Személyi igazolvány megújítása ujjlenyomat adása nélkül

Fórumok

Szerintetek lehetséges? Eddig útlevelet pont ezért nem újíttattam meg (én már a megyéből ki nem mozdulok:).

 

Sajnos online csak jogosítványt lehet újítani.:(

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 08. 29., h – 19:05

Elméletileg, ha van jogosítványod nem kell személyi igazolvány, azzal is teljes jogúan tudod igazolni magadat. Abban nem vagyok biztos, hogy ezt pl. bankok stb. is tudják -e.

Fel lehet készülni egy csomó értetlenkedésre. Meg majd követelik a személyi igazolványt, hiába van leírva, hogy lakcímkártya + személyi  vagy jogsi, vagy útlevél. Modjuk annak nem néztem utána, hogy ha lejár a jogsi, a megújításhoz, kell-e személyi.

Nyöh... én éltem így ~2 évet, mert volt útlevelem utazni, meg jogsim vezetni, és nem akartam az elvesztett személyimet megújítani.

TLDR:

  • egyedül egy hotelben akadékoskodtak, de a nejem inkább odaadta az ő személyiét, minthogy balhézhassak. Valami online vendégbejelentővel magyarázták, ami nem fogadja el a jogsit (több szálláson azonban nem akadékoskodtak, az állami mobilappot láttam is működni)
  • az online bankszámlanyitás kb. sehol nem megy jogsival/útlevéllel. Két bankkal próbáltam, mindkét helyen fiókba mentem inkább a végén. Az egyik egyenesen megmondta, hogy nem fog menni, a másik mindig azt mondta, hogy hívjam másnap, de másnap se ment.
  • A többi helyen nem okozott problémát - elsőre 1-2 ember felhúzta rajta a szemöldökét, de azon túl, hogy csúnyábban megjegyeztem, hogy „nem kell, hogy személyim legyen” mind elfogadta
  • Az EU-n belüli utazás szopó útlevéllel, mert nem kártyaformátumú, így könnyen elhagyod az útleveledet. Cserébe a UK-be (amíg EU tagok voltak) működött az automata beléptetőkapu, míg személyivel mindenféleképpen emberrel kellett beszélned

A végén egy EU-s utazás alatt elhagyott útlevél újraintézésekor mondtam, hogy csapják mellé a személyit is, mert egyébként is nyűg volt kint mindig magamnál tartani, és személyivel egyszerűbb az EU-n belüli élet.

OP-nek: mivel a szeméyi útiokmány az EU-n belül, így meglepődnék, ha kiadnák ujjlenyomat nélkül.

(funfact: a személyi elhagyást be tudod jelenteni online, de az útlevelet nem...)

> OP-nek: mivel a szeméyi útiokmány az EU-n belül, így meglepődnék, ha kiadnák ujjlenyomat nélkül.

 

Mivel jelen pillanatban is ervenyes szemelyivel rendelkezem, ami nem tartalmaz ujjlenyomatot, es jartam EU-n belul, igy ketlem, hogy ez lenne az oka.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Elolvashatod a teljes rendeletet:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R11…

Kitér arra, hogy mi van azokkal, akik képtelenek ujjlenyomatot adni.

(7)   A 12 év alatti gyermekek mentesülhetnek az ujjnyomatadási kötelezettség alól.

A 6 év alatti gyermekek mentesülnek az ujjnyomatadási kötelezettség alól.

Azon személyek, akik az ujjnyomatadásra fizikailag képtelenek, mentesülnek az ujjnyomatadási kötelezettség alól.

A gránitnál próbáltam 2020-ban, és bár a felületen ki lehet pipálni a jogsit, az ügyintéző webcamos embör mondta, hogy felejtsem el. Állítólag nem tudják/tudták a BM rendszeréből lekérni az adataimat a jogsi alapján, és a BM-et okolta érte a bank.

A Rafinál 2021-ben próbáltam útlevéllel elsőre, és itt is a webcamos mondta, hogy felejtsem el (ugyancsak BM-re mutogatva). Itt valami olyasmi lett a vége, hogy amíg látják a rendszerükben az útleveles folyamatomat, addig nem tudják átbillenteni másra. És bár jogsival menne, de nézzük meg másnap, eldobták-e a be nem fejezett kérelmemet. És ez a „nézzük meg másnap” ment egy hétig, de a végén bementem egy fiókba, hogy „hej, itt vagyok, elkezdtem ezt megnyitni, mi lenne akkor, ha élőben azonosítanátok”.

(Lehet jogsival próbáltam elsőnek, és útlevéllel ment volna. nem emlékszem már, de tudom, hogy napokat pattogtunk ezen, mire meguntam.)

Idén az Unicreditnél gond nélkül ment személyivel :) 

De ha máshol megy, akkor boldog vagyok. Annyira nem gyakori az én életemben sem, hogy csak emiatt legyen személyim: az útlevélmentes utazás sokkal nagyobb érv.

Szerkesztve: 2022. 08. 30., k – 11:24

Szerintem lehet, csak drágább lesz és/vagy rövidebb időre szól. (Kivéve persze, ha orvosilag igazolt (vagy szemmel látható) okból képtelen vagy ujjnyomatot adni.)

Szerk: valami korábbira állapotra emlékezhettem, jelenleg csak a 'hat év alatti', és a 'fizikailag képtelen' a jó kifogás. Nytv 29.§ (9)

De mintha lenne olyan opció (11.§ (4)), hogy azt mondom, hogy ne mentsék el fájlba, ennek az az előnye, hogy ha majd egyszer vesztés miatti pótlást kérek, akkor ne tudják olyan könnyen megcsinálni.

Elektronika órán már huszonéve felvilágosítottak minket: ne nyúljatok bele a vaskloridos oldatba, mert megmarja az ujjaitok és napokig nem lesz ujjlenyomatotok. Hmm.. nem is kellett sok idő, igazából perceken belül 30 ujjlenyomat nélküli ember volt a teremben :)

Nyákmaratáshoz használt vasklorid -> pár percnyi kesztyűmentes meló és az ujjbegyeid olyanok lesznek, mint a gumikesztyű ujjai :)

Vortex Rikers NC114-85EKLS

En legutobb utlevelhez onkent megadtam volna, de valszeg szar volt leolvaso, mert tizensokadik probalkozasra sem mukodott. Igy beirkalt valamit aztan megkaptam ujjlenyomat nelkul.

TouchID eleve nem tudja egy mozdulattal felvenni az ujjlenyomatod, de ha tudná, akkor is kétlem, hogy a teljes ujjlenyomatod tárolja. Ott belefér, ha csak az azonosításhoz feltétlenül szükséges részeket tárolja, akár valamilyen előre feldolgozott formátumban, amiből nem nyerhető ki az eredeti minta. Cserébe nem kell az azonosításhoz a teljes ujjlenyomatod beolvasnia, egy részleges minta is elég.

hat par (nem eu-s) orszagban belepeskor a process kozepen kozlik hogy ott az eszkoz, tessek szepen megtapogatni, amig scanneli az ujjlenyomatot... azt nemtudom hogyha mar ilyen ujjlenyomtos az utlevel, akkor is kerik-e. de ha jarsz nagyvilagban, elobb utobb mar mindenhol kerni fogjak. 

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Lazán kapcsolódik.

Szó szerint tízezrével azonosította a francia adóhatóság az eltitkolt úszómedencéket a mesterséges intelligencia segítségével. Mint arról a BFMTV francia hírtelevízió is beszámolt, az adóhatóság kilenc ügyosztályán futtaták le a Google és a Capgemini által kifejlesztett rendszert, egybevetve a légifelvételek adatait a különféle földtulajdonokról rendelkezésre álló adatokkal.
 

Persze ez se a teljes ellenőrzés kisérlete, csak konteo.

Már javítottam a hazugságaidra adott hazugságaidat:) Ha az 1.75 CHF/fős népszavazásos hazugságodra gondolsz. Nyilván kijön 500Ft/fő árból egy népszavazás a világ egyik legmagasabb bérű országában.

Amúgy saját magadat javítottad, a 29 CHF-et, mert szerinted maximum 150-200 CHF ből kijön s szervíz beüzemelés. Azon a szinten, ahol te élsz nyilván mind1 hogy valami 29 vagy 200.

Nem érted meg azt, hogy nem a számlálóviztos keres 1.75 frankot, mert buta vagy.

Az állampolgároknak kerül 1.75 frankba fejenként egy népszavazás. Egy számlálóbiztos mondjuk találkozik egy nap 400-500 szavazóval, ő kap mondjuk 500-1000 frankot ezért az egy nap munkáért. De egy számlálóbiztos 400-500 ember szavazatával dolgozik, mikor számol.

Nem kell mind az összes választópolgárnak szavazóbiztosnak lennie 500 frankért, hogy megrendezzenek egy népszavazást.

Fogalmatlan vagy, kevered azt, hogy mennyi az egy főre jutó költség (ez pármillió ember) és mennyit keres egy szavazóbiztos (ez párezer ember).

Egy szavazópolgár számára 1.75 frankba kerül a népszavazás. Nálunk is, egy szavazópolgár számára párszáz forint az egy főre jutó költség. Maga a népszavazás megrendezése meg pármilliárd forint, de azt 8 millió szavazópolgár adja össze. Így jön ki fejentként a párszáz forint.

 

Fogalmatlan vagy, kevered az egy szavazópolgárra jutó költséget azzal, hogy egy számlálóbiztos munkája mennyibe kerül.

Nyilván kijön 500Ft/fő árból egy népszavazás a világ egyik legmagasabb bérű országában.

Nem tűnik olyan hihetetlennek, pedig.

Áprilisban 19 milliárdba került a buli, és ott egyszerre volt választás és népszvazás is. Választásra jogosultak aktuális száma 8 215 304 fő. Ha jól számolom, az fejenként 19mrd / 8.2m = 2300 forint. Van viszont egy apró különbség, hogy Svájc egy pöttyet előrébb jár az automatizálásban és az online szavazásban, mint mi. :)

Személyi csináltatásakor nálam úgy volt, hogy "akkor most ujjlenyomat...", én pedig mondtam, hogy nem járulok hozzá. Ja... akkor elölről kezdjük, hmmm.... akkor ujjlenyomat nélkül.
Azóta már 1 alkalommal cserélődött a személyi igazolványom és azóta sincs nem benne ez az adat.

A lányomnak 4 éves, csináltattunk személyit és útlevelet. Úgy emlékszek ott is akartak volna, de lehet már az elején mondtam hogy nem rabosítjuk el.
Van személyije és útlevele is és biztos, hogy nem adott ilyen adatot ki magáról.

Valami történetre emlékszek, hogy EU politikus nagyon lobbizta, hogy biometrikus (ujjlenyomatos) útlevél / igazolvány legyen minden felé az EU-ban. Valahogy persze az Ő hozzá köthető cégek csinálták volna az egész rendszert persze. (de ez nem is meglepő) 
Majd megszerezték az ujjlenyomatát (amit amúgy szétszórunk magunk után, tehát nagyon egyszerű megszerezni). Ezt feltöltötték a netre, egy részletes leírással, hogy lézer nyomtatóval, szilikonnal, 1-2 boltban vehető anyaggal, hogyan lehet olyan ujjlenyomatod mint ennek a politikusnak.
Lehet csak valami városi legenda. De a történet rávilágít arra, hogy az ujjlenyomat jó lehet munkaidő nyilvántartóhoz (nem hagyja otthon a dolgozó az ujját), de egy hiperszuper biztonságos azonosításhoz nem ér semmit. Csak a filmek elhitették velünk a 80-as évektől, hogy ez aztán szuper feltörhetetlen technológia. Bár a filmekben is vannak olyan részek, amikor egy pillanatragasztóval, cellux-al, és egy grafit ceruzával átverik a "maximum securty" egységet.

A rendelet, ami kötelezővé tette, 2021. augusztus 2-án lépett hatályba. Aki azelőtt újította meg, annak még volt választási lehetősége. Én pont pár nappal azelőtt újítottam meg a személyim, nem ezért, csak így jött ki. Meg is jegyezte az ügyintéző, hogy most még eldönthetem, a következő héttől már nem.

rozsdamarózz le egy korlátot. 

nem lesz ujjlenyomatod hetekig. És lesz egy szép korlátod.

mondjuk az elsőnél beszartam, hogy így marad, mert mellékhatásként az tapintás érzékelés is csökkent és gépelhettem a jelszavakat.

Apósomnak sem lehetett. Munkásember. Szétdolgozta, rozsdamarózta az összes ujját. Nem volt gond.

Édesanyámnak sem lehetett. Ő is sokat dolgozott szegény, egész életében...

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Három hónapja voltam megújítani a személyimet, úgy rémlik, hogy megtagadhatod az ujjlenyomat adást, de akkor csak egy évig lesz érvényes.