép, nincs net, még térerő se nagyon, és így kb. tényleg annyit tudsz csinálni, hogy nézed a progresst, és még azt sem tudod mennyi idő lesz... Gyorsan rájöttünk, hogy jobban jártunk volna ha backupból húzzuk vissza az egészet. Valami 11 órán keresztül másolt rá... majd volt fél óra munka (ellenőrzés, raid átkonfigurálás), utána újabb kb. 11-12 óra amíg visszament.

"Sose a gép a hülye."

Miért a szerverszobában ott ülve kell végignézni a "festék száradás"-t? Emberi tartózkodásra alkalmas helyiség nincs ott?

Általában a tapasztalatlan pályakezdőt szopatják az ilyesmivel h. üljön bent a kurva klíma alatt 8 órát, amíg a melóját csinálja, h. utána másnap tüdőgyulladással mehessen is 2hét táppénzre. Az egész napos monoton sivító fan noise dettó. Kulturált (munka)helyen lehetővé teszik a 2kezi IT ipari nunkásnak, h. emberi körülmények között végezhesse el a feladatát.

Aminek a részletes feltételeit és körülményeit amúgy nem mellékesen a munkavédelmi oktatáson el is mondják (már ha valóban lenne ilyen, nem csak a kamupapírgyártás megy h. na itt írdd alá Józsikám hogy munkavédelmi oktatásban részesültél, oszt mehetsz dógodra!).

Nem szerverszobában, hanem a konzolszobában. Ez az emberi tartózkodásra alkalmas hely, már amennyire annak lehet nevezni.

Senki nem szopatott, ez volt a munka, mi sem gondoltuk hogy ennyi idő lesz.

Szombat délre volt megbeszélve a kezdés (úgyhogy délelőtt indulás otthonról), és tervek szerint estére kész lett volna, legrosszabb esetben éjfélre otthon.

Nem vártam végig a "festékszáradást", csak egyrészt kurva flusztráló mikor nem tudod hogy mennyi van még hátra, ugyanakkor előre bejelentett dolog volt az ügyfél fele, meg az is hogy kb. mennyi idő, hasra ütésre. Ha csináltál már ilyet, akkor tudod milyen. Ülsz ott 1-2-3 órát, várod hogy legyen valami... Semmi. Elmész, eszel egy gyrost, közben azon jár az agyad, hogy fúú biztos most végzett... Vagy épp megállt valami hibával... én meg itt eszek ahelyett hogy csinálnám. Visszarohansz, semmi, még másol... Jó, hát akkor még egy kör, séta, pláza, akármi... Vissza, még mindig másol. Telnek az órák, mennek a körök, elmész kaksizni is, újra megéhezel... És még mindig megy. Már végigolvastad a hupot, megnézted az összes érdekes videót a youtube-on, még mindig megy. Este van... Na hát akkor aludni kéne valahol. A kocsiba nem túl kényelmes. Találjunk valami szállást.... (Szombat este, Budapest.... Sok sikert). Valami isten háta mögötti panzióban a város másik végén van hely. Na akkor menjünk fürdjünk le, aludjunk legalább pár órát... 2-re nyomtam egy ébresztőt, addigra már mondom tuti végez... Így is lett. Megvolt a félóra munka, másolás visszaindítás, aztán indulás vissza a panzióba aludni. Ezek után már nyilván gondolja az ember, hogy a visszamásolás is legalább ennyi lesz, mégis ott mocorog a fejedbe (legalább is az enyémbe), hogy de mivan ha... Így aztán nem volt sokáig alvás reggel, pedig elég hulla voltam. Reggeli a panzióban, aztán vissza a géphez... Természetesen még másol. Na akkor vasárnap délelőtt megint pláza, frei kávézó, piac... Ebéd pizza, gyros, stb... Délután már nem tudom mikorra végzett. Utána még pár fix, gép indítás, gyors check hogy minden OK-e, majd indulás haza. Vasárnap 5 vagy 6 körül értem haza.

"Sose a gép a hülye."

No, ezért szoktuk ilyen adatmásolás előtt megnézni, hogy mennyi fájl van, mekkora az adatmennyiség, és mi a szűk keresztmetszet (forrás eszköz, adatátviteli csatorna, cél eszköz) és ez alapján megbecsülni az adatátviteli időt.  Meglepően pontosan becsülhető előre a szükséges idő - ha tervezett leállási ablak van, akkor ez egy kötelező kör.

A magas RAID levelekhez nem értek, de nem blokk szinten kezeli a diszket? Vagy a fájl elérés annyira belassul a kisebb diszknél?

Mindenesetre lehet hogy alább megírták a megoldást: az 5400-asok SMR-esek, tehát lehet hogy amiatt hajkitépős, nem a fordulatszámbeli különbség miatt.

Szerkesztve: 2023. 08. 14., h – 14:14

Ha adatközpontilag ilyen 10T+ diszket veszel, akkor szerintem Gold, akár vegyítve Seagate Exos-szal, és megnézni melyik a héliumost. Ezek mostanában a 12T-sek, mert fogyasztásban is kedvezőbb (nyilván nem 1-2 diszkről beszélünk). Nekem 12T-sből fut egy Gold + Exos tömb, és eddig jó. Még nem volt az elmúlt 1-1,5 évben kihulló diszk, igaz ez nagyon kis minta, 4-4 diszk azt hiszem.

Ha NAS jellegű, és nemdatacenter, akkor WD Red vagy Seagate Ironwolf ízlés szerint, és inkább a 7200-es, hacsak nem kimondottan cél a nagyon kis fogyasztás, és minimális az IO igény.

Sebességben a 7200-es diszkek között minimális a különbség, legfeljebb firmware optimalizációs dolgokra lehet ráfutni (pl. WD Purple diszkek volt ilyenek, a videórögzítésre optimalizálva).

De az adatsűrűség növelésnél nem az a gyártó szempontja, hogy a felhasználó több adatot tárolhasson az eszközön, hanem az, hogy azonos tárkapacitást kevesebb tányérral és fejjel tudjom megoldani, mert akkor neki olcsóbb az előállítás.

Szóval a "kis" kapacitásoknál is érdekes a gyártónak az SMR, mert mondjuk egyetlen tányérral megoldja kettő vagy több helyett...

24 órás működésben ugyanolyan jó a Gold gondolom mint a Red. Kiemelve például a Red plusnál írják, hogy NAS és 24x7 environment, Goldnál meg azért nem emelik ki mert magától értetődő. Ezek az állítások igazak? 

A HelioSeal lenne a héliumos technológia, igaz? 

Igen a HelioSeal a heliumos, mert az szökne mint a rossebb, és adtak egy ilyen szép nevet.

A NAS diszkek jellemzően 8-16, esetleg 24 diszkes, standalone működésre vannak tervezve, mint vibrációs közeg. A Gold diszk pedig datacenter, amibefelér alapon, szinten 24/7. Ez a vibrációs dolog ez nem tudom mennyire valid, és mennyire jobbak a fizikai kivitelek (csapágyazás, fejszerelvény), de ezt mondják. Ami biztos, hogy 4-8-12T-s datacenter (Exos, WD Gold) diszkekből látok néhányat futni, mint backup szerverek már manapság, és nincs különösebb elhullás. NAS-okban ittott látok WD Red-eket, ott irodai miniszerverszoba környezet van, és szintén nem hulladoznak. Ez nem jelenti azt, hogy nagyritkán nincs 1-1 kieső néhány év üzem után, mert van persze.

Az én eddigi tapasztalatom az, hogy SAS diszk esetén van értelmes pre-failure SMART adat, ami alapján megállás előtt ki lehet cserélni a meghajtót, de SATA csatolós meghajtóknál viszont a hiba észlelése után konstatálható SMART alaján, hogy "aha, tényleg sok a relocated"...

Nem tudom, hogy ez a gyártók részéről direkt van, vagy csak nekem volt olyan pechem eddig SATA meghajtókkal, hogy azok hamarabb álltak meg, mint SMART pre-fail-t jeleztek volna.

vagy csak nekem volt olyan pechem eddig SATA meghajtókkal, hogy azok hamarabb álltak meg, mint SMART pre-fail-t jeleztek volna

Soha nem vártam meg, hogy a SMART pre-fail jelezzen, nullánál több hibás/reallokált szektor esetén csere (bónusz, hogy mivel sokkal hamarabb cseréled, esélyes, hogy még garanciás is a diszk).

Vegyes a kép. Ahogy írta más is, SAS diszknél a RAID vezérlő elég korrektül ad prefailt, de volt, hogy puff elhullott, meg olyan is, hogy hiba nincs, de oltári lassú lett minden, majd miközben már mentem a géphez jött az email, hogy kivágott egy hibás diszket a RAID, szóval cserévé alakult a hibakeresés. Ez utóbbi ráadásul adott gyártó, adott raid kártyájával volt, mégcsak nem is valami "testidegen" dolog. Az OEM diszkekből a Seagate SAS-ok jól mennek, szépen szokott jönni a prefail.

Ha valamilyen softraid megoldásod van, akkor a smartd -vel tudod monitorozni, és szól állapotváltozáskor. Itt nagyon vegyes a kép, hogy mennyire szól időben, mielőtt az mdadm (vagy azzal egyenértékű) kidobja.

Valójában ha ennyi kérdésed van, akkor érzésem szerint valamilyen kész megoldásban, vagy legalábbis gyártói csomagban (pl. Synology NAS és Syno matricás diszkek) kellene gondolkodnod, vagy feljebb lépni.

Esetemben sehol sem okozott meglepetést a diszkhalál, mindenből, mindenhol tartatok a polcon cserét. Akkor is van helyben csere, ha valamilyen gari van a gépre, ez nem spórolható meg, és nem egy jelentős tétel. Ha ez az éles rendszer lesz, akkor mentésed lesz, ha pedig backup, akkor azért arról nem árt egy másodpéldány, vagy eleve két helyre menteni.

Szerkesztve: 2023. 08. 16., sze – 12:13

A WD GOLD a WD RE, RE2, RE3, RE4 folytatása, új neve. 5 év garancia van rá, és a tapasztalatim szerint 0/24 intenzív használat esetén is túléli a garanciát. Több ilyen már 8+ éve megy RAID1 vagy RAID6 tömbben, mindenféle hiba nélkül, van 10 évnél idősebb RE eszközöm, sok ezer órával, indítással, és hiba nélkül. Fontos kiemelni, hogy mindenhol megfelelő hőfok és jó hűtés van. Ha ez nem adott, akkor lehet más típus ideálisabb. Sebességben megfelelő amire használtuk, és ahogy fentebb írták, kell megfelelő hűtés hozzá. Én nem szerver környezetben is használom a fél RAID tömbömben ilyeneket, mert fontos nekem az adat, és ott külön ventilátor direktben megy rá (mert nincs fix hőfok), biztos ami biztos. Ezek is régóta mennek, folyamatosan monitorozva, hiba nélkül. Nem vagyok WD GOLD rajongó, de nem tapasztaltam megbízhatóbb HDD típust. Itt vannak a WD komolyabb adattárolói, én maradok amíg van a GOLD szériánál, nekem megfelel.

Én nem tapasztalom a romlást szerencsére WD vonalon, de túl kevés mintával rendelkezem, hogy globális következtetést vonjak le. Szerencsés vagyok. Nekem az vált be, hogy én megyek el a nagykereskedésbe a WD lemezekért, és vigyázok rá, mint a hímes tojásra. Nem tudhatod, hogy a futár cégek mit művelnek a csomagoddal. Elvileg bírnia kellene, ha nincs üzemben, de az élettartamra kihathat. Hozott már nekem az Mpl úgy csomagot, hogy szakadó esőben több helyen lyukas volt a csomag és a férfi a kezéből ledobta a betonra, amiben konkrétan törékeny műszaki eszközök voltak, és meg is sérültek ennek hatására.

A környezetemben és az eszközökben kapott Seagate lemezek közül annyi ment tönkre, hogy én nem veszek soha többet ilyen márkát. Ami különösen meglepett, a 2 darab 2,5" sshd elhalálozása volt 2 külön laptopban. A második pont akkor, amikor próbáltam volna lementeni, ami nem sikerült.  A Seagate Enterprise szintű lemezek szerverekben egész jól bírják, bár azok is lassan hullanak. Gyorsabban, mint a Gold és RE széria. Nincs bajom a Seagate márkával, csak inkább olyat veszek, ami számomra beváltabb. Örülök, ha neked jó, mert akkor több márka van életben. A WD sem szent és tökéletes. Több WD Green és Blue HDD purcant ki, de mivel RAID tömbben voltak, így nem okoztak adatvesztést. Olyanokat én nem is veszek már régóta. A Purple, Red, RE és Gold széria pedig élettartamban rekordokat dönt nálam.

Sajnos nem tudod meg soha, hogy hányszor ejtették le vagy kapott valami nagy fizikai ütést az a 10TB WD Gold. Nagyon hosszú a szállítási lánc, amíg a gyárból eljut a felhasználókhoz, és ott vannak a magyar cégek, futárok...  Lehet csak gyári hibás termék is akár. Bontottam ki én is Kingston Hyperx ssdt, hogy a gép fel sem ismerte, gyári hibás. Sorolhatnék példákat.

Nem tudom ismeritek-e, de nem kevés lemezzel dolgoznak és rendszeresen kiadják a statisztikájukat:

https://www.backblaze.com/blog/backblaze-drive-stats-for-q2-2023/

A tömegek sohasem szomjúhozták az igazságot. A nekik nem tetsző bizonyságok elől elfordulnak és inkább a tévedést istenítik, ha ez őket elkápráztatja. Aki illúzióba ringatja őket, úr lesz fölöttük, de áldozatuk az, aki megpróbálja őket kiábrándítani.

Szerkesztve: 2023. 08. 25., p – 15:57

A Gold persze, hogy jobb, a Red feletti kategória. Én nemrég vettem egy 4 terás Red-et, mert az volt olcsó helyben, de én nem NAS-ban, meg nem RAID-ben használom, hanem külső USB-s dokkal archiválásra, néha napján, +1 mentésnek, 256bit LUKS XTS + ext4 van rajta, így nem zavart, hogy SMR-es, meg 5400 rpm-es, inkább a megbízhatóság volt szempont, mint a sebesség, de a hosszú garanciaidőt nem akartam megfizetni. Féltem, mert mindenhol azt olvastam, hogy egy a Red fos, de kellemesen meglepett, csendes, hűvös, és tartósan 200 MB/sec közelében van másoláskor. Igaz csak szekvenciális írást, olvasást kap. Nyilván, aki szerverben, NAS-ban, stb.-ben használja, meg a sebességre is gyúr, annak nem való.

Gondolkodtam nagyobbon, de egyelőre a 4 tera is lefedi az igényeimet, a nagyobb modellek aránytalanul drágák. Ha ez betelik, veszek másikat. Annyira nem szempont, hogy örökké menjen, csak néhány évig bírja. Vagy egy 1,5 terás régi külsős Samsungom, az is 5400 rpm-es, az szintén külsőként használva már 11+ éve bírja, igaz az lassúcska, de azt sokáig úgyis USB 2.0-őn használtam az akkori gépeimen, eleve a HDD is csak USB2-őt tud, így nem volt még az se annyira érvágás, azt a sávszélt azért telítette, még titkosítva is. Ma már iszonyat elavult, de még mindig megy. Pedig volt jó néhány év, hogy szinte megállás nélkül 24/7-ben ment torrentezéshez is.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2023. 08. 22., k – 20:35

Mibe kellene?
Amúgy meg szar mind a kettő ( WD ).
Rendes HDD SAS csatlakozású - Seagate/Toshiba.

Érdemesebb lehet inkább SSD-ben gondolkodni - Samsung/Intel/Seagate/Toshiba( Kioxia ).

Hótmind1 a csatlakozó típus. Kb. ugyanazt a diszket kapod meg SAS csatlakozóval, mint SATA-val, ha ilyen 8T+ történet kell. Teljesen szériafüggő, illetve típusfüggő, hogy miből épp mit sikerül kifogni.

SSD egy jó dolog, de azért arra rá kell készülni, mert a nagyokból már tényleg csak NVMe és SAS verzió lesz, mint SATA.

Ha már WD megfontolnám a helyedben az Ultrastar-okat. Professzionális kategória a WD-nél és hovatovább olcsóbbak mint a Gold, sőt mint a Red Pro-k. 

Szerkesztve: 2023. 08. 24., cs – 13:54

WD Re1/2/3/4/GOLD-t használok szerverekben 2008 óta HW és SW RAID-ben. Simán mennek 50-60 ezer üzemórát. Akad 80-100e, akár 100e+ üzemórás is belőle. Jó a hibatűrő rendszerük is.
Samsung HE (ez az enterprise kategória) koránt sem vált be ennyire. Sok vinyós HW raid mindig kilökte valamelyiket nagy terhelésnél. Hamarabb is pusztultak. Ugyanoda WD Re4 került, azóta nincs probléma.
WD black, blue és társaik pedig 20-25 ezer üzemóránál feladták.

A mintám 100-150 HDD a megjelölt időszak alatt.

Nálam a WD Black 1-2T-sek egészen jól mentek desktop jellegükhöz képest. A Samsung HDD fronton már nem túl érdekes, mert SSD-znek. A tapasztalatom szerintem hasonló, mint a vinyóstatisztikás szolgáltatóé, miszerint amelyik fél - egy éven belül nem döglik meg, az jellemzően egész sokáig elmegy. Jellemzően, tehát van olyan, ami 2-3 évesen kihullik, de nem jellemző.

Ma már talán. Bár fenntartással kezelem. RAID-ben van? Mit szolgál ki? Nem mindegy, hogy vps kiszolgáló, osztott tárhely, intenzív backup megy róla vagy home nas esetleg a sarki IT bolt weboldala. Nálam is járt 1-1 meglepően jól vizsgázó kommersz vinyó, de szerver környezetben azért hamar kifingottak.

Amikor backup szervert méreteztem, komolyabb vinyót (pl. GOLD-ot) kellett választanom, mert a heti írásmennyiség annyi volt, hogy nem fért bele a gyártó által megadott éves max írásmennyiségbe. Pl. a NAS-ba szánt IronWolf már gari előtt elhasználódott volna. 

Korábban született egy hup posztom, amit most nem találok, de arról szólt, hogy van-e élet 25-30k üzemóra után. Akkor tömegesen hullottak a SATA vinyók ezen üzemóra körül. Szemben a SAS vinyókkal, amik 2-3x annyi üzemórát mentek. Akkor javasolták többen, hogy enterprise SATA vinyókat vegyek. Be is vált. 
 

Élnék a gyanúperrel, h. minden diszk totál ugyanolyan belülről, és csak szoftver-firmware varázslás h. melyik mikor "romlik" el. Pl power on hours-függően megy a piacszegmentálás.

Életben soha senki nem fogja tudni kideríteni ill. rájuk bizonyítani h. ha így is van.

Óvodás gyerekekkel rendszeres program a megpusztult HDD-k szétszedése. Dúrva különbségek vannak desktop vs. régebbi RE vs. új RE vs. Samsung HE vinyók között. 

A gagyibbak könnyebbek, vékonyabb a tányér, kevesebb érdekes vájatok vannak rajta. Gondolom a légellenállást hivatott csökkenteni. A mágnes mérete, rögzítése, mind-mind komolyabb egy enterprise szerver vinyónál.

De van ilyen is:

smartctl 7.0 2018-12-30 r4883 [x86_64-linux-3.10.0-1160.95.1.el7.x86_64] (local build)
Copyright (C) 2002-18, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Toshiba 3.5" DT01ACA... Desktop HDD
Device Model:     TOSHIBA DT01ACA300
Serial Number:    Z2N4T03GS
LU WWN Device Id: 5 000039 ff4c22b97
Firmware Version: MX6OABB0
User Capacity:    3,000,592,982,016 bytes [3.00 TB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    7200 rpm
Form Factor:      3.5 inches
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA8-ACS T13/1699-D revision 4
SATA Version is:  SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is:    Fri Aug 25 09:07:56 2023 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x84) Offline data collection activity
                                       was suspended by an interrupting command from host.
                                       Auto Offline Data Collection: Enabled.
Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
                                       without error or no self-test has ever  
                                       been run.
Total time to complete Offline  
data collection:                (22222) seconds.
Offline data collection
capabilities:                    (0x5b) SMART execute Offline immediate.
                                       Auto Offline data collection on/off support.
                                       Suspend Offline collection upon new
                                       command.
                                       Offline surface scan supported.
                                       Self-test supported.
                                       No Conveyance Self-test supported.
                                       Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003) Saves SMART data before entering
                                       power-saving mode.
                                       Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01) Error logging supported.
                                       General Purpose Logging supported.
Short self-test routine  
recommended polling time:        (   1) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:        ( 371) minutes.
SCT capabilities:              (0x003d) SCT Status supported.
                                       SCT Error Recovery Control supported.
                                       SCT Feature Control supported.
                                       SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
 1 Raw_Read_Error_Rate     0x000b   086   086   016    Pre-fail  Always       -       10944520
 2 Throughput_Performance  0x0005   139   139   054    Pre-fail  Offline      -       72
 3 Spin_Up_Time            0x0007   196   196   024    Pre-fail  Always       -       280 (Average 305)
 4 Start_Stop_Count        0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       21
 5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   100   100   005    Pre-fail  Always       -       0
 7 Seek_Error_Rate         0x000b   100   100   067    Pre-fail  Always       -       0
 8 Seek_Time_Performance   0x0005   110   110   020    Pre-fail  Offline      -       39
 9 Power_On_Hours          0x0012   088   088   000    Old_age   Always       -       90860
10 Spin_Retry_Count        0x0013   100   100   060    Pre-fail  Always       -       0
12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       21
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       332
193 Load_Cycle_Count        0x0012   100   100   000    Old_age   Always       -       332
194 Temperature_Celsius     0x0002   200   200   000    Old_age   Always       -       30 (Min/Max 22/39)
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0022   100   100   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0008   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x000a   200   200   000    Old_age   Always       -       0

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed without error       00%     17332         -
# 2  Extended offline    Completed without error       00%     17253         -
# 3  Extended offline    Completed without error       00%         6         -

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
   1        0        0  Not_testing
   2        0        0  Not_testing
   3        0        0  Not_testing
   4        0        0  Not_testing
   5        0        0  Not_testing
Selective self-test flags (0x0):
 After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

"Sose a gép a hülye."

Nekem is akad ilyen, de gondolom megérted, hogy erre nem lehet üzleti modelt építeni. A több 1-1 vétel mellett 1x vettem egyben 16db nem enterprise vinyót. Rohadt nagy szívás lett belőle az évek alatt. A RAID-ben nem tudnak jól együtt működni. Állandóan kilökte egyik-másikat a RAID nagy terhelésnél. Pedig semmi baja nem volt a diszkeknek. Nem ugyanazok estek ki, hanem random. Akkor utána mentem a témának és elvileg a TLER (Time Limited Error Recovery) a kulcs. Az enterprise/raid-be szánt vinyók máshogy viselkednek raidben, mint a desktop vinyók. És akkor ott a másik fele, max ráírható adatmennyiség.

Egyébként szép futásidő és úgy látom nem desktopban ment, nem annyira sokszor indítottad újra.

Hát, pont szopunk az egyik backup szerverrel....

15 db HGST Ultrastar 7K6000, egy adaptec vezerlőn. Nem akarok hardveres raiddel szopni, a diskek csak simán egyenként át vannak adva a kontrolleren, és md raid van rajta. Én ugyanúgy hajigálja kifele a diskkeket menet közben.... Hetek óta megy a kínlódás, igazából nem tudjuk mi a baj. Egy biztos: előtte hónapokig ment jól.

"Sose a gép a hülye."

A diszkek ugye nem külön-külön RAID0-ban vannak, hanem HBA módban "natúr" látja őket az OS? Ha HBA, akkor én LSI, mostmár Broadcom (vagy ahogy épp hívják) vonalat nyomom. A hardware raid jellemzően a brand megoldásokban, pl. a HP SmartArray szokott jól menni, és mindenképp enterprise/datacenter fw-es diszkekkel.

A teljesne banális kérdés: a gép nem volt mozgatva, nem mozdulhatott ki/el a backplane-ből a kábelezés? Amióta kidobál volt teljes áramtalanításos újraindítás, illetve a vezérlőn fw update?

smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [i686-linux-5.4.253] (local build)
Copyright (C) 2002-17, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Western Digital RE Serial ATA
Device Model:     WDC WD1600YS-23SHB0
Serial Number:    WD-WCAP03083635
LU WWN Device Id: 5 0014ee 1ab417e0d
Firmware Version: 20.06C04
User Capacity:    160,041,885,696 bytes [160 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA/ATAPI-7 (minor revision not indicated)
Local Time is:    Tue Aug 29 13:54:24 2023 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x84) Offline data collection activity
                                        was suspended by an interrupting command from host.
                                        Auto Offline Data Collection: Enabled.
Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
                                        without error or no self-test has ever
                                        been run.
Total time to complete Offline
data collection:                ( 5400) seconds.
Offline data collection
capabilities:                    (0x7b) SMART execute Offline immediate.
                                        Auto Offline data collection on/off support.
                                        Suspend Offline collection upon new
                                        command.
                                        Offline surface scan supported.
                                        Self-test supported.
                                        Conveyance Self-test supported.
                                        Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003) Saves SMART data before entering
                                        power-saving mode.
                                        Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01) Error logging supported.
                                        General Purpose Logging supported.
Short self-test routine
recommended polling time:        (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:        (  65) minutes.
Conveyance self-test routine
recommended polling time:        (   6) minutes.
SCT capabilities:              (0x103f) SCT Status supported.
                                        SCT Error Recovery Control supported.

                                        SCT Feature Control supported.
                                        SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x000f   200   200   051    Pre-fail  Always       -       0
  3 Spin_Up_Time            0x0003   201   179   021    Pre-fail  Always       -       52647 (Average 1)
  4 Start_Stop_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       53
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   200   200   140    Pre-fail  Always       -       0
  7 Seek_Error_Rate         0x000f   200   200   051    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       115510
 10 Spin_Retry_Count        0x0013   100   253   051    Pre-fail  Always       -       0
 11 Calibration_Retry_Count 0x0013   100   253   051    Pre-fail  Always       -       0
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       52
194 Temperature_Celsius     0x0022   114   097   000    Old_age   Always       -       33
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0012   200   200   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0010   200   200   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x003e   200   200   000    Old_age   Always       -       0
200 Multi_Zone_Error_Rate   0x0009   200   200   051    Pre-fail  Offline      -       0

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed without error       00%     48882         -
# 2  Extended offline    Completed without error       00%     46700         -
# 3  Extended offline    Completed without error       00%     44543         -
# 4  Extended offline    Completed without error       00%     42337         -
# 5  Extended offline    Completed without error       00%     40131         -
# 6  Extended offline    Completed without error       00%     37950         -
# 7  Extended offline    Completed without error       00%     35793         -
# 8  Extended offline    Completed without error       00%     33587         -
# 9  Extended offline    Completed without error       00%     31381         -
#10  Extended offline    Completed without error       00%     29199         -
#11  Extended offline    Completed without error       00%     27043         -
#12  Extended offline    Completed without error       00%     24836         -
#13  Extended offline    Completed without error       00%     22631         -
#14  Extended offline    Completed without error       00%     20449         -
#15  Extended offline    Completed without error       00%     18271         -
#16  Extended offline    Completed without error       00%     16067         -
#17  Extended offline    Completed without error       00%     13864         -
#18  Extended offline    Completed without error       00%     11684         -
#19  Extended offline    Completed without error       00%      9531         -
#20  Extended offline    Completed without error       00%      7324         -
#21  Extended offline    Completed without error       00%      5119         -

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
 SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS

    1        0        0  Not_testing
    2        0        0  Not_testing
    3        0        0  Not_testing
    4        0        0  Not_testing
    5        0        0  Not_testing
Selective self-test flags (0x0):
  After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

Én nyertem? :-D

Szerkesztve: 2023. 08. 25., p – 13:48

Magyar boltok csak 2, 3 év garanciát adnak. A WD viszont 5 évet. Gondolom érvényesíthető a teljes 5 éves garancia, viszont bolti garanciaidő után már közvetlenül kell a WD partnerrel intézni. Ehhez mire van szükség vásárláskor? Milyen papírt kell eltenni? 

Óvatosan az elhamarkodott kijelentésekkel: https://www.alza.hu/wd-gold-1tb-128mb-cache-d4565006.htm?evt=ac - Jótállás 60 hónap

Jópár éve a desktop diszkek gariját maguk a gyártók variáltak a gari időkkel, és a csúcs diszkekre adnak 5 évet.

A másik dolog, hogy a gyári garanciát egy bolt nem tudja csökkenteni, hanem esetleg ők maguk csak a kötelezőt vállalják, a többit intézd a gyártóval RMA-val.

Sajnos nem elhamarkodott kijelentés. Itt nem csak diszkekről van szó, hanem bármilyen IT termékről.

A másik dolog, hogy a gyári garanciát egy bolt nem tudja csökkenteni, hanem esetleg ők maguk csak a kötelezőt vállalják, a többit intézd a gyártóval RMA-val.

Tessék???!!! Miért kellene nekem a gyártóval RMA-znom?
Erre felelj: Miért nem tudja a kiskereskedő a ugyanazt garanciát adni, mint a gyártó? Talán mert valahol "hiba" van a kereskedelmi láncban? Adócsalás, ÁFA ügyeskedés, szürkeimport.

Pontos hol látsz olyat, ahol nem adják a gyárival egyező idejű garit? Ott nem kell vásárolni, pláne, ha gyanúsan olcsó.

A szürkeimport az egy ilyen csodálatos műszó, ami valójában nincsen, hanem nem a hivatalos magyar forgalmazón át hozta. No és akkor mivan? EU van, meg a termékek szabad áramlása. Van olyan partnerünk, aki egy adott szerver gyártó logisztikájával ad mondjuk WD/Hitachi vagy Seagate diszket. A gari mindíg kiválóan a gyári idő, és ha kellett, akkor remek garis ügyintézés volt.

Az a problémás, hogy ha esetleg a mondjuk úgy alternatív forgalmazással járó feladatokat, pl. a garit, nem úgy adja, ahogy azt kellene, vagy kissé sűrűn változnak a mögöttes cégek. Súlyosabb esetekben voltak régen bukták, de amióta EKÁER, és onlineszámla van, hát azóta ez nem annyira egyszerű történet.

Csak 1 perces kereséssel: https://ipon.hu/shop/termek/asus-rog-strix-z790-a-gaming-wifi-d4/2078622
1 év gyári garanciával - 184 890 Ft
Hosszabb (2 év garanciával) - 190 090 Ft
6e Ft egy 180e Ft-os cuccnál statisztikai hiba. Szóval miért is kínálja az Ipon 1 év garanciával? Jogszabály szerint 2 évvel kellene adnia természetes személynek.
Idézet a weboldalról:
Fogyasztói jótállás: Jogszabály szerint sávosan.
Bruttó 100.000Ft felett 24 hónap, bruttó 250.000Ft felett 36 hónap.
(Ptk 8.1 § 3. pont szerinti definíció szerinti természetes személy)

A szürkeimport egy létező dolog és marha idegesítő tud lenni. A gyártó / forgalmazó úgy építi ki a kapacitásait, hogy figyelembe veszi az értékesített termékek darabszámát is az adott piacon sok más paraméter mellett.
Ha idén XY termékből 2-3-4x annyit visznek Magyarországon szervizbe javításra, mint amire a gyártó / forgalmazó számolt, akkor az neki nettó bukás. Nem beszélve az ügyfélélményről: nem sikerül tartani a javítási határidőket. A logisztikai extrakiadásokat is számold bele - nem mindegy, hogy hová kell szállítani a csere eszközt.

Szürkeimport másik példa nagyvonalakban - nagyon régi sztori: Vegyük példának a Sony laptopokat. Igen, gyártott a Sony high tech minőségű laptopokat még kb. 15 éve. Egyik ismerősöm - Japánban él - vett is magának egy echte Japán Sonyt.
Másik ismerősömnek is megtetszett ez a laptop - mondjuk ő eleve Sony mániás. Mondtam neki, hogy itthon ilyet nem kap. Aztán valahol, valahogyan vásárolt egyet. Valamiért gariztatni kellett, már nem emlékszem a pontos okra. Kiderült, hogy a Sony eleve nem forgalmazott se Magyarországon, se az akkori EU-ban laptopot. Legközelebb Kínában vagy Japánban tudta volna gariztatni. Nem volt elvárható a Sonytól, hogy olyan helyre építsen ki terméktámogatási kapacitást, ahol nem is forgalmazza a terméket. A Sony imádó ismerősöm nem is értette, hogy ez miért van így....
Később volt rövid ideig itthon hivatalos Sony laptop forgalmazás, akkor sikerült úgy fél-1 év alatt gariztatni valahogyan iszonyatos munka árán.

EKÁER, onlineszámla: Te komolyan azt hiszed, hogy nem lehet megkerülni, nem lehet átejteni a rendszert? Schengenen kívül, EU-n kívül még véd valamit, de azon belül nem sokat....
Hadd ne kelljen már leírnom, hogy milyen csalási módszerek léteznek....

Ott írják, hogy a fogyasztói jótállás 2 év lesz. Ha cégként veszed, felhasználásra, egyébként akkor is kvázi fogyasztó vagy, volt erről valami, csak ezt szeretik kihasználni ezek szerint. Csak ismételni tudom, hogy a pénztárcával szavazás fog működni, azaz ott vásárolsz, ahol látod, hogy megkapod a gyártó által adott garit.

Az ASUS oldalt elnézve ők ezekre 3 év garit adnának.

A szürkeimport eénevezés azért terjedt el, mert a hivatalos forgalmazók nem szerették a konkurenciát, meg azért mert 10 éve sem volt mind1, hogy valami 200k vagy 150k. Aki egy japó piacos valamit vesz, majd utána ahol vette nem foglalkoznak vele, az probléma valóban, de ez nem a "szürkeimport" problémája, hanem a kereskedő hozzáállásáé, hiszen ha nincs hivatalosan forgalmazva, akkor a kereskedőnek kéne valamit intéznie. Én személy szerint kerülöm, hogy olyat vegyek, amire nincs hivatalos hazai szervíz, vagy támogatás. Egyébként mivel EU-n belül vagyunk szabadon áramolnak a dolgok. Ha megfigyeled, akkor a szervizközpontok már egészen össze vannak szervezve. Van olyan gyártó, aki futárt küld a cuccodért, és mondjuk a cseheknél javítják meg. Remélem gyűjtést még nem kell szervezünk ezeknek a jólelkűm a marzs határán Odüsszeuszi utazást tévő cégeknek.

Gondolom azt is tudod, hogy azért itthon volt egy ún. garanciacápa jelenség, ami nem volt túl nyerő a boltoknak.

A megkerülhető, az nem jelenti azt, hogy megéri vele foglalkozni. Azért igen nagyot lehet már ezzel buktázni, amire voltak azért mindenféle példák még régebben.

Tehát a vásárlót összezavarják. 1 vs 2 vs 3 év. Találd ki, hogy mikor melyik érvényes rád. 1.0-s fogyasztó ettől becsavarodik, a kisebb ellenállás irányába megy.
Nem véletlenül mondom bármelyik ismerősnek, hogy ha műszaki terméket vásárol, akkor az 1. legfontosabb érv a garancia / szavatosság mértéke legyen, ne pedig a beszerzési ár. Nem mindenki fogadja meg....

Ha Asus 3 év garit ad, akkor a bolt is adjon annyit. Pont.

Szürkeimport: Ha nem hivatalosan forgalmazott a termék Magyarországon, akkor a vásárló vigye oda vissza, ahol vette. Ha pl: Németországban vagy UK-ben, akkor oda. Csak az 1.0-s vásárló ezt képtelen felfogni. Na meg drága tud lenni ez az utaztatás. Nem véletlenül létezik pl: "világgarancia".
A szervizpontok meg tipikusan 3rd party cégek. Nekik el kell számolniuk a gyártó felé. Ha ez nem sikerül, akkor "bukta van".

Garanciacápa alatt mit értesz? Csak sejtem a jelentését.