Lassan kifogyok a helyből a Crucial 250 GB-os méretű SSD meghajtómon (MX500, M.2 SATA3), ezért le szeretném cserélni egy 500 GB-osra, de nem tudom, hogy az M.2 foglalat vajon kiszolgálná-e az NVMe SSD-ket is? (A jelenlegi meghajtó alapján a SATA3-at igen.)
A gép egy Gigabyte Brix GB-BKI7A-7500, és a belinkelt oldalon semmi nem utal arra, hogy a foglalat milyen típusú SSD-t tud kiszolgálni.
Szerintetek ki lehet ez nyomozni valahogy? (Ha szükséges, be tudok ide másolni egy lshw kimenetet, mert én sajnos nem lettem okosabb tőle.)
- 893 megtekintés
Hozzászólások
Najó, lehet hülyeséget írtam...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bleinkelt oldalon az szerepel, hogy „1 x M.2 slot (2280_storage) PCIe /SATA”.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Na jó! Ezúton kérek elnézést mindenkitől, amiért nem jutottam túl az Overview oldalon, és nem olvastam el a Specification oldalt. Bocsánat!
Ha jól értem, akkor ez alapján mindkét típusú SSD-t (NVMe és SATA) támogatja az M.2 foglalat a gépemben?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, mindkettőt támogatja.
1 x M.2 slot (2280_storage) PCIe /SATA
1 x PCIe M.2 NGFF 2230 A-E key slot occupied by the WiFi+BT card
Sőt van még egy PCIe M.2 2230 méretű is A-E key slot amiről én szintén azt talátam, hogy PCIe (2x) and USB. Itt amúgy a Wifi+BT kártya van alapértelmezetten.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Annak azért nézz utána, hogy a processzorod támogatja-e PCIe-es SSD-ket. AMD-nél biztosan tudom mondani, hogy az Athlon A sorozat általában nem támogatja, csak a drágább Ryzen. Hiába, hogy az alaplapi foglalat fogadja az eszközt, ha nincs hozzá vezérlés...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez az Athlon A konkrétan melyik proci? Elvileg az Athlon G sorozat tudja, Ryzenek is. FX-ekben nem vagyok biztos, de meglepne, ha nem támogatnák, mert vannak FX/FM2-es lapok, amelyeken említve van a támogatás. Intelen kb. minden Core i generáció támogatná, de csak a 4. gentől szokták az alaplapok tudni, de sok ember korábbi generációsokat is működésre bírt orosz moddolt BIOS-szal, amibe vissza van portola az NVMe támogatás, illetve BIOS hiányában is működnie kéne, csak bootolni nem tudsz róla, de onnan használható adattárnak, ahogy egy modern OS betöltött.
Elviekben minden procinak támogatnia kéne, amelyen van PCIe vezérlő integrálva és bármely alaplap is, ami ezekhez való és van rá PCIe foglalat, mert akkor lehet betenni PCIe-M.2 kártyát, és abban hajtani az SSD-t. Egyedül a bootoláshoz kell az, hogy a BIOS is értse az NVMe protokollt, de ez is szoftveresen szokott lenni megoldva.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az szokott lenni a gond, hogy bizonyos procikon kevesebb PCIe lane van, így bizonyos opcionális perifériáknak nem (vagy kevesebb) jut.
Pl. Intel gen8 mobile cpu-knál az i3/i5 vs i7 különbség azt eredményezi, hogy ugyanabban a laptopban az i7-es cpu-val szerelt modelleken 4 PCIe lane jut az M.2 slotnak, míg az i3/i5 cpu-val szerelt modelleken csak 2.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ASUS PRIME B450M-A II Alaplap és AMD Athlon 3000G AM4 proci. A Samsung 980 M.2 250 GB PCI Express 3.0 V-NAND NVMe SSD meg sem nyikkant az alaplapban (semmilyen másik meghajtó nincs a gépben) és a videokártya is a prociban van.
Kicsit utánaolvasva: ismert probléma, az olcsó Athlon procik nem kezelik ezt a típusú SSD-t... ...még sata-ként sem sajnos.
Az alaplap manual-ja is utal erre egy eldugott fél mondat erejéig, bár nem egyértelműen, mivel azt nem teszi hozzá, hogy ha PCIe-ként nem kezeli, akkor sata-ként sem fogod tudni használni.
Ugyanitt eladó egy vatta új, nem használt Samsung 980 M.2 250 GB PCI Express 3.0 V-NAND NVMe SSD. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban, utánaolvasva azt írják, hogy nem támogatja. Ez egy iszonyat nagy szemétség az AMD részéről, eleve egy durván megnyirbált proci, kevés mag, kevesebb cache, nem értem miért fájt volna nekik, ha valaki NVMe-vel használja, legalább egy 2 PCIe sávon engednék a 4 helyett, így ha csak fele sebességgel, de még mindig használható lenne, és még mindig gyorsabb lenne, mint egy SATA meghajtó. Az ilyen görénységért fogyasztóvédelmi bírságot vagy valami versenyellenes büntetést kéne a gyártók nyakába varrni, hiszen ez tényleg az a műfaj már, mikor a szarrágás jó ízéért rágják a szart, és nem azért, mert valóban szükséges.
Mert itt azt kell érteni, hogy technikai akadálya nem lenne, még kevesebb PCIe sáv mellett sem, mert mondjuk a GPU sávszélességét levenné az ember 8-ra, vagy letiltaná a SATA vezérlőt (ezzel is szabadul fel PCIe sáv), akkor ha más nem, egy PCIe foglalatban M.2 átalakító kártyával mennie kéne az NVMe SSD-nek, ha nem is az alaplapi M.2 foglalatban. Hiszen a prociban ott van a beleintegrált PCIe vezérlő, még ha kevesebb sávval is.
Ráadásul egy 2019-es prociról van szó, az M.2 NVMe SSD meg egy 2010-es 1. genes Core i gépben is megy, ha moddolt a BIOS vagy ha csak adattárnak akarja az ember használni és nem akar bootolni róla. Ez a fajta fogyasztóellenes hozzáállás és termékmegnyomorítás már nagyon gáz így 2019-2022-ben, teljesen szégyenfalra illik.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem bántásképp, de neked is csak azt tudom írni, amit a topiknyitónak: az alaplap specifikációjában szerepel, hogy a processzoroddal nem kezel NVMe drive-ot:
Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics Processors :
2 x SATA 6Gb/s port(s),
Support Raid 0, 1, 10
Megpróbálhatod, hogy beteszed egy riserrel, de ha megy is, a bootolás kérdéses lehet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak mikor az ember gépösszerakáskor megnéz sok-sok alkatrészt, meg egy csomó más paramétert, hogy minden passzoljon mindennel... ...nem nehéz ám elsiklani egy ilyen apróság fölött!
Nekem sikerült, pedig nem az első gép volt amit összehoztam az elmúlt 30 évben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Csak sajna 30év alatt a fasszopó intel, amd, és az összes deszkagyártó, diszk és ssd gyártó is sokkal körmönfontabb szofisztikáltabb lett a konzumer-szopatás területén.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ez az Athlon A konkrétan melyik proci?"
A hozzászólásomban ezt elhibáztam, bocsánat... ...valóban az Athlon-okról van szó, ahogyan írtad is.
Idézet az alaplapi manual-ból:
Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics Processors:
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA mode)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
250-rol 500-ra?
nincs tul sok ertelme....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ő tudja, mire kell neki a hely. Miért vegyen 1 terrásat, ha felesleges?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Időközben megvettem az SSD-t, amely – tibyke és influencer fórumtársak üzenetváltásán elgondolkodva – egy 1TB-os Kingston lett.
Tekintettel arra, hogy a Gygabyte Brixben csak egy M.2 csatlakozó van, a migrálás nem volt olyan egyszerű, mint gondoltam, de végül – pár órai munkával, sok guglizással – csak sikerült megcsinálni adatvesztés nélkül.
Mindenkinek köszönöm a segítséget és a hozzászólásokat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sok szerencsét a Kingstonhoz... állítólag már nem olyan, mint 10 éve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Kingstonok nagy része hulladék, de a felső kategóriás SSD-k között viszont vannak jó modelljeik is. Nem tudjuk, hogy a kolléga melyiket vette. Igazából ha egy rosszabb hírű modellt is, az sem biztos, hogy meghibásodik.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát igen. Ifjú koromban (ami jó régen volt) a Kingston név fogalom volt, ha memóriáról beszéltünk, de ma már inkább kerülendő a vásárlása, ahogy ez kiderült az SSD keresés közben, bár megjegyzem, azért vannak más vélemények is.
A sok Google keresés alapján úgy vélem, hogy az általam vásárolt Kingston NV1 NVMe PCIe SSD az alsó kategóriás, de sajnos így is elég drága volt (~33.000 Ft).
Reménykedem, hogy kitart, és ha mégis elromlik, akkor azt 3 éven belül teszi. :-)
(Úgy emlékszem, hogy eleinte szinte minden termékükre élethosszig szólt a garancia, aztán jött az 5 éves, most meg a 3.)
Minden esetre mindenről, mindig van mentésem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az élethosszig garancia (angolul "lifetime warranty") valódi jelentésével azért érdemes tisztában lenni.
Ha a gyártó úgy definiálta a terméket, hogy 5 év a reálisan elvárható élettartama, akkor a lifetime warranty az praktikusan egy sima 5 éves jótállást jelent. Nem pedig addig tart, amíg a tulajdonosa (Te) meghal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én sem a tulajdonos élethosszára gondoltam. :D
(Bocs, ha félreérthető volt!)
Amit írtam, az arról jutott eszembe, hogy nagyon régen (10+ éve) vettem egy 4GB-os USB pendrive-ot, amire ilyen lifetime garancia volt. ("Ha elromlik küldje vissza, és azonnal kicseréljük!"). Elég drága volt, akkoriban nagy méretnek számított, ma is megvan, és működik is, de ha elromlana, már nem kérném a gyártót cserére, hiszen egyrészt nem lenne életszerű (egy 10+ éves pendrive bőven leszolgálta az idejét), és nyilván már nem is gyártanak ilyet. Másrészt mire mennék manapság egy 4GB-os pendrive-val, hiszen tizedáron kapok pl. 32-64GB-osat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a Kingston név fogalom volt, ha memóriáról beszéltünk
Szerintem memóriában most sem rossz, amit árulnak.
Viszont időközben a Micron chipgyártóként beszállt a piacra, és Crucial márkanéven árulja a saját termékeit. Ezek semmilyen összehasonlításban nem maradnak alul a Kingston cuccokhoz képest, sőt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni