Zyxel GS1350-6HP switch első tapasztalatok

Nemrég kértem javaslatokat itt, miszerint PoE+ switchet szeretnék, ami többek között megfelelően fog bánni az AP-mmal. Megvettem, beállítottam, worksforme. Lentebb képek és egy mini review.

A legfontosabb szempont az volt, hogy szabványos PoE+-t tudjon, LLDP TLV támogatással együtt, mert az AP azt értékeli igazán. A második szempont az volt, hogy kicsi legyen, de azért férjen bele egy SFP port. Ezek után már nem sok lehetőség maradt. Végül azért pont ezt a modellt választottam, mert elképesztően kicsi, de nagyon sok mindent tud.

A Zyxelnél ezt a sorozatot kamerarendszerhez ajánlják, és van hozzá hasonló általánosabb vonal, a GS1900. A GS1900-10HP is egész jó lett volna, kicsit több port, kicsit több PoE budget, kicsit nagyobb méret, kicsit olcsóbb, ugyanúgy passzív hűtésű. Azért lett nyerő a GS1350, mert pl. reboot közben is tud folyamatosan áramot adni, és több ilyen switchet clusterben is lehet kezelni. Az is beszédes, hogy a GS1900 kézikönyve 272 oldal, a GS1350-é 422. A fullos kezelőfelületen alig van kamera-specifikus dolog, szóval ez maximum marketing szempontból számít, de általános switchnek is teljesen jó.

Nézzük először, mennyire pici. Szinte elfér a tenyeremben, két mobiltelefon súlya.

k

A TV-hez képest pedig eltörpül. Direkt nem akartam neki külön polcot, hanem csak bevágni valami mögé, hogy alig lássam. (Bocs a rumliért, dolgozott a gyerek :).)

k

Az első problémám az volt, hogy vajon hogy keltem életre? Mert állítólag egy PoE forrás képes tönkretenni egy PoE-t nem támogató beledugott eszközt. Aztán a netes keresgélés után arra jutottam, hogy ez csak régi eszközöknél lehet gond, és/vagy passzív PoE forrásoknál, nálam egyik sem áll fent, tehát elvileg nem lesz gond. Nem is lett.

A nagy kérdés, hogy mit szól ehhez az AP. Örömmel jelentem, hogy szerelem első látásra, az AP végre maximális teljesítményen üzemel. Ez pár decibel plusz térerőben jelentkezik, amire eddig se volt panasz, de most tényleg odabasz. Az egyetlen bajom, hogy a múltkori blog óta az AP nem indult újra, de most elrontottam az uptime-ot. (Egyébként jelentem, atomstabil a cucc, megszűnt minden korábbi wifis problémám. Most már a korosodó laptopom a szűk keresztmetszet, túl sok neki a sávszél :).)

Azért van itt egy furcsaság. A 802.3af ~15W-ot tud, a 802.3at ~30W-ot, az AP csúcsfogyasztása ~25W. Mivel a korábbi mid-span injektor (U-POE-AF) csak a kisebbet tudta, ezért az AP lebutította magát. Nemcsak a rádió teljesítményéből vesz vissza, hanem egy eth portot kivéve minden más portot is letilt. Viszont a switch elárulta nekem, hogy az AP kb. 5W-ot fogyaszt a gyakorlatban. Tehát bőven nincs kihajtva, és a Ruckus mérnökei bőven túlbiztosították ezt a fogyasztás korlátozást. Nem hiszem, hogy valaha is fog ennyit fogyasztani, de értem, hogy az elvi lehetősége megvan, és egyébként örülök, hogy a PoE budget így aztán bőségesen elég. Lehetne akár 10 AP-m is :).

Mutatok pár képet a kezelőfelületről.

A nyitóképernyő egy áttekintő:

k

PoE státusz:

k

Itt látszik, hogy a switch szépen méri, ki mennyit fogyaszt. Támogatja az oversubscriptiont, aztán ha gond van, a beállított prioritássorrend szerint lekapcsolgatja az eszközöket.

Áramellátáshoz kapcsolódó LLDP TLV áttekintő az AP portján:

k

Nem állítom, hogy tudom értelmezni, de a lényeg, hogy van és működik. Ezen a képen látszik egyébként, hogy nagyon mélyen bele lehet menni mindenféle funkció beállításaiba és állapotába. A bal oldalon meg látszik a menüben, hogy milyen funkciói vannak még.

És egy SNMP-vel kapcsolatos képernyő, ami önmagában nem érdekes, csak demonstrálni akarok valamit:

k

Az itt a nagy baj, hogy az oldalak közötti navigációt elbaszták. A menüben nincs faszerkezet, nincsen breadcrumbos navigáció, semmi. Először is van a 4 fő menüpont (basic/advanced/ip/management). Ha ezek közül egyiket megnyitjuk, a második szintű menü mindenképp legalul jelenik meg (hasonlítsd össze a korábbi képekkel). Erre a konkrét képernyőre Management->Access Control->SNMP útvonalon jutottam el, de ez sehol nem látszik. Jobb oldalt a linkek közül az Access Control visszavisz eggyel, a Trap Group és User pedig lejjebb visz eggyel. Van benne logika, vannak benne szintek, akár 4-5 is, de ebből semmi nem látszódik. Nem dolgozik náluk UX osztály?

Ami még nagyon tetszik nekem, az a konfiguráció kezelés. Egyszerre két firmware image van benne és lehet váltogatni. Illetve három konfigurációt tud tárolni, amik közül szintén lehet válogatni. És ráadásul a konfiguráció backup célú letöltése után nem egy bináris szarkupacot ad, hanem CLI parancsok listáját, amit akár szerkeszteni is lehet. És nagyon pici is ez a fájl, mert csak az van benne, ahol eltér a defaulttól. Az egyetlen hátrány, hogy ha változtatok valamit a felületen, és "elmentem" az Apply gombbal, azt ugyan figyelembe veszi, de nem menti el igazából, reboot után visszaáll. Ez meg olyan dolog, amit meg kell szokni.

Összességében teljesen meg vagyok elégedve, jó vétel volt.

Hozzászólások

Köszi hogy leírtad a tapasztalataidat. Egyébként kb. 5 éve dgs1100-24p switch került a kezem közé. Ami tetszett hogy szintén detektálta a poe portokról, hogy mennyi teljesítmény van vételezve vagy lekötve már nem tudom. Lényeg hogy a teljesítménykeretével gazdálkodott. Emlékeim szerint 8 kamerát táplált. Hátránya viszont, hogy zajos volt a ventillátora. Ja és abban sem volt sfp.

Szuper a beszámoló.

Igen, most  a PD  (végberendezés)  által küldött lldp MDI  TLV-t figyelmen kívül hagyja (azaz : type2 ,class4 - 30watt ), a switch ,inkább  méri a saját portjainak  a  fogyasztását és pont annyit allokál (Classification-TLV alapján vagy Consumption-switch port fogyasztása- beállítás) . Különben a 60 Wattot két ilyen port  lefoglalná, az lldp alapján, és többi port már  nem is adna áramot- pedig még bőven lenne tartalék (2x5w fogyasztás , de 60 Watt allokáció).

 Erre a "pazarlásra" találták ki az lldp-MED -et, VOIP  PD-khez. (Extended Power-over-Ethernet) Azok mérik a saját fogyasztásukat 0.1 watt felbontással és elküldik a switchnek (PSE). Az meg ez alapján allokál (pover value TLV miliwattban) , jóval pontosabban, mint a classok alapján.

A szabvány más értéket ír PD re és PSE re . Pl: class4 esetén:

 

A  poe portnak  (PSE) ha 4-es osztályú 0-30 Wattot kell tudnia leadnia.

A végberendezés (PD) max 25 Wattot fogyaszthat, a szabvány szerint.

https://www.flukenetworks.com/blog/cabling-chronicles/type-3-and-type-4-are-here

> Az itt a nagy baj, hogy az oldalak közötti navigációt elbaszták.

sajnos a GS1900-nal sem jobb, bar nem teljesen igy nez ki. ott inkabb az zavaro, hogy kb ugyanazok az almenuk megvannak a monitoring es configuration alatt is, de egyik alatt nem lehet modositani mig a masik alatt igen, es van amit meg csak az egyik alatt mutat (pl. mac cimek a portokon).  tenyleg rajuk ferne egy UX...  viszont annak van cli-je, en maradok annal :)

Itt duplikációt nem láttam. Viszont az zavaró volt, hogy a wizardban kikapcsoltam az SNMP-t, de utána rohadt nehezen találtam meg, hogy ez valójában mit módosított és hol lehetne visszakapcsolni. Tök máshol, mint ahol az SNMP többi beállítása van.

> viszont annak van cli-je, en maradok annal

Ennek is van. De szerintem maradok a webnél.

Teljesen jó kis leírás! Köszi!

Amúgy egy ideje már megfordult pár Zyxel a kezeim között, bár POE* oldalról nem. Alapvetően az USG60* routerek és a már említett GS1900 -as switch szériák (a 8 portostól egészen a 48-asig). Eddig nem volt vele bajom.

Stabilan üzemelnek. Bár router szinten voltak / vannak gondok, erről anno talán írtam egy fórumkérdést is, de most nem keresem elő, de USG60W és 20W -nél is előfordult (ugye ezekben van wifi támogatás), hogy
konkrétan totál instabil volt az egész WIFI* rész. Egy ideig működött, utána gondolt egyet és mintha kihúztad volna a wifi modult a routerből, csak a reboot segített. Totál random időközönként produkálta.

Egyik USG20W -s routernél Zyxel supporttal is fel volt véve a kapcsolat, a mérnököknek lett biztosítva hozzáférés hogy szétnézzenek mi is lehetett, küldtek vagy 10 féle FW verziót, asszem az USG20W -nél az lett a vége, hogy valamelyik verzióval megszüntek a wifi kiesések.

Az USG60W -nél ilyen köröket nem futottam, lett mellé egy Mikrotik AP és, Zyxelbe meg ki lett kapcsolva a wifi teljesen.

ps.: Amúgy a USG* router szériának azért már sokkal barátibb a webes felülete, gondolom a GS19** szériába már "nem fért bele" az a fajta webes menü :))) bár nem is értem miért.

A wifi láthatóan nehéz ügy. Nálam márkahűség helyett minden eszközből másfajta lesz, amit a célra legjobbnak gondolok. Ugye a szolgáltatói doboz az egyben modem, router, switch és AP. Ebből csak a modem fog megmaradni. AP-m van, most már switchem is, a router valszeg Mikrotik lesz.

ps.: Amúgy a USG* router szériának azért már sokkal barátibb a webes felülete, gondolom a GS19** szériába már "nem fért bele" az a fajta webes menü :))) bár nem is értem miért.

A Realtek soc mellett már húzos lett volna. :) De akinek nem tetszik tehet rá openwrt-t. :)

Köszönöm én is.., nagyon jó, hogy megírtad.., az ilyen, - eszközökről, konkrét felhasználási módokról szóló, - tapasztalati leírásokat tartom legfontosabbaknak egy informatikai portálon. (Kár, hogy viszonylag kevés van belőlük.) 

Én szívesen olvastam és ismertem az előzményt, de a blogodban nem vettem volna észre.

Zyxel gs1900-8hp használtam korábban. Ott annyi furcsaság volt, hogy 5 kamerát nem tudott meghajtani, 4 után letíltott. Kiderült, hogy át kell kapcsolni tényleges fogyasztás mérésre. Induláskor sokkal többet vettek fel, azt tartotta nyilván a switch, de aztán visszaesett a fogyasztás ott is 5 W-ra. 
Így vitte az 5. kamerát is.

Az egyetlen hátrány, hogy ha változtatok valamit a felületen, és "elmentem" az Apply gombbal, azt ugyan figyelembe veszi, de nem menti el igazából, reboot után visszaáll. Ez meg olyan dolog, amit meg kell szokni.

Ezt úgy érted, hogy a konfigurációt nem menti el nem felejtő tárba? Nem sok értelme lenne egy menedzselhető switch-nek, ha visszaállna default config-ra minden reboot után...

Nem csak az történik, mint a komolyabb swirtch-ek esetében, hogy az Apply-ra csak a running config módosul, és külön "gombnyomással" kell mentened flash-be? Ahol is választhatsz, hogy melyik konfig helyre tárolja (általában több van), és ezek közül melyik legyen legközelebb a boot config? Van is a felső sorban Save gomb, az nem ezt szolgálja esetleg?

> Nem csak az történik, mint a komolyabb swirtch-ek esetében, hogy az Apply-ra csak a running config módosul, és külön "gombnyomással" kell mentened flash-be?

Egész pontosan ezt történik, és ezt is akartam írni :) Az én szavaimmal figyelembe veszi = running config, elmentés = flash.