Sokat regéltem már róla hogy két OS van az általánosan használt gépemre telepítve, ebből az egyik a mindenkor aktuális Fedora. Ezen – mivel mindenből jellemzően a legfrissebbet hozza – ki lehet próbálni általában a legújabb „találmányokat”. Viszont meglehetősen kapkodós módon frissül; az aktuális hibákat az embernek nincs is ideje megszokni, a megjavulásukkal egy időben (vagy a javulásuk helyett) jellemzően jönnek újabbak. :) Nem is értem, miért van belőle klasszikus (verziózott) kiadás, majdnem rolling-rilíz a stuff, talán csak megszokásból van számozás. De az első szitokszó nem a Rolling Release lesz, ahelyett simán választ az ember olyan disztribúciót, aminek hagyományos(abb) a frissítési ciklusa.
A másik OS a kapkodós frissítés szöges ellentéte, a CentOS a maga megnyugtatóan unalmas régi csomagjaival. Legalábbis, az volt… A 8-as verziót még használtam egy darabig, de az – ha jól emlékszem – már az ájbíem alatt lett kiadva. És meg is kezdődtek a furcsaságok… Az első ilyen amire emlékszem (most azt ne is számoljuk ide, hogy kihagyták a komplett Xfce-t, ez hiányzott másnak is, az az EPEL-be bekerült), hogy bizonyos programokban nem működött a billentyűzet numerikus része. Némi próbálgatás után kiderült, hogy nem a billentyűzettel van gond (nyilván), hanem csak azokkal a programokkal, amik Qt-s alapúak. Ha az adott helyen az Alt? Shift? + numerikust nyomja a júzer, megkerülnek a hiányzó számok. Erről a hibáról van egy hibajegy is, az ott fellelt kommentekből az derült ki, hogy ez egy qt5-qtbase
fordítási hiba, „majd javítják”. Na de! Az újraforgatást akár én is meg tudnám ejteni… A csomagkezelő a megfelelő paraméterre megmondja, hogy az adott fájl milyen forráscsomagból készült, egy másik paraméterrel az adott forráscsomag meg letölthető. Lenne, ha arra nem azt üzente volna vissza, hogy ilyen néven nem talál csomagot. (Máshonnan nem akartam forrást vadászni, pont nem azért használnék „enterprise” OS-t, hogy ilyen csomagokat cserélgessek a rendszer alatt.) Később a szokásos frissítések alatt jött a csomagból újabb verzió → hiba megmaradt → forráscsomag továbbra se érhető el. Ez vajon véletlen..?
A következő ilyen „fájdalmam” előre tudható volt; a 8-as verzióból kiszedték a floppy kezelést. De mindenestől, nem csak úgy, hogy az alaptelepítés nem tartalmazza, nem is lehet felrakni. (Nem tudom, kinek ártott az a vagy 10 kB, nekem néha azért még jól jön…) Én, kis naiv, gondoltam, hogy jól megoldom: van egy IDE/ATAPI/PATA csatlakozós, belső LS120-as meghajtóm, ami tud kezelni hagyományos 1.44 MB-os 3½-es floppy-t, az nekem pont elég is. Az OS-ben a FAT12/16/32 kezelése nyilván benne van, így nem lehet gond. Hát, majdnem! Miután a bekötött eszköz nem jelent meg a /dev
alatt, némi nyomozás kiderítette, hogy az OS-ből kidobták annak a csipnek is a kezelését, ami az alaplapomon a PATA csatolót implementálja. Ezek a kidobált eszközök másnak is hiányoztak, így készült hozzá egy közösségi repó, ahonnan ezek visszavarázsolhatóak a rendszerbe. Az adott csiphez tartozó kernel-modult felrakva („enterprise” OS? Muhaha…) az LS120 továbbra se látszik (PATA-s HDD mintha ment volna), szóval igen, a feladat sikeresen végre lett hajtva, tényleg ki lett szedve a floppy a rendszerből.
Ahogy az előző hibára, úgy erre a hiányosságra se lett megoldásom, de a „pontot az i-re” az tette fel, amikor az egyik frissítés után elkezdett nem működni az a kb. 2 program, amit AppImage formában használtam. (Jobban preferálom a natív csomagot, de ha az nincs éppen (ami a CentOS esetén azért bőven megesik), akkor ez egy vállalható kompromisszum, amikor a „futtatás” / „fordítás közben zajló sz.pás” között választhat a felhasználó.) Úgyhogy valamikor itt lett elegem a CentOS8-ból, de a végső lökést a stream adta meg, annak a „kötelező bevezetését” már nem vártam meg. (Azaz az eddigiek „nem ma” történtek, hanem kicsit régebben.) Mert ha ez már a cern-nek sem felel meg, akkor csak nyavalyoghatok én is… :-D
A CentOS sajnos ment, helyette meg nem lett Rocky, Alma, meg egyéb RHEL származék. A jelenlegi tulaj több szoftveres terméke is járt már pórul; tényleg remélem, hogy sokáig meglesz az „upstream vendor”, ezt majd az idő megmutatja. De az biztosnak tűnik, hogy jelenleg a fókusz inkább a felhős dolgok alá való OS-en van, a munkaállomás-vonal eddig se volt nagyon a központban, ezután meg pláne. (Persze szerintem.) A „nem túl idegbeteg” frissítési stratégia (inkább régebbi, de stabil(abb) alapok) igénye az viszont megmaradt, emiatt a választás egy régi ismerősre, az openSUSE-re esett, ebből is a Leap kiadásra. A Tumbleweed itt legalább deklaráltan rolling-release változat, ezzel is lett némi tapasztalat, lesz is szó róla hamarosan. A Leap alaprendszere egy ideje a SLES/SLED repóiból frissül egyenesen, ami azért – talán – ad némi bizakodásra alapot. Egy ideje használom már, nyilván itt is megvannak a hozzá tartozó nyűgök, de eddig kb. bevált. Amivel meg gond van, arra anyázok bőszen. :-D
Időközben felmerült egy olyan igény, hogy a „munkaállomás” gépemet egy másik helyiségből is jó lenne tudni néha használni. Egyből a „hagyományos” vékonykliens-felépítés jutott az eszembe, a célra bőven megfelelne. A „munkaállomás” lesz a szerver, kliensnek elsőre egy sima rPi jutott az eszembe, ez végül egy miniITX alaplapos „rendes” (de jó csirke CPU-s) pécé lett, azzal a címszóval, hogy bizonyos feladatokra akár natívan is alkalmas lehet. Ez utóbbi állapot még várat magára (kellene némi plusz RAM minimum), de „távképem” már van. :) A kép meg a sallangok a (belső) hálózaton jönnek-mennek, erre Linuxon több megoldás is van. A leglogikusabb nyilván az lenne, ha az X szervert futtatná a (vékony)kliens, a „munkaállomás”-on futó programok meg ehhez kapcsolódnának. Ez elvileg működik is, de van egy csúnya hibalehetőség: ha a kommunikáció valami miatt megszakad (megáll a rúter, pl.) akkor az éppen futó programok (amiknek a képe a „szomszédban” látszik) szépen szállnak is elfele. :) Emiatt célszerű valami olyan megoldást használni, aminél nem lesz gond az ilyesmi.
Linuxon talán a VNC különböző implementációi használatosak, süsü alatt a gyári megoldást a TigerVNC adja, ennek a beállításához van is egy modul a YaST-ban, de itt sikerült „belemennem a málnásba”™, annyira, hogy még most se keveredtem ki belőle.
Viszont először ehhez az egészhez kelleni fog egy kliens, ami a fent említett miniITX-es alaplapból lett összerakva. Erre kell egy OS is, ami – ha lúd, legyen kövér alapon – az openSUSE rolling változata lett, mert kíváncsi voltam rá, mennyire hasonlít a Fedora-ra. Hát, talán még őrültebb tempójú a csomagfrissítések gyakorisága. :-D (Ezen nem tudom, miért lepődtem meg…) Egyelőre működni látszik ez a verzió is, de a vas alatta tényleg karcsú. Ez egy AMD-s Brazos platform, azon belül is egy E350-es Zacate, ami a másik oldali Atom ellenfele akart lenni. „Ahhoz képest” nem rossz, de azért nem egy kapkodó idegbeteg. Illetve ehhez jelenleg 2 GB RAM van benne, ami szintén nem tesz jót a felhasználói élménynek. A „távmegjelenítés” viszont működik, itt nem érezni semmi lassúságot. A morgásaim viszont itt jöttek elő újra, már a sokadik alkalommal…
A felállás ugyan használható, de a kliens „alatt” az egyik nap lehalt a HDD (régi használt darab, nem bántom érte), emiatt lehetett ezt a rendszert újratelepíteni. És eközben előjöttek a címben emlegetett szitkok bőséggel. Ezek jellemzően nem új keletű témák, mindegyik a „pofa be, majd mi tudjuk, mi kell a júzernek” hozzáállású UI fejlesztőktől jött.
Az egyik ilyen téma nem más, mint a CSD, azaz a „Client Side Decoration”. Ez – ahogy olvasom – még 2013-as (meg korábbi) téma, a GTK3.valamelyik verziójával lett bevezetve, azóta erőltetik. Én meg kb. azóta keresek másik programot, amikor meglátok egy „régi kedvencet” átalakulva erre a borzalomra. A linkelt oldalon van egy lista, hogy „mit is szeretnének ezzel”: hát, izé… Nem lettem meggyőzve, hogy ez nekem jó. :| Írhatnám, hogy megosztó az UI ezen átalakítása, de a témára keresve jellemzően dühöngést / mérgelődést olvasni róla, nagy ritkán elszórva egy-egy „nekem tetszik” hozzászólást. Előnyét én eddig nem láttam; a ködös „jobban kihasználja a helyet”-et leszámítva valaki tud ilyent mondani? :) A helykihasználás emlegetése meg eleve vicc: egy vékonyabb ablakkeret, alatta a programhoz tartozó fix menüsor kisebb magasságú mint ez a „kövér” dekoráció, amiben nincs menü! (Na jó, ez talán túlzás.)
Én alapból Xfce-t használok, a teljes ámokfutás ezt a környezetet egyelőre elkerülte, de a GTK3 meg a funkciói nyilván ide is megérkeztek. Ahogy nézem, a CSD eléggé „véleményes” itt is; pl. a Mousepad konfigurálható, hogy ilyen, vagy hagyományos ablaka legyen-e. :) Ha már muszáj, ennek a megoldásnak én mindenképpen örülök, legalább visszakapcsolható a normális kinézet. (A kódot karbantartani gondolom annyira nem vicces, ez meg egy egyszerű editor csak.) A morgásra ez a program emiatt pont nem jó példa, de itt van pár kép:
Valami ilyesmi lenne az elvárt. A CSD-s meg ilyen gyönyörű:
Hát már hogy néz ez ki? :) Az ujjnyi-vastag ablak-fejléctől már a zikszpénél™ is szédültem! Tudom, én vagyok az egyetlen, aki azért vesz nagyobb monitort, mert több dolgot akar a képen egyszerre látni és nem azért, hogy ugyanazt lássa nagyobb betűkkel! :-D Szó se róla, pár pixellel keskenyebb (ha az ablak szélességét akarod állítani, nehogy véletlenül meg tudd egérrel fogni, gondoltam elsőre, de ezt „megoldották: az ablak melletti rész is „megfogható”, muhaha…), de hát na! Amikor ez anno megjelent, akkor még az ablak-gombok sorrendjét / pozícióját se volt képes átvenni az ablakkezelőtől, annyira kliens-oldali volt a dekoráció. Odáig legalább már eljutott, bár az ablak „felgördítés” gomb valahol elveszett, de a színséma az nyilván sehol. A fenti képeken balra egy aktív, jobbra egy inaktív változat látható az adott ablakból. Vajon melyik verzió látszik jobban? (Igen, CSD esetén ennyi a különbség: halványabbak lettek a feliratok. Ha van a képen több ilyen ablak, lehet keresgetni, hogy melyik is az éppen kiválaszt(ód)ott közülük.)
Ergonómiai szempontból melyik változat a jobb? (Költői kérdés.) Olyan példát most hirtelen nem is találtam, ahol a menü is el van dugva egy gomb alá (Hamburger-menü, mi? Melyik gyorsétterem szponzorálta?), jellemzően ezek is belekerülnek a „fejlécbe”, nehogy a szokott helyen meg lehessen fogni? Van ilyen program bőven, de ha tehetem, azonnal le is szedem a csomagkezelővel, és keresek helyette másikat. Csak példának felraktam az egyik régi kedvencem, a gedit-et:
Hát, hogy néz ez már ki? :-D Itt a szmájli, de a program felrakása után készült a kép róla, azt még ki se mentettem, mikor már le is szedtem a stuffot, annyira idegesít. Az a vicc, hogy valójában nem tudom, mitől vagyok ennyire rosszul ettől, de valami miatt igencsak megüli a gyomrom. Mutogatni lehet, de használnom azt ne kelljen. Amúgy ha csak az ablakdekor vastagsága zavarna, ahhoz talán akad megoldás: némi css (!) varázslattal (már ez is önmagában röhej) visszább lehet venni a méretét. Így – most ezt végiggondolva – talán az zavar benne, hogy eddig az ablakkereten nem a programhoz magához, hanem az ablakokhoz általában tartozó dolgok voltak csak, amiknél egy véletlen klikk nem okoz a hozzá tartozó programban semmit. Egyedüli kivétel talán a bezárás, azt én (jó régi AMIGÁ-s szokás alapján) átrakom mindig balra. De a többi ablakgomb nem okoz semmi „maradandót” a programnak. Itt meg egy sima ablak odébb rakásnál is arra kell koncentrálni, hogy nehogy rossz helyen fogjam meg a fejlécet. Aki ezt így kitalálta… De hogy legyen még egy rossz példa:
Erre ismét csak azt tudom kérdezni: ez meg hogy néz már ki? (Ezt a dialógusablakot épp’ az aktuális Fedora+Xfce+Firefox fájlmentése hozza elő például.) Szívesen megkérdezném a megálmodójától, hogy egy kérdőívet is úgy tölt-e ki, hogy először bejelöli a választ, majd utána olvassa el a kérdést? Erre szerencsére van megoldás, az Xfce-nek van egy „beállításszerkesztő” stuffja (xfce4-settings-editor
), ott az xsettings/Gtk/DialogsUseHeader
-t kell átkapcsolni, ami után a hagyományos(abb) ablak fogad:
Érdekes, a gombok a megszokott (és logikus) helyükön. :) Amúgy most kezdjek el hápogni a gombok melletti ikonokon is? Régen örültünk neki, hogy egyáltalán pár színt ki lehetett rakni egy képre. Manapság már egymilliárd+ színt is ki lehet pakolni, végtelen+ a felbontás, erre mit látunk itt? Gagyi fekete-fehér ákombákomok a normális (már régen kész!) rajzok helyett. (Persze a bárgyún néző sz@rkupac emodzsi az kell, lehetőleg 3 árnyalatban, hogy a híg, a közepes meg a kemény verzió is meglegyen.) Ez mondjuk „csak” egy ikonkészlet lecserélésével orvosolható, de a trend akkor sem tetszik, talán egyszer kilábalunk ebből. :)
Ez a CSD téma olyan, hogy jellemzően „nincs rá megoldás”, nyilván azon kívül, hogy az ilyen programokat kerülöm amennyire lehet. (Ugyan létezik olyan, hogy gtk3-nocsd, de ez sajnos csak egy workaround.) A Leap az Xfce 4.16-ot hozza, itt a DE-nek több ablaka is ilyen (Névjegy, beállítások, …), de ezekkel szerencsére ritkán találkozok (nem a napi rutin részei a használatuk). A Tumbleweed-ben a 4.18 van, ott ezek az ablakok hagyományos módon vannak dekorálva alapból, és – nahát – lehet konfigurálni:
Neeeem, eszem ágában sincs bekapcsolni! :-D (Ez a beállítás „most került elő”, a Fedora-s Xfce-ben még nem láttam, bár az F38-ra frissítés még hátra van, majd megnézem ott is.)
Hogy ne csak félig (se) megoldott morgásom legyen, jöhet a következő szitkozódásom tárgya, az overlay scrollbar. Ezzel az első gondom az volt, hogy nem találtam megfelelő keresőszót hozzá, ami alapján egyáltalán tippet kaptam volna arra, hogy merre keressek. Most már bezzeg megy… :)
Alapból „semmi” (némi szaggatott vonal jelzi t’án hogy arra lehet valami), az egérrel matatásra meg megjelenik „valami”, amire ráállva lesz valamivel nagyobb méretű… Hát, izé… Én már alapvetően az elképzelést is ostobaságnak tartom: ki gondolta azt jó ötletnek, hogy érdemes eldugni a felhasználó elől azt, hogy amit lát, az szkrollozható, kb. mennyi része látszik, illetve hogy hol tart benne? Persze tudom: mobil! Meg tapicskolós képernyő! (Ott is ugyanúgy gáz, hogy nem látni ezeket.) Az előző linken viszont konkrét hibákat is felsorolnak, nem csak az „én nem így szoktam meg” a lényeg. Kicsit az az érzésem, hogy a fejlesztők kerestek maguknak egy álproblémát (unjuk a jól beváltat, csináljuk meg úgy hogy más legyen mint eddig), majd lelkesen megoldották hibásan. Pedig messze nem kellett volna nézni: az eddigi változat azért lett olyan, amilyen, mert bevált. De nem baj, ha a miénk sz@r, legalább más mint ami eddig volt! :| Ezen – egyelőre? – szerencsére lehet (még) segíteni, (globálisan is) letiltható a dolog: az /etc/environment
fájlba a következő jön (ha nincs ilyen fájl alapból, létre kell hozni):
GTK_OVERLAY_SCROLLING=0
És láss csodát:
Meglepő, hogy hol tart a technika! Nyilván, GUI-ra kivezetett konfigurálási lehetőség felejtős, mert esetleg a többség még vissza fogja állítani..?
De ez még mind semmi! Van mááásik! A mai utolsó „annyira rühellem, hogy csak na” téma szintén a mire keressek kérdésen bukott majdnem el: ez az ablakok „finom görgetése”, amit mindenféle flancos nevekkel illetnek. (Smooth scrolling, kinetic scrolling, ...) Persze egyik se jó keresőszónak, jellemzően a „hogy lehet kikapcsolni” kérdésre tonnaszámra jönnek az ezer éves „hogy lehet bekapcsolni” fórumtopikok. Ez ugye az a featúra, amikor egy ablakban „mozogva” a benne levő (amúgy szkrollozódó) tartalom nem nagyobb lépésekben ugrik, hanem „odateker” / „odaúszik” a kívánt pozícióra; először gyorsan, aztán ahogy közeledik a kívánt helyre, úgy lassul le a mozgás. És persze: nem hogy nincs hozzá ki / bekapcsoló gomb valamerre, hanem még a nevét se lehet tudni… Hogy ez miért is zavar? Ha elmesélem, téged is zavarni fog! :-D Nem tudom, ezzel ki hogy van, de én úgy szocializálódtam, hogy a számítógép van értem, és nem én a gépért. Azaz: a gép feladata az, hogy megcsinálja, amire utasítom. Ha pl. nyomok egy PageDown billentyűt, akkor azt várom el, hogy az ablakban a lehető leghamarabb (jó esetben már a következő képkiírásban) az egy lappal lejjebbi tartalmat lássam, szemmel már kereshetem is, amiért a gombnyomás történt. Ehelyett itt mi történik? Mozog a tartalom valameddig, addig nem lehet keresni a kívánt részt. Tehát itt nem történik egyéb, mint a szoftver a CPU-t meg a videokártyát dolgoztatja a saját szórakoztatására, és közben elcseszi az időmet.
Szerencsére most könnyen találtam megfejtést: a ~/.config/gtk-3.0/settings.ini
fájlba kell a következőt beszúrni:
[Settings]
gtk-enable-animations=0
(Ha nincs meg a fájl, létre kell hozni, ha már megvan és van benne [Settings] szekció, ahhoz hozzáadandó.) Ezt az „apróságot” megcsinálva – végre – megszűnik ez a kellemetlenség is. A paraméter nevét elnézve ez kikapcsol minden animációt, bár hogy milyen egyéb animációk akadnak még, arról nem tudok nyilatkozni. (Viszont egész biztosan nem fognak nekem hiányozni!) Azért valahol szomorú, hogy programozók küzdenek ilyen ficsőrök létrehozásával, én meg azzal küzdök, hogy kiiktassam. De az többször is eszembe jutott, hogy ezen programozók vajon használják is a produktumuk, vagy csak csinálják? Mert ha az utóbbi, akkor már mindent IS értek.
Hogy a téma miért is került most elő? Először ezekkel az „okosságokkal” még jó pár éve, Fedora alatt futottam az első köröket. Nyilván duplán, mert a netbúkomon is ez van fent. Aztán előkerültek ezek a CentOS8 telepítése után egyből (az is megért volna pár mondatot…), majd amikor az lecserélődött az openSUSE-re, akkor újra. Majd jött a „vékonyklienses” SUSE, ami a HDD fejreállása miatt ismét duplán számít. Kezdem unni, hogy mindig keresgethetek. Most hogy leírtam, remélem nem (azért nem) lesz szükség rá (mert megszűnnek ezek a tvíkek működni, akkor tényleg nem tudom, hova menekülök – DOS-ra?).
A „picsogást” lassan ideje lesz befejeznem... A VNC-ről most legyen elég annyi, hogy megy. :) Kissé kényelmetlen ugyan, mert a „szerver” oldalon be kell jelentkezni meg el kell indítani a vncserver
parancsot, (korábban volt egy tűzfal-port engedélyezés,) utána a „kliensről” a vncviewer-tigervnc
-t elindítva meg kell adni a „szerver” címét (192.168.x.x::5901
, a SUSE alapból erre a portra rakja), utána már látszik is a desktop. Van azért gond vele több is, amit majd érdemes lenne kikavarni (hogy mást ne mondjak: a „távképen” ha olyan dolgot indítok, ami root
felhasználót igényel, akkor a jelszóbekérő ablak a „szerver” monitorán jelenik meg :-D ), de arra, amire nekem most kell, megfelel.
„Irodalom”:
- CSD a gnome szerint
- További magyarázat hogy ez nekem miért is kéne, hogy tetsszen
- Más is „szereti”
- CSD „fejléc” vastagságállítás
- Xfce dialógusablak
- gtk3-nocsd – vész esetére
- Nem kérünk a CSD-ből? Xfce fórumtopik
- Még mindig CSD, ez talán lassan okafogyottá válik
- Eltűnő szkrollbárok egyéb bugjai
- Eltűnő szkrollbárok eltüntetése
- Finomszkroll se kell
balagesz
---
2023.04.26.
2024.08.25. Kép.jav.
- balagesz blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 1354 megtekintés
Hozzászólások
I feel your pain brada. Esetleg az Xfce helyett adhatsz egy sanszot a TDE-nek. Nem biztos, hogy minden lesz benne, ami neked kell, de a GTK3-as hulladékoknál ezerszer jobban testreszabható az egész ablakozó és widgetjei. (És van scrollbar és nincs smooth-scroll :) ) Támogatja a Fedora/CentOS/RHEL világot is, de a Süsüt is.
Ja, és hajbazer was right again.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a TDE a Trinity DE akar lenni? Annyi ilyen rövidítés létezik már, hogy ember legyen a talpán, aki kiigazodik rajta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, az, a KDE3 folytatása.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Esetleg LXQt-t tudom ajánlani, igaz az Qt-s, vagy WindowMaker, IceWM, mlvwm, fvwm3, stb., ezekre van még jó retrós téma. Bár egy WM-nél is előjön, hogy ha Gtk3-4-es, vagy Qt5-6-os program fut, akkor szórakozni kell a scrollbar-ral, client side decoration-nel, stb., ezek általános tendenciák, nem csak Linuxon, BSD-n, mindenhol, erre mennek a grafikus frameworkök. Híznak, webesednek, stb..
Azzal vitatkoznék, hogy Linuxon VNC-t használnak. Igen, a normik. Tapasztalt linuxos SSH konzolban tolja. Azt se értem, hogy VNC szervert minek állandóan kézzel indítgatni a egy szerveren, be lehet lőni, hogy automatán induljon a rendszerrel, az initbe berakja az ember a vonatkozó service-t, RHEL/Süsü világában systemd miatt systemctl enable-lel.
A rolling meg nem szitokszó, de valóban nem való mindenkinek. Kell hozzá egyfajta tudás, meg debugolási hajlandóság, de simán működtethető, megszokható.
“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Asszem, ez rossz helyre ment; nem a fő thread-be szántad?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szép ez a felsorolás, de azt hiszem egy kicsit félre lettem értve. Nem keresek jelenleg az Xfce helyett mást. :) A tapasztalt fejlesztési irányuk némi bizakodásra okot is ad(ott), persze ez bármikor megváltozhat. A nyavalygás lényege pont az, amit a folytatásnak írsz: a felhasznált programok ha használják az adott widget-setet, akkor cserélhetem én alatta a DE-t (vagy ablakozót) akármire.
Azzal vitatkoznék, hogy Linuxon VNC-t használnak. Igen, a normik. Tapasztalt linuxos SSH konzolban tolja.
Hát, köszi! :) Megragadnám az alkalmat, hogy megkérdezzek egy tapasztalt Linuxost: SSH konzolban hogyan használsz egy - teszem azt - LibreOffice-t? Vagy például (az nálam gyakrabban előkerül) egy nyáktervező programot? A kedvenc IDE-met? Egy GIMP-et? (Mert ezeket simán használom így, minden gond nélkül.)
Azt se értem, hogy VNC szervert minek állandóan kézzel indítgatni a egy szerveren, be lehet lőni, hogy automatán induljon a rendszerrel
Ennek a kifejtését ebből a blogposztból kihagytam (ígyis Tl;Dr); de egy hozzászólásnak meg túl hosszú. Lehet hogy egyszer majd azt is elmesélem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Hát, köszi! :) Megragadnám az alkalmat, hogy megkérdezzek egy tapasztalt Linuxost: SSH konzolban hogyan használsz egy - teszem azt - LibreOffice-t? Vagy például (az nálam gyakrabban előkerül) egy nyáktervező programot? A kedvenc IDE-met? Egy GIMP-et? (Mert ezeket simán használom így, minden gond nélkül.)"
Xnest? Bő tíz éve hasonló problémát oldottam meg vele. http://antoine.ginies.free.fr/xnest/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt nem látom, hogy ez az én esetemben miben is lenne segítség, de ja, köszi! :) A fenti (nem túl illedelmes) megjegyzésem arra vonatkozott volna, hogy én azért az ilyen alap-igazságok kinyilatkoztatását addig egész biztosan kerülném, ameddig a másik fél "work-flow"-járól nem tudok semmit.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hiányoltad az SSH-t, meg a LibreOfficet. Én az Xnest segítsével tudtam ezt megoldani. Lett SSH-m meg lett akkor még OpenOffice-om. Kinyilatkoztatás nem volt a részemről, csak egy kibaszott határozott talán! :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jáj! :-D A kinyilatkoztatás a feletted (talán) kettővel lévő hozzászólásra vonatkozik (amire írtam a választ, arra meg írtad te), bocsánat ha félreérthetően fogalmaztam. :) Mert hogy ott ment félre ez a történet: a fórumos kolléga az amúgy ki nem fejtett részletekből vont le rossz következtetést, legalábbis úgy gondolnám.
Ezt az Xnest-et eddig nem ismertem, de jelenleg még az SSH is túlzás: helyi hálóról van szó összesen két végponttal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én anno VNCről tértem át erre egy két végpontos helyi hálón. Akkoriban ez tisztább, szárazabb érzésnek hatott a VNChez képest. Majd amikor lett zsém, akkor egy "combosabb" gépen összevontam a vasakat valós + virtuális géppé. Mai napig ezt tartom a legszerencsésebbnek. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Á, így már világos! :) Ha úgy alakul, ránézek majd erre, mert a VNC-vel van jelenleg pár kérdéses részlet. Köszi!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, akkor bocs. Pedig ebbe a szálba szántam, ajánlónak a TDE mellé. Ha az Xfce-t nem tudod elengedni, akkor egy Openboxot is feltehetsz vagy polybar-ral vagy tint2 panellel, esetleg Fluxbox, nagyon hasonlók. Persze ettől még, ahogy írtam, a Gtk-s, Qt-s appokkal szórakozni kell. LibreOffice-t nem használok, sem nyáktervezőt, de ezt helyileg futtatnám, nem VNC-vel. Plusz LibreOffice-ra vannak felhős megoldások, mikor a webes verzió fut.
“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A TDE-s tippet köszönöm, de... :)
(Off: régebben sokat használtam a KDE 3-as verzióit, és nagyon vártam a 4-est. A Fedora nyilván az elsők között csomagolta, és - finoman fogalmazva - nem volt kész, amikor megjelent. Erre indult a magyarázkodás, hogy "ez még nem a KDE4..." (És innen jön a HUP-os "ez már a KDE4?" mém, nyilván.) Akkor cseréltem le a DE-t Xfce-re, de valójában az "asztali környezet" annyira nem lényeges, én akkor örülök, ha "csak van". Amikor azt kell "tutujgatni", akkor ott valami nem kerek. :) A lényeg úgyis a használt programokon van, ha azok meg a felhasználó közé "bepofátlankodik" még valami, azt nem érzem jó iránynak. :) )
(A többit lejjebb feljebb kifejtem.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát mondjuk a TDE-t nem sokat kell tutujgatni, testreszabod egyszer és működik...de nem erőszak. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jajaja, nyilván! Mondom: bírtam a 3-as KDE-t! :)
Amúgy az a vicc, hogy a "kirohanásom" ellenére érteni vélem a GNOME3-at. Ha a fent látott ablakokat úgy képzelem el, hogy egy kis méretű érintőképernyőn nézem a full-screen változatot belőlük, szinte minden a helyére kerül. Jó a vastag "ablakfejléc", mert ujjal is meg lehet fogni. De ha már a sok helyet viszi, kerüljön rá egyéb funkció is. Az elképzelés ott egész jó is lehet. Simán lehet, hogy majd, amikor "10 év múlva kihal a desktop"™, mindenki más programozó meg ott áll letolt gatyával, a GNOME fejlesztői rajtuk fognak röhögni, hogy "mi má' 25 éve erre készülünk!" Csak addig bírjuk ki valahogy..? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak az nem jut eszébe a GNOME nagyokos fejlesztőinek, hogy ha a desktop kihal, akkor min fognak kódolni? :D
Szerencsére pont ezért nem fog kihalni. (Tudom, vicceltél. :) )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért, a mobilböngészőben futó VS Code már smafu? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztos fantasztikus hatékonysággal lehet benne kódolni, egy bélyeg méretű képernyőn, virtuális billentyűzettel, ami még levesz a képernyő méretéből. :P
És ez még csak a kódolás volt; pixelgrafikus, vektorgrafikus, 3D grafikus programok, animátorok, zenei programok, video editorok, "word", "excel", "powerpoint", stb....ezek mind-mind "marha jól" használhatóak lennének egy mobilon. Teljesítményről nem is beszélve. Beleőszülsz egy közepesen erőigényes műveletbe.
Ha meg dugsz rá monitort, meg egeret és billentyűzetet (nem tudom, hogy van-e teflon, ami tud ilyet, nincs okostelefonom és lusta vagyok rákeresni :P ), akkor meg desktopot csináltál belőle, hiába egy mobiltelefon a gép, desktopként használod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ha a desktop kihal, akkor min fognak kódolni?
Ó, hát ... akkor ők is ott fognak állni letolt gatyával! Körbe is értünk. :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy játszós laptopom, debian testing van rajta. Felraktam rá a TDE-t, hát nem győzött meg. Akkor sem szerettem a KDE-t, amikor ez ment, most sem fogom megszeretni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor sem szerettem a KDE-t, amikor ez ment, most sem fogom megszeretni.
_ o _ \/|\/ |
"De gustibus non est disputandum."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valahogy úgy :-)
Eskü nekem idáig a Windowmaker jött be a legjobban meg a JWM. Igaz ezek nem komplett asztali környezetek.
Meg az utóbbi időkben Cinnamon.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Window Maker tényleg nagy rulez, csak nekem hibádzik belőle elég sok dolog, amire szükségem van, a TDE meg alapból hozza. (Meg én hozzászoktam, hogy a bezárógomb baloldalt van, mint Amigán és a Window Maker IIRC/AFAIK nem engedi átrendezni az ablak fejlécének gombjait, mint a TDE.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
képek jobb lennének https-en linkelve
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tl;dr, de sok benne a szakszónak látszó + egész emberesen van formázva .... bőven elég a főoldalhoz ....
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
:-O Köszi!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vékonyklienshez: Linux Terminal Server Project https://ltsp.org/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi. Ezt kerestem épp.
“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”
― Philip K. Dick
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ö... Ezt a linket elrakom. :) (Bár hogy ez most rajtam bármit segítene-e, azt az első ránézésre nem sikerült megállapítanom. Itt most cél volt az "egy kicsit vastagabb" "vékonykliens" (alap), de ez nem tuti hogy mindig így lesz.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm a tippeket! A két konfigot már meg is csináltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Teljesen átérzem, úgy tűnik hogy nyílt forráskódú oprendszerekre sosem lesz normális UI framework :( QT/GNOME teljesen középszerű, GNOME-ban az a legszomorúbb hogy 4 főverzió alatt nem jöttek rá hogy mit is akarnak csinálni tulajdonképpen, ezzel szemben amit mondjuk a NextSTEP-ben kigondoltak a nyolcvanas évek végén az kb 2011-12-ig működött amikor elkezdett UIKit-esedni a MacOS.
Én annyit tudtam csinálni hogy írtam egy saját UI renderert ami mindent tud amit a MacOS-es appok ( a waylandnek és az új libinputbak hála még a scroll hold gesture-t is tapipadon ), és abban írom a saját desktop alkalmazásaimat így csak ritkán kell elhányni magam napközben.
Ajánlom őket, még béták de egész használhatóak :
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem az LXDE (vagy QT), esetleg a MATE megoldja a gui problémáid jelentős részét. Egy jó ideig ragaszkodtam hozzájuk én is. Főleg amíg a Gnome3-nak olyan irreális gépigénye volt, hogy füstölt a vas alatta állandóan. Egyébként az új Gnome fenszi meg dizájnos meg fasza menő, csak épp dolgozni nem való. Viszont egész jól összebarátkoztam a KDE-vel. Eleinte ott is a widgetek meg a parasztvakítás miatt, aztán azt vettem észre, hogy egész jól bánik az erőforrásokkal is, cserébe kényelmes a munka is, jól konfigurálható, nem idegesítő és nem igazán vettem észre benne nem hogy komolyabb, de kisebb hibákat sem.
Egy ideje Manjaro-ra váltottam, mert rolling disztró és nagyon-nagyon ritkán van, hogy valami törik (és akkor is sikerült helyrehozni rövid idő alatt). Egész jók a fórumok is, friss szoftverek tömkelege elérhető a hivatalos tárolókból vagy az AUR-ból, így az undormány flatpaktól megmenekülök. Egyébként van amit én is appimage-ből használok (pl. Ultimaker Cura vagy FreeCAD) és nincs velük semmi gond. Bár azt nem mondom, hogy az általad említett vason használd a KDE verziót, de akár egy próbát meg is érhet. Most nekem is egy ganéj asztali gépben van, mondjuk abba beleraktam 16 G RAM-ot meg SSD-t, de a CPU valami 2. avgy 3. genes pentium G akármi alsó polcos és ennek ellenére 3D-ben modellezek meg úgy mindent csinálok vele komolyabb játékokon kívül. A rollinghoz képest a point release szerintem biztonsági szempontból is visszalépés.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A MATE-t közvetlenül nem használom, de a GNOME3 "elrontott" új programjai helyett sokszor raktam már fel a MATE-s változatát, mert nyilván azok voltak korábbi, még "nekem tetsző" verziók. Az említett gépen is jelenleg az Xfce van (a fentiekkel "megtvíkelve"), de lehetne rajta bármi (akár semmi), úgyis leginkább a vnc-viewer fut rajta, onnantól meg nem az számít, hogy azon mi van. A "rendes" gépem "elbírja" a KDE-t, egyszer majd lehet hogy teszek vele újra egy próbát. (Bár a jelzett "gondokat" az se fogja megoldani, mint fent írtam: ha az adott program használja - ez esetben - a GTK3-at, akkor ezek ugyanúgy elő fognak jönni, tök mindegy, mi a DE.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A GNOME-csapat és a normális felhasználó felület két külön univerzumban létezik.
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
húúú ha le tudnám írni a véleményem anélkül hogy el ne kezdenék szitkozódni, teljesen átérzem az egészet... a gnome file dialogus ablaka egy külön szégyen ....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy érzem, hogy nem jó disztrót és nem jó DE-t használsz. Már úgy értem, hogy neked nem jó.
Én 96-ban választottam egy disztrót, (a második volt, amit próbáltam). Kb. 2002 körül választhattam a DE-t, amit máig használok.
Lekopogom, szerencsére ilyen bosszúságok, mint amiket írsz, nem értek, de ha így elkurvulna a rendszer, elkezdenék keresni valami mást..
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni