Lego vonat

Fa vonatokkal játszottunk évek óta (ilyennel) és most meguntuk. A távlati terv még mindig egy rendes H0-s terepasztal, de ahhoz több kutatómunka és idősebb gyerek kell, és most úgy alakult, hogy Lego vonatot vettünk.

A 60337-es készletet vettük, ami egy kúpos orrú (van ennek szebb neve?) EMU. A fa alá jön majd a 60198, ami egy tehervonat random kocsikkal. Meg a 60238 és 60205 sínkészletek.

Jó játék, nagyon szép is, öröm nézni és megfogni. Olyan gyorsan is tud menni, hogy elszáll a kanyarban. A gyári pálya nagyon kicsi, szóval nehéz egy doboznál megállni.

Mondjuk tök más feeling, mint amikor én gyerekkoromban Legóztam. Annak idején volt egy doboznyi random elem (sőt, még mindig megvan a régi gyerekszobámban), amiből kreatívan építettünk akár bármit is, de ezekből a mai készletekből kb. csak egy dolgot lehet értelmesen csinálni.

És azért írok ide, mert van egy pár vonatkozása, ami érdekelheti a huppereket.

Egyrészt távirányítós, Powered Up rendszerű, ami BLE-n keresztül megy. Van hozzá a dobozban távirányító, de létezik hozzá telefonos app, és 3rd party app is.

Érdemes tudni, hogy pár (5?) évvel korábban egy Power Functions nevű rendszer volt, ami infrás, és természetesen nem kompatibilisek. Aki nem gyűjtő, annak ez nem gond, eddig 5 darab vonatos készlet van ebből a szériából (a fentieken kívül 60336, 60197, és a már ritkaságnak számító 10277).

Tudtommal ugyanez a rendszer van a Boost és Mindstorms mögött is, itt lehet róla többet olvasni. Közeljövőben a robotos hekkelés is tervben van. Szóval tök jó, hogy ezek mind egy nyelvet beszélnek.

H0-s modellekkel is nyilván lehet hekkelni, de sokkal kevésbé magától értetődő a dolog. Sokkal több a szabvány, az egymással nem kompatibilis cucc, és gondolom több meló/szívás összerakni valamit.

A másik érdekes rész a sínek geometriája. A fa vonatokkal az a gond, hogy baromi nehéz úgy összerakni a síneket, hogy az eltérő irányban menő sínek valahol pont jól összetalálkozzanak. Valamennyi lazaság van minden kapcsolódásban, de ha túl lazára vesszük, akkor kisiklanak a vonatok.

Ez a Legónál úgy néz ki, hogy a sínek egy grid rendszerre illeszkednek, és pontosan illeszkedő bonyolult pályákat lehet kirakni. Illetve vannak hozzá third party sínek is (némi lista itt). A gyári kanyarok 40 pötty ívűek, de vannak 40+N*16 pötty ívűek (N=1..8 vagy ki tudja meddig megy), amik szintén illeszkednek ugyanarra a gridre (minták itt vannak).

És ha már informatika: lehet síneket 3d nyomtatni is, és a pályákat meg lehet tervezni. Itt van pár szoftver. A BlueBrick-et kipróbáltam, működik. Állítólag még a 3D Train Studio is támogatja a Lego geometriát, de azért én maradok a kézzelfogható építésnél.

Aki csak nézni akarja, annak is van érdekesség: egyesek annyira túltolják, hogy körbeépítik Lego sínekkel az egész házukat. Két példa: https://www.youtube.com/watch?v=ECn2al0M98s és https://www.youtube.com/watch?v=5O-SIMhaZvo.

Hozzászólások

Az általam ismert modellvasutaknál a feszültséget kellett szabályozni a síneken, és a váltóknak kellett jelet küldeni. Az utóbbi simán megoldható a Rasberry Pi-hoz kapható relékártyával. Szerintem a sebesség is, fognám a trafót, leszabályoznám a feszültséget valamilyen olcsó kis elektronikával 2-3 különböző fokozatra, és relékkel váltogatnék, hogy melyik menjen a sínre. Legfeljebb nem fokozatmentes lesz a vezérlés.

Amúgy gyerekkoromban volt Pico H0-s kisvasutam. A terepasztallal soha nem készültem el, magát az asztalt elkészítettem, de a terepet már nem. Ha még egyszer érdekelne, nem H0-val kezdenék, hanem TT-vel, abból sokkal több elfér akkor is, ha nincs annyi helyed, mint régen a Közlekedési Múzeumnak.

Probléma az, hogy ezt még a 90-es években a 9V-os sínekkel meg lehetett tenni (akkor járt külön egy feszültség-szabályozó), viszont azóta volt két infrás rendszer (egy említésre sem méltó meg a PowerFunctions) és a mostani Bluetoothos PoweredUp. Ezeknek viszont már teljesen műanyagok a sínei, elemről/akkuról kapják az áramot a mozdonyok.

Igen, értettem, én csak azt mondtam, hogy az a megoldás miért nem működik ma a Legoval. :)

(Egyébként volt ott is 12V-os rendszer, de az még régebbi, ott a sínek közepére kellett egy plusz sínpárt berakni. Annál már csak a kék-fehér sín a még régebbi. De ez már a 80-as évek és még régebben.)

Épp a minap filozofáltunk a LEGO-ról, hogy ez se olyan mint régen.  A fenti készlet is mutatja, hogy elég speciális dolgokat készítenek, amikből mást nem nagyon vagy nehezen lehet kihozni. Talán kisebb a tér a fantáziának.  Csak a figurákat megnézve mindnek van karaktere (nő, férfi, gyerek, rablo stb.) régen volt 2 pötty a szeme, meg egy görbe vonal a szája, aztán  azt képzeltél oda amit akartál, max a frizurával játszottál, hogy éppen férfi, nő, motoros stb.

Amúgy 60198 van nekünk is, vettem még pár sínt mellé. Viszont a gyerek jobban szereti kézzel tologatni a mozdonyt, mint a távírányítót nyomkodni.

Van több olyan készlet ami csak építő elemeket tartalmaz, abból raktunk  össze saját vagonokat/mozdonytt. Ez a módszer azért kreatívabb és persze színesebb :D

Kéne beszerezni pár készletet a 80 évekből, bár amilyen áruk van ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Épp a minap filozofáltunk a LEGO-ról, hogy ez se olyan mint régen.

Hát a City-s vonalban vannak nagyobb elemek, azon túl viszont nagyon is újrahasznosítható minden. Szerencsére kijött abból a 10 éves periódusból a Legó, ami zsákutcába a 90-es évek második felétől kb. a 2005-ig mentek. Utána visszatértek a kisebb, újrahasznosíhatóbb elemekből való építkezésnek.

Meg ahogy néztem a mostani új vonatszetteknél a régi hosszú 34 studos alvázat is két darabra szedték, sokkal jobban hasznosítható így pl. egyedibb teherautóhoz vagy strukturális elemhez. Bár a régit is használták trailerekhez.

Másrészt van egy csomó elem, ami pont, hogy nagyon kitágította a lehetőségeket, kezdve a mindenféle brackettől a stud-on-side elemeken át a clipek sokkal széleskörűbb használatáig. Ég és föld részletességben, amit ma lehet csinálni meg amit a 80-as, 90-es években. Igen, valóban nem olyan, mint régen. Sokkal jobb.

A nagy különbség inkább az, hogy ha van egy 1000 darabos vonatszerelvényed, akkor nem jó érzés szétszedni, és értelmetlennek tűnik pl. házacskát meg roncsderby autót építeni belőle. Egyrészt túl szép, hogy hozzányúljak, meg valahogy nem érzem a kreativitást, hogy hol lehetne hozzányúlni. Az első nagy Legóm a 8868 volt, még abból is lehetett kétféle dolgot építeni gyárilag, és adta magát a lehetőség a kombinálgatásra.

Hát... Megvan nekem a Croco, őszintén szólva látnék rajta bőven pontokat, ahol lehetne fejleszteni, meg sokan meg is tették már. Az, hogy nem mered szétszedni, az már más kérdés.

Mondjuk más kérdés, hogy magam részéről rakétákat modellezek a Saturn V-vel egy méretarányban.

Én is pont most ajándékoztam egy LEGO mozdonyt a fiamnak. Családból örököltük meg nagyobb gyerekektől akik már "kinőtték". Aztán mikor megkapta, akkor persze hogy a nagyok építettek belőle egy nagyon menő pályát, úgy nőtték ki :-)

Ez a mozdony van egy hozzávaló készlettel: 5135c01

Nyomtattam hozzá 1-2 sínt is, de a váltó nem lett jó. Kitérő irányba kisiklik a mozdony. Rájöttem, hogy mi a baja, de mivel letöltött STL nem tudom megváltoztatni a modellt, újra kellene modelleznem. De még lehet, hogy meg tudom oldani úgy, hogy csak a legkisebb darabot tervezem újra.

Elkezdtünk H0-val is játszani, de a gyerekeknek az még nagyon nem való. Ezzel a LEGO mozdonnyal viszont nagyon jókat játszottak máris.

Mondjuk tök más feeling, mint amikor én gyerekkoromban Legóztam. Annak idején volt egy doboznyi random elem (sőt, még mindig megvan a régi gyerekszobámban), amiből kreatívan építettünk akár bármit is, de ezekből a mai készletekből kb. csak egy dolgot lehet értelmesen csinálni.

 

Aztan leizzadsz amikor a gyerek dobal egy apro bizbaszt, mert tudod, hogy nincs potalkatresz.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ezt nagyon nehéz volt elengednem. A lányaim ilyen apró bizbaszos LEGO-kat kaptak és nekem fájt amikor bement a szőnyeg alá, meg amikor kitalálta, hogy elviszi magával valahová és húzta a földön a zacskót és kilyukadt. Emlékszem, hogy nekünk szigorú szabályai voltak a LEGOzásnak, hogy úgy kellett játszani, hogy ne vesszen el. De mi már nagyobbak voltunk akkor szerintem.

A baj akkor kezdődött amikor újra elővették a leírást, hogy újraépítik ami ott van és engem nyaggattak, hogy 1-1 alkatrész hol van. Nagyon rossz érzés volt keresni úgy, hogy nem voltam biztos benne, hogy megvan. És én éreztem magam rosszabbul mint ők. Lehet, hogy ez valami kezdődő OCD? Fáj, ha hiányzik a legóból.

Végül megoldottam azzal, hogy elengedtem az érzést. Közben azért nőttek és okosodtak a gyerekek is, a LEGO meg átment ömlesztettbe, úgyhogy béke van.

> Annak idején volt egy doboznyi random elem (sőt, még mindig megvan a régi gyerekszobámban), amiből kreatívan építettünk akár bármit is, de ezekből a mai készletekből kb. csak egy dolgot lehet értelmesen csinálni.

 

Hát ez a szülő döntése, hogy mit vesz.

https://www.lego.com/en-hu/product/bricks-and-wheels-11014

Nekünk van ez is, az is, folyik kreatív tervezés is, meg útmutató-követés. Mindkettőnek van haszna és öröme, ahogy látom.

A fa vasút nálunk is abszolút favorit... "Kisfiam" (apa), nagyon megihletődött az elején, így "kért" (vett) nagyon sok, (több ládányi) új elemet abban a 365 napban... Egyébként, a mai napig jönnek a fellángolások, hogy "akkor építsünk egy vasutat Apa!" és én minden egyes alkalommal nagyon szívesen teszek eleget a kérésének! Lego után sztem a fa vasút a 2. legjobb dolog! ;)

A gyors gondolat többet ér, mint a gyors mozdulat.

epitokocka. Vegul daraboltam sajatot, mert a hasabok a jok, a tobbi nem kell. Ilyen embermagassagu tornyokat lehet epiteni, es ossze lehet kapcsolni a versenyzok tornyait, hogy ne doljon ossze. de meg igy is valakie hamarabb fog eldolni.

(az osszekapcsolast tilthatnad, de mindenki erdeke. Ha 3-an versenyeztek, es egyik irigykedik, a masik ketto itt-ott osszekoti a tornyait, es 1.5x tuti magasabb).

 

Itt lehet kreativkodni, eiffel tornyot epiteni, egylabut, ketlabut. A legoval az a bajom, hogy olyan erzesem van, mintha szalagmunkas lennek. Kovetni kell a kepeket, minden alkatresz csak egyvalahova jo. Nincs meg benne az alkotas orome.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....