Telekom otthoni vezetékes Gigaerős Net díjcsomag tényleges sebesség?

A Telekom otthoni vezetékes Gigaerős Net 1000/1000 díjcsomagot tervezem megrendelni, mert nemrég bekötötték a házba az optikai kábelt a telekomosok.

Gigaerős Net 1000/1000 díjcsomag

  • Rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség: 800/800 Mbit/s
  • Minimális le/feltöltési sebesség: 300/50 Mbit/s

Maximális le/feltöltési sebesség:

1000/1000 Mbit/s

Akinek van ilyenje Budapesten, esetleg tudna küldeni egy Speedtest eredményt, hogy mennyi a tényleges le- és feltöltési sebesség? Mennyire stabil a szolgáltatás?

Ill. az még a kérdésem, hogy alábbi hardverrel vajon ki tudom használni a maximális le- és feltöltési sebességet, vagy ez a hardver túl lassú hozzá? A Telekom szerint ezek a minimális rendszerkövetelmények a gigabites internethez:

Számítógépemmel vezetéken keresztül csatlakozva milyen követelmények kellenek ahhoz, hogy elérjem az 1000 Mbit/s maximális sebességet?

PC követelmények:

  • Processzor: Intel i5 vagy e feletti
  • Operációs rendszer (OS): Windows, Linux, MacOS
  • Memória: 4GB
  • Háttértár: SSD
  • Hálózati kártya (NIC): Gigabit Ethernet
  • Ethernet kábel: Cat5e/Cat6
  • Gigabites router (opcionális)

Nekem viszont ez van:

Processzor: 11th Gen Intel® Core™ i3-1115G4 @ 3.00GHz × 4 

Operációs rendszer: Ubuntu Linux

Memória: 8GB

Háttértár: SSD SATA3

Hálózati kártya: Gigabit Ethernet

Tehát ezek szerint az Intel® Core™ i3-1115G4 @ 3.00GHz négymagos processzor lehet a szűk keresztmetszet, vagy ez is bírja vajon az 1000 Mbit/s internet sebességet?

Hozzászólások

vagy ez is bírja vajon az 1000 Mbit/s internet sebességet?

Ez már a core2 -es gépemen is kijött ...

Fedora 41, Thinkpad x280

Szerkesztve: 2021. 12. 21., k – 15:23

Nálam kb. 7-8 éve van bekötve a Telekom optikája, ebből kb. 3-4 éve van az 1000/1000-es csomag. Meg tudom erősíteni a "Rendes körülmények között elérhető le/feltöltési sebesség: 800/800 Mbit/s" kijelentést, jellemzően 850-930 Mbit/sec körüli értékeket szoktam mérni, ahol általában a feltöltési sebesség pártíz megabittel nagyobb szokott lenni.

Az optikai kábelen nyújtott szolgáltatás gyakorlatilag tökéletes, az elmúlt 7-8 évben talán kétszer volt kisebb kimaradás, akkor sem az optikával volt gond, hanem valami központi hitelesítési hiba miatt nem bírt felépülni a PPPoE kapcsolat.

A PPPoE kapcsolat végződtetése - a szoftveres implementáció függvényében - meglehetősen CPU igényes tud lenni, pláne, ha mellette NAT és csomagszűrési funkciók is mennek, esetleg sok/bonyolult szabályokkal. Linux és kernelbe épített PPPoE esetében bármilyen manapság előforduló PC megfelelő, de ha valami limitált erőforrású routered van, vagy éppen Windows-on terminálnád a kapcsolatot, akkor lehet a sebességet korlátozó tényező az erőforráshiány.

Az elég jó!

És amit a Telekom ad alapból Wifi routert, azzal ki tudom használni a maximális sebességet, ha Wifin keresztül használom az internetet, vagy pedig jobb lenne inkább Wifi helyett kábelen használni? Vagy esetleg venni egy jobb Wifi routert, mint amit a Telekom ad alapból?

Díjmentes megoldás

Wi-Fi routerrel

Kinek ajánljuk?

Jó választás 50m2 alatti, egyszintes lakások vagy kisebb ingatlanok esetén.

Wi-Fi router

díjmentes

Az internet csomag részeként biztosítunk számodra Wi-Fi routert az előfizetés teljes időtartamára.

vajon ki tudom használni a maximális le- és feltöltési sebességet

Én kíváncsiságból felpattintottam egy MRTG-t (apt install mrtg) és mérni kezdtem a család internetes sávszélesség igényét.
Hiába van 800 Mbps feletti üveg itthon, az MRTG kimutatta, hogy csak 50 Mbps alatti kapacitást használ ki a családunk.
Ha te is elkezded mérni az internet kapcsolatod kihasználtságát, akkor nem esel bele a gigalomán számok halmazába, hanem látod hogy kihasználod-e vagy nem.

ezer éve használtam mrtg-t, emlékeim szerint ott cron ból kell futtatni a mintavételt. valamiért nekem az 5 perces mintavétel maradt meg, hogy ez default vagy nekem kellett beállítani arra, már nem emlékszem.... ami azért elnagyolt felbontás.
 

Aztán később cacti-ztam, gyűjtöttem a statisztikákat nem csak nálam , hanem a többi családtagnál anyósék, szüleim apósék, tesómék.    és arra jutottam, hogy ha csak sima böngészés meg online filmnézés, tesóméknál xbox használat jelentsen ez bármit ,  akkor kb elég az 50 MBit...

és az uploadra mi jött ki? Mert szerintem ott hamarabb lesz bottleneck.

Nálam csak koax elérhető (bár 3 sarokra látom a póznán az optikát, de ez ugye semmit nem jelent) és amikor néztem, az alábbi táblázatot raktam össze az MT ajánlatából:
 

eméleti max garantált min
120/5 15/2
250/10 15/4
500/22 15/4
1000/25 100/4

(az első sor a meglévő referencia, már nem rendelhető csomagom)

"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

Most már hosszabb távú MRTG mérésem van. 5 perces átlagokat nézve lefelé ritkán vannak 60 Mbps tüskék, felfelé szintén ritkán 30 Mbps tüske, közte általában töredék az átlagforgalom. Mindez 2 személyes homeoffice és rendszeres meeting mellett.
Csattlakoztass a routeredre egy MRTG-t (Raspberry-n, bármin elfut) és te is megdöbbensz, mennyire nem kell (vagy mégis kell) valójában az, amit ma el akarnak adni neked.

WithPeak[_]: ymw

a konfigba beleírva és szépen jelzi a heti és havi diagram sötétzöld illetve magenta színekkel az 5 perces terhelési csúcsokat.

Nincs nagy különbség árban a díjcsomagok között:

Net 250/70 díjcsomag: 5950 Ft/hó

Net 500/150 díjcsomag: 7325 Ft/hó

Gigaerős Net 1000/1000 díjcsomag: 7950 Ft/hó

Gigaerős Net 2000/1000 díjcsomag: 9200 Ft/hó

Ez alapján szerintem csak a Gigaerős Net csomag éri meg, azon belül is szerintem a Gigaerős Net 1000/1000 díjcsomag.

Hasonló okok miatt én is a legkisebbet használom. A másik oka, hogy sosem éreztem kevésnek az 50/50-et sem, mert nem használom remote desktopként vagy remote mediaserverként a gépem. Sokkal inkább érdekel a latency - ha néha játszok akkor alacsony legyen, de ezt hozza, nem látom hogy lennének nagy spikeok.

Ha mondjuk online biztonsági mentést akarsz csinálni távoli szerverre rendszeresen, akkor sem használod ki a 800 Mbps feltöltési sebességet?

Vagy ha mondjuk egy videót akarsz feltölteni YouTube-ra?

Esetleg ha vissza kell állítani egy biztonsági mentést, és le kell tölteni 1500 GB-nyi adatot egy távoli szerverről?

Cégnél a backupra 100 Mbps bérelt vonal áll rendelkezésre. Egész éjjel mentheti a szervereket a szkript, ebbe az időbe belefér a mentés.
Visszaállítás: óránként kb. 40 GB visszatolására képes. Kockázat terén remélhetőleg 20 évente 1-szer fordul elő ilyen esemény és akkor is csak egy részével.

Az mondjuk tényleg igaz, hogy átlag felhasználó az idő legnagyobb részében nem fogja kihasználni az 1000/1000 Mbit/s netet, viszont ha időnként, akár csak pár percre is, mégiscsak kell a gyors kapcsolat, főleg munkához, akkor szerintem még így is megéri, mert tényleg nincs nagy különbség árban. Tehát szerintem főleg akkor éri meg, ha munkához kell, és időt tud vele spórolni az ember. Idő = pénz. Pl. nagyobb fájlok le- és feltöltése esetén hasznos a gyors net.

Ahogy láttam párszor, a YouTube 100-200 mbit körül korlátozza a feltöltést Budapestről, Telekomos netről (vagy a Telekom nem adott több sávszélességet a YouTube felé, a lényeg nekem ugyanaz). Hiába indítasz el több szálat, nem megy feljebb, akkor minden szál lassabb lesz. Ez több hónapja volt többször tesztelve, lehet azóta változott. 

Szerkesztve: 2022. 01. 06., cs – 11:39

Aha, szóval gigabit internet, digitális gazdaság, digitalizáció, mi?

Lassan 1 hónapja rendeltem meg, azóta se kép, se hang. Ügyfélszolgálat szerint "technikai hiba" van. De többet nem tudnak. Hívjam fel az X, Y, Z számot. Az X számon nem tudtak segíteni, de persze van Y és Z szám is, de azokat már nem hívom fel. Miért én rohangáljak az ügy után, ők nem tudnak ugyanúgy felhívni ezeket a telefonszámokat, amiket nekem adnak?

Kábel van, internet nincs. "Technikai hiba" adódott. Amikor telepítette a Telekom a gigabites kábelt, én nyitottam ki személyesen nekik a házban a villanyóra szekrényt, ahová sikeresen behúzták már egy jó ideje a gigabit kábelt, saját szememmel láttam, beszéltem is a szerelővel.

Más szolgáltató nem érhető el. Jelenleg is kénytelen vagyok mobilinternetet használni, de az csak 70 Mbps letöltési, 12 Mbps feltöltési sebességet ad, és havi 150 GB az adatkorlát (de legalább működik). Budapesten, 2022-ben (nem zsákfalu).

DIGI-nél ez ilyen, 2016-ban én is sokat zaklattam őket, és haveromnál is elég nehezen érkezett meg a szerelő. Én Telekom koax-ról váltottam, szóval volt motiváció, hogy keresgéljem őket. Ahol nincs Telekom optika, ott azért elég jó választás, meg éri egy kicsit telefonálni, utána jó esetben hosszú évekig kiszolgál.

TheAdam

A Digi nem érhető el nálam.

A Telekomról írtam, hogy az elérhető a honlapjuk szerint, kábel be van kötve a házba, de lassan 1 hónapja várok, és még nem kötötték be a lakásba, mert "technikai hiba". Csakhogy utóbbi 1 hónapban nem láttam szerelőt a házban, a környéken, de még az utcában sem.

Trey works for me sorozatba: megrendeltem, telefonon tudtam módosítani bekötési időpontot. A szerelő a szerződés megkötését követően 4 nap múlva, pontosan érkezett a megadott időtartamban. Kb. fél óráig tartott, amiből ~15 percet a modem firmware frissítése tett ki.

Nemsokára alkalmam lesz letesztelni a Digit is. Eddig mindkét szolgáltatóval meg voltam elégedve egyébként.

Your mileage may vary.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Nekem a 14 éves Thinkpad Core2Duo processzoros laptopom Windows 10 és Linux esetén is, integrált Intel hálózati kártyával stabilan kihasználja le/fel töltésnél az 1000/1000 mbites sebességet, a mai napig (960-980 Windowson a Windows alapbeállítási korlátozása miatt, Linuxon kb maximális). CAT5E kábellel kötöm bele a Telekom routerbe, és ennyi (4 portja gigabit, és 1, más színű portja meg 2,5 mbit). AZ összes böngészős és külön alkalmazásos sebességtesztben is ennyi, és letöltésnél, feltöltésnél is, ha kellően gyors, ahova csatlakozok. Ezzel a laptoppal. Asztali géppel is ennyi, hiába gyorsabb a gép, bár nem néztem úgy, hogy 2,5 mibtes hálózati kártyába dugom még, mert nincs ilyen kéznél.

Egy ismerősnek nem rég kötöttek be 1000/1000 mibtes Telekom netet Budaörsön, ott kb 300/400 mbitet megy maximum. Másik ismerősnek Budapesten, azonos 1000/1000 mbit esetén pedig a gyakorlatban is 1000/1000. Mind a két esetben az én gépemmel teszteltük, a routerre csatlakozva. Mind a két Telekom előfizetés azonos, azonos típusú router. Tehát valahol a Telekom a fele sebességet sem hozza, az okát nem tudom. 

Ezt a 2 gyakorlati konkrét példát tudom mondani.