VHS digitalizálás, audio-video nincs szinkronban

Fórumok

Megkértek, hogy VHS kazettákat digitalizáljak. Gondoltam, van EasyCap, Linux kompatibilis, jöhet. Sok mindent kipróbáltam: OBS Studio, mencoder x264, mpeg2video beállításával, stb. A végeredmény a hosszabb (kb 1 óránál több) videóknál mindig az lett, hogy nincs szinkronban a hang a videóval. Olvastam, hogy az FFmpeg megzavarodik az analóg ugráló fps-ektől, a Gstream-mel lehetne irányítani a timestamp paraméterrel, de nem jön össze. Tudnátok segíteni? Nem vagyok profi IT-s, de lelkes amatőr igen.

Hozzászólások

Milyen eszkozzel digitalizalsz?

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Na meg esetleg egy jobb videómagnó.

Valami Youtube videóban fogtak egy analóg-HDMI átalakítót, azt kötötték rá egy HDMI "felvevő" kártyára, úgy a képminőség is jobb lett és szinkron problémák se voltak talán.

Most azt  a videót nem találtam meg, de van egy másik (pont egy EasyCap-et hasonlítanak össze ezzel a módszerrel):

https://www.youtube.com/watch?v=ZRJqxIbi5UA

Na ja, ahogy nézem, ennek is az a legnagyobb baja, hogy külön hangchip van benne, ahelyett, hogy a videó ADC szinkronban venné fel a hangot is. Ilyesmit üzembiztosan talán a hw MPEG enkóderes kártyák tudtak. Sajnos az Én PVR 3200H-mat elkótyavetyéltem (PCIe hybrid kártya), amúgy nem volt olyan veszett drága, 2008 szeptember elején még 18ezer Ft volt, aztán begyűrűzött a válság, kapásból 25ezer Ft lett és nem is esett vissza az ára. Talán még Windows 10 alá be lehetett volna röffenteni. Ahogy beélesítették a DVB-T-t az analóg része nálam elvesztette a jelentősségét. Ha valaki talál ilyet aprón jó áron, lehet érdemes beruházni rá, csak a drivert és a kezelőprogramot kell levadászni valahonnan, mert mikor utoljára néztem a LeadTek úgy beszántotta a TV-s részleget, mintha soha nem is lett volna, vagy valami szégyelnivaló háborús bún lett volna.

Én egy hasonló project miatt (15-20 VHS digitalizálása) vettem egy ilyet, ezzel szívásmentes volt a dolog:

EZRecorder 330

Én meg azon, ha nem lenne rá mindenféle hack, hogy mit kell nyomni a távirányítóján milyen sorrendben ahhoz, hogy ez a komoly funkciót elfelejtse. Ha meg eleve kevésbé kommersz és sokkal inkább kínai, akkor pláne.

Nyugati piacon értékesített eszköz kb 99,999%-ban biztos h. nem kerülheti meg a hdcp-t, mert az egész filmipar abban a pillanatban húzatná karóba a bíróságon az eszközt gyártó céget. Az meg h. kínában milyen hdcp-mentes bluray lejátszókat gyártanak, a nagyfaltól nyugatra nem sok vizet zavar. A derék fináncok megfogják azokat a szállítmányokat, elég a nav + police.hu féjszbuk csatornáján megnézni azokat a "hatalmas" fogásokat. Alatta meg a kommentek még annál is értékesebbek /s.

Szerkesztve: 2023. 06. 22., cs – 16:57

az FFmpeg megzavarodik az analóg ugráló fps-ektől

Nem az FFmpeg zavarodik meg, hanem ha az analóg forráson van frame drop (márpedig, a VHS-en szinte mindig lesz), akkor a digitális feldolgozó eszközöknek nincsen mivel dolgozniuk, tehát hiányzó képkockák lesznek, ezáltal elcsúszik a kép a hangtól. (A képsáv rövidebb lesz, mint a hangsáv.)

Ha nem akarod magad feleslegesen szívatni, akkor olyan digitalizáló eszközt használsz, ami képes analóg jelkimaradás (drop) esetén is fenntartani az egzakt 50Hz-es (esetleg 25Hz-es) szinkront, és képes a digitális kimeneten üres frame-eket beilleszteni, ha szükséges.

Erre a jobbfajta capture eszközök képesek, de néha az is megfelel workaroundnak, ha a digitalizáló láncba befűzöl egy olyan eszközt, ami ezt önmaga képes megoldani. (pl. ha van olyan asztali DVD felvevőd, régi DV videókamerád, médialejátszód, vagy bármi más eszközöd, aminek van analóg bemenete és digitális kimenete.)

Amúgy létezik egy ilyen projekt, ami elvileg képes timebase corrector nélkül is jól digitalizálni VHS kazettákat: https://github.com/oyvindln/vhs-decode

Még nem próbáltam ki, de tervezem, hogy egyszer megnézem mit tud. Cx2388x-as kártya kell hozzá, ez elég gyakori chipset volt (kb a Bt878 utódja), ilyen capture kártyát lehet találni használtan.

Van egyszerű szintje (kompozit jellel dolgozik) és van nagyon advanced (videomagnó fejéről közvetlenül lejövő nyers jelet dolgozza fel).

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Vigyázni kell ezekkel az ismeretlen HDMI capture eszközökkel, mert egy részük csak az NTSC-hez passzoló 60Hz (30Hz) kimenetet tudja, az európai / PAL szabványhoz passzoló 50Hz (25Hz) kimenetet nem.

Másrészről, ezek jellemzően úgy működnek, hogy ha USB 2.0-val csatlakoztatod őket, akkor az USB 2.0 korlátai miatt csak MJPEG tömörítéssel tudod kinyerni belőle az adatot, ha viszont USB 3.0-val, akkor jön nyersen (YUV/RGB/...) is, amit utána tetszőlegesen tudsz transzkódolni pl. H.264-be vagy H.265-be. (Nyilván az MJPEG-et is tudod transzkódolni, de az egy fölösleges köztes tömörítés, ami minőségvesztéssel jár.)

Ezek a filléres cuccok nem tudnak hardveresen H.264-be vagy H.265-be enkódolni.

BTW, én az Intel CPU-kba épített GPU videó enkódolását teszteltem legutóbb. A 8. generációs proci egészen tűrhető minőséget csinál H.264-gyel, de pl. a régebbi procik bitang rossz képminőséget produkálnak. Ha minőséget akarsz, és nem cél a realtime tömörítés, akkor megérheti szoftveres enkódert használni. (Az FFMPEG tud szoftveresen is tömöríteni, és támogatja a hardveres enkódolást is.)

Update:

Nézem azt a belinkelt analóg -> HDMI konvertert. Abban meg az tűnik buktatónak, ha tényleg csak 720p és 1080p bír belőle kijönni. Te a VHS esetén legfeljebb 576p-t akarsz, de méginkább 576i-t. Minden más transzformáció felesleges plusz adattal és képminőség-romlással jár.

Olyan VHS magnót kell használni a digitalizáláshoz ami tudja a TBC-t azaz az időalap korrektort. Ha ez a feltétel teljesül akkor a legolcsóbb kínai digitalizáló vacakkal sem lesz hangcsúszás.
Összehasonlító példa: https://www.youtube.com/watch?v=cfx97Mr7bqs

Jó minőségű felvételeknél nincs gond a digitalizálással. OBS Studioval csinálom, hogy lássam is a képet.

Kézi kamerás, sötétből világosba mászkálásnál, lakodalom csillagszórónál, tánc közben fényforrások felé fordulva, viszont megzavarodik a felvétel. "Beégnek" random színek (fehér, zöld, narancssárga, stb) és ilyen alapszínű lesz a videó. Ilyenkor újra kell venni a problémás résztől, akkor megint jó az eredmény. Az analóg jel rendben van, teszteltem.

Alapanyagfüggő. Lehet, hogy hozzá kell nyúlni a felvett anyaghoz, volt ahol a szaturációt állítottam és élvezhető lett.

Egyébként családi videóknál ritkán nézik ezeket a finomságokat, inkább: "Jaj, milyen aranyos voltál 20 éve!"

Annyit elértem, hogy a technikai hibák ne legyenek zavaróak.