Sziasztok,
nem tudom, kit érint, de lassan mindenhol publikusan lesznek az új hosting/áramdíj változások.
Invitech elvileg mostanában küldte szét a hivatalos tájékoztatást:
https://www.invitech.hu/altalanos-szerzodesi-feltetelek-invitech
az alkalmazott áramdíjak (Kozma DC10):
2022 Q1 - 153.3 Ft/kWh
2022 Q2 - 85.7 Ft/kWh
PUE (klímaszorzó) nélkül...
- 2042 megtekintés
Hozzászólások
A második negyedéves előrejelzés szerint majdnem fele áron adják. Ezt, hogy?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Korrigál a világpiaci ár. (szerencsére...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor megszívjuk a rezsicsökkentést?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha a vállalkozók szívnak az emelt árakkal akkor a lakosság is fog. Persze nem terheljük át...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a baj, hogy ez akkora emelkedés, amit nem lehet kimozogni. Még egy kósza rackszekrény esetén is sokszor százezer a havi extra, és rögtön szorozd meg hárommal Q1-re, majd annak kb. a fele Q2.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
konkrét számok: Q1-ben 460 000Ft-al fizetek többet az áramdíj miatt.Havonta.
Ehhez képest, ha elengednék az adott időszakra a hosting díjat - még mindíg csak jelzés értékű...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem ne mutasd be, pontosan ugyanebben a cipőben vagyunk, még a számok is stimmelnek. Annyi szerencsénk van, hogy 2019 elején átmentünk a 10-es terembe és ott csak 1,5-ös a PUE szorzó. Egy partnernél ez havi 40-60k közötti megtakarítás lenne, ha ott lenne, de nem értünk el a projektig. (Nem véletlenül tudtam a számokat, csak nem akartam ennyire konkrét lenni.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Persze nem terheljük át..."
Az a vállalkozás aki saját szervere(i) hostolásának megnövekedett áramköltségeit átterheli a vevőire nem fog sokáig megmaradni. A vevői szépen átvándorolnak olyanokhoz ahol nem emelkednek az árak, mert már évekkel korábban felfedezték a sokkal költséghatékonyabb felhős megoldásokat. 2022-t írunk tsókolom! :)
(Csak, hogy egy divatos példát írjak. Ha valaki nagyüzemben termel bitcoint majd azzal áll elő, hogy holnaptól drágábban adja a kibányászott kriptót csak mert megemelkedtek az áramköltségei körberöhögik)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért gondolod, hogy a felhőszolgtatás nem árammal megy, nem fog díjat emelni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mert nem emeltek árat és nem is fognak. Kompetencia, hatékonyság, világpiaci verseny. (Természetesen nem a pistike bt felhőszolgáltatást célszerű választani) Azon a szinten van amelyiknek saját erőműve is van.
Nem titkosak az áraik. Ellenőrizheted magad.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezen en is csodalkozom, de igy van. Az akinel a szerver elhelyezes a termek, most vakarhatja a fejet azzal szemben aki elmeny-szolgaltatast nyujt. Dns vilagban nem is nehez koltoztetni egy vm-et, k8s miatt pedig kozepes infra-t sem.
Az egesz szolgaltatasi jellegre jo pelda a spot instance, amikor hozzadvagjak azt a regi vasat, ami mas szolgaltatonal "a vas", fillerekert. Mas palya a ketto.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt el tudom képzelni, hogy hosszabb idő után cserélik újabbra a hardvert a szolgáltatás alatt most ami önmagában nagy összeg. De ezt is csak azért mert a hardvergyártó partnerek kapacitáshiánnyal küzdenek. Így minkét oldalról win-win lazítani a hosszútávú folyamatos rendelési volumeneken.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te viccelsz, annyira kicsi a marzs a hostingokon, hogy mindenképp árat kell emelni. Lehet, hogy csak minimális lesz, és majd sokév alatt akarják beszedni, de ezzel az alap inflációval, béremelésekkel, és telített piaccal nemnagyon lehet másképp.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt mondom ha árat emelnek akkor be kell majd zárni a boltot. Amazon, Google, Microsoft jobb feltételekkel, olcsóbban szolgáltat. Mellettük van még pár A kategóriás felhős szolgáltató, például Oracle akikkel nincsenek tapasztalataim.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogy lenne már olcsóbb... Ha a VM kategóriát nézed, akkor elég vad havi árak jönnek, ha a szolgáltatásokat, akkor éves szintén simán 100k-s különbség van most is, úgy!, hogy pont a nagyok is emelni készülnek, csak ittott 1-1 EUR. Ha például ez postafiókos, és van 20 postafiókod, akkor ez havi 7k HUF, ami rögtön 84k évente, és eddig sem voltak annyira jó áron. Persze akinek arra van igénye, az fizesse.
Például: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2021/08/19/new-prici…
Jajj mit találtam még: https://www.theverge.com/2022/1/19/22891509/g-suite-legacy-free-google-… és https://www.itjones.com/blogs/2021/11/15/google-workspace-pricing-updat…
Hogy lesz ez? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rossz helyen nézed. Tanulni kellene róla ha érdekel és nem cikkeket olvasni :p
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem mindegy, hogy melyik országban vagy. Itthon csóró cégeknek drága a felhő, olcsó a félkegyelmű rendszergazda meg a barkács gép. Máshol meg a bérköltség, rendelkezésre állás valós biztosítása sokkal drágább és ezért a felhős akár olcsóbb is lehet, mint a hosting a méretgazdaságosság miatt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en orulok annak, hogy nem kell olyan dologert fizetnem, amit nem veszek igenybe
Egy jól megállapított probléma félig megoldott probléma.
- Charles Kettering
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az egyetemes (rezsicsökkentett) lakossági áram kb. 12 Ft/kWh, az egyetemes üzleti áram kb. 31 Ft/kWh, a versenypiaci áram az elmúlt időszakban volt 50-200 Ft/kWh sávban mindenhol.
(Ez maga az áramdíj. Ehhez jönnek hozzá az elosztói- és egyéb infrastruktúrával kapcsolatos díjak.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
igen, annyi kiegészítéssel, h ezek nettó árak.
a lakossági ár, szállítási díjjal bruttó ~46.5HUF
Versenypiaci ár (240A felett)
https://audaxrenewables.hu/ugyintezes/uzleti/arak-tarifadijak/
~67.5Ft nettó + szállítási díj ~85Ft nettó
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
eveken at szivtuk a rezsicsokkentest, mikor a 'rezsicsokkentett' ar magasabb volt mint anelkul lett volna :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erre van valamilyen forrás is hiteles adatokkal? Évekkel ezelőtt Németországban átszámítva 80 Ft felett volt a áramár (lakossági) és abban már benne volt egy jelentős állami szubvenció is. Miközben Magyarországon 40 Ft alatt volt a villanyáram ára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
persze, eleg sok helyen talalsz, itt van egy peldaul: https://24.hu/fn/gazdasag/2018/03/24/rezsicsokkentes-energiaarak-szemfe…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ebben a cikkben nagyon sok belső ellentmondás van. Az áramár táblázatnál végig alacsonyabb a lakossági ár mint a szabadpiaci, kivéve az utolsó 2016Q2 negyedévet, és ott el is van vágva. Pedig a cikk 2018-as. Majd jön egy olyan állítás, hogy 2013 és 2017 között 70 ezer forint kár keletkezett a gázár miatt háztartásonként (erre már nincsenek számok, összehasonlító táblázat, csak áramárakra). Majd később ez az állítás jön: A rezsiharcon keresztül lehet megszerezni a külföldi energiacégeket. Abba az irányba lökik őket, hogy eladják veszteségessé vált magyarországi érdekeltségeiket az államnak. Ha a háztartások többet fizettek mint világpiaci ár mellett kellett volna, hogyan tolják veszteségbe a külföldi energiacégeket?!
Ez így nem kerek!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezek nem ellentmondasok, csak ertelmezni kell ami le van irva.
Szerepel a cikkben hogy "2016-tól a szabadpiaci ár már olcsóbb, mint az állam által kínált lakossági ár.". A betett grafikon ezt mutatja, vagyis (ahogy oda is van irva): " a világpiacon 2013 végétől esnek a földgázárak, a magyar hatósági ár viszont azóta nem csökkent. A fordulat 2016-ra vált láthatóvá a hazai energiarendszerben. Legalábbis a Magyar Energiakereskedők Szövetségének adataiból az látszik, hogy 2016-tól a szabadpiaci ár már olcsóbb, mint az állam által kínált lakossági ár."
Teny hogy szerencsesebb lett volna az utana kovetkezo adatokat is berakni, de tobb, nagyon alapos cikk is foglalkozott az oldalon a temaval (ajanlom azokat is megnezni ha erdekel a tema, tobb linkelve is van a cikkbol).
" A rezsiharcon keresztül lehet megszerezni a külföldi energiacégeket. Abba az irányba lökik őket, hogy eladják veszteségessé vált magyarországi érdekeltségeiket az államnak" - Ez nem ellentmondas, hanem megmagyarazza a 'rezsicsokkentes' mogotti szandekot. Az hogy aztan eleg gyorsan az ellenkezo iranyba mozdultak az arak, es volt hogy konkretan pluszprofitot termelt a vallalatoknak, az egy 'ooops' :D Amugy ez (marmint hogy a szolgaltatok annyira bezuhantak hogy vegul allamositottak oket), meg is tortent, lasd par eve a szemetszallito vallalatok koruli balhekat, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Évekkel ezelőtt Németországban átszámítva 80 Ft felett volt a áramár (lakossági) és abban már benne volt egy jelentős állami szubvenció is.
Nem szubvenció van, hanem surcharge van. Más az előjele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez biztosan téves állítás. A német állam támogatása nélkül 120 Ft felett lett volna az áram ára.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez biztosan téves állítás.
Ja, Moszkvában Moszkvicsokat osztogatnak.
A német állam támogatása nélkül 120 Ft felett lett volna az áram ára.
Így néz ki a német lakossági áramár összetétele: https://www.cleanenergywire.org/sites/default/files/styles/paragraph_te…
Megmutatnád, hogy szerinted melyik összetevő az állami támogatás? Mert van három surcharge, amit a lakosság fizet, pluszban, az államnak, ezért surcharge a neve. Nem az állam a lakosságnak, ami a subsidy lenne. Ellenben az ipar egyes területei kapnak támogatást az államtól, abból, amit a lakosság fizet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Germany has the highest power prices in Europe, partly because of past subsidy schemes, but it has been phasing them out in favour of supporting new green power investments."
https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-germany-slash-renewab…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Germany has the highest power prices in Europe, partly because of past subsidy schemes, but it has been phasing them out in favour of supporting new green power investments."
Ez a mondat pont nem a lakossági áramról, hanem az árampiac egészéről szól, ahol az ipar kapott támogatást, a többi részt elolvastad, ahol a household és a surcharge szó szerepel egy mondatban?
Idézek pár ilyet, ha már linkelted, kiemelés tőlem:
"The renewable power support surcharge paid to producers is a major contributor to consumers' electricity bills."
"The renewable surcharge, called the EEG, was introduced to help with the cost of transitioning to wind and solar power and is collected by transmission grid operators. It currently constitutes a fifth of customer bills."
"In 2020 the surcharge cost consumers 24 billion euros. The EEG was reduced by 3.9% in 2021 to help lift the economy out of its COVID 19 slump."
Ha még mindig tartod azt, hogy támogatást kapnak, akkor esetleg megmondanád százalékra vagy centre pontosan, hogy jelenleg mennyit támogat a német állam a lakossági áramdíjban? Megvárom, amíg megtalálod.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A cikk kizárólag német lakossági áramról szól. Az első idézett mondat arról szól, hogy a magas német árak (egyik) oka az volt, hogy a lakosságnak kellett megfizetnie a zöld áramtermelés költségeit, befektetéseit. Korábban is fizetett a német fogyasztó extrát a zöld energiatermelőknek még az ő áramdíját támogatta a német állam. A korábban is drága, majd teljesen elszállt német áramárak miatt most visszavágták a zöld energiatermelők felé fizetett sarcot, és ezért közvetlenül fizet a német állam kompenzációt a zöld áramtermelők felé.
"The renewable power support surcharge paid to producers is a major contributor to consumers' electricity bills. It will be cut to around 3.7 euro cents ($0.043) per kilowatt hour (kWh) in 2022 from 6.5 cents in 2021, the sources said, adding that the government will make up for the loss with a contribution of 3.25 billion euros ($3.77 billion)."
A magyar villanyszámlában is sokáig volt szénfillérek tétel, azaz szénipari szerkezetátalakítási támogatás. Mellette az állam szubvencionálta is a lakossági áramárat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A cikk kizárólag német lakossági áramról szól.
Igen.
Az első idézett mondat arról szól, hogy a magas német árak (egyik) oka az volt, hogy a lakosságnak kellett megfizetnie a zöld áramtermelés költségeit, befektetéseit.
Így van, a lakosság áramdíjában van benne plusz díj, a lakosság nemhogy támogatást nem kap, hanem többet fizet.
Korábban is fizetett a német fogyasztó extrát a zöld energiatermelőknek még az ő áramdíját támogatta a német állam.
Most is fizet, szóval továbbra is ott tartunk, hogy a német lakossági áram árában nincs állami támogatás.
Ahogy idézted, ebben szépen le van írva minden, hogy csökkentik a lakosság által pluszban fizetett díjat és költségvetésből pótolják ki: "The renewable power support surcharge paid to producers is a major contributor to consumers' electricity bills. It will be cut to around 3.7 euro cents ($0.043) per kilowatt hour (kWh) in 2022 from 6.5 cents in 2021, the sources said, adding that the government will make up for the loss with a contribution of 3.25 billion euros ($3.77 billion)."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem úgy, hogy nem akartak felszállni az emelkedő tendenciára, aztán utolsó pillanatban muszáj volt...
Q2-re pedig időben lekötöttek.
De a Q1-re vonatkozó árat akkor is igen nehez hiszem el (és még nehezebben emésztem meg...)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gondolom a szabadpiaci áramról áttértek egyetemes szolgáltatói áramra. A szabadpiaci sokkal gyorsabban követi az aktuális árakat, az egyetemes fél-egy éves mozgóátlag és leköthető előre. A szopó akkor lesz, ha a Q2-re a szabadpiaci ár lemegy az egyetemes ár alá, de gondolom számoltak, hogy annyit nem vesztenek, mint akkor, ha nem megy le.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szerintem némileg túllépik azt a volument ahol lehetőség van visszaténi egyetemes szolgáltatói áramra...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Márpedig más esetben nagyjából a jövőbe látnak... :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Miért? Most kell szerződni Q2-re (de, lehet előre szerződni akár több évre is), és most teljesen reális ilyen áron szerződni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
85.7 * 1.7 = 145.7HUF
Szerintem kb majdnem mindenhol olcsóbban adják az áramot. Van, ahol majd' fele ennek és hasonló minőségű terem...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel most az 1.7-es PUE értéken problémázol, vagy a 85.7 Ft/kWh díjon?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nyilván az 1.7 PUE értékkel jelen esetben sokmindent nem lehet tenni, így igen, a 85.7Ft/kWh alapdíjat érzem magasnak,
pláne abban a viszonylatban, h máshol ~110Ft, sőt 90Ft a díj. PUE szorzóval...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Erősen érdekelne, hogy 2022 Q1-ben kinek van 110 Ft/kWh vagy 90 Ft/kWh díja PUE szorzóval együtt... A 2022 Q2 egy másik történet, jelenleg úgy fest, hogy 70-90 Ft/kWh reális lehet PUE szorzó _nélkül_. A PUE szorzó pedig nyilván az adott terem adottsága...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
priv irok
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Velem is oszd meg, please... :)
Debian Linux rulez... :D
RIP Ian Murdock
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyetemes szolgáltatást csak az vehet igénybe, aki az összes fogyasztási helyén összesítve max. 3x63 Amperes teljesítménnyel rendelkezik.
Az egyetemes ár nagyjából 31 Ft/kWh - ne legyen igazam, de a versenypiaci ár talán az elkövetkezendő 10 évben nem fog ez alá menni, sőt, annak is nagyon örülni fogunk, ha stabilan mondjuk "csak" a duplája lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ál naiv kérdések:
- Minek a hatására volt 2022 Q1 ilyen magas ? Nem volt szél/nap/gáz/atom/szén/víz/szemét/fa - meg amiből még nyerik a villamos energiát ?
Miért jó, ha a tőzsde akkora hatással van az energiára - ezzel a napi életünkre illetve a cégek működésére ?
- Valaki felvásárolta Q1 -ben az áramot és hol tárolta ?
- Volt vizsgálat, hogy ki és miért manipulálta az árakat ? Ez manipuláció volt vagy csak normál kereslet/kínálta által mozgatott árfolyam ?
"Korrigál a világpiaci ár" - PID vezérlés ? Most igen és ha majd nem ?
"Valaki mondja meg milyen az élet
Valaki mondja meg miért ilyen.."
Istennel a hazáért és a szabadságért !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egyrészt, önmagától is erősen keresleti piac van, másrészt, a zöldítés keretén belül lelőttek mindenféle szén/gáz/atomerőműveket, ami még tovább csökkentette a kínálatot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
plusz van ez a remek dolog https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas ami alaposan megkavar mindent..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez egy remek példája annak a mondásnak, hogy minden problémára van egy rövid, könnyen érhető téves válasz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
én azt látom, hogy 2022Q1-ben magasan az Ő áruk a legmagasabb, szerintem elba..ták a beszerzést...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hinnye, de k drága mindkettő..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
VH-ban is kb. 3,3-as lett az áramszorzó. Több partneremnél december óta racionalizáljuk a szerverparkot (összebútorozás, vas lekapcsolás). Szerintem ezzel együtt felérgékelődnek a kevésbé zabálós, ám jó számítási tempót adó szerverek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Több partneremnél december óta racionalizáljuk a szerverparkot
Egyszer az USA-ben voltunk egy Intel rendezvényen, ahol elmondták, amikor megérkezett az új menedzsment, és átvilágították az adatparkjaikat, tláltak 5-6000db olyan szervert, ami sekihez nem tartozott, csak lógott a levegőben, és zabálta az áramot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Najó, de ez tipikus nagyvállalati történet, hogy soha nem érnek a dolgok végére és a szerverek felgyűlnek. Egy ilyen villanydjj emelésnél a még mindíg futó G5-ös HP-kat lehet akár G8-G9-re cserélni, és harmadolod a villanyszámlád... :) Esetleg ahol még a fizikai vashoz ragaszkodnak, ott elindulnak a virtualizáció felé. Vannak ám még ilyenek itthon bőven. A fizikai vas vonalon semmi túlzás, sokkal többször látok ősrégi, és durván pazarló gépeket üzemelni, mint azt bármikor gondolnám.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tipikus hülye behemót amerikai multiknál megy ez a "keressünk szervert amiket lekapcsolhatunk" módi egész évben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
nekem eddig 59Ft volt az áram. 59*3.3=195Ft/kWh? az szép...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://hudex.hu/hu/piaci-adatok/villamos-energia/napi-adatok
És keress rá egy 1,5 évvel ezelőttire, mondjuk 2020. szeptemberire. Na ez az, amit jelenleg a befizetett adónkból fizeti ki jelenleg a rezsicsökkentés. Aki nagyobb lábon él, annak te és én fizetjük meg. De ez most mellékszál.
Viszont a pékség villanykemencéinél nincs ilyesmi, se az egyéb ipari fogyasztóknál. Ez már jelentkezik a boltokban a termékek áraiban.
Földgáz szintén duplázódott. Ahol földgázból állítanak elő bármit, például a műtrágyát is abból csinálják, ott az ár felszaladt. Mezőgazdaság még drágább búzával és kukoricával fogja ellátni az állattartókat és a pékségeket.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hálistennek lecseréltem a Dell Poweredgemet egy 30W-os szerverre :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amugy csak amateur kerdes, ha jogszabaly nem kotelez ra, akkor miert tart valaki meregdraga magyar hostingban gepet ?
Most a hostingdijam aranak a felebol berelem a gepeket es meg a hw hibaval sem kell torodnom.
Nem kell jonni a savszellel, mert minden kapcsolatuk nx100Gbe több irányba is, ha gond van, akkor az a T vagy Digi vagy egyeb trosnyak szolgaltato savkeskenysege szokott lenni.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hát, tudja a fene. vannak olyanok akik saját gépben hisznek, saját kontroll alatt akarják tartani a saját adatukat, esetleg konkrét szándék, hogy magyar területen legyen a vas, ill. van, akinek számít az a 10-20ms extra latency.
ps: nem csak a hosting sávszélessége a kérdés, hanem az, hogy a másik fél milyen kapacitással bír. Itthon a BIX azért jellemzően olcsóbb, mint a nemzetközi tranzit... (értsd: lehet, hogy az Ügyfelet kiszolgáló ISP nem rendelkezik kellő külföldi kapacitással, ami belföldön hostolt server esetén nem gond, külföldi esetén viszont igen)
Speciel csodálkoznék, ha a Telekomnak kikoppanna bármelyik nemzetközi uplinkje...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aki hisz az fizet.
Merni kell. Elhiheted a legtobbszor pont a T a szar.
Home vonalon a legkevesebb gond pont a digivel van, meg a T a facebook bongeszesen kivul sokra nem jo, akkora latency van. Mindenhova. Slack Webex hanghivas az kb mukodeskeptelen. 4 helyen teszteltem egy volt elfogadhato koaxos mind excretalis volt.
A nem rendelkezik az meg rendelkezzen, vagy legyen szemtelenul olcso, ami sosincs igy. Magyar hosting piac az egy sarki rablo bandahoz hasonlithato de lehet azok elszaladnanak.
Igazad van, nem koppan ki, csak hasznalhatatlan jopar iranyba.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Honnan bérelsz és milyen gépeket? Azért ha egy enterprise szervert bérelsz, az semmiképp se lesz occó.
A sávszél jellemzően hazai irányba számít, mert hiába van "nekik" nx100Gbe, hogy ha a hazai szolgáltató 1-2Gbit küffődet vett. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az zarjon be, mert nem tud szolgaltatast nyujtani.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy rakás kis ISP van, akiknél ez van. :) Bár amióta a BIX tagságban lettek külföldet adók bőven, azóta javult a helyzet.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hetzner: 42 unitos szekrény €200/hó+€0,29/kWh
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez már így ebben a formában egészen elgondolkodtató lehet. Mondjuk Nurnbergben a sör sem lesz rossz, mégiscsak bajorország. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
azért ennnyiért kapsz Budapesten is... (vagyis én igen :-)
a finn site-on azért elég jó ára van a delejnek...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem veletlen: "But what made Finland so appealing in the eyes of the German data center company? – Terhivuo says that Finland has several attractive qualities:
"First of all, a colder climate is good news for servers, since the need for cooling decreases. Also, the local business environment is stable, with very little risk. Third issue is price of electricity which has remained very competitive during the last years," lists Terhivuo. In addition, there are tax breaks available for data center companies establishing operations in the country."
+ az energiat megujulokbol szerzik teljes mertekben (viz+szel). Ennel csak egy kis fix atomeromu lehetne talan olcsobb :p meg mintha a hardveren is kifejezetten sokat optimalizalnanak, ugy emlekszem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennel csak egy kis fix atomeromu lehetne talan olcsobb :p
Arra gondolsz, amivel közel 15 éve szopnak, még a tervek se jók és már 5 éve mindegyik blokknak termelnie kellene? :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Finn atomenergiának azért majd nézz utána. :) https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_Finland
Közel 3000MW-jük van (Paks x 1,5) és elvileg idén jön egy 1600MW-os mellé, és 2029-ben egy 1200MW-os. A megújulok egyáltalán nem olyan olcsók, ahogy azt szeretik láttatni, pláne nem az atomhoz képest.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
elvileg idén jön egy 1600MW-os mellé
Hehe, némi késéssel, talán... "The first license application for the third unit was made in December 2000 and the date of the unit's entry into service was estimated to be 2010." [...] "with production of electricity revised to start late January 2022"... és, hát, még nem indult el, van némi problémájuk még.
és 2029-ben egy 1200MW-os
Ez is papíron és a tervek szerint már öt éve termel, jelenleg ott tartanak, hogy egy kapavágást se tudtak még a helyszínen megejteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem felügyelem az építkezést, csak netes találatokból lehet gazdálkodni. :) Azért a lényeg szerintem, hogy erősen rajta vannak az atomvonaton. Írtad a 200MWp napelemet, még ennek mindíg a 10+ szorosa az atomenergia, ráadásul az állandónak tekinthető.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem felügyelem az építkezést, csak netes találatokból lehet gazdálkodni. :)
Ezek le vannak írva.
Azért a lényeg szerintem, hogy erősen rajta vannak az atomvonaton.
Van bőven vita a környékén, hogy kell-e, mert amikor elkezdték a bővítés projektet - immár 20 éve, még más volt a megtérülés, a megújulók és az egyebek. És a két projekt külön-külön is laza 10 éves csúszásban van.
Írtad a 200MWp napelemet, még ennek mindíg a 10+ szorosa az atomenergia, ráadásul az állandónak tekinthető.
Oszt? Lehet még telepíteni, másrészt az állandó termelés ugyanúgy probléma, mint a változó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tudod, hogy van egy állandó fogyasztási szint, amire az atomenergia az alkalmas (vagy más alaperőmű, csak a szén kevéssé zöld). A napelemhez pedig oda kell pakolni a gyors felpörgésű gázos történetet, illetve esetleg széllel lehet mellé próbálkozni, meg ami épp van talonban. Ha van. Pár éve a németek példul az alacsony vízállásokat duplán megszívták, mert egyrészt a vízerőműveik messze elvárás alatt termeltek, másrészt a szénerőművekhez az uszályokat nem tudták telepakolni, ha épp hajózhatóak voltak a vizek.
Gondolom nem észnélkül telepítik az atomenergiát, aztán majd lesz valami, és ráadásul exportálni se tudják csak úgy ideoda.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tudod, hogy van egy állandó fogyasztási szint, amire az atomenergia az alkalmas (vagy más alaperőmű, csak a szén kevéssé zöld).
Nincs állandó fogyasztási szint...
A napelemhez pedig oda kell pakolni a gyors felpörgésű gázos történetet
Atomerőmű mellé is, mert nem tudja lekövetni a fogyasztás változását...
Pár éve a németek példul az alacsony vízállásokat duplán megszívták, mert egyrészt a vízerőműveik messze elvárás alatt termeltek, másrészt a szénerőművekhez az uszályokat nem tudták telepakolni, ha épp hajózhatóak voltak a vizek.
So on, a franciák is, hogy-hogynem pont ugyanakkor, mert nem tudták megfelelően hűteni az atomerőműveiket...
Gondolom nem észnélkül telepítik az atomenergiát, aztán majd lesz valami, és ráadásul exportálni se tudják csak úgy ideoda.
Hát, 20 éve szopnak a bővítéssel, valóban rá lehet mondani, hogy nem ész nélkül telepítik.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogyne lenne állandó szint, legalábbis amit felvesznek a népek úgy általában. Ez látszik a maviros adatokon is, hogy olyan 4000-4500MW alá nemnagyon megyünk még éjjel sem, és erre találták ki a vezérelt áramot, hogy fel lehessen szippantani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hogyne lenne állandó szint, legalábbis amit felvesznek a népek úgy általában.
És a többit mivel teszed oda?
Ez látszik a maviros adatokon is, hogy olyan 4000-4500MW alá nemnagyon megyünk még éjjel sem
Télen. Nyáron éjjel meg 3000 MW alá megy éjjel.
és erre találták ki a vezérelt áramot, hogy fel lehessen szippantani
Ez akkor működik megújulóra is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A finneknél a napelem eleve nem nyerő. Kérdés hogy a többivel hogy állnak? Mármint bővízű hegyi folyókkal és kiterjedt szeles területekkel. Ha nem kedvező, akkor olyan mint hazánkban norvég mintára 98%-ban vízierőműről álmodozni. Esélytelen, marad az atom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A finneknél a napelem eleve nem nyerő.
Szerencsétlen balfaszok biztos hiányoztak, amikor erről volt szó az eligazításon és két éve már több mint 200 MWp napelem volt náluk telepítve, ami kb. 170 GWh energiát termelt... :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó, itthon is láttam keleti fekvésű tetőre napelemet szerelő embert, miközben sokan a déli tájolásún is számoljuk a megéri-nem éri meg dolgokat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azt gondolnám, hogy kiszámolták ezek a finn arcok, hogy merre és hogyan kell tájolni. Azt se felejtsd el, hogy ott magason vannak ám egészen hosszú napok (órákkal hosszabb), és a megfelelő fajtájú napelemet, dőlésszöget választva valszin nem olyan marhaság az valószínüleg.
Június 22-én 18 óra 56 perc "daylight" van, ami persze a totál, de mutatja a perspektívát, és ez Helsinki, van ennél sokkal északibb rész. Itthon Bp-n 15:58 perces ugyanekkor. Télen rosszabb, de ránézésre a nagytotál jobbnak tűnik ott óraszámban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aham, tehát láttál már valamit, ezért a Finnek nyilván balfaszok... délre szokták szerelni 60° dőléssel, általában épületoldalra, ha nem nagyobb mezőről van szó.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Oké nyertél. Trükkösek az ott szükséges nagy dőlésszög miatt. Előszeretettel szerelik az épületek déli falára állítva.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ennek akar politikai oka is lehet, latni kellene, hogy mennyi lesz a /kWh koltseg es ez hogyan viszonyul az alternativakhoz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
/troll, nocsak feltalaltak a sotetben is mukodo napelemeket? :)
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Bizony. Teged fognak megkerni, hogy allj melle, mert az arado sotetsegeddel jol lenyomod majd paksot /troll
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
elvileg idén jön egy 1600MW-os mellé
Ami 2009 óta csúszik, most azt mondják júniustól indul.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tavaly nyáron még azt mondták, hogy idén január...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most megint megcsúszott.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már látni a fényt :)
Index - Tech-Tudomány - Európai fúziósenergia-rekord született magyar közreműködéssel
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Aha.
By the end of 2050, it is hoped that fusion should be able to produce electricity to the grid.
Forrás: https://ec.europa.eu/info/news/focus-fusion-power-and-iter-project-2021…
Addig azért van 3 évtized, amit áramhiány és lehetőleg jelentős környezetterhelés nélkül kellene túlélni.
Apropó túlélni ... addigra sokan 80 éves kor körül leszünk, nem a mi energiánk lesz már ez.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az a 30 év az emeberiség történelmében szinte semmi. Neked meg a lélegeztetőgéped mehet majd róla.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A baj az, hogy midnig 30 évre vagyunk a fúzió alkalmazásától. 50 éve is annyira voltunk :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én pedig azon tűnődöm, amióta beilesztettem fentebb az angol mondatot, hogy nem fordították-e félre
By the end of 2050 (hónapra pontosan becsüli)
By the end of the 2050s (évtized végére becsüli)
melyik lehet a valós kijelentés? Egyik esetben 30 év múlva, a másik esetben ez inkább 40 év múlva.
Mindegy, gyermekeink és unokáink élvezni fogják ennek az erőfeszítésnek a gyümölcsét. Ahogy mi is élvezzük a szüleink, nagyszüleink generációjának erőfeszítéseit.
Addig viszont máshogy kell megoldani az egyre növekvő áramszükségletet, hiszen bár történelmi léptékkel rövid a 30..40 év, mégsem alakulhat ki európai áramhiány.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hosszabb idotartam lesz az inkabb, az ilyen projekteknel altalaban optimistak szoktak lenni a befejezesrol es a koltsegekrol szolo becslesek. Az viszont nem teljesen kizart, hogy valaki kozben beelozi oket.
A gyermekeinknek es unokainknak valoszinuleg vegyes erzelmeik lesznek az osokkel kapcsolatban. Meg ha hagyunk is rajuk egy gyakorlati szempontbol vegtelen energiaforrast, a masik oldalon ott lesz, hogy beszennyeztuk nekik a bolygot. Tudom, oldjak meg...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha már "beszennyezés" témája, néhány éve megnéztem egy dokumentumfilmet a Ruhr vidékről, ahol 10 éve szintén teljesen leálltak a szénbányászattal.
De nem lehet ezt a 200 éve bányaművelés alatt álló nagy kiterjedésű területet csak úgy "otthagyni". Ez idő alatt olyan mértékű beavatkozást sikerült elérni, hogy innentől örökké szivattyúzni kell a vizet a hátrahagyott vágatokból, ellenkező esetben elmocsarasodna egy nagy kiterjedésű terület, ami 5 millió ember otthonát érinti.
Előkerestem a filmet: https://youtu.be/vIJjbjVzuYc?t=2465
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Rackforesttől ma érkezett értesítés, hogy március 1-től pár Ft híjján 50%-al drágábban fogják a hostingon levő szervereinket számlázni. :(
https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor jó ajánlatot kaptál... Én éves számlázás mellett 71%-os emelést kaptam... :(
Debian Linux rulez... :D
RIP Ian Murdock
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nézd azt, hogy tavaly a legtöbb DC-ben 60Ft körül volt az áram (klímával). 150W -> 110kWh/hó * 60Ft = 6600Ft
most uez 110-140Ft (átlag 125Ft/kWh) -> 110*125= 13750Ft
Eddig volt ~20 000Ft aminek 1/3-a volt áramdíj, ha ez "csak" 50%-al emelkedik, annak több, mint 2/3-a csak áramra elmegy...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A számolással nincs is bajom, még ha nem is esik jól, de így hónap közepén közölni, hogy bő 2 két múlva másfélszerakkora összegről fog szólni a havi számla az nem az a fajta üzleti viselkedés, amit korrektnek szoktam nevezni...
https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez igaz.
Azonban az se ertelmes uzleti viselkedes, ha nincs ilyen iranyu risk analizis. Pontosabban, az eneriaarak elmult evi valtozasanak tukreben, mar risk mitigation kidolgozva...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hogy bő 2 két múlva másfélszerakkora összegről fog szólni az előző havi számla
ez a nem mindegy... van aki korrektebben azt mondta jan. közepén h feb.1-től emelünk...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mármint az áramot 50%-kal, vagy a teljes hostingot? Ha csak az áramot, akkor igen jól jártál...
Egyébként, mi mindenhol január óta fizetünk többet, akkor ezek szerint neked volt két hónap még a régi áron ajándékba...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az áramra hivatkozva a szerver hosting csomag árát, a közel 50% emelés a teljes csomag árára vetítve ennyi.
https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja en is sokkot kaptam az emelestol, egesz pontosan 4.95€ emelkedes lett. Havonta.
Botrany.
Tetszettek volna kulfoldiaban berelni, nem ilyen helyen.
Majd kezdhetunk kalapozni, mert a trollportal is ott lakik
<- látod itt ni...
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tetszettek volna kulfoldiaban berelni, nem ilyen helyen.
Van külföldiában is elég gépünk, de sok esetben GDPR vagy csak ügyfél-igény miatt mindenféleképpen magyarországi gépekre van szükség. Az "ilyen hely" az szerintem a legjobb az összes olyan hazai hosting szolgáltató közül akivel csak az elmúlt huszonvalahány évben kapcsolatban voltam. Mind technikailag, mind pedig support tekintetében. Az élet valahogy úgy hozta, hogy előbb-utóbb mindig ott kötöttünk ki saját vagy bérelt szerverekkel, ahol Angelo is volt :)
https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
de sok esetben GDPR vagy csak ügyfél-igény miatt mindenféleképpen magyarországi gépekre van szükség
A GDPR EU szinten egységes. Mondhatni sajnos.
Az "ilyen hely" az szerintem a legjobb az összes olyan hazai hosting szolgáltató közül akivel csak az elmúlt huszonvalahány évben kapcsolatban voltam.
Kicsit idegesítő, hogy hetente karbantartást tartanak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van külföldiában is elég gépünk, de sok esetben GDPR vagy csak ügyfél-igény miatt mindenféleképpen magyarországi gépekre van szükség.
GDPR miatt nem kell magyarországi gép, ha meg ügyféligény, akkor ugye ennek a költségeit az ügyfél fizeti, ismét nem a te problémád.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Irigyellek, hogy ennyire nagyon okos vagy, a világ csak fekete és fehér, meg persze mindent jobban tudsz a konkrét körülmények ismerete nélkül is :)
Te nem dolgozol multinak, ugye?
GDPR miatt nem kell magyarországi gép.
Nekem nincs arra sem időm, sem kedvem, sem energiám, hogy ezt elmagyarázzam olyannak, aki nem érti, nem tudja, hatással sincs rá, de az a dolga, hogy egy másik országban levő ismeretlen vezető által jóváhagyott szabályzatukba beleírt adatőrzési helyet probléma esetén számonkérje.
ha meg ügyféligény, akkor ugye ennek a költségeit az ügyfél fizeti, ismét nem a te problémád.
Januárban megkapja az ember az éves PO-t, amiben ugyan van egy kis tartalék, de nem 50%, főleg nem 10 hónapra, tehát az én problémám, ha az általunk nyújtott szolgáltatáscsomag támaszkodik rá.
https://eVIR.hu
Elektronikus Vállalatirányítási Információs Rendszer
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Irigyellek, hogy ennyire nagyon okos vagy, a világ csak fekete és fehér, meg persze mindent jobban tudsz a konkrét körülmények ismerete nélkül is :)
Ja.
Te nem dolgozol multinak, ugye?
Évek óta nem.
Nekem nincs arra sem időm, sem kedvem, sem energiám, hogy ezt elmagyarázzam olyannak, aki nem érti, nem tudja, hatással sincs rá, de az a dolga, hogy egy másik országban levő ismeretlen vezető által jóváhagyott szabályzatukba beleírt adatőrzési helyet probléma esetén számonkérje.
Aham, tehát más balfaszsága okozta problémák okozta bajok hozzád folynak le, de erőd nincs, hogy védekezz a lecsorgó faszságok ellen... szóval nem a GDPR a baj, hanem az, hogy balfaszok vannak az eszkalációs láncban, akik akkor is ott voltak és balfaszok voltak, amikor nem volt még GDPR és ott is maradnak.
Januárban megkapja az ember az éves PO-t, amiben ugyan van egy kis tartalék, de nem 50%, főleg nem 10 hónapra, tehát az én problémám, ha az általunk nyújtott szolgáltatáscsomag támaszkodik rá.
Ha ennyire nem rajtad múlik, akkor meg ott a VSP és az VMP.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En most dolgozok "igazi multinak".
Egy gepuk nincs mo.n ha az irodait nem szamitjuk.
Gondolom jol kiszamoltak, hogy nemet, sved, finn, holland, brit etc... olcsobb jobb szebb biztonsagosabb erzes.
Nemtudom megkovezni ezert oket.
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A fenéket. Ezt adta ki a policy... Ha a hazai csak branch office jellegű (a mérete az mind1, akár 3000 fős branch office sem nagy multi léptékben), akkor minden ott lesz, ahol azta policy megadta.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kereskedői árak nincsennek összhangban a fenti árakkal. Egy nagyfogyasztó ennyiért jut áramhoz: Céges áram és tarifadíjak - Audax Magyarország (audaxrenewables.hu)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni